Filtrační konvice

jakou vodu, jaké filtry - jak a čím vodu upravit
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od dape »

tomtom64 píše:Tak jsem si taky koupil filtrační konvici (Brita Marella). Překvapilo mě, jak je velká a jak pomalu filtruje.
Zkoušel jsem z filtrované vody dělat čaj a kávu, tam rozdíl v chuti nepozoruji žádný. Ale samotná voda z ní je hnusná, chutná jak destilovaná - rozhodně bych ji běžně nepil.
Když po nandání patrony to propláchneš jak máš, tak je fakt, že první dávka je nic moc. Pak už je voda dobrá a řekl bych, že i chuťově výrazně lepší. Resp. nepiji vodu z kohoutku, piji čaj nebo vodu z Brity.
Pokud má někdo chlorovanou vodu, tak tenchlor to odstraní perfektně (je to i cítit, že tam není). Já s tím problém nemám, ale rodiče mají z kohoutku tak chlorovanou vodu, že smrdí. Z Brity je to OK.
Uživatelský avatar
tomtom64
začátečník
Příspěvky: 72
Registrován: sob 24. lis 2012 14:27:29
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od tomtom64 »

Proplachoval jsem a zkoušel jsem i vodu po pár dnech používání.
Jsem z Brna, vodu máme podle mě dobrou (když srovnám s některými jinými městy, kde jsem vodu zkoušel). Filtrační konvici jsem ale stejně koupil výhradně kvůli kávovaru.
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od dape »

no, já jsem z Řečkovic, voda je dobrá, ale taky používám kvůli kávovaru (i na pití, chtuná nám). Od té doby nemusím vůbec čistit rychlovarnou konvici. Rodiče jsou ze Soběšic a tam je cítit chlorem. Asi jinej zdroj.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od ondrada »

Mno, nerad bych zabředl do OT, ale tuto dezinformaci je potřeba zkorigovat...

Takže: Snížení tvrdosti vody je jedna z hlavních funkcí filtračních konvic typu Brita (ač samozřejmě ne jedinou), proto jsou taky náplně z velký části naplněný katexovou pryskyřicí, která tam jinou funkci než snížit tvrdost vody nemá. Rozhodně není na místě tvrdit, že snížení tvrdosti je jen malým a vedlejším efektem a pokud není voda fakt extrémně tvrdá, funguje to velmi dobře...

To jen aby se toho někdo nechytl a nezačal šířit, že filtrační konvice je v boji s tvrdou vodou k ničemu. Dál bych to prosil v tomto vláknu nepitvat, od toho jsou tu jiná vlákna o vodě.
Uživatelský avatar
giro
více pokročilý
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 14. lis 2013 12:30:38
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od giro »

Ja ešte zapitvem. Živica tam nie je len na zníženie tvrdosti, ale napr. aj na odstránenie dusičnanov, dusitanov, ťažkých kovov a pod.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od ondrada »

Na těžký kovy ano, to je pravda, ale ty nemají ve vodě z vodovodu (na kterou jsou konvice stavěný - nejsou na úpravu špatný vody ze studny) moc co dělat. Na dusičnany a podobný věci ne, aspoň co se Brity týká.

Kód: Vybrat vše

http://www.britavoda.com/doma/faq
[/url]
Ale už fakt stačilo, pokud o tom chce někdo diskutovat dál, prosím tady... http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... f=68&t=439
Uživatelský avatar
winter
Příspěvky: 40
Registrován: ned 04. led 2015 16:40:48
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od winter »

pulec7 píše:Jo asi něco takového budu řešit.
Úpravu vody řeším filtrem BWT. Namontoval jsem i bypass vyvedený do dřezové baterie pro případ, že se filtrace delší dobu nepoužívá a je potřeba udělat proplach filtru. Filtr zatím není zapojen, čekám na technika, který přeměří parametry a nastaví přimísení na bypassu hlavice filtru. Pak už jen nějaký stroj na přípravu espressa. :smoke: ***winte***
CAM00937.jpg
CAM00938.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Pákové kompaktnější espresso do 55tis.

