kava v nasypke

jako surovině (ať zrnkové nebo mleté)
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj dotaz, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
JMK
začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: pon 13. kvě 2013 15:32:42
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: kava v nasypke

Příspěvek od JMK »

demo píše: Neviem, ako pochopiť tú zarážku. Pod mletím jednej dávky sa myslí to, keď do úplne prázdneho mlynca nasypem vopred odvážené množstvo na jedno mletie. Druhý spôsob je, keď je v zásobníku trvalo nejaká káva a melie sa dávka povedzme podľa času. Moja skúsenosť na 3 mlyncoch (aj rovnaké referencie z iných fór, keď som to overoval) je, že musím nastaviť iné stupeň mletia pre každý spôsob, aby som dostal rovnaké výsledky, čiže výsledný čas na espresso.
Když je v zásobníku káva a melu na kávu, tak je tam taková zasouvací plošinka (díl 527903)

Kód: Vybrat vše

http://clean-machine.com.au/Super_Jolly/index.html?id=45241
, kterou uvolním, zrno padá a pak ji zase zavřu. Takže žádná káva shora netlačí na tu, co je "v kamenech", i když melu ze zásobníku.
Takže u mě je jedno, zda melu odváženou a nasypanou dávku nebo ze zasobníku. Výsledek je stejný (při stejném nastavení kamenů).

Spíše je "problém", a o tom byl původní dotaz, když by v násypce zůstavala káva, tak musím měnit nastavení kamenů, abych dostal stejnou hrubost namleté kávy. A u každé kávy je potřeba úpravy kamenů jiná: jak ve smyslu jak brzo, tak o kolik.
Uživatelský avatar
RoSta
Příspěvky: 38
Registrován: úte 01. úno 2011 13:34:28
bydliště: Prievidza, SK
kávovar: Lelit PL41TEM, Sencor SES 1710BK (upravená miska z TX10)
mlýnek: Wega Max 6.4M, Rancilio MD50 AT

Re: kava v nasypke

Příspěvek od RoSta »

Chlapi, takto zabudnete tú kávu piť.
Kávu mám v chladničke, v originál obale zacviknutú takým "oným" a ešte zavretú v plastovej nádobe. Pred "varením" vyberiem, nasypem, zhruba, koľko si myslím, že "stačí", pustím mlynec, ktorý všetko zomelie. Vypnem. Dávkovačom nacvakám kávu do páky, natlačím a spravím presso. Keď sa mi niečo nezdá, mením s citom hrubosť mletia. Kávu v násypke neriešim, ani tú namletú, ak ostane v dávkovači. Moje chuťové poháriky nedokážu rozoznať "problém" jedného dňa.
Teším sa skoro z každej jednej kávy, ktorú si spravím.
Kávovar doma: Lelit PL41TEM, V práci: Sencor SES 1710BK (upravená miska z TX10), RIP: Rohnson R-969, Turmix TX10 V+
Mlynček doma: Wega Max 6.4M, V práci: Rancilio MD50 AT
Uživatelský avatar
Daniel.U
Příspěvky: 24
Registrován: sob 21. pro 2013 13:54:45
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: kava v nasypke

Příspěvek od Daniel.U »

RoSta píše:Chlapi, takto zabudnete tú kávu piť.
Kávu mám v chladničke, v originál obale zacviknutú takým "oným" a ešte zavretú v plastovej nádobe. Pred "varením" vyberiem, nasypem, zhruba, koľko si myslím, že "stačí", pustím mlynec, ktorý všetko zomelie. Vypnem. Dávkovačom nacvakám kávu do páky, natlačím a spravím presso. Keď sa mi niečo nezdá, mením s citom hrubosť mletia. Kávu v násypke neriešim, ani tú namletú, ak ostane v dávkovači. Moje chuťové poháriky nedokážu rozoznať "problém" jedného dňa.
Teším sa skoro z každej jednej kávy, ktorú si spravím.
To chces povedat, ze ked si nameles kavu povedze poobede tak si z nej naklikas aj rano? Ved ten proces degradujes na uroven automatov. Je to ako jest dvoj dnove rozky, sice sa to este da, ale rozhodne to nieje ziaden gastronomicky zazitok
Uživatelský avatar
RoSta
Příspěvky: 38
Registrován: úte 01. úno 2011 13:34:28
bydliště: Prievidza, SK
kávovar: Lelit PL41TEM, Sencor SES 1710BK (upravená miska z TX10)
mlýnek: Wega Max 6.4M, Rancilio MD50 AT

Re: kava v nasypke

Příspěvek od RoSta »

