Uchovávání kávy v mrazáku

jako surovině (ať zrnkové nebo mleté)
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj dotaz, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od papun »

Ono ti ,,profesionálové" by neměli mít potřebu mrazit a to z jednoho důvodu. Pokud dělají v prosperující kavárně, tak to znamená, že deně otočí X kg kávy a nemají potřebu něco zamražovat. Stačí načasovat objednávky čerstvé kávy, tak aby se dostala do mlýnku když je na svém vrcholu.
Uživatelský avatar
ivan.p
pokročilý
Příspěvky: 88
Registrován: úte 22. zář 2015 19:37:31
bydliště: Trnava, Slovensko
kávovar: ECM Mechanika IV Profi
mlýnek: Compak K3 Touch Advanced

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od ivan.p »

musim povedat ze najskor som bol k tomuto skepticky - no vyskusanie ma presvedcilo o opaku, kava chuti naozaj lepsie.
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od puschpull »

Já se tedy také přidám. Poslední objednanou kávu jsem dal do mrazáku (sleduji to nyní tak 3 týdny), načatý sáček vracím do mrazáku, vždy odsypu tak na 2 dny (nee opravdu ještě nejsem ve stavu abych odsypával jen to co vypiju).
Káva z mrazáku je jednoznačně chuťově lepší a i po týdnech si zachovává svou kvalitu.
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od puschpull »

Já to zde samozřejmě, hned v mých začátcích s kávovarem (Gaggia Classic), také hned zkoušel. Káva do mrazáku. Pak jsem zkoušel chuť espressa i když byla káva jen v suchu a temnu (jak píše ve sví knize Petra Veselá) a nepřišel mi tam žádný významný rozdíl. Opakuji - významný rozdíl. V té době mi to tak stačilo. Nyní uplynulo již téměř dva roky sbírání zkušeností, ochutnávání různé kávy atd a musím říci, že mé chuťové preference dospěly do stavu, že káva uchovávaná v mrazáku (nikoliv v chladničce) mi chutná lépe. :-)
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od danst »

A uteklo zase skoro půl roku a přišla změna....
V podstatě platí, co je tady už napsáno. Ovšem únava z otevírání mrazáku několikrát denně se přihlásila.
Už asi 14 dní mrazím a nemrazím.
Kávu nadále odvažuji do osvědčených nádobek předem, je to mimořádně praktické a hned po ruce. Ovšem mrazím je jen tehdy, pokud se mi nahromadí víc kávy, nebo pokud je zvlášť dobrá, tak část zamrazím. Co když přijde někdo na návštěvu.
Jinak běžně kávu melu tak, jak je, mletí jemnější než u mražené varianty (přesně vím kolik dělá rozdíl, jsem schopen mlít i tu z mrazáku kdykoliv).

Už opět používám nahou páku. Ano. Někdo to má jako machrovinu, někdo jako tréninkový prostředek, já to beru prakticky. Ona se vlastně nikdy neušpiní a není potřeba ji vůbec čistit, lehkost v ruce mi vyhovuje a dá se sklepávat naplocho o linku. Normální už asi nikdy používat nebudu. O nutnosti zdržovacího manévru s WDT mně přesvědčil výsledek z nahé páky, s ním už vůbec nemám problém s nějakými kapičkami okolo. Takže i distribuce v páce je v pořádku. Rovněž konstantní čas extrakce s vypnutím podle váhy vyjde přesně v 8 z 10 případů. To dřív nebylo.

Když beru z mrazáku, vytáhnu najednou dávky tak na 2-3 dny a nechám ohřát, pak používám.
V každém případě na normální kávu mám teplotu vody o 2 stupně nižší.
Rozdíl v mletí je poměrně značný, mražená dává větší podíl jemné frakce, proto hrubší nastavení pro stejný tok.
Pozorováním v nahé páce se přikláním k tomu, že z pohledu mikrokanálkování je na tom možná líp normální, jemněji mletá káva.

