Fiorenzato F64e

hodnocení mlýnků
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
UFOnec
Příspěvky: 8
Registrován: pon 15. bře 2021 13:16:15
bydliště: Dolní Bousov
kávovar: De Longhi jebka
mlýnek: Fiorenzato F64e

Fiorenzato F64e

Příspěvek od UFOnec »

zdravím ve spolek, můj první post tady.
Dovolím si přispět doufám užitečnou informací a budu mít i dotazy.
Povedlo se mi pořídit tento on demand mlýnek ca. před 2 lety, použitý za 6tisíc. Má dle počítadla namleto asi 8000 dávek, takže odhadem 80-100kg kafe, což si myslím, že je nic, to je v komerčním provozu za měsíc až dva. Takže myslím super kauf. Mele parádně, dávku kávy namele kolem 3s.
64mm ploché kameny, co dodat.

Měl jsem ale hned problém, protože se mi s originál násypkou nevešel do linky pod skříňku. Měl 61,5cm, potřeboval jsem celkovou výšku do ca. 50cm.
Takže jsem dlouho pátral a pátral.
Originál 500g násypka dá 51cm takže stále moc, viz např.

Kód: Vybrat vše

https://www.elektros.it/ae/en/spare_parts_coffee-grinder/small-hopper-500gr-F64.html
.
Mimochodem na těchto stránkách mají i různé varianty s mezikroužky a je tam přehledně na obrázcích posáno, co má jakou výšku

Kód: Vybrat vše

https://www.elektros.it/ae/en/adattatore-tramoggia-mazzer-mini-320-gr.html 
, lze tam vyčíst i průměr hrdla té násypky.
Nakonec jsem se dočetl, tuším na nějakém německém fóru, že tam pasuje z Quamar T80/M80, což podle rozměrů sedělo.
Objednal jsem zde

Kód: Vybrat vše

https://www.avola-coffeesystems.de/quamar-bohnenbehaelter-komplett/8073615
Můžu potvrdit, že tam naprosto perfektně pasuje, a výška je asi 49cm


A teď dotazy:
-nevíte někdo o nějakém lepším držáku páky? Ten originál je strašný, zaprvé tu páku musím držet, nelze odložit, a za druhé má ostré hrany.
-nastavování hrubosti jde strašně ztuha. Může ten závit být zašpiněný? Má se to něčím mazat, čím?
Ještě jsem se v tom nehrabal, pokud to správně chápu, tak stačí vyšroubovat normálně ven, nebudu muset nic nastavovat?


Dovolím si tu informaci o násypce dát i v EN, třeba to pomůže i někomu ze zahraničí.
Small hopper for Fiorenzato F64e with overall heigth under 50cm (ca. 49cm) can be used from Quamar T80/M80:

Kód: Vybrat vše

https://www.avola-coffeesystems.de/quamar-bohnenbehaelter-komplett/8073615
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
OndraMikus
více pokročilý
Příspěvky: 228
Registrován: čtv 14. črc 2016 11:51:04
bydliště: Vsetín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer mini electronic-A, Rancilio rocky

Re: Fiorenzato F64e

Příspěvek od OndraMikus »

Ztuha to půjde protože ten závit bude ucpaný kávou. Rozebrat a důkladně vyčistit. Já když jsem koupil z druhé ruky můj mlýn, tak závit byl namazaný tou obyč zelenou vazelínou. No vůbec mě to nenadchlo, tak jsem ji pracně poutíral a funguju bez toho. Otáčení jde snadno.
Kávovar: Carimali Alfa
Alternativy: Chemex CM-8A | Hario V60-01 | Aeropress | 3x Moka konvička (100 ml, 150 ml, 250 ml) | 1L Frenchpress | Džezva 320 ml | Hario Wood Neck DPW-1 | Bonavita immersion dripper | Hario Vaccum pot NXA-5 | Kalita wave 185
Mlýnky: Mazzer mini electronic-A | Rancilio rocky SD | Porlex Mini
.....a mnoho dalších kávových serepetiček.....
Uživatelský avatar
kuko61
Příspěvky: 4
Registrován: ned 28. úno 2021 23:56:39
bydliště: Bratislava
kávovar: Sage Bambino Plus, Nivona 620
mlýnek: Compak K3 Touch Adv.

Re: Fiorenzato F64e

Příspěvek od kuko61 »

Co sa tyka mazania, ak chces mat istotu, ze vazelina nebude toxicka, najlepsie je zohnat si nejaku urcenu na mazanie strojov v potravinarstve.
Napr. MOBILGREASE FM222, Total Nevastane XS 80, MOLYKOTE G-4500...
Nejake maziva predavaju aj obchody s kavovarmi a prislusenstvom, napr. XAVAX OKS 1110, ale tam za 20g maziva zaplatis tolko, ako za 400g MOBILGREASE.
A keby si chcel niekedy robit udrzbu celeho mlynceka, tak sa ti vacsie mnozstvo moze zist.
Uživatelský avatar
UFOnec
Příspěvky: 8
Registrován: pon 15. bře 2021 13:16:15
bydliště: Dolní Bousov
kávovar: De Longhi jebka
mlýnek: Fiorenzato F64e

Re: Fiorenzato F64e

Příspěvek od UFOnec »

děkuji.
Tak to rozeberu a vyčistím. Nebudu muset pak nic nastavovat, myslím, nějak vymezovat ty kameny?
Já si stejně ještě pohrávám s mysšlenlou, že to rozeberu celé, nechám opískovat a dám nalakovat na červeno, aby to ladilo ke kuchyni.
Uživatelský avatar
OndraMikus
více pokročilý
Příspěvky: 228
Registrován: čtv 14. črc 2016 11:51:04
bydliště: Vsetín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer mini electronic-A, Rancilio rocky

