Reverzní osmóza

jakou vodu, jaké filtry - jak a čím vodu upravit
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Reverzní osmóza

Příspěvek od primacafe »

Pro pohodlnější odběr jednorázově většího množství, by bylo dobré doplnit něco takového: http://www.mangala.cz/plastovy-zasobnik ... p-366.html
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Reverzní osmóza

Příspěvek od wladas »

Nadrz (expanzka) je pri osmoze nutnost. Bez nej by sa pol litrovy pohar naplnil za viac nez za 2,5 minuty.
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Reverzní osmóza

Příspěvek od primacafe »

Právě proto jsem to zmínil. Protože v uvedené sestavě není. Jenomže pak to ještě chce výdejní kohoutek a další drobnosti.
Není lepší koupit potom toto: http://www.mangala.cz/ro105-filtracni-j ... -p-12.html kde je v podstatě všechno. Snad jen ten výdejní kohoutek ještě vyřešit.
Já jsem zvolil tento: http://www.mangala.cz/dvojity-keramicky ... p-104.html. Jeden je čistá voda z osmózy a druhý z mineralizátoru.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
axaxax
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 16. říj 2014 17:33:06
bydliště: Praha
kávovar: Rocket Giotto
mlýnek: Mahlkönig Vario

Re: Reverzní osmóza

Příspěvek od axaxax »

Mám RO od února, filtrovanou vodu používám do kávovaru a na pití, naprostá spokojenost. Kávovar podle mých zkušeností není potřeba odvápňovat, (ale to není rada) odvápňoval jsem naposledy po 3 měsících a vytékala sv.modrá voda z čehož usuzuji, že se odvápňovačem Puly Cleaner (kyselina citronová a vinná) rozpouštěla "jen" mosaz bojleru. MIneralizátor nepoužívám.
Lowend určitě stačí, voda je naprosto stejná a kdyby bylo potřeba pro větší pohodlí dokoupit zásobník a baterie, není na webu problém. http://www.mangala.cz/komponenty-dily-c-15.html
Uživatelský avatar
demo
začátečník
Příspěvky: 69
Registrován: čtv 15. lis 2012 23:47:09
bydliště: L. Hrádok
kávovar:
mlýnek:

Re: Reverzní osmóza

Příspěvek od demo »

axaxax píše: MIneralizátor nepoužívám.
A to je chyba. Kávovar síce netrpí zavápnením, ale bez remineralizácie dochádza v kávovare ku rozpúšťaniu kovových častí a espresso je "ochutené" o všetky kovy s ktorými prichádza do styku takáto voda.
Môže sa to zdať banálne, pretože v typickom kávovare je málo vody v styku s kovmi. Lenže dlhý čas, a časť za vysokej teploty.
Ale ja len upozorňujem, možno to niekomu chutí - proti gustu žiaden dišputát.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Reverzní osmóza

Příspěvek od primacafe »

Já tam to železo ani jiné kovy necítím. Zřejmě toho bude ve vodě rozpuštěnýho hodně málo.
Mám však ověřené, že Hladová voda je opravdu hladová. Měl jsem rychlovarnou konvici lehce zavápněnou a několikrát jsem v ní ohřál vodu z osmózy a bylo po vápenci.
Na druhou stranu jsem mineralizátor používal (dnes už ne) a ze zvědavosti jsem měřil vodu přímo z osmózy a za mineralizátorem. Nenaměřil jsem žádnou změnu resp. žádný rozdíl. V podstatě mineralizátor nemineralizoval.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
lime
Příspěvky: 38
Registrován: stř 13. led 2016 19:34:15
bydliště: SK
kávovar: Rancilio silvia, San Remo ZOE
mlýnek: ascaso I-steele, Eureka Zenith

Re: Reverzní osmóza

Příspěvek od lime »

Mne raz jeden chemik povedal, že piť vodu zbavenú minerálov predstavuje významné zdravotné riziko, lebo takáto voda na seba ochotne viaže mineráli ktoré sú pre telo potrebné a v podstate ho ich zbaví.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Reverzní osmóza

