Katexové změkčovače

jakou vodu, jaké filtry - jak a čím vodu upravit
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Sycak
Příspěvky: 29
Registrován: čtv 07. led 2010 13:17:26
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Katexové změkčovače

Příspěvek od Sycak »

Já si nedávno pořídil tento:

Kód: Vybrat vše

http://deto.cz/uploads/Soubory%20PDF/01%20KZV%20108.pdf
Na jednu náplň (regeneraci náplně) to zvládne upravit necelých 1000 litrů, takže krom přívodu do kávovaru jsem si udělal druhý kohoutek s vodou na vaření a připojím k tomu i myčku nádobí. Mám nejmenší model na 8 litrů náplně, kzterý šel celkem snadno schovat do linky.
Naposledy upravil(a) primacafe dne sob 28. lis 2015 4:27:46, celkem upraveno 2 x.
Důvod: Odkaz mimo forum jsem dal do Code
Uživatelský avatar
century
Příspěvky: 44
Registrován: ned 07. lis 2010 22:08:34
bydliště: Jihomoravsky kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Katexové změkčovače

Příspěvek od century »

Cena ? :)
Jižní Morava - gaggia new baby class - gaggia MDF
Praha - Rancilio Silvia v2 - Rancilio rocky sd
Uživatelský avatar
Sycak
Příspěvky: 29
Registrován: čtv 07. led 2010 13:17:26
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Katexové změkčovače

Příspěvek od Sycak »

Myslím, že okolo 4800,- Kč, náhradní náplň pro 8 litrů asi 500,-. Při správné údržbě vydrží náplň několik let.
Uživatelský avatar
duri191
více pokročilý
Příspěvky: 188
Registrován: čtv 05. lis 2009 16:02:47
bydliště: Trnava
kávovar:
mlýnek:

Re: Katexové změkčovače

Příspěvek od duri191 »

ja som našiel na nete tento, čo si o tom myslíte ?

Kód: Vybrat vše

http://www.cafepoint.sk/zmakcovac-vody-8-lit.
je to asi za najlepšiu cenu čo som vygooglil. Potrebujem ho na pripojenie jednopákovky. Kludne by som zobral aj nieco jazdené :-)
...snažím sa zorientovať vo víne a káve, chce to ešte veľa cviku.....ale ja cvičím poctivo :-)
Uživatelský avatar
lukaas
Příspěvky: 23
Registrován: pát 06. čer 2014 14:33:28
bydliště: Blansko
kávovar:
mlýnek:

Re: Katexové změkčovače

Příspěvek od lukaas »

Jak často regenerujete katexové změkčovače?
Mám jeden 8litrový doma. V návodu se píše, že by měl jeden cyklus u tvrdé vody vydržet na cca 500 litrů.
My děláme tak 2 kávy denně. Občas uleju vodu, ať tam není dlouho stará, ale jinak ten průtok je malý...
Píšou tam ale ještě, že se to má obnovit buď po prolití těch litrů a nebo nejdéle 1x do měsíce...

Jak jste na tom vy? Jak poznáte, že už je dobré regenerovat?
Musí se dodržovat lhůta 1 měsíc? (říká se u aut, že by se měl olej měnit za cca 15 000km nejdéle však jednou za rok, že potom stárne...je to tak i u toho katexu? Protože my jím rozhodně těch 500 litrů za měsíc neproženeme.)
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: Katexové změkčovače

Příspěvek od 2-czech »

Kupte si bytový vodoměr a budete vědět přesně, kolik vody vám tím proteče.

Já osobně nejsem velkým fandou "plecháčů", protože:
1. pouze změkčují vodu a neodfiltrují např. chlór nebo mechanické nečistoty
2. pokud změkčujete hodně tvrdou vodu (vysoký obsah hydrogenuhličitanů), tak se káva mnohem hůř / déle extrahuje, tím pádem jste nuceni mlít na hrubší stupeň a ve výsledku je míra extrakce nižší.
Uživatelský avatar
lukaas
Příspěvky: 23
Registrován: pát 06. čer 2014 14:33:28
bydliště: Blansko
kávovar:
mlýnek:

Re: Katexové změkčovače

Příspěvek od lukaas »

Nezazněla tu ale odpověď na to, jestli se musí ten katex regenerovat každý měsíc, nebo je určující spíše množství protečené vody...

ad bod 1 - vím, že mi to nevyfiltruje mechanické nečistoty, ale to bych si na to rád časem dal filtr nečistot hned za vodoměr pro celý barák...jen vyčíst jaký je dobrý poměrem cena/výkon
ad bod 2 - moc to nechápu...tvrdost vody máme cca 3,5mmol...myslel jsem, že katex vodu změkčí a tím pádem se nezanáší bojler, spirála atd a zároveň použitím měkké vody dochází ke správně extrakci...
Nemyslím si, že melu nějak na hrubo - v nastavení mlýnku jsem cca 3-4 dírky od drhnutí kamenů o sebe...takže myslím, že dost jemně...
Naposledy upravil(a) primacafe dne stř 12. lis 2014 11:16:37, celkem upraveno 2 x.
Důvod: smazání citovaného předchozího příspěvku
Uživatelský avatar
Loidis
Příspěvky: 26
Registrován: pát 23. říj 2015 23:12:20
bydliště:
kávovar: Astoria CMA Rio (argenta)
mlýnek: Gino Rossi RR45

Re: Katexové změkčovače

Příspěvek od Loidis »

Dobrý podvečer rád bych se zeptal majitelů katexových změkčovačú v jáke poloze je sítko odtoku vody do kávovaru??
Jjdená se klasický 8l změkčovač .
pří vysypání naplně vypadlo jedná se o polohu plastového dílce jestli sitkem nahoru do boku nebo dolú???
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Katexové změkčovače