Re: Fiorenzato F64e

Příspěvek od OndraMikus »

Při rozebrání se nic z kameny nastavovat nemusí, jen se znovu nastaví požadovaná hrubost mletí. V případě kompletního rozebrání to může chtít více práce s nastavením a vyvážením kamenů.
Kávovar: Carimali Alfa
Alternativy: Chemex CM-8A | Hario V60-01 | Aeropress | 3x Moka konvička (100 ml, 150 ml, 250 ml) | 1L Frenchpress | Džezva 320 ml | Hario Wood Neck DPW-1 | Bonavita immersion dripper | Hario Vaccum pot NXA-5 | Kalita wave 185
Mlýnky: Mazzer mini electronic-A | Rancilio rocky SD | Porlex Mini
.....a mnoho dalších kávových serepetiček.....
Uživatelský avatar
UFOnec
Příspěvky: 8
Registrován: pon 15. bře 2021 13:16:15
bydliště: Dolní Bousov
kávovar: De Longhi jebka
mlýnek: Fiorenzato F64e

Re: Fiorenzato F64e

Příspěvek od UFOnec »

tak hotovo. Byl v tom pěkný jetel, ale ani po vyčištění nejde o moc lehčeji nastavovat. Tlačí tam proti 3 pružinky, a jsou dost silné.
Každopádně zase se budu ptát.
-jak se poznají ostré kameny? Ne že bych viděl sražené nebo kulaté hranky, ale když po nich přejedu tak necítím takové ty ostré hrany, jako když přejedu prstem po čepeli naostřeneho nože. To je v pořádku nebo spíše ne?
-k čemu je mezi kameny a komínkem takový ten hřebínek? podle mě se do toho akorát chytá bordel
-ten komínek nebo hrdlo nebo jak se tomu říká je snýtovaný obyčejnými trhacími nýty, takže ve vnitř zase akorát chytají bordel, to nic moc teda, nevíte o nějakém tuningu?
Nebo to zavařit a zabrousit, je to nerez? nebo zaletovat?

Ono vůbec je to zpracování takový italský. Nedobroušený nedoleštený hrany a tak, ten kryt komínku/ držák displeje je plast a dole k základně nad spínačem vůbec nelicuje. prostě se stím neserou, což je škoda, protože jinak je to jako tank.

Zkusím pak dát nějaké foto
Uživatelský avatar
persona
Příspěvky: 17
Registrován: pon 24. pro 2018 19:12:50
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Evoluzione R (V3)
mlýnek: Fiorenzato F4 Nano V2

Re: Fiorenzato F64e

Příspěvek od persona »

Ty tři pružinky tam být musí. Je to tak zkonstruováno (stejně to má Mazzer u klasických modelů) a to okruží (collar) pro nastavení hrubosti záměrně klade takový odpor, přičemž mnozí to považují za výhodu z hlediska stability nastavení (otáčecí knoflík mlýnků značek spadajících pod Nuova Simonelli je jistě z určitého pohledu pohodlnější).

Tři vteřiny pro namletí porce na espresso a nemožnost položit páku v domácích podmínkách předpokládaně do 10 káv denně? Zkuste ten čas využít na distribuci (rovnoměrné namletí kávy do misky). :-)

Podle fotky máte první generaci mlýnku, která ještě nebyla úplně doladěná (tlousťka plastových rámečků kolem displeje, který také údajně občas zlobil, soudě dle názoru na fóru), na druhou stranu je ovšem třeba v Brně několik provozů, kde jedou léta (pečivo Makovec) a před pár týdny jsem ze sesterské varianty F64EVO (též první generace) měl jedno z nejlepších kavárenských doppií za poslední měsíce. Oba šroubky (jak na přidržování násypky, tak ten limitující posun hrubosti jsou naprosto zbytečné a spíš ke škodě a byť máte ten druhý zřejmě úplně povytažený, doporučil bych ho dát pryč; v nedobrých kavárnách to tam mají natvrdo jen proto, že servisák dodavatele kávy a vybavení v průměru jednou za měsíc nebo dva nastaví mletí a pak to zajistí šroubkem, aby obsluha sama nedejbože nenastavovala mletí). :-)

Především ale doporučuji prostudovat příspěvky na téma Fiorenzato od uživatele PeterG na zdejším fóru i v diskusích na Home Barista. Málokdo natolik podrobně prozkoumal a modifikoval F4E a/nebo věděl tolik o konstrukci a údržbě (včetně onoho antihrudkovacího hřebínku, tunelu a retence).
Naposledy upravil(a) persona dne čtv 25. bře 2021 17:13:34, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
UFOnec
Příspěvky: 8
Registrován: pon 15. bře 2021 13:16:15
bydliště: Dolní Bousov
kávovar: De Longhi jebka
mlýnek: Fiorenzato F64e

Re: Fiorenzato F64e

Příspěvek od UFOnec »

-ano, ten držák není tak důležitý, zatím srazim hrany
-ty šroubky jsou zbytečné, o tom žádná
-ano ten plast nic moc , uz mě taky napadlo zda nevyměnit, nevím jestli pasuje z EVO
-od PeteraG jsem ty vlákna četl, ten má ale F4nano. Takové možnosti a dovednosti jako on stejně nemám.

Takže ty hrabičky jsou proti hrudkování, tak to je tam nechám no.
Ale s tím komínkem zkusím něco vymyslet.
Odpovědět

Zpět na „Mlýnek na kávu“