Je potreba uprava vody?

jakou vodu, jaké filtry - jak a čím vodu upravit
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
fantozzi
začátečník
Příspěvky: 73
Registrován: sob 02. led 2016 12:28:54
bydliště: ČR
kávovar: Rocket R 58
mlýnek: Mazzer Mini Electronic A for Rocket

Je potreba uprava vody?

Příspěvek od fantozzi »

Zdravim, od mistni vodarny jsem ziskal tyto informace o dodavane vode, je potreba resit nejakou upravu? Premyslel jsem o napojeni kavovaru na vodovodni rad, ale cena filtru mi prijde pro me vyuziti max. 4 kav denne prilis vysoka. Druhou moznosti je nechat kavovar pripojeny na nadrzku a pouzivat nejake "domaci" upravy (Brita, Oscar atd.).
Diky za pripadnou radu :-)
voda.gif
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Je potreba uprava vody?

Příspěvek od puschpull »

Jsem rád, že toto nemusím řešit. Napustím vodu z vodovodu do nádržky kávovaru a je to. U nás nevíme co je to vodní kámen.
Pokud budeš muset vodu řešit, tak nejlevnější je ten způsob od papuna (nákup vody v pet lahvích v kauflandu). Na ty 4 kávy denně ideální.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Je potreba uprava vody?

Příspěvek od j.bill »

Máš zřejmě středně tvrdou vodu (Středně tvrdá voda 1,3-2,1 mmol/l), takže by to řešit asi chtělo. Není to ale žádná katastrofa, v první polovině střední tvrdosti. Dalším aspektem je i zlepšení chuti kávy. Můžeš se rozhodnout pro nějaký filtr zabudovaný na vodovodní instalaci, osmózu, malý katex do nádržky, filtrační konvici atd... Záleží, jestli to využiješ jen pro kávovar nebo i na čaje, další vaření, pití...
Nedávno jsem vzal na zkoušku Britu z Lidlu. Jeden filtr píší 170L. Když začnu počítat, konvice 255,- , filtr 125,-. Životnost konvice (kus plastu) 2 roky= 11kč/měsíc. U nás skutečná spotřeba vody na pití (mix) + kávu a čaj cca 3L filtrované/den. tj 90-100L/měsíc. Těch 100L bych viděl jako reálnou hodnotu výdrže jednoho filtru. Cena vody 1000L=31kč.Takže náklady na 100L filtrované vody jsou u nás 125+11+3=139kč, to je 1,4 kč/L. Myslím,že nejlevnější balená vyjde +- nastejno, ale kdo ví kde, jak dlouho a při jaké teplotě stála v těch flaškách, než byla dovlečena domů. Tady se mi jako lepší řešení jeví určitě filtrační konvice. Při spotřebě jen 2dcl/den (6L/měsíc), pokud nebudu brát v potaz čerstvost a zdravotní stránku ale jen ekonomiku, vyhrává zase balená voda.

Obrázek
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Je potreba uprava vody?

Příspěvek od puschpull »

... u mě je cca 90% vody na "proplach". Těch cca 10% na kávu.
Uživatelský avatar
fantozzi
začátečník
Příspěvky: 73
Registrován: sob 02. led 2016 12:28:54
bydliště: ČR
kávovar: Rocket R 58
mlýnek: Mazzer Mini Electronic A for Rocket

Re: Je potreba uprava vody?

Příspěvek od fantozzi »

Procetl jsem vsechna vlakna o uprave vody a zatim to vidim na balenou vodu. Bud San Terra z Kauflandu nebo Dobra Voda. Mozna do nadrzky jeste hodim toto:

Kód: Vybrat vše

http://www.bunacafe.eu/e-shop/kavovary/prislusenstvi-a-nahradni-dily/detail/REWAFI-rocket-espresso-vodni-filtr
Mate nekdo zkusenost? Pisou ze se jedna o "Filtro Osmotic Scale Reduction".
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Je potreba uprava vody?

Příspěvek od j.bill »

@puschpull: U mě je to stejné. Na čištění, proplach a odpouštění před pěněním se spotřebuje mnohem více jak na samotnou kávu...
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
Dabass
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 24. črc 2017 10:12:36
bydliště: Karlovarsko
kávovar: Nivona NICR 842, 22.110 Magnifica S, DeLonghi EC 155
mlýnek: Gaggia MDF, Hario MSS-1B

Re: Je potreba uprava vody?

Příspěvek od Dabass »

Dobrý den,
toto je oficiální údaj z vodárny u nás.
voda.jpg
Se mi zdají ty dusičnany hodně, nebo se mýlím?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Odpovědět

Zpět na „k vodě“