Kyselost kávy

jako surovině (ať zrnkové nebo mleté)
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj dotaz, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od mill »

Malou poznámku ke kyselosti. Taky hodně záleží na kvalitě a způsobu pražení. Některé všeobecně známé nasládlé kávy špatným pražením či nedopražením mohou být kyselé i když je zrno velmi kvalitní. Je kyselost a kyselost. Jedna je dána druhem kávy, jedna špatným zpracováním. Poměrně lehce to poznám tak, že se mi po prvním doušku stáhne huba ( a kafe jde většinou do dřezu). Čím je extrakt silnější, např. 20ml z 10-ti g kávy, tím to víc vyleze. Je to kyselost, která provází kávu po celou dobu pití a zůstane v puse dlouho potom. Druhá kyselost je druhová, je z ní podobný pocit, jako třeba po kousnutí do citronu, tj. cítím kyselost, která k té kávě patří ale nezůstává na patře dlouho potom. Ta je v pořádku a je chuťově jiná, než kyselost první (ale blbě se to vysvětluje). Nejlepší srovnání je ale zkusit těsně po sobě stejný druh z různých zdrojů, okamžitě se pozná, co a jaký způsob pražení komu vyhovuje. A je velká pravděpodobnost, že i ostatní směsi či druhy z jedné pražírny budou zpracované podobně. Pro toho, kdo má kávu jako koníčka a ne pouze jako nápoj to zase není taková položka v rozpočtu a zdrojů kávy jsou teď mraky, chce to jen zkoušet. Metodu vychladnutí kávy jsem nezkoušel, většinou ji buď vypiju nebo naštvaný vyliju.
Ale každý má "hubu" jinak stavěnou a jiné chuťové pohárky, takže výše uvedené berte s rezervou. Já osobně mám ale pocit (stejně jako pivovar Bernard), že se "celý svět zbláznil" a preferuje kyselejší způsoby pražení, než mi vyhovuje. :?:
Uživatelský avatar
saddam
Příspěvky: 25
Registrován: stř 14. led 2009 2:50:50
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od saddam »

Když se vrátím na začátek - k zaznamenané kyselosti kávy Tchibo, nemohu než souhlasit. V nouzi nejvyšší zakoupil jsem sobě balení Tchibo Espresso s tím, že to přeci nemůže být tak hrozné. Ale ono je. Výsledkem veškerého snažení byla káva tak kyselá, že posledních 10ml putovalo vždy do dřezu jako kyselina chutí připomínající ocucávání vyteklé tužkové baterky. Je pravda, že si libuji v silných extraktech (30 ml z 11-12 g), ale ani menší dávkování nic nevyřešilo. Naštván nad zásobou téměř nepoužitelných zrn jsem je se slovy, že nemám co ztratit, vsypal do kastrůlku, zatopil pod nimi na sporáku a šel googlovat, jak se to vlastně praží...

Kupodivu se celkem zadařilo a káva mi po přepražení chutná daleko víc. Pár zrn jsem asi trošku připálil, ale celkově jsem Tchibo určitě vylepšil, nikoli "dorazil". Cremu má teda furt mizernou, ale dá se to aspoň pít. Takže dopražím i zbytek pytlíku (trochu opatrněji), v pohodě spotřebuji a napříště se postarám, aby mi PRIMAcafé jen tak nedošlo.

Nepochopím, proč takovou kávu dělají, někomu to snad chutná? Počítají s tím, že mám nekvalitní vysokootáčkový elektrický mlýnek, který kávu dopraží? Možná bych mohl zkusit složit ETU po babičce, co točí 13000 na volnoběh, a vyzkoušet, jestli kyselost po umletí na téhle pražičce zmizí...
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od pedro13 »

Kyselost je u těchto balených káv způsobena hlavně zvětralostí.
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od hnup »

saddam píše:Možná bych mohl zkusit složit ETU po babičce, co točí 13000 na volnoběh, a vyzkoušet, jestli kyselost po umletí na téhle pražičce zmizí...
No ak toto bude fungovať, tak si zaslúžiš nomináciu na Nobelovu cenu! :-)

