Re: Ruční mlýnek

hodnocení mlýnků
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
jirkav
Příspěvky: 8
Registrován: pát 05. dub 2013 12:54:34
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od jirkav »

Ani jeden z kamenů není napevno, oba jsou uloženy s určitou vůlí. Vůle na obou kamenech jsou tak velké, že se při mletí natlačí na jednu stranu a začnou se dotýkat.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od papun »

Tak to je blbe a divné, ale přímou zkušenost s tímto mlýnkem nemám a tak vyjadření nechám na zkušenějších.
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Redmann »

Teraz som sa pozeral, nie síce pri mletí, ale až po a kamene sedia pevne, prstami som ich nedokázal odsunúť ani na jednu stranu...
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od papun »

A nemuže to být jen z výroby nedotažené? Prostě zkusil bych překontrolovat všechno co se dá nějak utáhnout.
Uživatelský avatar
jirkav
Příspěvky: 8
Registrován: pát 05. dub 2013 12:54:34
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od jirkav »

Vnější kámen má vůli asi 1 mm, vnitřní 1,5 mm do boku, nic se nedá dotáhnout kromě matice na seřízení hrubosti, kameny jsou do těla mlýnku a osičky jen volně vloženy. Když jsem poprvé rozdělal, tak jsem si myslel že tam chybí nějaký vymezovací kroužek, v návodu je nákres, kde je uspořádání dílů stejné.
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Redmann »

Návod nemám. Vonkajší kameň (nepohyblivý) dosadne do zarážok, vnútorný sa upevňí dotiahnutím. Pravda ale je, že ja to používam na espresso, teda to mám dotiahnuté takmer na doraz. Keď je mlynček nastavený na hrubé mletie tak minimálne ten vnútorný kameň voľný asi bude. Ale to je problém väčšiny ručných mlynčekov, že konzistentnosť mletia klesá so zväčšujúcou sa hrubosťou práve kvôli nepevnému uchyteniu vnútorného kameňa.
Uživatelský avatar
jirkav
Příspěvky: 8
Registrován: pát 05. dub 2013 12:54:34
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od jirkav »

Také si myslím, že to není výrobní vada, ale konstrukčně již tak navrženo. Venkovní kámen je sice v zarážkách, při hrubším nastavení sjíždí dolů a vůle se zvětšují. Vnitřní je udělan částečně výkyvně, asi proto,aby kopíroval nerovnosti ven. kamene. Tím se stává, že kameny mohou třít o sebe a tupit se. Před nákupem jsem tady pročítal forum a divil se, když bylo napsáno že keramika se opotřebí rychleji než ocelové kameny. Otěr o sebe by to mohl vysvětlovat. Když už jsem ten mlýnek koupil, tak zkusím udělat vložku na vnější kámen. Kdyby to nepomohlo, tak bych upevnil proti bočnímu pohybu i vnitřní kámen. Zkušenosti zde zveřejním.
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od Redmann »

Som zvedavý, to by mohlo byť zaujímavé ak by to fungovalo.
To by poriešilo konzistenciu mletia pri hrubom nastavení pre alternatívne metódy.
Uživatelský avatar
pignon
Příspěvky: 15
Registrován: úte 01. led 2013 21:08:12
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od pignon »

Altex píše: Jinak byl jsem velmi příjemně překvapen přístupem zástupce toho slovenského eshopu. Sice podle hlasu nebyl uplně nadšený, že musí dohadovat s čehúnem doručení zdarma přes hranice :) Jinak ale rychlé jednání a doručení přes "zásilkovnu" naprosto bez problémů.
Mlýnek Porlex jsem taky kupoval ze Slovenska a přístup majitele eshopu byl velmi nadstandardní, s něčím takovým jsem se ještě nesetkal. Tak vstřícný přístup se jen tak nevidí. Kupoval jsem tady

Kód: Vybrat vše

http://www.coffeezone.sk/mlynceky-porl1
Uživatelský avatar
stanky
Příspěvky: 3
Registrován: úte 16. lis 2010 13:05:23
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od stanky »

Ja jsem koupil už asi před dvěma roky Hario Skerton a podle jedné zahraniční diskuze upravil. Výsledek je výrazně lepší a kameny se už o sebe nedřou - potkají se až u velmi jemného mletí.

http://www.orphanespresso.com/OE-Lower- ... _4066.html#
Uživatelský avatar
garen
Příspěvky: 34
Registrován: sob 14. zář 2013 18:51:01
bydliště: Olomouc
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Porlex mini

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od garen »

Který teda myslíte, po delších zkušenostech, že je lepší?
Porlex Tall nebo Hario Mini Mill Slim?
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od RedAce »

