Doba mletí kávy na espresso

problémy (všeho druhu) s mlýnkem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Doba mletí kávy na espresso

Příspěvek od dape »

Jen tak by mne zajmalo - jelikož se to tady hemží rozličnými typy mlýnků, jaké Vám přibližně vycházejí časy na umletí 1 nebo 2 dávek kávy? Nelze to říci paušálně, záleží na typu, stáří, ..., taky co to je 1 nebo 2 dávky, ale jde mi řádově.
očetl jsem se, že některé umelou 2 porce za 6,5s, některé za cca 30 sek. Celkem by mne tedy zajímalo: typ mlýnku a čas (řekněme 2 porce - jaké používate, ať už 14 nebo 16, 18g)
Dík.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Doba mletí kávy na espresso

Příspěvek od primacafe »

Mě by zajímalo proč to?
Záleží na mlecích kamenech, jestli jsou ploché nebo kuželové, na otáčkách kamenů a v první řadě na jejich průměru. Také na konstrukci dalších částí mlýnku. Samozřejmě na momentálním stavu v jakém se kameny nachází (ostré/tupé). Na výšce sloupce kávy nad kameny. A to bude jen část toho na co jsem si vzpomněl.

To nebude šťastný dotaz.
I u stejného typu mlýnku je to informace úúúplně o ničem.


Doplnění:
Ještě na momentální vlhkosti kávy, tím i její stáří.
Na velikosti zrn kávy.
Naposledy upravil(a) primacafe dne úte 18. pro 2012 0:35:24, celkem upraveno 2 x.
Důvod: doplnění
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Doba mletí kávy na espresso

Příspěvek od dape »

vím, že to záleží na x-věcech, jen mne zajímá, jak které mlýnky ASI??? melou rychle, jen pro orientaci, ne pro nějaké vědecké bádání nebo nastavování. Toť vše. :-)
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Doba mletí kávy na espresso

Příspěvek od elwoodblues »

Odhadem mi tvůj typ mlýnku semlel 19g kafe za 15-20s. Další káva v násypce to možná trochu urychlí, protože zrnka nelétají nahoru.
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
kubad
více pokročilý
Příspěvky: 190
Registrován: čtv 17. lis 2011 21:43:44
bydliště:
kávovar: Rocket Cellini Evoluzione V2
mlýnek: Fiorenzato F4E Nano

Re: Doba mletí kávy na espresso

Příspěvek od kubad »

sem ti to dnes na Rockym změřil cca 19sec a 17g
tak sem do toho spadl taky :D
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Doba mletí kávy na espresso

Příspěvek od Fox_25 »

Carimali M1 18g 8sec. 64mm kameny s přímým náhonem a motor s výkonem 1,3 koně :)
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Doba mletí kávy na espresso

Příspěvek od dape »

ufff, no a toto jsem chtěl vědět, takže např. Rocky a Ascaso 2 porce (cca 19g) cca 19s, t.j. řekněme 1g/1s.
Nebo Carimali M1 18g 8sec, zde 2,3g/1s., tedy více než dvojnásobná rychlost.
Připadá mi to zajímavé, protože, myslím, nikde se tyto hodnoty neuvádí. Samozřejmě, je mi to k ničemu :-)))) nic s tím nenastavím (a ani nechci), ale je to celkem zajímavý parametr. :-)
Dík. Alespoň člověk máí přehled, jak které mlýnky melou rychle. A ted jde o to, zda čím rychleji tím lépe nebo ne. No, na jednu stranu ano, nemusím tak dlouho čekat, na druhou když měřím čas a mele to pomalu, tak když se felím o 1 s, tak rozdíl je 1g, no, je to dost, ale není to tragedie. U jiných jsou to už 2g a to už je velký rozdíl. To mne teď tak jen napadlo. Když zjisím, že je málo a chci domlét, tak u těch rychlejších mi tam hrkne "půl hrstě" a ani se nenaděju. :-) Nevím, třeba to vidím špatně, je to jen taková úvaha během psaní.
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Doba mletí kávy na espresso

Příspěvek od Fox_25 »

Aby carimali M1 mohlo umlet rychle kávu a nepálilo ji tak má k tomu velké kameny a předimenzovaný motor je kvůli tomu aby se během mletí nesnižovali otáčky. Plus přímí náhon bez převodovky je samozřejmě lepší v tom že se nepokazí. Za nevýhodu se dá považovat velikost, je větší než Gaggia Color a má kolem 20kg.

Platí čím menší kameny, tím menší otáčky a tím pomalejší mletí pokud výrobce mlýnku chce aby mlel dobře.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „k mlýnku“