Tá trocha, ktorá mi tam ostane nemá žiadny, mnou zistiteľný vplyv, odpoveď je, áno. Väčšinou je to viac, menej prázdne, mám dobré "oko", ale manželke to niekedy "uletí".
Kávovar doma: Lelit PL41TEM, V práci: Sencor SES 1710BK (upravená miska z TX10), RIP: Rohnson R-969, Turmix TX10 V+
Mlynček doma: Wega Max 6.4M, V práci: Rancilio MD50 AT
Uživatelský avatar
bruno75
více pokročilý
Příspěvky: 296
Registrován: stř 17. zář 2014 13:32:37
bydliště: Trnava, SK
kávovar: ECM Mechanika IV Profi
mlýnek: Anfim SCODY II BST 75mm

Re: kava v nasypke

Příspěvek od bruno75 »

Tak teda k tej pôvodnej otázke...
Či káva stárne v násypke inak oproti pôvodnému sáčku.
Ak sa bavíme o 2-3 dňoch tak je to irelevantné.
Čerstvá káva sa tak či tak potrebuje zbaviť CO2 čo svojim spôsobom robí ochrannú atmosféru proti pôsobeniu kyslíku a zvetrávaniu kávy. Ak je násypka uzatvorená tak si dovolím tvrdiť že aj viacej ako 3 dni nehrá úlohu.
Avšak ak je už raz káva namletá v doseri tak je to na škodu a použiteĺná je pár minút. Nemleť teda zbytočne dopredu ;)

Aj tak si myslím, že je dôležitejšie mať čerstvú ķávu (ideálne do 3-4 týždňov od upraženia). Potom je úplne jedno či bude 2 dni v násypke... stále bude čerstvosťou OK.
Naposledy upravil(a) bruno75 dne pon 13. črc 2015 16:12:06, celkem upraveno 1 x.
Coffee Smells Like Freshly Ground Heaven
Uživatelský avatar
demo
začátečník
Příspěvky: 69
Registrován: čtv 15. lis 2012 23:47:09
bydliště: L. Hrádok
kávovar:
mlýnek:

Re: kava v nasypke

Příspěvek od demo »

JMK píše: Když je v zásobníku káva a melu na kávu, tak je tam taková zasouvací plošinka (díl 527903)
Spíše je "problém", a o tom byl původní dotaz, když by v násypce zůstavala káva, tak musím měnit nastavení kamenů, abych dostal stejnou hrubost namleté kávy. A u každé kávy je potřeba úpravy kamenů jiná: jak ve smyslu jak brzo, tak o kolik.
Už mi to je jasné. Tá plošinka-uzáver je tam pôvodne na to, aby sa dal zásobník zložiť z mlynca bez vysýpania kávy. V skutočnosti teda melieš blízko metóde prázdny mlynec.
Polemika nie je o to tom, že či sa musí meniť nastavenie pri zmene kávy. Ale či je úplne najlepší spôsob uchovania čerstvosti kávy vždy mlieť navážené množstvo do prázdneho mlynca. Ja tvrdím že:
1. je to naopak najhorší spôsob manipulácie s kávou z hľadiska neustálej potreby otvárať nádobu na kávu.
2. mlynec musí byť nastavený na jemnejšie, oproti tomu, keď keď je nejaký hoci aj DIY, zásobník s kávou. Ešte jedna osobná skúsenosť. Keď som prešiel naspäť na mletie so zásobníkom, nemusel som toľko meniť nastavenie podľa toho ako káva starla.
3. je to najpracnejšia metóda
Uživatelský avatar
JMK
začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: pon 13. kvě 2013 15:32:42
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: kava v nasypke

Příspěvek od JMK »

Tá plošinka-uzáver je tam pôvodne na to, aby sa dal zásobník zložiť z mlynca bez vysýpania kávy.
Tak to si myslím, že ne. Protože zásobník je tam přišroubovanej 3 šroubky, a že by je obsluha každý den odšoubovávala? To se mi moc nezdá...
Ta zarážka je primárně na zastavení padání kávy ke kamenům (a následně doseru). Protože jak bys potom mlel do páky v dosserless verzi? :-)
Čímž netvrdím, že při vyndavání zásobníku se to tímto nezavře...