Příspěvek od danst »

Pitvat jsem nezačal, tyto konvice nejsou primárně na snižování tvrdosti, to je brané jako negativum a snižuje minerální hodnotu vody ze zdravotního hlediska, účinnost změkčování rapidně klesá v průběhu používání patrony. Ale opravdu mnohokrát již řešeno, nemá cenu se tím tady zabývat. Co využije firma k marketingu je jiná věc, opravdu jde primárně o znečištěniny.
Lepší řešení je to viz winter apod.
Řěč byla o velmi tvrdé vodě -pulec- a tam konvice příliš nepomůže, neboť její vázací kapacita je malá.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od ondrada »

OK... Výrobce sice prodává a inzeruje jako jednu z hlavních předností konvice změkčení vody a snížení usazenin vodního kamene, drtivá většina lidí tady, kteří konvici mají, ji mají hlavně kvůli tomu, ale ona na to ta konvice vlastně vůbec není určená, hlavní důvod proč si jí koupit je úplně jinej, výrobce nám ho tají a vodu vlastně ani nezměkčí. Fajn, jsem rád že to vím :-) Asi to bude nějakej komplot výrobce, možná s vládou, Rusama nebo Američanama, třeba jako chemtrails nebo tak něco :-)

Já si mezitím dál budu naivně používat svojí Britu, myslet si že na ten tekutej vápenec kterej nám tu do Brna teče z Moravskýho Krasu nebo odkud do kohoutku, Brita funguje, a kávovar budu dál odvápňovat pouze sporadicky, stejně jako rychlovarku, ve který po roce a půl používání vody z Brity není v podstatě ani stopa po vodním kameni. Narozdíl od vody rovnou z kohoutku, kterou stačí párkrát uvařit a je bílo jak kdysi na Vánoce. Asi si ta konvice v marketingovým letáku přečetla, že se nemá zavápňovat. Jestli z vody zmizí ještě něco, co se tam nějakým nedopatřením dostalo, tak tím líp, ale stejně tu vodu piju po galonech "syrovou" takže mě to nespasí...

Neříkám že není lepší řešení, ani že jde o nějakej vše spasící zázrak, ale rozhodně je nesmysl, že tyto konvice nejsou primárně určeny na změkčení vody pro účely omezení usazování vodního kamene. Jsou (primární určení výrobku snad ještě pořád určuje jeho výrobce) a dokonce očividně i velmi slušně fungujou, dokud není voda opravdu extrémně tvrdá.


Mimochodem - co se stane, když tu extra tvrdou přefiltrovanou vodu znovu naliju do konvice? Bude to mít ještě nějakej efekt, nebo ne? Když se tu v tom tak vyznáte :)
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od danst »

Sorry, ale pulec psal, že má extrémně tvrdou vodu, podle vodárenských podniků je to voda, která má tvrdost nad 3,75 mmol/l.(klasifikace velmi tvrdá). Mimochodem, já mám přes 5.0 , po filtraci v konvici opět asi 5,0.
Jde o to , že ale např. při středně tvrdé vodě konvice se svým malým obsahem iontoměniče stačí něco vychytat. Např. Brita při tvrdosti vody 1,2 (měkká) ji sníží na cca 0,8 . S nárůstem tvrdosti se účinnost snižuje a iontoměnič brzy vyčerpá. (při tvrdosti nad 5 účinnost či výdrž cca 1/5 oproti měkké)
Konvice je na úpravy vody na filtraci od nežádoucích příměsí směrem k ideálu pro pitnou vodu. Dokáže např z hnusné žluté vody z vodáren (panelák v Bohnicích ) vytvořit něco, co se dá pít i bez převaření.
Při testech konvic se snižování tvrdosti , pH a alkality bere jako jev negativní. Sice je lidi používají mj. na změkčení vody, ale odborníky je to posuzováno jinak.
Legislativa doporučenou hodnotu tvrdosti pitné vody 2-3.5mmol/l , zdravotníci i tvrdší. I když jsou i zastánci pití destilované vody, vždy se někdo vymyká...
U kávovarů ovšem chceme méně úsad a i Brita je lepší než nic a na zdraví se množství vody z espressa neprojeví. Krom toho i já piju jen vodu z konvice, je to i zvyk a mám pocit, že je tam méně chlóru.
To nic nemění na tom, že extrémně tvrdá voda se konvicí příliš nevyřeší, lepší je to dělat jinak.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od ondrada »

