Filtrační konvice

jakou vodu, jaké filtry - jak a čím vodu upravit
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od papun »

Ještě mě napadá jedna otázka k filtraci. Všichni to děláme asi hlavně skze snížení tvrdosti vody. Máte někdo zkušenosti s rozumně přesným měřením tvrdosti vody doma? Chtěl bych porovnat filtrovanou a nefiltrovanou. Dají se sehnat testovací papírky, ale netuším jak moc dokážou říct, že vedo je taková či onaká.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od papun »

Teď jsme si uvědomil, že mám možnost velmi přesně měřit vodivost vody. Pátral jsme na internetu, ale nejsme si jistý, jestli to odpoví na mou otázku o tvrdosti vodě. Nerozumíte tomu někdo víc?
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od papun »

Sehnal jsem si kapkový tester na určení tvrdosti vody a přišel jsme k následujícímu zjištění:

- Voda ze studny má 31 dH dle tabulek tedy velmi tvrdá voda
- Voda z konvice Dewberry má 21 dH - tvrdá voda

Netvrdím, že měření je extra přesné, ale orientačně snad něco řekne. Abych ještě trošku měření upřesnil, tak uvedu, že filtr Dewberry je přibližně v polovině své životnosti, což mi přijde ideální pro jeho hodnocení.
Uživatelský avatar
Wayne
Příspěvky: 30
Registrován: úte 29. led 2013 0:37:16
bydliště: Znojmo
kávovar:
mlýnek:

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od Wayne »

Díky, taková informace se vždycky hodí, já jsem právě někde četl (možná to bylo někde na stránkách u této konvice), že většinou snížší tvrdost vody o 10 jednotek. Každopádně dobrá práce a díky za takové info
Uživatelský avatar
MajklM
Příspěvky: 3
Registrován: pon 03. čer 2013 15:16:40
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od MajklM »

Ahoj,
četl jsem článek, že použití filtrační konvice šetří finance. Filtrovaná voda má menší obsah vápníku a el. spotřebiče ji tak ohřívají rychleji. Chtěl jsem se zeptat, kolik z vás používá filtrační konvici k tomuto účelu? Posílám odkaz na článek.
Uživatelský avatar
DeTT
více pokročilý
Příspěvky: 203
Registrován: ned 26. čer 2011 12:46:50
bydliště: Siluvky u Brna
kávovar:
mlýnek:

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od DeTT »

Ja urcite, ale zaroven i k odstraneni chloru a podobnych fujtajblu z mestske vody. Studnicni vodu mame extra tvrdou (40 dH), takze nejakych 10 jednotek dolu by tomu moc nepomohlo, tak radsi tankuju mestskou a jeste prefiltrovanou.
lubono
více pokročilý
Příspěvky: 245
Registrován: pát 29. bře 2013 11:24:56
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od lubono »

MajklM píše:Ahoj,
četl jsem článek, že použití filtrační konvice šetří finance. Filtrovaná voda má menší obsah vápníku a el. spotřebiče ji tak ohřívají rychleji. Chtěl jsem se zeptat, kolik z vás používá filtrační konvici k tomuto účelu? Posílám odkaz na článek.
:)


BRITA
Uživatelský avatar
Galina
pokročilý
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 14. črc 2011 14:01:50
bydliště: Plzeň
kávovar: Catler ES 4050
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od Galina »

Kávu ani čaj jinak nepiji než z Brity.
Uživatelský avatar
Effe
více pokročilý
Příspěvky: 248
Registrován: pon 14. čer 2010 19:21:34
bydliště: Ostrava
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Ascaso I-Steel

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od Effe »

V Tescu prodávají filtry do jejich konvic Tesco a ty pasují i do Brity,cena 79,90 Kč.....
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od dape »

Brita. Zrovna dnes jsem vyměnil starou Britu Classica, používala ještě jiný typ filtru za novou, Elemaris, která s filtrem maxtra má o cca 30% vyšší účinnost a přece jenom jde o kávovar.
Jinou vodu než z Brity nepiji již asi 8 let, plná spokojenost.

Ono jde o to, nakolik jsou filtry z Tesca co do účinnosti podobné s Britou, já nevím, já bych věřil více Britě, neboť výrobkům z Tesca nevěřím absolutně vůbec.
Nejlevnější filtry se dají pořídit právě u toho distributora (Brno, Šujanovo náměstí, u Křenky, přes googla snadno najdete odkaz). Cenu tam má levnější než když je to ve kšeftu v akci.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od ondrada »

Vzhledem k tomu, že originál se dá koupit pod stovku, tak máme rozdíl 15 korun na 150 litrů vody, nebo kolik ta patrona zvládne... Takže jde o to, jestli řešit desetník za litr vody (resp. 15 korun za měsíc) s nějakýma nejasnýma Tesco patronama ;-)
Uživatelský avatar
Effe
více pokročilý
Příspěvky: 248
Registrován: pon 14. čer 2010 19:21:34
bydliště: Ostrava
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Ascaso I-Steel

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od Effe »