Přidávám se k Brunovi, si také myslím, že 2 až 3 dny jsou v pohodě... Do plného doseru (tady) snad nikdo, mimo kaváren, nemele.
Uživatelský avatar
RoSta
Příspěvky: 38
Registrován: úte 01. úno 2011 13:34:28
bydliště: Prievidza, SK
kávovar: Lelit PL41TEM, Sencor SES 1710BK (upravená miska z TX10)
mlýnek: Wega Max 6.4M, Rancilio MD50 AT

Re: kava v nasypke

Příspěvek od RoSta »

Neviem, či niekde obsluha každý deň vyprázdňuje násypku, ale ak by tam tá zarážka nebola, tak by demontáž mlynca bola skomplikovaná o jeho vyprázdnenie v prípade nutnej potreby. A nikto "normálny" asi nerieši, akým veľkým otvorom káva klesá ku kameňom, hlavne, ak si predstavíme, ako to všade funguje. Samozrejme nemyslím tuto, nás, fanatikov. Zariadenia na výrobu kávy sú ale podľa mňa vyrábané hlavne pre široké masy.
Inak, na mojom mlynci je násypka voľne položená. Mne tam zase ale chýba tá zarážka, odkedy ho mám, rozmýšľam, kde ju vezmem. :)
Kávovar doma: Lelit PL41TEM, V práci: Sencor SES 1710BK (upravená miska z TX10), RIP: Rohnson R-969, Turmix TX10 V+
Mlynček doma: Wega Max 6.4M, V práci: Rancilio MD50 AT
Uživatelský avatar
demo
začátečník
Příspěvky: 69
Registrován: čtv 15. lis 2012 23:47:09
bydliště: L. Hrádok
kávovar:
mlýnek:

Re: kava v nasypke

Příspěvek od demo »

Protože jak bys potom mlel do páky v dosserless verzi? :-)
Toto je tiež možnosť, ale dosť bláznivá. Doserless - fresh mlynce melú dávku od časovača alebo manuálne odhadom, prípadne zopár podľa hmotnosti. Dám krk na to, že ani v jednom návode ten tvoj spôsob nenájdeš.
Uživatelský avatar
JMK
začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: pon 13. kvě 2013 15:32:42
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: kava v nasypke

Příspěvek od JMK »

demo píše: Toto je tiež možnosť, ale dosť bláznivá. Doserless - fresh mlynce melú dávku od časovača alebo manuálne odhadom, prípadne zopár podľa hmotnosti. Dám krk na to, že ani v jednom návode ten tvoj spôsob nenájdeš.
Nevím, ale ten SJ doserless, který mám k dispozici, žádnou elektroniku nemá. Pouze On/Off. A nemyslim, že mít násypku ke kamenům stále otevřenou a neustále zapínat/vypínat mletí, když se zrno sype mezi kameny, že by bylo pro mlýnek dobré. Prostě zapneš mletí, povytáneš západku, káva padá, zasuneš západku, domeleš a vypneš mletí.
Uživatelský avatar
dslecinka
více pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: pát 17. dub 2015 16:29:56
bydliště: Londýn, UK
kávovar: Hario V60
mlýnek: Mahlkönig/Ditting EK10

Re: kava v nasypke

Příspěvek od dslecinka »

"A nemyslim, že mít násypku ke kamenům stále otevřenou a neustále zapínat/vypínat mletí, když se zrno sype mezi kameny, že by bylo pro mlýnek dobré."

To je, naštěstí, mlýnku úplně jedno. Vnitřek je až na spínač motoru shodný s modelem E a vše funguje jak má i přes externí časovač (třeba spínač do temné komory).
Uživatelský avatar
JMK
začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: pon 13. kvě 2013 15:32:42
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: kava v nasypke

Příspěvek od JMK »

dslecinka píše:"A nemyslim, že mít násypku ke kamenům stále otevřenou a neustále zapínat/vypínat mletí, když se zrno sype mezi kameny, že by bylo pro mlýnek dobré."

To je, naštěstí, mlýnku úplně jedno. Vnitřek je až na spínač motoru shodný s modelem E a vše funguje jak má i přes externí časovač (třeba spínač do temné komory).
To MOŽNÁ platí pro silné mlýnky a ne moc časté mletí. Protože zapínat mlýnek, když je mezi kameny kávové zrno, určitě mlýnku dobře nedělá, nemluvě o tom, že mletí nebude konzistentní v rámci dávky.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: kava v nasypke

Příspěvek od ondrada »

Z čeho tak soudíš? Máš to něčím podložený, nebo je to jen další dojmologie? Dělá to tak 99% uživatelů mlýnků, a nevšiml jsem si, že by se jim mlýnky hromadně kazily. A na mletí v rámci dávky by to mělo mít konkrétně jaký vliv?

