Jakou kávu pro začátečníka?

jako surovině (ať zrnkové nebo mleté)
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj dotaz, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
Baysha
Příspěvky: 3
Registrován: pon 21. lis 2011 9:23:06
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od Baysha »

Ahoj všem, jsem naprostá kávová začátečnice donedávna přežívající na rozpustné břečce se spoustou mlíka a cukru :grin: Pořídila jsem si mlýnek Hario, konvičku na frenchpress a dripper Hario s filtry, tak teď začínám experimentovat s "opravdovou" kávou. Kávová směs, kterou jsem si objednala současně s výše jmenovaným příslušenstvím, mi ale moc nelahodí - vůně nádherná, ale přijde mi hrozně hořká a bez mlíka a cukru ji nepozřu (ano, zkoušela jsem i o hodně chladnější vodu než vařící, různé hrubosti mletí i doby extrakce - nepomohlo). Jde o nějakou espresso směs od Doubleshotu, což asi nebyla nejlepší volba... Takže bych si teď ráda objednala nějaké kávy od PC, ale potřebuju poradit - které by mohly být nejlepší pro mé začátečnické chuťové buňky a pro výše jmenované způsoby přípravy? Předpokládám, že se postupně propracuju i ke kávám, ze kterých se mi dnes křiví huba, ale ta doba je zatím v nedohlednu...
Díky moc!
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od Redmann »

Kupovať vyslovene espresso zmes na filter asi ozaj nebola dobrá voľba. :-)
Najlepšie bude, asi postupne prečítaš, čo tu užívatelia píšu v hodnoteniach kávy
viewforum.php?f=63
a podľa toho vyskúšaš. Každému chutí niečo iné. Ja osobne by som poradil Brasilia Facenda Lagoa pre začiatok.
Aj keď zasa ja na filter a frenchpress radšej dávam ovocnejšie zmesi. Tá spomínaná Brasilia mi chutí ako espresso...
Holt treba sa vrhnúť na hodnotenia a skúšať a skúšať... Je to príjemná hra. :-)
Uživatelský avatar
Baysha
Příspěvky: 3
Registrován: pon 21. lis 2011 9:23:06
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od Baysha »

Díky moc, konečně se mám trošku od čeho odpíchnout. Objednala jsem si tři kávičky, tak budu testovat a ladit chuťové pohárky;-)
Uživatelský avatar
Ostmes
více pokročilý
Příspěvky: 355
Registrován: pon 04. srp 2008 22:26:10
bydliště: Vysočina
kávovar:
mlýnek:

Re: Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od Ostmes »

Nedávno jsem pil z Vacu potu Panama Finca Hartmann od Vámi zmiňované pražírny a byla výborná.

Opravdu záleží jaké chuti preferujete...

Chce to zkoušet a zase je zkoušet.
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od 2-czech »

Něco je špatně ... hořkost by tam skoro žádná být neměla. Množství kávy? Příliš měkká voda (tím pádem přeextrahovaná káva)?

I espresso směs lze bezproblémů použít na filtr v případě, že není přepražená ...
Uživatelský avatar
wizosi
Příspěvky: 5
Registrován: ned 21. dub 2013 16:35:46
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od wizosi »

Pls - mám z těch káv hlavu kolem... doporučíte nějakou jemnou kávu?
Jsem začátečnice - kávu piju asi rok a půl (rozpustnou s mlékem) a teď jsem začala experimentovat... zatím jsem byla jen v Oxalisu, kterej, jak jsem četla, je tady velmi "populární" :-D mám french press a moka konvičku.
Jsem typ, kterej když si dá kafe v šest večer, tak ve dvě ráno je ještě vzhůru... z některých druhů mě pálila žáha.
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od David »

Colombia medelin supremo.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od Fox_25 »

Za mě je to Brasil santos, mají jednodušší chuť která se dá pít každý den.

Nicméně je na každém aby si vybral kávu jaká mu bude chutnat.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od Redmann »

Brasilia Facenda Lagoa.
Uživatelský avatar
pignon
Příspěvky: 15
Registrován: úte 01. led 2013 21:08:12
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od pignon »

Do moka konvičky Brasilia Facenda Lagoa a do french pressu Ethiopia Yirgacheffe
Uživatelský avatar
morseee1
více pokročilý
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19. úno 2008 11:49:13
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od morseee1 »

ethiopia yirgchaffe je dobra vec ... aj na espresso :-) podla stupna prazenia ...
Uživatelský avatar
Daniel.U
Příspěvky: 24
Registrován: sob 21. pro 2013 13:54:45
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od Daniel.U »

chcel by som sa opytat skusenych kavickarov ci sa da zacatie pitia kavy prirovnat k fajceniu alebo k niecomu podobnemu. Skusam rozne kavy, ale mam dojem, ze zo mna kavickar asi nebude pretoze chut kavy povazujem za vyslovene "nelubivu" (nieco ako opak coca coly). Neviem ci tomu treba prist na chut alebo nieco robim zle. Vsade citam aky je OBROVSKY rozdiel medzi regalovou kavou a cerstvou. Tak som objednal z praziarne zmes na espresso a nevidim ziadny rozdiel ci pijem dva dni staru alebo pol roka po prazeni. Je to proste hnus, ktory sa da vypit len s mliekom. Niektore kavy hodnotim ako vyrazne menej kysle, ale aby som v kave citil mad, ovocie, karamel a podobne vymysly tak to mam pocit, ze by som musel zacat fetovat. Traja sme chutnali cerstvu zmes, starsiu etiopiu a popradsku kolumbiu z obchodu a jednoznacne oznacili za najlepsiu tu popradsku s neznamym datumom prazenia. Robim nieco zle?
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od papun »

Tvůj dotaz je zahalen tajemstvím. A hned pro začátek. Zkoušel si zdejší kávu z Prima Café? Protože z osobní zkušenosti vím, že není pražírna jako pražírna. Spousta pražíren je jen módní trend. Jednoduše PC ti dodá prověřenou kvalitu. Tím eliminujeme kvalitu suroviny.