Příspěvek od primacafe »

Kdo ví, co je na tom pravdy.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Reverzní osmóza

Příspěvek od danst »

Pravdou je, že demineralizovaná voda způsobuje poměrně vážné zdravotní problémy, pokud se pije primárně (čili nejen pro espresso ale i normálně, na vaření atd..). Nedostatek minerálů je pro tělo velký problém, s nadbytkem si poradí lépe.
Ale každý si pije na své vlastní riziko, jen problémy se neprojeví hned, až hodně zpožděně.
Uživatelský avatar
axaxax
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 16. říj 2014 17:33:06
bydliště: Praha
kávovar: Rocket Giotto
mlýnek: Mahlkönig Vario

Re: Reverzní osmóza

Příspěvek od axaxax »

"primacafe" ... ten citát od Karla Čapka: „Představte si to ticho, kdyby lidé říkali jen to, co vědí,“ fakt neměl chybu. :D
Uživatelský avatar
demo
začátečník
Příspěvky: 69
Registrován: čtv 15. lis 2012 23:47:09
bydliště: L. Hrádok
kávovar:
mlýnek:

Re: Reverzní osmóza

Příspěvek od demo »

Zdravotné riziko demineralizovanej vody je preukázané dávno. Takáto voda sa ani technicky nepovažuje za pitnú tak, ako je definovaná štátnymi autoritami. Demineralizovaná voda je voda na priemyselné požitie.

Kód: Vybrat vše

http://www.vak.cz/soubory/demivod.pdf

Kód: Vybrat vše

http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/43836/1/9789241563550_eng.pdf?ua=1
Tam kdesi je vysvetlené aj to, že tie remineralizátory od komerčných malých RO systémov sú málo účinné.
Za jediné rozumné riešenie, ako použiť RO ako pitnú vodu sa považuje kontrolované primiešavanie neupravenej vody. To si v domácnosti dosť ťažko predstaviť.
Ale na nejaké to príležitostné espresso a čaj to asi nepredstavuje riziko, pokiaľ sa takáto voda nepožíva ako jediná a len pre dospelé osoby.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Reverzní osmóza

Příspěvek od danst »

Tak, správně, nechtěl jsem to pitvat, v dnešní době dezinformací, kdy každý laik je internetový odborník. Kdo neví o co jde, stejně mu to nemá smysl vysvětlovat. Já taky nepochopím třeba moderní umění.
Přesto platí, že každý žije (chová se) na vlastní riziko.
Uživatelský avatar
Fanyn
více pokročilý
Příspěvky: 136
Registrován: ned 28. pro 2014 18:36:02
bydliště: Suchov
kávovar: Rancilio Epoca
mlýnek: Mazzer Super Jolly

Re: Reverzní osmóza

Příspěvek od Fanyn »

Kdybych si chtěl pořídit tady tuto RO ke kávovaru....
http://www.profiplants.cz/produkt/rever ... -ro3-75gpd
k tomu filtr na mineralizaci a chtěl ji zautomatizovat,tak budu k tomu potřebovat tlakovou nádobu,
tlakový spínač a elektromagnetický ventil,bude ještě něco dalšího potřeba?
A utlačí mi to domácí vodárna nebo bude muset být potřeba přídavné čerpadlo?
Uživatelský avatar
axaxax
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 16. říj 2014 17:33:06
bydliště: Praha
kávovar: Rocket Giotto
mlýnek: Mahlkönig Vario