Nemůžu se ubránit pocitu, že sis vymyslel nějakej úplně zbytečně složitej postup, kterej jsi tu odprezentoval, a teď se snažíš obhájit si sám před sebou, že to není zbytečný, že je nutný to tak složitě dělat protože jinak je to špatně, a všichni ostatní nepochopili jak mají mlýnek používat...
Uživatelský avatar
satchieee
více pokročilý
Příspěvky: 185
Registrován: pon 29. říj 2012 12:20:58
bydliště: SK, Senec
kávovar: Racilio Silvia
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: kava v nasypke

Příspěvek od satchieee »

Pridavam sa ku kolegovi vyssie...
Mlynceku NEMOZE vadit, ze sa zapina, ked je medzi kamenmi kava, pretoze pri beznom pouzivani, je tam kava VZDY.
Vynimku tvoria iba onanisti, ktory si navazia 7.38g kavy, hodia do mlynceku (medzi prazdne kamene) a vsetko pomelu.
Nobody dies a virgin... Life fucks us all.
Uživatelský avatar
JMK
začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: pon 13. kvě 2013 15:32:42
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: kava v nasypke

Příspěvek od JMK »

ondrada píše:Z čeho tak soudíš? Máš to něčím podložený, nebo je to jen další dojmologie? Dělá to tak 99% uživatelů mlýnků, a nevšiml jsem si, že by se jim mlýnky hromadně kazily.
1) Psal jsem, že se hromadně kazej? Ne, psal jsem, že jim to nedělá dobře.
2) Že něco nějak dělá 99 % procent uživatelů (v podstatě čehokoliv), znamená to, že to dělaj správně? Ne.
3) Ano, mám to podložené, a to návštěvou ve firmě Mazzer v Itálii a "prohlídkou". Prostě a jednoduše se mlýnek více namáhá a opotřebovává. Čím slabší, tím více. Rovněž při změně hrubosti mletí by tam káva být neměla a motor běžet, ale to je známá věc a už se to tu řešilo.
ondrada píše:Ana mletí v rámci dávky by to mělo mít konkrétně jaký vliv?
Namletí těch zrn, co jsou mezi stojícími kameny a těch, které spadnou do roztočených, bude jiné. Ve smyslu jejich tvaru.
satchieee: ano, je to onanie a je otázka, zda to má vliv na chuť kávy (spíše si myslím, že ne). Je to "zvláštní", ale používají se i mlýnky, kde při mletí většího množství z hopperu, káva mezi kameny nezůstává. To jen k tomu "VŽDY".
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: kava v nasypke

Příspěvek od ondrada »

No pokud mlýnku něco nedělá dobře, tak bych očekával, že se to na mlýnku projeví tím, že se nějakým způsobem pokazí. Pokud se mlýnek při takovým provozu nepokazí, tak nevidím problém. O kolik se tak může zkrátit život robustním mlýnkům, o kterých se tady bavíme, při takovým provozu? Můj tip je, že ani o den... Ale třeba někdo najde nějakej materiál, kterej ukazuje opak... Jo, může být trochu víc namáhaná třeba převodovka, ale kvalitnímu mlýnku z kvalitních materiálů to nemůže nijak ublížit. Pokud toto řešit, tak možná spíš u nějakýho levnýho plasťáku.

Že něco nějak dělá 99% uživatelů samozřejmě nemusí znamenat, že to dělají správně. Ale pokud je někdo v podstatě jedinej, kdo něco začal nějak dělat, dá se o správnosti úspěšne pochybovat - a v tomto případě jsem nikde jinde podobný postup nezaznamenal. Tak doufám, že všichni ti kafaři, který jsem viděl vařit kafe ať už naživo nebo online, nejsou bandou blbců, když to _nikdo_ z nich neřešil... Samozřejmě je tu ta druhá možnost - že jde o osvícenýho vynálezce nejlepších postupů, či jednoho z jeho učedníků ;-)

Při změně hrubosti mletí to má opodstatnění. Pokud mezi kameny není káva, můžu si s ní hýbat jak se mi zlíbí. Pokud mezi kameny káva je, můžu při vypnutým mlýnku posouvat k hrubšímu mletí. Při posunu k jemnějšímu samozřejmě musí motor běžet - ale jen proto, že když něco mezi kamenama zmáčknu, tak namáhám části, který na to nejsou stavěný, a tím zvyšuju i námahu těch ostatních, navíc slabší motor to nemusí utáhnout. Ale tam je evidentní proč to nedělat a co se může stát když se to dělat bude. Asi jako je evidentní proč je špatně, když se mezi kameny dostane kámen... Ale na zapnutí mlýnku se zrny mezi kameny nic škodlivýho prostě nevidím, ať přemýšlím jak přemýšlím. I přesto, že to někdo říkal, a i přesto, že to byl někdo na prohlídce v Mazzeru... Neřekl taky proč to mlýnku vadí? To je ta podstatná informace, na základě který si člověk může udělat názor...