Dle popisu vybavení - Classic a CM 70 jsou dostatečné zařízení pro tvorbu dobrého espressa. Jaké používáš misky? Originální přetlakové? Kolik kávy dáváš do misky? A jak ti káva teče? Respektive za jak dlouho kolik ti nateče kávy?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od primacafe »

Myslím, že v tomto případě asi nijak nepomůžeme. Ten člověk je úplně v začátcích (asi absolutní nekafař) a proto vnímá všechny kávy stejně. Já kdysi když jsem pil kávu, tak jsem si ji sladil tak, že to byl jen takový kávový bonbon a neslazená mě obracela žaludek. Až potřeba profesní mě donutila. Ikdyž ještě dost dlouho po tom co jsme pořídili pražírnu a dělali kávu (...no kávu, byla hrozná surovina), tak jsem stále sladil.

A vzít si k sobě někoho kdo kávu pije a nechat se od něho lámat, to si nedovedu představit. Tudy asi cesta nevede.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Daniel.U
Příspěvky: 24
Registrován: sob 21. pro 2013 13:54:45
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od Daniel.U »

papun píše:Tvůj dotaz je zahalen tajemstvím. A hned pro začátek. Zkoušel si zdejší kávu z Prima Café? Protože z osobní zkušenosti vím, že není pražírna jako pražírna. Spousta pražíren je jen módní trend. Jednoduše PC ti dodá prověřenou kvalitu. Tím eliminujeme kvalitu suroviny.

Dle popisu vybavení - Classic a CM 70 jsou dostatečné zařízení pro tvorbu dobrého espressa. Jaké používáš misky? Originální přetlakové? Kolik kávy dáváš do misky? A jak ti káva teče? Respektive za jak dlouho kolik ti nateče kávy?
Primacafe som neskusal kedze tam nieje moznost objednat na Slovensko beznym sposobom. Samozrejme, ze by som to najradsej ochutnal ako etalon. Misky som prerobil hned na zaciatku. Odrezal som dno. Podla vsetkeho to asi pripravujem spravne, nemam problem urobit 25/25 s cremou. Minul som uz kopu kavy aby som ziskal aku taku skusenost aspon s technikou pripravy. Mnozstvo kavy som testoval aj na otlacenie srobu aj podla odmerky aj od oka. Tempovat sa snazim ako vidim na youtube. Vahu som objednal, zatial nemam. Akoze nejaky rozdiel v tych kavach citim, mozno by som ich vedel aj laicky popisat. Len stale neviem ako si mam predstavovat chut cokolady, brusnic, orechov, madu a co ja viem coho. Ja si predstavujem karamel a mad inak, asi sa to mysli nejako prenesene.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od papun »

Tak buď ta káva není ideální, samozřejmě může být i spousta chyb v plnění misky, ale taky mě napadá co tepota vody.... zkoušel si odpouštět a laborovat s teplotou.

Co se týče těch chutí - ořechy, med a tak. Ono to asi nebude tak horké a hlavně to je subjektivní hodně. A spousta se tváří, že tam něco cítí bo to dobře vypadá - nechci se tím ale nikoho dotknout.
Uživatelský avatar
Daniel.U
Příspěvky: 24
Registrován: sob 21. pro 2013 13:54:45
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od Daniel.U »

na laborovanie s teplotou si musim pozicat kontaktny teplomer. Uz som ho raz skusal so starym kavovarom. Neviem ci je to u mna najvacsi problem. Nie kazda kava je kysla. Len ja si predstavujem, ze ked mam niekde citit mad a karamel, tak ocakavam nieco sladke. Existuju nejake druhy kav, ktore by boli pre zaciatocnika take "lubivejsie"? Aby to nebolo tak, ze ked je niekto kto v zivote nejedol cokoladu a ty mu podas ochutnat horku tak ju na dosmrti znenavidi. Ci sa mam orientovat na svetlo prazene, tmavsie prazene, taku plantaz hentaku plantaz... Alebo sa pre najdenie tych ocakavanych chuti rata aj s prisladenim?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od primacafe »

No, a přesně jsme u toho. Já taky né. Rozhodně né to všechno co se leckde popisuje (ještě tak čokoládu, mandle). Ale takových nás je tady víc a nestydíme se za to.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od papun »

Na teploměr se vykašli. Spíš si odpozoruj kdy zapne nebo vypne topení. Jde li pára z hlavy a tak.

Co se týče stupně vypražení - tak má osobní zkušenost je taková, že světleji pražené kávy jsou kyselší a jak bych řekl ovocnější. Ty tmavší kávy mi přijdou víc do těch sladkohořkých tónů. Ale zase je to věc pocitu a taky přípravy - nejen espresso je káva. Můžeš zkusit moka nebo třeba filtr.

Každopádně výhoda káv z PC je ta, že zde uživatelé píší jaká káva zhruba je a tím pádem si lépe vybereš to co hledáš.
Uživatelský avatar
Miri
více pokročilý
Příspěvky: 186
Registrován: pát 29. kvě 2009 15:06:10
bydliště: Bratislava
kávovar: IZZO ALEX DUETTO
mlýnek: Mazzer Mini

Re: Jakou kávu pro začátečníka?

Příspěvek od Miri »

A ako tu už bolo zmienené, kľudne si prislaď a postupne skúsiš uberať cukru, tak aby ti to čo najviac vyhovovalo.
Odpovědět

Zpět na „ke kávě“