S tou kyslosťou a slabým pražením je to relatívne - mal som možnosť porovnať PRIMAcafé a kávu s rovnakým názvom odrody, avšak z inej pražiarne. PRIMAcafé bola svetlejšia(!), avšak chuť niekde úplne inde, ani náznak kyslosti, čo sa však o káve od slovenského výrobcu nedalo povedať.
Tým nechcem povedať, že mill a spol. nemajú pravdu, iba som doplnil pár svojich slov (ako pomaly v každej téme :-) ).
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od David »

saddam píše:Nepochopím, proč takovou kávu dělají, někomu to snad chutná?
No, kdykoliv jsem v Německu pil kafe, a to i zalejvaný, bylo kyselý "jako šťovík". Takže asi chutná :o)
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
arny71
více pokročilý
Příspěvky: 253
Registrován: stř 26. bře 2008 1:07:14
bydliště: Jižní Morava
kávovar:
mlýnek:

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od arny71 »

saddam píše:Možná bych mohl zkusit složit ETU po babičce, co točí 13000 na volnoběh, a vyzkoušet, jestli kyselost po umletí na téhle pražičce zmizí...
To je fakt originální nápad :grin: , ale obávám se, že nebude fungovat. Mlýnek ETA jsem kdysi zkoušel, viz hodnocení mlýnku, a došel jsem k závěru, že tahle mašina svými otáčkami spolehlivě zláme vaz každé kávě určené k espressu (no, spíš každé kávě bez ohledu na způsob přípravy).
Uživatelský avatar
saddam
Příspěvky: 25
Registrován: stř 14. led 2009 2:50:50
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od saddam »

Jo jo, to vlákno jsem četl. Tuhle ETU mám teď rozebranou, připravil jsem pro ni regulátor otáček se zpětnovazebním řízením integrovaným obvodem a triakem a ještě předřaditelnou odporovou zátěž... Mělo by to dostat mlecí otáčky cca na polovinu. Až provedu finální kompletaci, uvedu podrobný report (schéma, fotky, měření otáček) do sekce mlýnků...
Uživatelský avatar
Zizass
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: úte 25. srp 2009 17:57:36
bydliště: Rychnov n.K.
kávovar: Bezzera.UNICA.PID
mlýnek: Compak.K3.Touch.Advanced

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od Zizass »

Jelikož mi došla káva,tak jsem dnes na rychlo koupil Lavazza 100% Arabica(ČERNÁ),v Tesku za cca 140kč,podařilo se mi vykouzlit pěknou ač světlejší cremu,ale..........
je to kyselé jak sviňa!!!!!
TAKŹE UŹ NIKDY VÍCE ,měl jsem si důkladně přečíst toto téma :)
ale nadruhou stranu jsem si to vyzkoušel a budu příště vědět.
edit: snad to půjde vypit aspon na turka :?
Uživatelský avatar
hedonista
více pokročilý
Příspěvky: 299
Registrován: úte 01. pro 2009 12:50:16
bydliště: Olomouc
kávovar: Dalla Corte mini
mlýnek: MAZZER Mini Electronic A

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od hedonista »

Přes svátky jsem sebe a přátele rozmazloval arabicou (Santos, Cerrado dulce, Kolumbie) at´už čistou nebo ve směsích a včera se dostavil jakýsi nežádoucí efekt- kávy mi chutnají všechny kysele :!: Možná tomu napomohli poslední dvě návštěvy a přítelkyně, kteří ohdnotili Santos jako příšerně silnou, hořko-kyselou hrůzu, co se nedá pít!!! Byl jsem zdrcen, do krásného espressa s tygrem jsem jim nalil mléko a přidal cukr. Jenže mi to zřejmě nějak utkvělo v hlavě a když piju svoje espressa tak na tu kyselost myslím a cítím ji tam taky!!!! Letím sehnat robustu. Namíchání to snad spraví.
ex: Rancilio Silvia, Rancilio Rocky
Uživatelský avatar
Jožin
více pokročilý
Příspěvky: 161
Registrován: sob 01. srp 2009 16:04:26
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od Jožin »

Tak na to nemyslete, ta káva kyselá není, jedině hořká, když se namele moc jemně a voda teče déle než třicet vteřin. Taková pak zdrtí každou návštěvu. Příště si přinesou vlastní v termosce.
Uživatelský avatar
Rujir
více pokročilý
Příspěvky: 275
Registrován: pon 16. lis 2009 13:06:29
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od Rujir »

Ahojte, vedeli by ste mi niekto poradit? Stale bojujem s kyslostou kavy. Ci uz to bola kava z PC alebo ina, vzdy ked ju spravim ako espresso, tak je kysla. Treba podotknut, ze v pripade PC kavy to bola vzdy az druha polovica dopia. Ja viem, ze stoj, co mam, ani nie je stroj, ako skor parodia na masinu, ale aj tak. Neda sa s tym nieco spravit? Co vlastne ovplyvnuje kyslost kavy? Odhliadnuc od kvality materialu... Diky moc.
"If this is coffee, please, bring me some tea; if this is tea, please, bring me some coffee." Abraham Lincoln
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od David »