Asi málokdo má možnost přímého porovnání, ale já mám Porlex Mini (Tall je podle mě až zbytečně velký - kdy potřebuješ víc než 30g kávy a není možné ji případně namlít nadvakrát?) a jsem s ním maximálně spokojen. Nejen, že je schopný stabilně mlít na 25/25 espresso, ale jsem s ním schopný i měnit hrubost dvou různých směsí a u obou stabilně trefovat 25s. Stejně tak není problém namlít na moku a vrátit se na espresso. Na kamenech je vyraženo Porlex Japan a u té čtyřhranné matky jsem si jednu hranu označil a není problém si pamatovat, že třeba na espresso musí být hrana proti písmenu X. Samozřejmě to není pohodlné jako kvalitní el. mlýnek, ale přijde mi, že pohodlí je jediné co trpí. Kvalita mletí nikoliv. A vzhledem k tomu, že melu max 3x denně 15g kávy (spíš je to míň), tak to není nic strašného...
Uživatelský avatar
ZDRI
začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: sob 17. pro 2011 19:59:57
bydliště: ČB
kávovar: aeropress, moka
mlýnek: Porlex

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od ZDRI »

Já jsem měl možnost přímo porovnat - viz předchozí strana.
Porlex je znatelně lepší než Hario Mini.
To u mě platí i po mnohaměsíční zkušenosti s jeho provozem (stále ho mám).

Dá se na něm umlít i hodně jemná káva na espresso.
Ale množství prachových částic je prostě vyšší, než u kvalitního elektrického mlýnku s velkými kameny.
Opakovaně jsem to zkoušel a porovnával.
zarkow
více pokročilý
Příspěvky: 101
Registrován: pát 06. dub 2012 14:48:40
bydliště: Velehrad
kávovar: Gaggia Classic, Bialetti Moka Induction, Hario V60
mlýnek: Niche Zero, Comandante C40 MK3

Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od zarkow »

To množství "prachu" platí i v případě mletí na french press či mokka konvičku? Zvažuju právě nad Porlexem jako cestovním mlýnkem popř. i na doma, abych nemusel přenastavovat svůj elektrický mlýnek z espressa na hrubší, když nechci dělat espresso. U Iberitalu je ta změna právě hodně pomalá...
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od ondrada »

Ono tak nějak platí, že čím jemnější mletí, tím rovnoměrnější výsledek. Nahrubo melou tyhle mlýnky méně rovnoměrně než na jemno. Ale jako cestovní mlýnek je Porlex Mini určitě skvělá volba, na moka konvičku je úplně v cajku a u frenchpressu holt člověk přežije tu "lehkou sedlinku", který je ale stejně minimum :)
Uživatelský avatar
ZDRI
začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: sob 17. pro 2011 19:59:57
bydliště: ČB
kávovar: aeropress, moka
mlýnek: Porlex

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od ZDRI »

Ondra to popsal naprosto přesně.
Ještě k tomu cestování - Porlex velikostí přesně pasuje do aeropressu (který mi přijde v porovnání s výše uvedenými metodami jako nejlepší).
Uživatelský avatar
jaydoo
Příspěvky: 25
Registrován: ned 08. zář 2013 22:37:39
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od jaydoo »

Tak ja mám od vianoc Porlex Hand Tall. Ešte sa s ním len učím mlieť, ale ked meliem na najjemnejšie, tak mi to kávovar ani nepretlačí. Zatiaľ som mlel len parkrat, ale dúfam, že najdem to správne nastavenie. :)
Ale čo sa týka ergonómie, myslím, že je moc vysoký, lepšie by bolo, keby mal tažisko nižšie, lepšie by sa mlelo.
lubono
více pokročilý
Příspěvky: 245
Registrován: pát 29. bře 2013 11:24:56
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od lubono »

Porlex Hand Tall mele pěkně mám ho na chalupě vyladěný ke kávovaru La Pavoni ale přesto raději melu na el.mlýnku jako drtivá část zdejších kafařů.Časem nato přijdeš taky. Rancilio Rocky je hold Rocky
Uživatelský avatar
jaydoo
Příspěvky: 25
Registrován: ned 08. zář 2013 22:37:39
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od jaydoo »

To je pravda, ale najprv kupim poriadny kavovar a potom elektrický mlynček. Ale teraz mám problemy vyladiť aspon tento ručný ku kávovaru. Niekedy mi pretečie káva moc rýchlo, ked moc utlačím, tak ledva prejde po 40 sec. A káva je stále moc kyslá. Neviem, kd erobím chybu. Je lepšie pomlieť na jemnejšie a menej utlačiť, alebo na hrubšie a viacej utlačiť ?
lubono
více pokročilý
Příspěvky: 245
Registrován: pát 29. bře 2013 11:24:56
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Re: Ruční mlýnek

Příspěvek od lubono »

jaydoo- Asi moc neporadím nato jsou zde jiní znalci, jednak používám kávovar Rancilio misku LM strada množství kávy 9g Káva India Monsooned Malabar a na pěchování mám vyroben 58mm na 40mm nerez oboustranný tamper váha 800g(činka) kterým kávu v misce jen tak otáčením uhlazuji.Kyselost India nemá je krásně nahořklá a crema je vynikající.Zkus začít kvalitní čerstvou kávou a pohlídat si gramáž a mletí, nezapomenout na teplotu kávovaru a kvalitu vody.
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Mlýnek na kávu“