Uchovávání kávy v mrazáku

jako surovině (ať zrnkové nebo mleté)
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj dotaz, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od papun »

Doplním k tématu. 6.2. jsem obdržel kávu z PC. Dva balíčky po 100 g šli do lednice (dnes už z nich nic není - všecho vypité:)) a větší balík 300 g se směsí Prima Hpresso do mražáku. Byl originálně zavařený, ale i přesto jsem ho vložil do pytlíku a zavařil svářečkou Hyundai. A pak vložil do další sáčku - ale to už jsem jen pouze zamotal a to celé jsem dal do plastové škatuly s víčkem a pak to dal do mražáku.

Dnes 15.2. jsme to vydělal a vybalil. Dle poznatků zde na fóru jsem to kafé vysypal na plech a nechal asi 30 minut, aby to odvětralo vlhkost. Mezitím jsme originální pytlík a plastovou krabičku dal na topení, aby se též zbavili vlhkosti.

Po těch 30 minutách byla káva na omak ,,teplá,, tak jsem ji znovu nasypal zpět do původního pytlíku a ten jsem vložil do plastové krabičky a vrátil do lednice.

Po pár hodinách jsem si šel udělat espresso. Káva byla ve vynikající kondici a chuť kávy byla též velmi dobrá.

Takže z mého sice laického pohledu mražák kávě nijak významně neuškodil. Příště to zase zopakuju:)
zdenok
více pokročilý
Příspěvky: 381
Registrován: ned 20. dub 2008 13:29:49
bydliště: Bratislava
kávovar: Vibiemme Domobar Super(HX),Rancillio Silvia /w Auberins PID
mlýnek: Baratza Forté AP, Rancillio Rocky SD

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od zdenok »

Ja rozmrazujem vzdy v pôvodnom balení, v ňom je predsa iba tá vlhkosť, ktorá tam bola pôvodne, a teda by vadiť nemala. :ucta:
Zdenok
Vibiemme Domobar Super (HX), Baratza Forté AP, Rancillo Silvia+PID Auberins DeLuxe, Rancillo Rocky
[/size]
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od David »

Jop, přesně tak. Ale i když jsem otevřel pytlik přímo vyndaný z mrazáku, tak jsem tam nikdy žádnou namrzlo vodu neviděl. Ono asi tím, že je to vypražené, tak to bude celkem suché, ni ...
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od Redmann »

Ja to vysýpam a nechám preschnúť. Ale je pravda, že tam tiež nikdy žiadnu namrzlinu nemám. Ale istota je istota. :-)
Uživatelský avatar
Miri
více pokročilý
Příspěvky: 186
Registrován: pát 29. kvě 2009 15:06:10
bydliště: Bratislava
kávovar: IZZO ALEX DUETTO
mlýnek: Mazzer Mini

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od Miri »

Tiež nechám rozmrznúť kávu na izbovú teplotu v obale v ktorom som ju dal do mrazáku. Rovno vysypaná zmrznutá káva totiž naberie na seba najskôr vzdušnú vlhkosť (fyzika nepustí) a aj keď sa postupne zase odparí, zdá sa mi to zbytočné ďalšie "stresovanie" kávy.
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od Redmann »

Aha, to je zaujímavé, to mi nenapadlo...
Rodom
více pokročilý
Příspěvky: 237
Registrován: pon 27. srp 2012 12:11:21
bydliště: Benešovsko
kávovar: Nuova Simonelli Oscar, Gaggia Baby Twin,Gaggia New Baby Twin
mlýnek: Lan San Marco, Gaggia, Ascasco

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od Rodom »

Asi se ptám naivně, ale vy si kupujete kávu po kilových, nebo ještě větších množtvích?
Já doteď bral z PC 300g balení, ale protože už mám své první favority, přecházím na 0,5 kg. Jak se znám , do 14 dní je vypité, tak pátrám po důvodech, proč se vyplatí kávu trápit mrazem.
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od Redmann »

Dostať PC kávu na Slovensko je trošku komplikovanejšie ako v Čechách. Takže si vždy objednám viac a príde na rad mrazák.
Uživatelský avatar
jerrymouse
více pokročilý
Příspěvky: 218
Registrován: pon 07. led 2013 18:36:42
bydliště: Plzeň
kávovar: Lelit Bianca
mlýnek: Niche Zero, Timemore Sculptor 64s (SSP MP), 1zpresso Q2, ...

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od jerrymouse »

Rodom píše:Asi se ptám naivně, ale vy si kupujete kávu po kilových, nebo ještě větších množtvích?
Já doteď bral z PC 300g balení, ale protože už mám své první favority, přecházím na 0,5 kg. Jak se znám , do 14 dní je vypité, tak pátrám po důvodech, proč se vyplatí kávu trápit mrazem.
Já takhle trápim třeba kávu z hasbean.co.uk (obecně tam, kde je drahé poštovné). Objednam na jeden zátah okolo 2kg, půl kila necham venku na spotřebu a zbytek jde do mrazáku (mají balení po 250g). Když jsem jí nechával jen ve špajzu, tak už to druhý měsíc bylo poznat. Takhle je pořád skoro jako čerstvá (nejsem schopnej poznat rozdíl).
Uživatelský avatar
DeTT
více pokročilý
Příspěvky: 203
Registrován: ned 26. čer 2011 12:46:50
bydliště: Siluvky u Brna
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od DeTT »

A jeste jeden clanek o tom, ze se kava nema uchovavat v lednicce a mrazaku (uplne naspodu):