Můj osobní pocit je tento :
-mrazák ano, rozhodně pokud má káva ležet déle než 3 týdny.
-je lepší káva mletá rovnou z mrazáku, jak hlásí top baristi ?
. - v ideálním stáří kávy:
. - asi ne , záleží na ostatních faktorech přípravy a jistě také na kávě
. - po tomto datu:
. - rozhodně ano

Jeden důvod, proč se u mně úplně neosvědčí moderní espresso metody (nízkotlaké extrakce, mrazení pro vyšší kvalitu apod.) - může být použitá káva.
Pokud vím, všichni novátoři z Ameriky a Austrálie v podstatě jedou na 3. vlně káv, což pro mně není káva vhodná pro espresso. Její kyselost a slabší tělo se pokoušejí změnit použitím jiných mlýnků a zvýšením EY (EK43), profilováním tlaku, mražením (zmrazená se kupodivu hůř přeextrahuje, což je pro kyselou dobře) apod. Normální medium káva toto vlastně nemá zapotřebí.
Určitě se milovníkům ovoce v kávě otevírá kudla, ale já jsem konzument, který potřebuje jen mírnou aciditu, hutné tělo, trochu sladkosti a málo hořkosti . (dle mojich zkušeností je to to nejtěžší, celkem není problém mít kávu i sladkou, ale kyselou, nebo jen hořkou bez kyselosti a sladkosti)
Prostě vyvážený celek.
Ještě jednou se omlouvám milovníkům "severských" káv, každý máme svoje.

Co mně nejvíc mrzí, je použití WDT. Všechno ostatní mám díky vychytávkám zjednodušené, WDT je ovšem náročné (na pozornost a čas). Zatím jsem nepřišel na to, jak ho zjednodušit. Jednoduché použití OCR se tomu nevyrovná. Nemá někdo nějaký lepší nápad?
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od j.bill »

Osobně kávu mrazím pouze kvůli delšímu skladování, kde je opravdu vidět a hlavně cítit velký rozdíl. :)
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od puschpull »

Já to nyní dělám tak, že kávu dávám cca 4-5 dní od upražení do mrazáku. Do násypky mlýnku (objem cca 100-150 gramů) nasypu a pak postupně melu - stačí tak 2-4 dny.
Uživatelský avatar
Tomsoft
Příspěvky: 33
Registrován: ned 17. pro 2017 19:07:43
bydliště: Karviná
kávovar: ECM Mechanika IV Profi
mlýnek: Rocket Espresso FAUSTO

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od Tomsoft »

Dovolím si tohle vlákno zase "oživit". Dočetl jsem až sem, ale pořád nějak nevím...
Jestli mrazit/chladit, to je v pohodě. Není nic jednoduššího to vyzkoušet. S čím se ale tak nějak "trápím", jak a kdy kávu vyndanou z mrazáku pomlít?
Nechci vyndávat z mrazáku vždy dávku na shot, ale prostě vyndat kávu z mrazáku a:
- nasypat do mlýnku cca 200g, zbytek zase zpátky na mráz a prostě kávu připravovat?
- nechat vyndanou kávu (těch 200g) někde v klidu až rozmrzne a pak nasypat do mlýnku a připravovat?
Když bych prostě nasypal zmraženou kávu do mlýnku, tak pomelu nejdřív tu zamrazenou, ale než budu mlít další, ta v násypce rozmrzne.
Nemá to pak nějaký negativní vliv na kameny v mlýnku? Přece jen se násypka asi orosí nebo tak něco...
Jak to děláte vy, co mrazíte a nemelete jen zrnka na jeden shot?
Díky za názor
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od primacafe »

Vyzkoušejte ten způsob kdy necháte potřebné množství kávy ohřát na teplotu místnosti (např. na talíři) a pak nasypejte do mlýnku. Jestli zjistíte, že je něco špatně (o čemž pochybuji), tak můžete volit nějaký další složitější postup.
Nekomplikujte si zbytečně život.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Tomsoft
Příspěvky: 33
Registrován: ned 17. pro 2017 19:07:43
bydliště: Karviná
kávovar: ECM Mechanika IV Profi
mlýnek: Rocket Espresso FAUSTO

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od Tomsoft »

Vyzkouším to s Dominikánou
Jo, někdy si říkám, proč to dělat jednoduše, když to jde složitě :hnup:
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od j.bill »

Já to dělám takto: otevřu nové balení z mražáku (cca -22°C), odsypu zmraženou kávu do uzavíratelného obalu v množství na přibližně týden. Balení z mražáku zabalím tak, aby v něm bylo co nejméně vzduchu, uzavřu a dám zpět mrazit. Balení "na týden" také zmáčknu - zbavím vzduchu, uzavřu nějakou svorkou, kramlíkem a dám do ledničky (cca +6°C). Pak postupně konzumujeme balení z lednice, než se spotřebuje. Následně se postup opakuje, než balení z mražáku celé dojde. Základem je dát kávu do mražáku co nejdříve po upražení!
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
Tomsoft
Příspěvky: 33
Registrován: ned 17. pro 2017 19:07:43
bydliště: Karviná
kávovar: ECM Mechanika IV Profi
mlýnek: Rocket Espresso FAUSTO

