IBI KM 65 F.I.M.D.

hodnocení mlýnků
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

IBI KM 65 F.I.M.D.

Příspěvek od j.bill »

IBI KM 65 FULL INOX MONODOSE DIGITAL

Obrázek

pár reklamních dat:
Vhodný pro bary, restaurace, hotely se střední spotřebou
- On Demand broušení. Vždy čerstvě umletá káva zachovává jedinečné aroma kávy a maximalizuje cremu.
- Přesná regulace mletí po 25 um
- Nízká hlučnost
- Elektronické nastavení dávky časovačem mikroprocesorem s krokem 0,1 s
- Nezávislé nastavení pro jednu a dvě dávky
- Digitální displej s elektronickým počítadlem jedo a dvoj dávek.
- Brusné kotouče z vysoce kvalitní nástrojové oceli s vysokou odolností proti opotřebení a tvrdostí.
- Z nerezové oceli nebo s lakovaný ocelovým tělem v různých barvách
- Dávkovač z nerezové oceli
- Hopper adaptér pro individuální kávové zrno k dispozici
- Snadno se čistí, údržuje a servisuje

Technická data
Napětí ..................................... 230 V~
Frekvence ................................ 50 Hz
Výkon ..................................... 400 W
Průměrná rychlost mletí ............. 140 g/min (2,3 g/s)
Velikost násypky ....................... 1350 g
Brusné kameny ......................... 65 mm
úprava dávkování ...................... 3-20 g
Rychlost brusného kotouče ......... 900 ot./min
Čistá hmotnost ......................... 13,5 Kg
Šířka ....................................... 220 mm
Hloubka ................................... 310 mm
výška ...................................... 655 mm
----------------
Mlecí kameny: levotočivé 65 x 36 x 8 mm
Rozteč závitu:1 otáčka/1mm, 40 poloh/1otáčku
1 krok = 0,025 mm = 25 um

Kód: Vybrat vše

http://www.ibicoffeegrinders.com/km_65_fi_md.html
Tento bulharský mlýnek je celkem pohledný, ze silným nerezovým opláštěním, ale při jeho návrhu se mohli konstruktéři také více snažit. Krátce po koupi jsem jej rozdělal a ... nic. Ležel chudák a nebyl na něj čas. Až teď. Nelíbila se mi jeho retence. V trychtýřovitém tunelu zůstávalo hodně namleté kávy ( možná 6-10g) a pak teprve káva padala do šikmé trubicové šachty. Šachtu i s držáky jsem celou udělal novou z nerezu (omluvte kvalitu svárů, to je tak, když člověk drží v rukách svářečku jednou za rok 8-) ). Dále jsem vymezil a "zušlechtil" prostor pod spodním točícím se kamenem 1 mm nerezovou podložkou, vyřezal výstupní otvor mlecí komory a odnesl to i plášť motoru. Jinak bych nedocílil alespoň sklonu o trošičku menšího, než byl s původním vedením.
Tím jsem se zatím dostal na retenci v trubce cca 0,8 g. Ještě to bude potřeba upravit popřípadě zůžit výstup z komory s úpravou boční stěny pod patřičným úhlem, aby se tam pokud možno nedrželo nic. Ale to až jindy. Zatím mlýnek produkuje krásně načechranou kávu bez hrudek a je radost s ním pracovat. Samozřejmě přijde také na řadu přebroušení kamenů a možná i úprava aretačního plastového prstence nebo výroba nového. Má jen 40 poloh (krok 25um), přitom by tam vlezlo bez problému jednou tolik....
IBI 0.jpg
IBI 0,1.jpg
km65-motor.jpg
IBI 1.jpg
IBI 2.jpg
IBI 3.jpg
IBI 4.jpg
IBI 5.jpg
IBI 6.jpg
IBI 7.jpg
IBI 8.jpg
IBI 9.jpg
IBI 10.jpg
IBI 11.jpg
IBI 12.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) j.bill dne stř 31. srp 2016 11:13:59, celkem upraveno 1 x.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: IBI KM 65 F.I.M.D.

Příspěvek od j.bill »

Pokračování....
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: IBI KM 65 F.I.M.D.

