Tvrdá voda a její důsledky

jakou vodu, jaké filtry - jak a čím vodu upravit
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tranai
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 21. bře 2013 22:55:57
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Tvrdá voda a její důsledky

Příspěvek od Tranai »

kolu píše:To je zvláštní, že se voda z RO blíží destilované. Kvalitu vody dlouho řešíme s kolegy fotografy, protože na některé postupy a chemikálie je potřeba skutečně čistá voda (ne jako to svinstvo, co se prodává v supermarketech pod označením "destilovaná voda"). Přičemž za nejčistější (dle měření konduktivity mnoha desítek různých vzorků) lze považovat vodu z reverzní osmózy, o řád hůře je na tom voda demineralizovaná a překvapivě ještě o něco hůře voda klasicky destilovaná.
Voda ze skutečné reverzní osmózy by měla být tou nejčistější vodou, kterou je možné mít.
Tady je to jednoduché řešení. Měřili jsme 'destilovanou' vodu z drogerií. Pravdou je, že jsme sledovali jediný ukazatel - konduktivitu. Ta byla u všech vod několikanásobně překročena.
Voda z RO může bez problémů dosahovat vodivosti destilované vody. Ale záleží jaká je voda na vstupu a také jakou RO používáte. Pokud máte na mysli ty malé pod dřez, tam se na kvalitu 'destilované' patrně nedostanete. Pokud máte na mysli průmyslové RO jednotky s provozním tlakem 10-12 bar, které nejsou vybaveny tvz. nízkotlakými moduly (cca 6 bar), tak tam dostanete velmi dobrý výsledek. Zkuste vzít Vaši RO a přidejte za ní běžný 10'' filtr a do něj dejte mixed bed a uvidíte, že voda bude mít určitě pod 2 uS/cm (destilovaná má mít max. 5)
Reverzní osmóza určitě není pro řadu průmyslových odvětví nijak 'čistá'. Pro řadu aplikací, kde voda z RO nevyhovuje navrhujeme dvoustupňovou RO, mixed bed nebo elektrodeionizaci.
Uživatelský avatar
demo
začátečník
Příspěvky: 69
Registrován: čtv 15. lis 2012 23:47:09
bydliště: L. Hrádok
kávovar:
mlýnek:

Re: Tvrdá voda a její důsledky

Příspěvek od demo »

Tranai píše: Výrazem z marketingových důvodů jsem myslel to, že prodejci uvádí, že je součástí RO zpětná mineralizace, která ovšem nefunguje tak, aby voda splňovala požadavky vyhlášky. Mimo jiné z těch nejpodstatnějších odchylek u všech zařízeních pod dřez bude obsah vápníku a tvrdost vody. Dosud jsem se nesetkal se zařízením, které by zachovalo tyto ukazatele v souladu s požadavky na pitnou vodu
Súhlasím. Ani nie vyhláška, ale predpokladám aj v ČR to stanovuje norma. Len taká právna pikoška, kto by v prevádzke použil na prípravu nápojov vodu po RO bez remineralizácie porušuje normu.
Po použití RO sa voda nedá doplniť o chýbajúce minerály ináč ako riadeným primiešaním neupravenej pitnej vody. Tým sa ale pôvodný význam úpravy degraduje a dokážu to len profi systémy, ktoré sú veľmi drahé.
Málo sa vie, že sa pitná voda zo zdrojov, kde je veľmi mäkká, bežne stvrdzuje pred tým, než sa pustí do rozvodov. Dôvody sú dva, zdravotný - škodí a ekonomický - mäkká voda poškodzuje rozvody, tým naberá nežiadúce látky a stáva sa závadnou. Stvrdzovanie je ale celkom zložitý a teda nákladný proces. Napríklad pre dosiahnutie a udržanie požadovanej koncentrácie solí Ca sa musí zabezpečiť kyslé prostredie napríklad dopĺňaním CO2 do vody. Určite nestačí nechať vodu len pretiecť cez minerály ako to robia domáce systémy.
Tranai píše: S těmi kojenci to není úplně černobílé a doporučuji si k tomuto tématu najít co píše SZÚ.
Poznám práce MUDr Kožíška a myslím, že stanovisko SZÚ k problematike zdravotných účinkov vody upravenej RO je celkom jednoznačné - predstavuje zdravotné riziko. Takto opatrne to zatiaľ formuluje aj WHO a podobné autority. Technológie ako RO sú ale ešte pomerne nové, a tak hoci štúdie o negatívnych účinkoch pribúdajú, tak nejaký rok potrvá, kým sa dôjde k všeobecnej zhode.
Samozrejme, že to s tými kojencami preháňam, ale v tomto prípade je lepšie prehánať ako podceňovať zdravotné riziko. Pár káv za deň nezaváži aj keby boli z absulútne čistej vody, ale je divná doba a niekto ľahko skĺzne do extrému.

Naspäť ku káve - TDS od 80 do povedzme 200mg/l je stále mäkká voda asi ideálna na výrobu kávy, špeciálne espressa. Ísť nižšie s tvrdosťou je drahé a vyššie sa tvorí príliš veľa kameňa.
Uživatelský avatar
Ralf
více pokročilý
Příspěvky: 198
Registrován: ned 04. bře 2012 12:20:38
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Tvrdá voda a její důsledky

Příspěvek od Ralf »

čaute,
má katex nejakú životnosť? povedzme keď som ho kúpil s kávovarom a už dva roky len stojí a čaká, dá sa potom obnoviť regeneráciou so solou alebo treba vymeniť aj niečo iné? Respektíve je to už na vyhodenie? Akú to má teda životnosť?
Dík!
all you need is coffee
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Tvrdá voda a její důsledky

Příspěvek od papun »

Mění se tam náplň. Pokud dva roky stojí, tak to určitě vyměň a dlaší životnost se počítá podle množství přefiltrované vody. Stačí hledat na internetu, tam to všechno najdeš.
Uživatelský avatar
OndraPod
začátečník
Příspěvky: 78
Registrován: sob 30. lis 2013 20:28:48
bydliště: Praha východ
kávovar: Rancilio Silvia BC PID
mlýnek: ECM S-Manuale 64mm

Re: Tvrdá voda a její důsledky

Příspěvek od OndraPod »

Už třetí týden dělám kávu z balené Dobré vody a musím říct, že je to příjemná a znatelná změna.
Kromně výraznější chuti je káva i znatelně sladší, dneska otevřená Brasil Morgiana Bella Giana byla vyloženě lahodná!
Jinak máme vodu tvrdou a ani dva katexové filtry(konvice + filtr v zásobníku vody) to neřeší i když určitě pomůžou.

Je teda otázka, jestli má ten filtr v zásobníku ještě smysl, ale to budu muset teprve vyzkoušet.
Odpovědět

Zpět na „k vodě“