Příspěvek od primacafe »

Vždycky jsem ho viděl ve změkčovači sítkem nahoru. Myslím, že je to úplně jedno. Nenapadá mě jakýkoliv důvod, že to musí nějak být z nějakého důvodu. Spíš je důležitější, kudy voda přitíká. Nepřehodit na filtru vstup a výstup. Ikdyž asi ani to by nebylo nijak zásadní, změkčovač by furt změkčoval.
Hlavně je nutné dbát na včasnou a dokonalou regeneraci.
Na 8l změkčovači je myslím doporučeno 1kg soli. Nepamatuju už přesně, už je nepoužívám. Ale doporučované množství bylo málo. Sůl je levná a vyplatí se regenerovat 1,5kg soli (minimálně 1.2kg).
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Loidis
Příspěvky: 26
Registrován: pát 23. říj 2015 23:12:20
bydliště:
kávovar: Astoria CMA Rio (argenta)
mlýnek: Gino Rossi RR45

Re: Katexové změkčovače

Příspěvek od Loidis »

Děkuji za odpověď .
Už se těším až se dostanu do fáze kdy od vás budu objednávat Kávu :-) to bude hned veselejší :-)
Uživatelský avatar
sloon
Příspěvky: 24
Registrován: pát 18. črc 2008 23:27:56
bydliště: Třebíč
kávovar: Bezzera Magica
mlýnek: Eureka Mignon Specialita

Re: Katexové změkčovače

Příspěvek od sloon »

K novému kávovaru potřebuji koupit změkčovač vody. Chci v technické místnosti udělat extra kohoutek na vodu pro kávovar a dát tam katexový filtr

Kód: Vybrat vše

https://www.aqua-shop.cz/filtry-na-tvrdou-vodu/filtr-na-vodu-aql-85/
a nebo

Kód: Vybrat vše

https://www.aqua-shop.cz/zmekcovace-vody/filtr-na-vodu-katex-mini/
Máte s tím někdo zkušenosti a který by jste doporučili? Díky.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Katexové změkčovače

Příspěvek od danst »

Já bych do toho nešel. Jednak lžou, že voda je pak bez nežádoucích chutí - naopak, čím tvrdší voda, tím víc sodíku v ní pak bude a bude chutnat nedobře. A od jisté hranice je pak nevhodná na cokoli. Při tvrdosti přes 5 mmol je to dvojnásobné překročení limitů Na. Velmi tvrdá voda se po této úpravě samotná moc pít nedá. Sám ji ředím nejméně na 1/2 vodou z rev. osmózy.
Dále je to řešeno jako výměnný filtr - po cca 80-160(200)L koupit novou náplň. Jsou to filtry bez regenerace.
--kapacita jedné náplně je dle velikosti a množství katexové náplně (např. 1 kg katexové náplně je na 200 l průtoku vody při tvrdosti do 2 mmol/l)--pozor, tedy při celkem měkké vodě .
Takže jde o tvrdost, pokud není moc velká, funguje to. Pokud není velký odběr, třeba nevadí kupovat náplně.
Ale je to ekologická prasárna. Vyhodit zbytečně náplň, která může několik let pracovat.
Lepší řešení je klasický gastro-změkčovač. Bohužel jsou větší, nejmenší je 4L, ten mám, ale nevím, jestli jde ještě vůbec sehnat. Hraspo prodává 6L za necelé 2 tisíce. Kapacita dle tvrdosti tak 400-800 L na jednu regeneraci. Nebo dřív. (Dělám 1x za 2 měsíce bez problémů, dělat po 14 dnech, jak někteří od fochu tvrdí, je naprosto mimo mísu).
Při střední tvrdosti je to dobré řešení.

Další vhodné řešení, s větší počáteční investicí, je RO. Opět při extrémní tvrdosti se doporučuje nejdřív odstranit tvrdost změkčovačem, pak RO. Kvůli zanášení membrány.

Ještě ke gastro-změkčovačům. Pozor na smontování nového výrobku-ověřit, jestli jsou kohouty správně utažené na těsnění, jinak začně podtékat ve velmi krátké době (výroba Itálie).
Regenerace je tady řešena typově - bez ohledu na velikost. Průtok vodou s omezením tryskou cca 40-50 minut. To je špatně, je to pro 4L i 8l, trysky a kohouty jsou stejné. Množství soli vždy taky neodpovídá dle náplní, podle typu a výrobce. Mám ověřeno, že u 4L je to hotové do 20 minut. Dobrým jednoduchým indikátorem je chuť - pokud už není cítit sůl na výtoku, je hotovo.
Je dobré používat 1kg soli na 6L změkčovač. Dát dovnitř, propláchnout a klidně nechat stát, pak třeba po 10 minutách pustit teprve vodu na proplach. Kupovat sůl v gastro-pytlích 25kg. Sypkou.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Katexové změkčovače

Příspěvek od j.bill »

Pokud by ta patrona byla jen čistý iontoměnič, tak by šla asi také regenerovat. Prohnat jí po určité vodě slanou vodu. (Nejlépe nasycený roztok)
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
sloon
Příspěvky: 24
Registrován: pát 18. črc 2008 23:27:56
bydliště: Třebíč
kávovar: Bezzera Magica
mlýnek: Eureka Mignon Specialita

Re: Katexové změkčovače

Příspěvek od sloon »

Díky za vyčerpávající odpověď, tak koupím ten gastro změkčovač to bude opravdu vhodnější řešení.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Katexové změkčovače

Příspěvek od danst »

Patrona by šla jistě regenerovat, ale určitě ne jednoduše. A co není jednoduché, to pak časem obtěžuje.
Odpovědět

Zpět na „k vodě“