Ach jo, to je jak u blbejch... Napsals:
danst píše:Filtrační konvice ani nemají příliš měnit tvrdost vody, jsou na jiné účely, mají filtrovat nežádoucí látky.
Já od začátku píšu (už asi po pátý), že TOTO je dezinformace která akorát mate lidi, že konvice JSOU určené (mimo jiné) na změnu (přechodné, chceme-li být přesní) tvrdosti vody, a že dokud není voda extrémně tvrdá, tak dokonce i fungujou. A že ta Tvoje věta platí pouze pro extrémně tvrdou vodu, mimo stanovené limity. Což je logický, a což samozřejmě píše i výrobce v tom marketingovým materiálu - že je filtr určen pro vodu v mezích limitů. Píšu to proto, aby si tu předchozí větu (a ty Tvý další rozbory) někdo nevyložil tak, že je taková konvice k ničemu a že si má rychle běžet koupit jakýsi filtr (který většinou vůbec nepotřebuje, když má konvici). Nevim co furt řešíš, a proč píšeš v podstatě to samý co já pořád dokola (jen s tím rozdílem, že neustále opakuješ ten nesmysl, že konvice není příliš určená na změnu tvrdosti vody, když s vodou v mezích limitů dělá co má - vyznívá to, jakoby měl nepoužitelně tvrdou vodu každej druhej)...

Je hezký, že máte s Pulcem extra tvrdou vodu a konvice vám tudíž moc nepomůže. Ale takovejch zdrojů vody, jaký máte vy (a který nesplňujou limity) je pár. Když voda limity splňuje, konvice evidentně funguje a je naprosto dostačující.

V Brně máme podle vodáren celkovou tvrdost 2,74, resp. 3,09 (v závislosti na vodojemu) - tj. tvrdá voda s tím, že (opět vodárna) tvrdí, že přechodná tvrdost má vysoký podíl. Proto nám tu tak pěkně rostou ty skalní masivy v konvicích. Co s tím udělá Brita nevím, důležitý pro mě (stejně jako snad pro většinu místních) je, že na kafe a čaj mi stačí jeden filtr na dva měsíce aniž by se mi něco v konvici či kávovaru viditelně usazovalo, a dál mě to nezajímá.


Už k tomu nic víc psát nebudu, nemá to tu smysl. Ať si z toho každej vezme co chce. Možná by to chtělo občas sestoupit z onoho obláčku dokonalosti a zkusit pochopit pointu psaného textu...
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od danst »

No, meleme oba pořád to samé ze dvou stran, já se akorát nerizčiluju...nicméně mně to dávno nebaví.
Taky jsem nepsal do vlákna o filtračních konvicích, ale reagoval na pulce s extrémně tvrdou vodou v jeho vlákně, kde sám řekl že konvice moc neřeší. Bylo to jen nevinné konstatování faktu, který sám teď vlastně potvrzuješ, šlo hlavně o zelenou vodu a opravdu si neumím představit, že bych v tom vlákně, které se dostalo úplně jinam, někoho ovlivnil ohledně konvic. Reakci jako nášlapná mina, to jsem fakt nečekal...to abych si dal sakra pozor, abych neroztrušoval dezinformace.
Uživatelský avatar
Thomz
Příspěvky: 6
Registrován: stř 24. pro 2014 17:02:36
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od Thomz »