Příspěvek od j.bill »

Pokračování...
IBI 29.jpg
IBI 30.jpg
IBI 31.jpg
IBI 32.jpg
IBI 33.jpg
IBI 28.jpg

Pokud nemelu ze zásobníku, ale vážím každou jednotlivou dávku, vypadne to, co se do něj vloží +-0,1g. To je bez jakéhokoliv vymetání a vyklepávání super hodnota. Zůstatek staré kávy u kamenů na boku tubusu je max. do jednoho gramu (0,8g), ale i to možná časem upravím a vyleštím vnitřek tubusu. Takže s výsledkem úpravy jsem spokojen.

Pár videí, jak to mele.

Stav po vyčištění tubusu:

Kód: Vybrat vše

https://www.youtube.com/watch?v=sVpKyD57ypQ
Retence v tubusu cca 0,8g kávy:

Kód: Vybrat vše

https://www.youtube.com/watch?v=vLOfL3hO5KA
Mletí do páky single shot 8g:

Kód: Vybrat vše

https://www.youtube.com/watch?v=SJCNTICzQBE
Mletí do nádobky:

Kód: Vybrat vše

https://www.youtube.com/watch?v=k5QOkDw4CXI
Mletí do skleněné misky:

Kód: Vybrat vše

https://www.youtube.com/watch?v=J0veea7C8ho
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 787
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: IBI KM 65 F.I.M.D.

Příspěvek od danst »

Když to nikdo nepochválí, tak aspoň já, umím si představit, jak blbá to byla práce. A ta fotodokumentace, to je pro mně nejvíc obtěžující činnost, tady ale smekám...

Kámen úrazu je asi napojení nové trubky na hliníkový korpus s vyřezaným otvorem. Projde hodně kafe do vnitřku motoru nebo je to tak perfektně napasované, že to těsní ?

Škoda, že má mlýnek stejných 40 poloh v plastu jako RR45, nové řešení by bylo lepší.

Používáš jen na mletí single dávek nebo bude trvale nasypáno v zásobníku?
Pokud single, jen tak nasypáno nebo nějaké vychytávky na tlačení kávy dolů?
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: IBI KM 65 F.I.M.D.

Příspěvek od j.bill »

Nerezem jsem vařil poprvé ale největší pakárna byla provrtat ty dva nerezové držáky-plátky. Každý plátek nejprve menším a pak větším vrtákem a každý vrták jsem v průběhu vrtání musel 4x brousit, tj. dohromady 16x. A i tak to šlo hodně pomalu. Kdo nezažil, neuvěří. :grin: . (Však to znáš, jak je to s nerezem, když jsi dělal Bezzeru :) ) Ano, kámen úrazu je teď provedení komory, ale nějak mi to před tím nedošlo. Alespoň mám další zkušenost, až budu dělat SM 90. Nedělám si iluze, že se k tomu v brzké době dostanu, ale asi bych nechal zavařit hliníkem část otvoru komory a pak jej ze šikma vybrousil nebo tam dal nějaký restriktor. Ono s tím v podstatě "na koleně" moc čarovat ani nešlo. Velikost otvoru po odstranění trychtýřovitého vedení byla daná. Navíc ten trychtýř nelícoval ani se stěnou mlecí komory, takže i před ním v komoře se drželo hodně namleté kávy. Dost dobře nechápu, jak to někdo může takto vyrobit. Trochu jsem měl strach se sklonem trubky, protože je o něco málo menší než byl původní, ale dopadlo to dobře a namletá káva "jezdí" dolů dobře i po nevyleštěném povrchu.
Káva se k motoru samozřejmě sypat nesmí (původně v šasi nějaké množství bylo), je to z venku dokola objeté silikonem, takže nepropadne ani kousek.
Ještě dodělávám malou skleněnou násypku a pak v ní bude zřejmě nasypáno nějaké menší množství. Ještě uvidím....
Přidávám i pár fotek původního tubusu a porovnání velikosti třeba s R. Silvií.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 787
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: IBI KM 65 F.I.M.D.