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od Tomsoft »

Díky, tak nějak jsem to asi potřeboval slyšet :)
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od johneer »

Pročítám tohle vlákno a chci se zeptat, jak řešíte orosení kávy po vyndání z chladu. Chápu, že když kávu neprodyšně uzavřu, tak jí můžu chladit/mrazit, aniž by mi natáhla pachy a kazivé procesy se zpomalí. Až sem OK, ale když jí vyndám z lednice (nebo dokonce z mrazáku), tak se nutně musí za chvíli orosit (jako když vyndám z lednice vajíčka a nechám je pár minut na stole), což zrna asi vsáknou a káva zvlhne. Toho bych se bál. Nebo se pletu? Díky
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od primacafe »

Co když to nevsáknou, ale oschnou.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od j.bill »

Vlhkost neřeším. Přesypu rychle a hned vracím jedno balení do mražáku a druhé do lednice. V lednici je v podstatě suchý vzduch, protože se vlhkost neustále sráží na zadní stěně (výparníku) a voda stéká dolů na misku kompresoru mimo chladící prostor. Zrna tam v klidu rozmrznou a když je pak nasypu ke konzumaci, stejně se rozemelou, než na nich stihne něco zkondenzovat. Hned po mletí následuje extrakce.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od johneer »

Na to se právě ptám, jestli vsáknou nebo oschnou. Podle mého odhadu světle pražená káva, která nemá na povrchu viditelný tuk musí něco vsáknout. Takže vyndat z mrazáku, otevřít balení a počkat až oschnou nebo rovnou nasypat do mlýnku? V mlýnku mám víc než jednu porci (třeba 100g) a nemám v plánu rozmrazovat kafe na každé mletí zvlášť.
Díky
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od j.bill »

Psal jsem, že menší dávku dávám z mražáku do lednice a beru pak týden z lednice. Asi u toho chyběla informace, že melu jednotlivé vážené dávky (single nebo double). Nedávám tedy kávu do zásobníku mlýnku. Z mražáku melu pouze cca jednou za 7-10 dní, když nasypu novou dávku. Samozřejmě, že nečekám, až se kávová zrna orosí (a i kdyby) a hned je dám do mlýnku a pomelu. (žádné čekání, žádné rozmražování, žádné osychání...)
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
johneer
více pokročilý
Příspěvky: 229
Registrován: čtv 21. pro 2017 13:04:51
bydliště: Praha
kávovar: Rancilio Silvia BC PID, Aeropress, Puck-Puck
mlýnek: Rancilio Rocky doserless, 1Zpresso JX-PRO

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od johneer »

No jasně, ale zaprvé se zrna orosí skoro hned, takže pak musí vlhká zrna zadělat mlýnek a zadruhé vážím surovinu až pomletou, protože při nějaké retenci se vstup nerovná výstupu. Navíc je to další zdržení, což se mi na rychlé ranní kafe nehodí. Nicméně vyndat, nechat oschnout a nasypat do hopperu bude fungovat. Když se mi sejde víc kávy, asi nějakou zamrazím v původním neprodyšném obalu.
Uživatelský avatar
Cubique
začátečník
Příspěvky: 69
Registrován: stř 14. kvě 2008 17:57:41
bydliště: Bratislava
kávovar: Catler Dual Boiler, předchozí: ECM Technika IV, Ascaso Prof
mlýnek: Mazzer Mini Doserless, Niche Zero

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od Cubique »

Nic nezadělá :-)
Někdo kávu vlhčí před mletím kvůli statické elektřině, když jsou ale zrna trochu orošená, nemusíš vlhčit.
Navíc má káva velmi malou tepelnou kapacitu (je to hlavně celulóza), takže ani to rošení není žádné drama.
Beru kávu přímo z mražáku, odvážím dávku, celou vymelu do páky a extrahuji.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Uchovávání kávy v mrazáku

Příspěvek od j.bill »

johneer píše:No jasně, ale zaprvé se zrna orosí skoro hned, takže pak musí vlhká zrna zadělat mlýnek ....
Nic takového nepozoruji. :)
johneer píše:...zadruhé vážím surovinu až pomletou, protože při nějaké retenci se vstup nerovná výstupu. ...
S tím jsem se vypořádal. Retenci mám téměř nulovou. ;)
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „ke kávě“