Já osobně jsem kupoval filtry v Datartu,tuším okolo 300 Kč za dva kusy,levněji jsem je nikde nenašel.
Pochybuji ,že by si Tesco vyrábělo filtry samo pro sebe,s velkou pravděpodobností je bude vyrábět stejný výrobce.Vizuelně jsou trochu jiné,ale rozměrově sedí do Marelly a Aluny.Na sáčku Tesco filtru je made in Germany.Pocitově nepoznám rozdíl vodou z jednoho či druhého.Rozhodně je nikomu nevnucuji,jen jsem to zde dal jako jinou alternativu.
Uživatelský avatar
sanpietro
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: pát 02. srp 2013 18:09:04
bydliště: Praha
kávovar: Rocket R58, Rancilio Silvia PID
mlýnek: Rocket Fausto, Rancilio Rocky

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od sanpietro »

V pondělí jsem kupoval na Mall.cz konvici Elemaris XL v akci se 3filtry za 990,- a k tomu ještě náhradní filtry 3+1 za 469,-Kč. Možná se dají sehnat ještě někde levněji, ale tohle myslím není špatná cena.
Uživatelský avatar
Flekatka
Příspěvky: 5
Registrován: pon 07. říj 2013 17:34:27
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od Flekatka »

Máte někdo zkušenost s použitím filtrační konvice Oasa do kávovaru ( konkrétně Jura Ena ) ? Samostatně bez použití oficiálních filtrů v zásobníku na vodu. Zvažuji přejít na levnější variantu filtrování vody a tato konvice se mi líbí, jen se v tom vůbec nevyznám :-) http://www.filtryvody.cz/filtracni-konv ... oasa-diona
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od papun »

Vítej zde, obecně si myslím, že je celkem jedno jakou konvici vybereš. Hlavně aby se s ní dobře pracovalo a taky je třeba zvážit cenu filtrů.

Jinak co píšou o té konvici v odkazu. Ohledně těch dusičnanů bych to bral celkem s rezervou a odkaz na Dtest z roku 1998 je dost zavádějící. Od té do by se toho mnoho změnilo.....
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od dape »

Já si, pro změnu, nemyslím, že je jedno, jakou konvici vybereš. určitě nelze sroivnávat kvalitu filtrů např. Tesco a Brita. já osobně ani omylem nevěřím (a priori) jakýmukoliv výrobku Tesco, neboť to co prodává za kvalitu (obecně) není nic moc a to, co je jako výrobce Tesco, no to pak bude muset být šílený .-) Tak už jen z tohoto principu si nemylsím, že je jedno, jaká konvice a jaký filtr. nikde jsem neviděl porovnání kvality vyfiltrované vody na základě STEJNÉ vstupní vody. Zbývá jen věřit tomu, co píše výrobce, ale stává se, že to co uvádí často bývá promo v reálne nedostižné.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od papun »

Je pravdou, že jsem to nenapsal úplně přesně. Je samozřejmě třeba si vybrat z nějakých zaběhlých výrobců. Zde ve vlákně jsou i přímo zkušenosti.
Uživatelský avatar
Flekatka
Příspěvky: 5
Registrován: pon 07. říj 2013 17:34:27
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od Flekatka »

Dík za reakce. Konvice Oasa se mi líbí vzhledově a pak že je to český výrobce, ale možná je to takový ženský pohled na věc :-) Já jsem to tady vcelku pročetla ohledně těch konvic ( dalo mi to zabrat ), většina je spokojená s Britou, ale kdybych mohla místo toho podpořit českou firmu, tak bych do toho šla... ( samozřejmě pokud to bude srovnatelné kvalitativně )
Uživatelský avatar
tomtom64
začátečník
Příspěvky: 72
Registrován: sob 24. lis 2012 14:27:29
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od tomtom64 »

Tak jsem si taky koupil filtrační konvici (Brita Marella). Překvapilo mě, jak je velká a jak pomalu filtruje.
Zkoušel jsem z filtrované vody dělat čaj a kávu, tam rozdíl v chuti nepozoruji žádný. Ale samotná voda z ní je hnusná, chutná jak destilovaná - rozhodně bych ji běžně nepil.
Jedinou výhodou snad bude to, že nebude třeba tak často odvápňovat kávovar. Jinde tu vodu asi používat nebudu, např. u rychlovarné konvice je mnohem rychlejší, levnější a jednodušší ji jednou za měsíc odvápnit kyselinou citronovou.

Kde konvici skladujete? Mám strach, že se ve filtru či jeho okolí začnou množit bakterie (což se může dít i v lednici), a tak sice o něco prodloužím životnost kávovaru, ale sobě tím jen uškodím.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od papun »

Ona ta konvice nemůže mít zase tak destilační efekt, to buď v klidu. Pokud je možno, tak to skladuj v lednici - tam je chlad a taky tma a pokud možno, tak minimálně jednou za den prožeň přes filtr vodu a bude to OK.

Ze zkušenosti vím, že je problém, když se nechá konvice pár dnů stát bez použití.
Odpovědět

Zpět na „k vodě“