Kód: Vybrat vše

http://coffee.wikia.com/wiki/Roasting
Contrary to popular belief, refrigerating or freezing opened packages of coffee will not extend their freshness and, indeed, actually hastens the process of flavor loss due to the condensation of moisture inside the packaging, in and around the grounds or beans.
Hruby preklad:
Oproti rozsirenemu nazoru, ze chlazeni a zmrazovani otevrenych balicku kavy udrzi aroma kavy a cerstvost, naopak toto jeste urychli proces ztraty chuti kvuli kondezaci vlhkosti uvnitr balicku, stejne tak jako uvnitr a kolem namlete/zrnkove kavy
Otazkou je, co mysli tim otevrenym balickem. Je jasne, ze to musi byt v nejake doze nebo znovuuzaviratelnem sacku s jednocestnym ventilem, ale chapal bych to tak, ze ani to nepomuze k udrzeni cestvosti.
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od Redmann »

Mám inú skúsenosť. A myslím, že nie som sám. Samozrejme hovorím o uzavretom obale neprepúštajúcom vlhkosť dnu. Ešte sa mi nestalo, že by káva bola obalená námrazou po vybratí z mrazáku.
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od elwoodblues »

Přidávám se k Redmannovi. Ověřeno, ať si kdekoliv píší co chtějí...
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od primacafe »

Já, ikdyž to nepotřebuju, tak mě to kdysi zajímalo a vyzkoušel jsem jak ledničku tak mrazák. Je zde poměrně dost lidí kteří to řeší mrazákem. Nenašel jsem na způsobu tohoto uchování kávy žádný nedostatek.
Ať si jinde pindají co chcou....

Nejlepší ať si každý vyzkouší, snad doma ledničku popř. i mrazák má a jestli se mu to kafe takovým uskladnění zkazí (o čemž pochybuju), tak si ho tam příště nedá.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
czhawk
více pokročilý
Příspěvky: 144
Registrován: pát 29. črc 2011 14:20:06
bydliště: Ústí nad Labem
kávovar: Rancilio SILVIA
mlýnek: Rancilio ROCKY

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od czhawk »

Já taktéž trvale používám marazák, beru po 300g balení, jde to lépe naskládat. Otevřené balení mám v lednici v dóze od Airscape. O té běžela krátká diskuze na stránce 11 zde. Ze všeho co jsem zatím použil mi nejvíce vyhovuje tento poslení systém =mrazák-lednice. Káva je v mnohem lepším stavu po třeba 3-měsících, než bych ji nechal v pokojové teplotě jen zabalenou od Primacafé. Samozřejmě jinou kávu ani nekupuji. Za mne tedy TUTOVKA MRAZÁK.
:grin:
Uživatelský avatar
rogerer
Příspěvky: 50
Registrován: pon 21. lis 2016 12:58:21
bydliště: Praha
kávovar: Lelit PL41 TEM
mlýnek: Ascaso iSteel

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od rogerer »

Ahoj, já to mám v plánu takto. Vzhledem k tomu že jsem naprostý začátečník a teprve mi dorazí kávovar a nějak se to budu muset naučit (nejdriv jsem myslel ze zacnu lavazzou ale tak jako v oblasti kavovaru a mlynku me toto forum zase presvedcilo o necem jinym) a tak jsem objednal 500g balení Prima Presso na kterém jsem rozhodnuty se vse naucit. Zvolil jsem velky baleni protoze odpad bude ze zacatku asi solidni. Ohledne skladovani to planuji tak ze pytel nacnu odsypu si trochu do mlynku a cely pytel uzavru do dozy viz. nize a dam do lednice. Dalsi dny si vzdy jen odsypu trochu kavy do mlynku a zase uzavru atd... Je to tak proveditelne? Nebo to mam rovnou z pytle presypat do dozy? Nevim jak dlouho budu pul kila spotrebovavat... a nejvic se desim toho ze mi prijde kavovar a ja jeste nebudu mit doma kafe :-D

doza klasika:

Kód: Vybrat vše

http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/50213546/
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od RedAce »

Já vše skladuji v mrazáku v Airscape (stačí cokoli, co mi umožní kávu uzavřít s minimem vzduchu, vakuovat netřeba). Z dózy odebírám jen to, co právě potřebuji a rovnou to (zmražené) melu. Káva nijak nestárne, není potřeba (skoro) měnit mletí s postupem času a podle mě to i líp chutná.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od primacafe »

Se domnívám, že do dozy není ani třeba. Sáček je třívrstvý a po odebrání nějakého množství je dost sáčku volného na zarolování. Tím se dosáhne maximálního vytlačení vzduchu a několikerým ohybem, též zamezení přístupu vzduchu z venčí.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od RedAce »

Přesně tak - stačí vzduchotěsný pytlík. U originálního pytlíku z pražírny bych asi přelepil ten ventil, ale to je možná zbytečná opatrnost...
Uživatelský avatar
gloom
Příspěvky: 29
Registrován: sob 28. zář 2013 15:25:39
bydliště: Orlová
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od gloom »

Dobrý den, rád bych měl takovou "hloupou" otázku. Poprvé jsem objednával kávu, nechal jsem se zlákat dobrou cenou, nedomyslel její uskladnění a objednal 1kg balení. Příště koupím raději menší balení, ale .....
Rád bych dal aspoň 0,5kg do mrazáku, koupil jsem si dózu na kávu airscape s tím, že tam vsypu tolik, kolik se tam vejde, jenže teď čtu, že se káva do plechových dóz nesype, ale vkládá v původním obalu, což je krapet problém. Rád bych se tedy zeptal, jestli je opravdu znát, když káva není v původním obalu. Děkuji mnohokrát. :)
RedAce
více pokročilý
Příspěvky: 463
Registrován: čtv 22. srp 2013 14:58:18
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od RedAce »

A kde tohle píšou? Není jediný důvod, proč by káva musela být v původním obalu a nemohla se přesypat do skleněné/plechové/plastové dózy.
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „ke kávě“