Kyselost kávy

jako surovině (ať zrnkové nebo mleté)
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj dotaz, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cycle
Příspěvky: 5
Registrován: sob 07. čer 2008 10:12:51
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Kyselost kávy

Příspěvek od Cycle »

Zdravím lidi,
tak i já jsem nakonec zakoupil tento přístroj (Ariete Cafe Roma) po přečtení všech vašich příspěvků. Mám klasické začátečnické chyby, jako voda v misce (množství kávy), rychlý průtok (hrubost mletí a množství kávy), atd. Co mě ale zarazilo je, že vyrobené presso je velmi, velmi kyselé. Zkoušel jsem několik směsí Tchibo káv (samozřejmě mleté ve vestavěném mlýnku, i na nejjemněji), taky jsem zkoušel hotovou namletou Tchibo Exclusive a Jacobs Cronung. Pokaždé se stejným výsledkem - velmi kyselé. V čem dělám chybu? Požívám dodanou misku na dvě kávy včetně Thermocream (jednoporcová profi zatím není na skladě :) ). Ještě bych chtěl zdůraznit, že dosud neřeším cremu a ostatní klasické chyby, to se zde už několikrát řešilo... Zatim mi jde o to udělat alespoň chuťové ucházející kávu a pak si budu hrát s cremou. Je ale docela dobře možné, že vše souvisí se vším... Děkuji za vaše názory a pomoc.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od primacafe »

Jakou kávu (značku) a jak připravovanou jste pil doposud? A to jste si této kyselosti nevšiml dříve?
Myslím, že jsem to už zde někde psal. Udělejte kávu, je jedno jak - tak jak ji běžně připravujete. Napijte se v teplém (hned po zalití) stavu a chutná Vám?. Potom nechejte kávu vychladnout, jen aby byla lehce vlažná, pokud Vám bude chutnat stejně jako za tepla je všechno v pořádku, pokud né - tak ji raději ani nepijte.
Udělejte to z některou z těch co jste jmenoval, myslím že budete o krok dál. Asi budete z těch, komu kyselá káva nevyhovuje (mě taky né)

Někdo však tuto vlastnost nemusí vidět jako nedostatek a naopak si v tom libuje.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
arny71
více pokročilý
Příspěvky: 253
Registrován: stř 26. bře 2008 1:07:14
bydliště: Jižní Morava
kávovar:
mlýnek:

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od arny71 »

Také jsem nedávno zkoušel Tchibo, nějakou arabiku, a taky mi chutnala dost kysele. Doporučuju vyzkoušet jinou kávu.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od hnup »

Ja sa obávam, že nemci nepražia kávu na espresso - aj keď to napíšu na obal. Preto tá kyslosť, myslím.
Ja osobne som u nás v obchode ešte nekúpil zrnkovú kávu, čo by nebola kyslá, aj preto ma to skúšanie a hľadanie po obchodoch prešlo. Aj čierna Lavazza bola kyslá, tam stačilo pozrieť na zrná a bolo vidno, ako zle je pražená - nerovnomerne, dosť veľa zŕn bolo veľmi svetlých...
Ja si myslím, že si na správnej stránke - objednaj si a uvidíš (a ucítiš) ten rozdiel.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
Cycle
Příspěvky: 5
Registrován: sob 07. čer 2008 10:12:51
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od Cycle »

Zdravím a díky za vaše odpovědi. Myslel jsem si, že mi poradíte jinou značku kávy než je Tchibo, jen mi přijde neuvěřitelné, že by všechny druhy kávy Tchibo chutnaly tak kysele. Pravděpodobně zítra (teda už dnes, když je po půlnoci) budu dál zkoušet a porovnávat na starém typu kávovaru, na kterém jsem dělal presso doposud (tuším siemens s odstředivkou, ve které se přes kávu propasíruje voda). Na tomto starém typu mi káva nepřišla kyselá, ale je pravda, že na něm nedělám klasické množství kolem 35ml pressa. Uvidím, co udělá přímé srovnání...
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od hnup »