Příspěvek od danst »

No, já si myslel, že to s nerezem nebylo jen tak, pokud to bylo podomácku....
U těch mlýnků je vždycky nějaký problém, žádný není ideální.
Otázka, jestli se hnát za nulovou retencí. Např RR45 s obří výpustí a přitom velmi krátkou má retenci zhruba 0, pokud se mele single. Doge, Mazzer Jolly apod s úzkou delší výpustí jsou na tom podobně až s použitím nějakého hrabátka. Když to padá do trychtýře, tak velká výpusť to rozpráší všude, úzká to zase nahrudkuje. Obojí se pak musí ručně ošetřit. Proti tomu je tvoje úprava asi bezpracná z tohohle hlediska.
Pro mně ideální by byl Doge nebo Mazzer s výpustí RR45, ten jinak nemám rád. Svinčík v trychtýři bych objel za 2 vteřiny štětcem (po odklopení víka, jinak by byl prach všude).
Ovšem v momentě mletí z plného zásobníku je potřeba přičíst cca 7g , které zůstanou mezi kameny. Pak je retence 0 nebo 0,9g podružná.
Těch 7g velmi zkomplikuje žitvot, zejména při kafích z 7-10g. U dvojitých je to už menší problém (přenastavení mletí, změna káv apod.).
I tak je to něco za něco: single mletí na mlýnku, který na to není určený nebo retence v kamenech a trochu větší těžkosti v případě střídání káv.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: IBI KM 65 F.I.M.D.

Příspěvek od j.bill »

Pro mne má nulová retence smysl, ale musí být bezpracná. Na SM 90 mám také téměř nulovou retenci při jednotlivých dávkách, ale musím vyškrábat tunel, pak alespoň ještě jednou pustit a pak znovu vyškrábnout. Tohle všechno u IBI odpadá a je to velice pohodlné. Také se mi zalíbilo mletí podle časovače, není to sice tak přesné jako u vážení (záleží na tom, jestli ten nános ze stěny upadne krátce před koncem nebo se zrovna dotváří a zůstane tam, takže to může být až těch 0,8g), ale velice rychlé a jednoduché - pohodlné. Tohle hlavně ocením, když přijde návštěva a dělám několik (4-5) dvojitých Latté za sebou + 2x Americano. Tam je každá minuta drahá. Dá se navážit jen celková dávka + 2 až 3g, nasypat do zásobníku a dělat. Co zbyde, tak na konci vymlet a věnovat do uzavíratelné nádobky "na turka". Na SM 90 mám nachystaný trychtýř, počítal jsem v trychtýři s nějakou prohnutou klapkou do půlkruhu, na kterou by to létalo od kamenů a ta to srážela dolů, ale nevím, jestli také raději neudělám místo trychtýře trubku. Uvidím, až vyzkouším na IBI různé druhy káv. Určitě chci mít ale řešení, kdy se nebudu muset zdržovat s vymetáním a nebude to hrudkovat. U některých mlýnků jsem viděl i "korýtka" místo trubky, ale zatím jsem nestudoval, jak to mají ošetřené, aby to neprášilo ven.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 787
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: IBI KM 65 F.I.M.D.

Příspěvek od danst »

Korýtko jsem měl na Rockym a fungovalo, vlastně jako tvoje šikmá trubka, jen se do něj krásně může, pokud by to bylo potřeba.
Práší to, když to nehrudkuje. To nebyl případ Rockyho, ale i tak jsem na korýtku měl i odklápěcí "strop" v horní části, právě preventivně proti prášení.
Jenže tam byl problém piditunel v gumě, který se velmi špatně čistil. I tak to bylo proti originálnímu zobáku značné vylepšení.
U mně vyhrábnutí nerezovým "drátem" trvá 2-3 s , ani mně to nezdržuje, ale z podstaty věci je lépe nemuset to dělat, samozřejmě.
Problém je v pracnosti tvojí úpravy, to se podobá tomu co jsem proved já s kávovarem (předohřev + předělaná hlava), otázka je jestli to za to stojí. Asi jenom bláznům, jako jsme my. A mně už se moc nechce podobné věci dělat, kvůli problémům s nářadím a materiály, které to vyžaduje.
Než trychtýř, bral bych korýtko, ale vyrobit ho i s poklopem esteticky, to dá opravdu zabrat, trubka je jednodušší.
Odpovědět

Zpět na „Mlýnek na kávu“