Koupil jsem britu nedavno a doma nasel jeste par jednorazovych testeru tvrdosti vody. Jsem z Prahy, kde je voda celkem ok. Neupravena voda primo z kohoutku mela druhou nejlepsi hodnotu, Brita s cerstvym filtrem vodu suverenne posunula o cely stupen na nejlepsi hodnotu. Nejaky efekt to tedy dle tohoto jednoducheho testu ma. Pouzivam vyhradne do kavovaru abych eliminoval zavapneni, v chuti rozdil nepoznam..
Uživatelský avatar
garen
Příspěvky: 34
Registrován: sob 14. zář 2013 18:51:01
bydliště: Olomouc
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Porlex mini

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od garen »

Všichni kupujete Britu? Narazil jsem na tento starý test:
http://www.filtrypitnevody.cz/proc-mit- ... tsu-11-98/
kde lépe dopadly filtry Diona (nyní Oasa).
Máte s nimi někdo aktuální zkušenosti či srovnání s Britou?
Vodu máme v Olomouci - Nové sady otřesnou. Extrémně zavápňuje a chuťově je hrozná, když srovnám s vodou jinde. Bez odstátí je při běžném pití hnusná :-/
Uživatelský avatar
lime
Příspěvky: 38
Registrován: stř 13. led 2016 19:34:15
bydliště: SK
kávovar: Rancilio silvia, San Remo ZOE
mlýnek: ascaso I-steele, Eureka Zenith

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od lime »

Po troch rokoch mi odišla špirála na RS, čakal som, že ju budem vysekávať majzlom a toto ma prekvapilo. Voda sa dopĺňala vždy cez Britu a podľa údajov vodárenskej spoločnosti máme vodu tvrdú t.j. 3,86 mmol/l
IMG_20170525_151437.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od wladas »

Pri akom vydaji kav tyzdenne / mesacne?
Vsak jej nic nieje
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
lime
Příspěvky: 38
Registrován: stř 13. led 2016 19:34:15
bydliště: SK
kávovar: Rancilio silvia, San Remo ZOE
mlýnek: ascaso I-steele, Eureka Zenith

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od lime »

Dal som to sem na ilustráciu, že Brita aj cez moju skepsu asi naozaj funguje ako "zmäkčovač vody"
Špirála je na prvý pohľad o.k. aj hreje ale po dosiahnutí určitej teploty (odhadujem tak dve tretiny času do vypnutia termostatom) išla do tvrdého skratu, po vychladnutí znova o.k.
V priemere urobila cca 6-8 double shot-ov denne plus 4-5 kapučín cez víkendy
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od j.bill »

To je pěkný výsledek po cca 350-400 litrech pokud jsi neodvápňoval a je vidět, že to k něčemu je. Jinak by se Brita asi tak dlouho neprodávala...
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
Endynko
nováček
Příspěvky: 59
Registrován: stř 19. črc 2017 13:47:58
bydliště: Modra
kávovar: Lelit PL162T Bianca
mlýnek: Lelit Wiliam PL72, Comandante

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od Endynko »

Zdravím,
som tu nový, momentálne študujem čo sa dá ohľadom tvrdosti vody. Podľa údajov vodárenskej spoločnosti má voda v našom meste tvrdosť 3,64 mmol/l (resp. 20,36 °dH), takže filtračná kanvica sa určite zíde :) Teraz k môjmu dotazu - nikde som nenašiel, či sa v niečom líšia modely kanvíc Brity, respektíve podľa čoho vybrať konkrétny model. Je mi jasné, že vzhľad, veľkosť (a nejaký digitálny ukazovateľ) bude rozdielny, skôr by ma ale zaujímala funkčnosť. Alebo je to tak, že tá je zabezpečená použitými filtrami a preto je vlastne jedno, aký typ si zadovážim?
Vďaka
Poslúžili v minulosti:
Lelit PL41TEM
Eureka Mignon, Lelit PL043MMI, Hario Skerton
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Filtrační konvice

Příspěvek od wladas »

Zalezi podla filtra. A tie rozne Brita kanvice maju tusim filter rovnaky. Cize funkcnost bude rovnaka.
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Odpovědět

Zpět na „k vodě“