A namletí těch zrn - proč by mělo být jiné? Když mám ostré a pomalé kameny, tak je snad úplně jedno, kdy se zastaví a roztočí, a jestli se točí o trochu rychleji nebo pomaleji, kafe by měly řezat pořád stejně. Když krájím cibuli rychle a pomalu, výsledek je taky stejnej, jen to trvá různou dobu. Stejnětak bych mohl úspěšně polemizovat o tom, jak moc mlýnku vadí, když mezi roztočený kameny z vrchu nerovnoměrně spadnou zrna, jak moc se co namáhá když se kameny na levý straně už zakousnou do kávy a na pravý straně ještě ne, když začnou první zrna odskakovat místo aby se mlela, jak se budou chovat kameny k zatíženým a nezatíženým zrnům a jak moc velkej vliv to bude mít na výsledek mletí, když navíc v tom okamžiku, kdy zrna spadnou mezi ty roztočený kameny, na chvíli o něco klesnou otáčky motoru...

Samozřejmě si to dělej jak uznáš za vhodný, stejně jako kdokoliv jinej, já tady jen píšu proč si myslím, že je to naprosto zbytečnej vopruz, spíš tak "pro ten pocit, když na to mám čas" - aby se toho někdo nechyt a nezačal mít pocit, že je to nutný. Nic ve zlým, rád se nechám přesvědčit o opaku, co bude lepší, když to tak budu dělat taky :)
Uživatelský avatar
giro
více pokročilý
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 14. lis 2013 12:30:38
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: kava v nasypke

Příspěvek od giro »

JMK píše: 3) Ano, mám to podložené, a to návštěvou ve firmě Mazzer v Itálii a "prohlídkou". Prostě a jednoduše se mlýnek více namáhá a opotřebovává. Čím slabší, tím více. Rovněž při změně hrubosti mletí by tam káva být neměla a motor běžet, ale to je známá věc a už se to tu řešilo.
To by ma potom zaujímalo prečo páni od Mazzeru vyrábajú svoje mlýnky vo verzii automat, kde si sám domiela po každej 12tej vydanej káve. Či tam sú zvýšené nároky na obsluhu, ktorá to má strážiť, počítať "kliknutia" a včas zavrieť tú záklopku? Obdobné platí pre elektronické verzie ...
Uživatelský avatar
satchieee
více pokročilý
Příspěvky: 185
Registrován: pon 29. říj 2012 12:20:58
bydliště: SK, Senec
kávovar: Racilio Silvia
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: kava v nasypke

Příspěvek od satchieee »

JMK píše:ano, je to onanie a je otázka, zda to má vliv na chuť kávy (spíše si myslím, že ne). Je to "zvláštní", ale používají se i mlýnky, kde při mletí většího množství z hopperu, káva mezi kameny nezůstává. To jen k tomu "VŽDY".
OK, mozno taky mlyncek existuje, nemam to nastudovane (ak mas nejaky clanok, rad by som si zo zaujimavosti precital ako to funguje - dufam, ze nemyslis tu manuanu zaklopku na hopperi), otazne ale ostava, kolko uzivatelov takyto mlyncek vlastni.
Stale bude 99% uzivatelov s klasickym mlyncekom, co sa bude "trapit" s kavou medzi kamenmi.

Este k tvojej teorii... po fyzikalnej stranke mas pravdu na 100%.
Suhlasim, ze motor sa namaha viac pri kamenoch plnych kavy, nez s prazdnymi, pretoze slovkom viac mozme nazvat aj zvysenie namahy o 0.0001%.
Moj nazor je ale stale rovnaky - tato, nazvime to zataz, nema vplyv na zivotnost mlynceka. Respektive ma! :D, pretoze za znizenie zivotnosti mozeme povazovat aj znizenie o 0.0001%

Chapeme sa? :-)
Nobody dies a virgin... Life fucks us all.
Uživatelský avatar
Amo_Košice_Sk
více pokročilý
Příspěvky: 430
Registrován: pát 26. zář 2014 9:54:19
bydliště: Slovensko Košice
kávovar: La Carimali Alfa
mlýnek: Brasilia RR45 WEGA 6.0

Re: kava v nasypke

Příspěvek od Amo_Košice_Sk »

Častým zapínaním mlynku sa skracuje životnosť jedine u rozbehového kondenzátoru, ktorý stojí pár €.
Kávavar : 2x La Carimali Alfa & French Press Bodum
Mlynek : Brasilia RR45 (Gino Rossi RR45)
Mlynek : WEGA 6.0 (COMPAK K6 old)
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „ke kávě“