Re: Reverzní osmóza

Příspěvek od axaxax »

http://www.mangala.cz/ro1062k-filtracni ... p-447.html, je to dražší ale "zautomatizovaný" a komplet. Mineralizovanou vodu nepoužívám. Pokud je tlak vody menší než 45-100Psi(0,3-0,67Mpa), tak by měla být s pomocným čerpadlem http://www.mangala.cz/ro-106p-filtracni ... p-326.html, mám jednu bez čerpadla, (Praha) a jednu s čerpadlem i s mikroprocesorovým řízením (darlink na chatě) a to je po zkušenostech myslím zbytečné a stačila by bez něj. Čerpadlo vrčí, takže lepší změřit tlak a když vyjde tak bez něj.
Uživatelský avatar
ivan.p
pokročilý
Příspěvky: 88
Registrován: úte 22. zář 2015 19:37:31
bydliště: Trnava, Slovensko
kávovar: ECM Mechanika IV Profi
mlýnek: Compak K3 Touch Advanced

Re: Reverzní osmóza

Příspěvek od ivan.p »

prednedavnom som tiez riesil dilemu zmakcenia vody - rozhodoval som sa medzi katexom, britou a bwt. jednal som s clovekom ktory toto dodava do kaviarni. ku katexu sa mi vyjadril nasledovne - takuto vodu treba povazovat za technicku cistu vodu - maximalne do kavovaru, mozno hrncek caju, ale urcite nie na pitie hned do 3dcl pohara a vypit a niekolkokrat mi to zdoraznil. preto odporucil radsej britu/bwt, nakolko ventil na filtri sa da nastavit na urcity bypass a teda voda cista z filtra sa zmiesava s vodou neosetrenou. nakoniec som isiel do brity.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Reverzní osmóza

Příspěvek od j.bill »

Informací je všude plno, jen je vyhledat a nastudovat popřípadě odfiltrovat reklamní žvásty. Žádná abnormálně upravená (demineralizovaná) voda není vhodná k běžnému pití. Ať se jedná o katex, osmózu či jiné formy úpravy, které z vody vyloučí vápník a jiné minerální látky. Pokud tuto vodu použiji denně na pár hrníčků espressa a jinak piji "normální kohoutkovou", nic se neděje. Pokud bych ale takto upravenou vodu pil stále, po čase by se zdravotní problémy dostavily.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Reverzní osmóza

Příspěvek od wladas »

Zdravotne problemy hrozia aj pri vacsom piti vody z kohutika. Ak niekto videl klasicke zelezne vodovodne potrubie z vnutra tak pochopi. Vsetkeho vela skodi ako sa vravi.

Ale neviem si moc dobre predstavit preco by mala nadmerna konzumacia vody z Brity uskodit. Tam neprebieha nejaka drasticka demineralizacia.
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
Fanyn
více pokročilý
Příspěvky: 136
Registrován: ned 28. pro 2014 18:36:02
bydliště: Suchov
kávovar: Rancilio Epoca
mlýnek: Mazzer Super Jolly

Re: Reverzní osmóza

Příspěvek od Fanyn »

Jinak ať se vrátí debata k původnímu tématu RO,na kolik peněz vyjde roční provoz reverzní osmózy?
Berme běžnou spotřebu vody na kávu a čaj...
mila001
více pokročilý
Příspěvky: 188
Registrován: úte 19. srp 2008 22:29:25
bydliště: Roudnice n.Labem
kávovar: Vibiemme Domobar,Lelit PL 41TEM, Gaggia Baby Class
mlýnek: Ascaso I-Steel,Nemox

Re: Reverzní osmóza

Příspěvek od mila001 »

Jednou za rok výměna filtrů (450,-),jednou za 3 roky výměna osmózy (700,-).
Uživatelský avatar
Fanyn
více pokročilý
Příspěvky: 136
Registrován: ned 28. pro 2014 18:36:02
bydliště: Suchov
kávovar: Rancilio Epoca
mlýnek: Mazzer Super Jolly

Re: Reverzní osmóza

Příspěvek od Fanyn »

tak to je v pohodě....:-) akorát asi budu mít problém s tím tlakem 3bar,takže asi nebudu moct mít tlakovou nádobu a
jen obyčejný barel,tak jak bude fungovat automatika s doupouštěním...? bude na to fungovat ten čtyřcestný ventil??
Nebo to řešit plovákovým spínačem v barelu a elektroventil na přívodu?
Odpovědět

Zpět na „k vodě“