Možná moc studená voda. Když nic jiného, nahrál bych páku v hlavě.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
Rujir
více pokročilý
Příspěvky: 275
Registrován: pon 16. lis 2009 13:06:29
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od Rujir »

David píše:Možná moc studená voda. Když nic jiného, nahrál bych páku v hlavě.
Vodu vzdy odpustim, paku nahrievam horucou vodou z konvice, masinu necham predohriat minimalne 15 min.
"If this is coffee, please, bring me some tea; if this is tea, please, bring me some coffee." Abraham Lincoln
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od primacafe »

Já jsem se třeba setkal s tím (v restauraci) kdy byla káva nechutně kyselá (výrazně). Použitá surovina PRIMApresso, u jiných bez problémů. Na svědomí to měla hodně horká voda. Po snížení teploty se chuť přiblížila normálu, bylo by potřeba ještě víc snížit, ale už to nejde.

Jinde jsem zase pil tu stejnou surovinu (PRIMApresso) z kávovaru který měl opačný problém. Dodával vodu sotva 50st. a káva z něj nebyla vůbec kyselá.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od David »

Rujir píše: Vodu vzdy odpustim, paku nahrievam horucou vodou z konvice, masinu necham predohriat minimalne 15 min.
Páku nech při nahřejvání v hlavě mašiny, nebudeš se muset drbat s konvicí.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
Rujir
více pokročilý
Příspěvky: 275
Registrován: pon 16. lis 2009 13:06:29
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od Rujir »

David píše: Páku nech při nahřejvání v hlavě mašiny, nebudeš se muset drbat s konvicí.
To je len formalita. Konvicu aj tak potrebujem na nahrievanie salok. Skor by som potreboval poradit, ze co pomenit, aby ta kava nebola taka kysla. :(
"If this is coffee, please, bring me some tea; if this is tea, please, bring me some coffee." Abraham Lincoln
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od David »

Bod 1. Nahřej páku a do teplýho šálku napusť za 25 sec 25 ml espressa. Ihned změř teplotu, napiš, a pak budeme vědět víc.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
Rujir
více pokročilý
Příspěvky: 275
Registrován: pon 16. lis 2009 13:06:29
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od Rujir »

David píše:Bod 1. Nahřej páku a do teplýho šálku napusť za 25 sec 25 ml espressa. Ihned změř teplotu, napiš, a pak budeme vědět víc.
Mhm... Merat mozem vselico, ale prave s teplotou bude asi trochu problem. Musim najskor kupit teplomer.
"If this is coffee, please, bring me some tea; if this is tea, please, bring me some coffee." Abraham Lincoln
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od David »

Aha adagio. Ta tuším dává dost studenou vodu. (moje teplota kávy po extrakci byla, když jsem ji měl, 56,4 - 60 °C. Tedy málo, mělo by být 67 +-3, na druhou stranu, PC kávy nižší teplotu snad snášejí lépe.) Na gaggii mám +-63 °C a taky mi to příjde občas kyselé, hlavně u dna, kam teče ta první část. Otázka je, jestli je to kyselé proto, že se voda ochladí o kafe, nebo proto, že do kafe hrcne moc horká voda, která se teprve pak ochladí. :o)
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
hedonista
více pokročilý
Příspěvky: 299
Registrován: úte 01. pro 2009 12:50:16
bydliště: Olomouc
kávovar: Dalla Corte mini
mlýnek: MAZZER Mini Electronic A

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od hedonista »

Tak mi to nedá a musím se vrátit ke kyselosti. Dost jsem se těšil na zásilku káv z Primacafe abych po experimentech z různými pražírnami (i zahraničními) mohl srovnat různé druhy káv. A zjistil jsem, že PC káva mi asi šmakuje nejvíce. Rozdíl je dle mého v pražení, protože surovina se jevila být srovnatelné kvality. Primacafé zjevně praží více do tmava, což mi naprosto vyhovuje. Světleji vypražené kávy (což je zřejmě trend většiny pražíren)? po rozbalení možná lépe voněly, ale zásadní rozdíl byl v šálku. Byly totíž kyselé jak šťór. Naproti tomu primacafe kyselost postrádaly. Takže začínám mít jasno ;)
ex: Rancilio Silvia, Rancilio Rocky
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „ke kávě“