Ja som Tchibo nepil, no ani som ešte nepil kávu z obchodu, ktorá by nebola kyslá. Myslím teraz zrnkové, nie mleté.
Skúšal som: BOP Colombia, Lavazza 100% Arabica (čierna), Taylors of Harrogate (zmes sa volala Italian Roast, bola príšerne drahá a príšerne hnusná) - všetky boli kyslé. Ešte som mal nejakú Tesco a tuším som raz zomlel aj niečo z Lidlu - to nerátam medzi kávy.
Spôsob prípravy urobí veľa - teraz som týždeň pil v Taliansku Lavazzu robenú v kafetiere, a bola len hnusná, nie kyslá. Tak to môže byť aj s tým Tchibom. Podotýkam "môže", nie "musí" - Tchibo som totiž nikdy nepil ani nikdy piť nebudem.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
Pišta
Příspěvky: 7
Registrován: stř 28. kvě 2008 16:35:51
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od Pišta »

Bude to tou kavou, naozaj si objednaj tu a myslim, ze nebudes sklamany. Suhlasim s Hnupom, Taylors of Harrogate je naozaj dost zla kava, mozno anglicanom to chuti, ale asi budu jedini. BOP Colombia je za tu cenu inac celkom dobra kava v porovnani s inymi kavami z obchodu v tej cene. Co sa tyka Lavazzy, ja osobne ju nemozem, a pritom za zhruba tu cenu sa aj tu daju kupit niektore kavy, ktore su oproti nej bozskym napojom. Teda pozor, to je len moj subjektivny dojem. Ked som bol v Taliansku, pochodil som tolko kaviarni, kolko sa len dalo za ten cas (asi 14-15), ale nenasiel som ziadnu, kde by robili kavu z Lavazzy. Asi to bola len nahoda, ale predsa len, ak by to bola naozaj dobra kava, tak si myslim, ze by bola rozsirenejsia. Skoro vsade robili kavu zo znacky Mokarabia. Tak mozes skusit este tu Mokarabiu, ale ako hovorim, ked si objednas z primacafe, myslim, ze nebudes sklamany. Ak nemas rad kyslaste kavy a este si si nie celkom isty s chutami, zacni s Brazilskym Santosom, to zatial chutilo kazdemu, komu som ju robil, je lahka a prijemna. A dalej je to uz len o skusani a osobnych preferenciach.
Uživatelský avatar
Cycle
Příspěvky: 5
Registrován: sob 07. čer 2008 10:12:51
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od Cycle »

Tak jsem si včera hrál a zkoušel a vůbec netuším, co jsem udělal jinak, nebo jestli se mi trochu změnila chuť, ale včera se už jakési úspěchy dostavily a už je to trochu pitné. Dokonce se přiznám, že jsem zkoušel testovat různé hrubosti mletí a množství kávy na ka kávě za Merila 5,90Kč/70g. Pravda, pít se to moc nehodilo, ale aspoň jsem se nestresoval, že pokazím relativně drahou kávu. A proti Merile je drahá každá :) Nebojte se, nebudu ji pít :)

Rozhodně se chystám objednat si některé z káv tady, ale ještě čekám, až bude na skladě jednoporcová miska, protože jsem měl u kávovaru pouze misku dvouporcovou. Tak to objednám při jednom...

Můj závěr je tedy ten, že kyselost je v prvé řadě dána druhem káv, jak tady píšete, jak jsem si sám ověřil a navíc to píší i všude jinde :) Ale proč ty mé první pokusy dopadly jak dopadly se asi nedozvím. Možná dozvím, když někdy příště udělám zase neco špatně :)

Mimochodem, mám doma ještě dva druhy káv od Oxalisu, jednu ochucenou s příchutí hrušky a jednu tuším guatemalu. Ani jednu jsem ještě nezkoušel... Máte nějaké zkušenosti s kávami od Oxalisu? Díky.
Uživatelský avatar
arny71
více pokročilý
Příspěvky: 253
Registrován: stř 26. bře 2008 1:07:14
bydliště: Jižní Morava
kávovar:
mlýnek:

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od arny71 »

Na Oxalis se tady dost nadává, ale já od nich pil Brasil Santos, zrnkovou, dělanou v práci na automatu Saeco, a byla to solidní Santoska, takový přijatelný průměr. Ovšem s tou hruškou, to tedy nevím, jak dopadneš... :shock:
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od hnup »

Ešte k tým mojim pokusom - dnes som vyskúšal Illy - červenú. Kyslá nie je, ale hnusná dostatočne. Už po otvorení plechovky bolo jasné, že je to "super kvalita" - tie zrná sú otrasné, toľko defektných zŕn som už veľmi dlho nevidel. Créma úplne biedna, farba veľmi svetlá a no a o chuti sa mi aj ťažko vyjadrovať, aby som nenadával.
Inak dátum spotreby do 05/2010 - ak si dovolia dať dvojročnú záruku (predpokladám, že viac už hádam nie), tak som kúpil relatívne čerstvú kávu. Fakt som čakal všeličo, ale takúto biedu teda nie.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
Cycle
Příspěvky: 5
Registrován: sob 07. čer 2008 10:12:51
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od Cycle »

arny71: Ta hrušková příchuť, to byl dar... mám rád takové podivné věci, tak třeba mi to bude chutnat :)

hnup: To co píšeš mi připomíná tu Merilu za 5,90Kč. Nedělá Merila pro Illy? :)
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od hnup »

Ja som mal raz (vlastne dvakrát - prvý a posledný) nejaký lieskový oriešok - už som to tu spomínal, tri dni som cítil ten smrad v kuchyni, nevedel som to dostať z mlynčeka. Ako starý olej napáchnutý orieškami, nič horšie ešte mojim kávovarom neprešlo. A to ním prešli všelijaké skvosty.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
Pišta
Příspěvky: 7
Registrován: stř 28. kvě 2008 16:35:51
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od Pišta »

No, ja sa tiez zahanbene priznam, tiez som to raz skusil, skoricovu... Do kavovaru sa dostala len jedna jedina davka, kava z nej bola po prvom dusku vyliata. Potom uz len stala v polici otvorena, aby robila aromu v kuchyni a ked aroma vyprchala, letela do kosa jak Mig-29. Toto uz nikdy vice neurobim.
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od David »

J8 si tedy nechal namlejt - uděla turka - a zbytek jsem daroval. :mrgreen:
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
Cycle
Příspěvky: 5
Registrován: sob 07. čer 2008 10:12:51
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od Cycle »

Výsledek.... protože jsem si objednal z Primacafe jednoporcovou misku a několik káv, tak už se pomalu začalo dařit. Začal jsem s Brasil Santos NY 2 screen 17/18 a hurá, není kyselá! Teď už se jen naučit udělat kvalitní presso s cremou :) Zdá se, že to nejtežší mám ještě před sebou...
zdenok
více pokročilý
Příspěvky: 381
Registrován: ned 20. dub 2008 13:29:49
bydliště: Bratislava
kávovar: Vibiemme Domobar Super(HX),Rancillio Silvia /w Auberins PID
mlýnek: Baratza Forté AP, Rancillio Rocky SD

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od zdenok »

Cycle píše:Výsledek.... protože jsem si objednal z Primacafe jednoporcovou misku a několik káv, tak už se pomalu začalo dařit. Začal jsem s Brasil Santos NY 2 screen 17/18 a hurá, není kyselá! Teď už se jen naučit udělat kvalitní presso s cremou :) Zdá se, že to nejtežší mám ještě před sebou...
no ja sa musim pochvalit, ze s kavou od PRIMAcafe sa mi to dari uz dokonca aj s jednoporcovou miskou, svojho slovenskeho dodavatela kavy pustam k vode...
Zdenok
Vibiemme Domobar Super (HX), Baratza Forté AP, Rancillo Silvia+PID Auberins DeLuxe, Rancillo Rocky
[/size]
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od David »

Odkápněte před extrakcí trochu vody, aby hned tekla horká. Studená voda - kyselý kafe.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od primacafe »

Studená voda - žádný kafe.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
kohoutek
Příspěvky: 25
Registrován: sob 31. led 2009 22:55:51
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od kohoutek »

Tak su rád, že nejsu jediný komu kyselá káva nechutná-Jihlavanka Standard(Jako "turek" mě chutnala) a jako presso dělá úžasnou pěnu, ale je to kyselisko... :blee:
Jacobs Krönung-super kyselisko.
Lidl "espresso crema" - kyselisko.
Segafredo intermezzo- OK.
Segafredo espresso- OK.
Ještě jsem chtěl zkusit Illy, ale na její kyselost jsem četl více stížností.
No a teď už se jen těším až vypiju všecko Segafredo a konečně zkusím vámi opěvované Primacafé... :grin:
Mimochodem kterou doporučíte?Hořkost mi nevadí-prý jsou ale některé i nasládlé-to bych rád ochutnal.Hlavně nic do kysela. :lol:
Uživatelský avatar
VeruSKa
začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: pát 17. říj 2008 14:03:07
bydliště: BRNO
kávovar:
mlýnek:

Re: Kyselost kávy

Příspěvek od VeruSKa »

kávy jsou popsané i na fóru a pár slov je u každé v obchodě...stačí číst a doporučení v tom najdeš :pardon:
VeruSKa
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „ke kávě“