Rancilio Rocky Doserless různé mletí

problémy (všeho druhu) s mlýnkem, první pokusy, nastavení
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
tarja
více pokročilý
Příspěvky: 112
Registrován: úte 07. bře 2017 23:59:49
bydliště: Vysočina, Kamenice nad Lipou
kávovar: Silvercrest SEM 1100 A2, teď Rancilio Silvia BC
mlýnek: Tristar KM 2270,Graef cm 702, teď Rancilio Rocky Doserless

Rancilio Rocky Doserless různé mletí

Příspěvek od tarja »

Potřebovala bych poradit jak na tomto mlýnku bez námahy otočit se stupnicí z hrubého mletí na jemnější. Používám jak mletí na espresso tak na filtr a tam ten rozdíl je opravdu velký. Bylo mi doporučeno, aby mlýnek byl v chodu když točím stupnicí, ale..., Tento mlýnek má kolíbkový spínač, takže musím když chci mlýnek v chodu tak spínač musím držet a na stupnici musím mít dvě ruce :pardon: Poradí někdo?
Uživatelský avatar
romoos
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 01. říj 2015 21:03:01
bydliště: Č. Budějovice
kávovar: R Silvia PID BC
mlýnek: Eureka Mignon Specialita

Re: Rancilio Rocky Doserless různé mletí

Příspěvek od romoos »

Měl jsem tento mlýnek skoro 5 let. Ve své cenové kategorii fakt výborný držák.
Občas jsem s ním také mlel kávu nahrubo kvůli Hario V60 a na AeroPress. Změna z jemnějšího na hrubší není problém. Jediný možný postup je dát pod výdajový zobáček kelímek a opravdu použít obě ruce. Zmáčknout mletí a druhou od-aretovat stupeň mletí a zároveň pootočit násypkou o pár zoubků- stupňů níž. Jinak to v principu prostě nepůjde, protože mezi mlecími kameny je zbytek kávy, a ten nejde jen tak stlačit, aby se kameny k sobe přiblížily - prostě kameny musí při přibližování být v pohybu, mlít.
V normálním stavu na espresso jsem mlel kávu mezi stupni 5 až 9. Změnit mletí o 1 až 2 stupně k jemnějšímu šlo, ale v případě 3 stupňů už jsem musel trochu brnknout mletím. To je problém všech takových mlýnků stejné konstrukce. Prostě mezi mlecími kameny je káva a tu nelze jen tak stlačit, je nutné prostě mlít. Stejně, pokud se vracíš dolů na jemnější pro mletí na espresso, je nutné kávu odemlít, protože by ti pak zobáček vydal nekonzistentně namletou kávu od hrubé až po jemnou, a to pak není řeč o espressu.
Postupem času jsem si zvyknul na čerstvost kávy a do násypky opravdu dával jen jednu, dvě porce, prostě jen tolik, kolik zrovna chci nebo použiji třeba do hodiny. To je pro domácí provoz ideální. To by ti pomohlo i pro lehčí změnu hrubosti mletí směrem k jemnějšímu, když by v násypce, tedy nad mlecími kameny, nebyla žádná káva. Ale stejně pořád bude zbytek kávy mezi kameny, který nepůjde stlačit musí se prostě odemlít. Výhovou by bylo neplýtvání kávy, protože v násypce už nebude a tudíž žádná už mezi kameny nepoleze. Šlo by to při vyčištěném mlýnku, ale to je úplný nesmysl.
Takže si myslím, že to prostě jednoduše nejde. Třeba někdo na to bude mít nějaký trik.
Ideálním řešením je mít dva mlýnky. Pro hrubé mletí třeba ruční. Takže doma mám elektrický na espresso a ruční na občasný filtr - Hario V60 a v práci elektrický pro filtr - Hario V60.
Existují mlýnky, které umožňují rychlou a pohodlnější změnu z hrubého mletí zpět na jemné. Ale stejně při prvním jemném mletí po změně se část kávy bude muset odemlít, nebude mít stejnou hrubost, resp. jemnost částic pro espresso.
Rancilio Silvia PID BC + Eureka Mignon Specialita (dříve R.Silvia bez PID + R.Rocky), Aeropress, Delter Coffee Press, Filter, H. V60, Mocca, French Press.
tarja
více pokročilý
Příspěvky: 112
Registrován: úte 07. bře 2017 23:59:49
bydliště: Vysočina, Kamenice nad Lipou
kávovar: Silvercrest SEM 1100 A2, teď Rancilio Silvia BC
mlýnek: Tristar KM 2270,Graef cm 702, teď Rancilio Rocky Doserless

Re: Rancilio Rocky Doserless různé mletí

Příspěvek od tarja »

s odmletou kávou počítám, ale já jednou rukou stupnicí neotočím když jí musím zároveň odaretovat. Napadlo mě ještě vyměnit kolíbkový spínač za normální, který bude držet v poloze sám a nebude se vracet jako tento původní.
Uživatelský avatar
OndraMikus
více pokročilý
Příspěvky: 228
Registrován: čtv 14. črc 2016 11:51:04
bydliště: Vsetín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer mini electronic-A, Rancilio rocky

Re: Rancilio Rocky Doserless různé mletí

Příspěvek od OndraMikus »

Není to žádná věda. Dělám to tak, že levou rukou stisknu kolébkový vypínač a pravou rukou stisknu pojistku a některým prstem se natáhnu na násypku a prostě s ní otočím. Druhý způsob je ten, že stisknu kolébkový vypínač a pustím jej, mezitím v mžiku jednou rukou stisknu pojistku a druhou otáčím násypku. Kameny je ještě chvíli točí setrvačností a moment trvá než se zastaví, tak během toho se dá úplně v klidu utahovat mletí. No a dál se fantazii meze nekladou...jedna ruka na kolébkový vypínač, druhá na pojistku a otočit to rty-po sundání víčka, nebo nosem. Obě poslední varianty se též v klidu dají.
Kávovar: Carimali Alfa
Alternativy: Chemex CM-8A | Hario V60-01 | Aeropress | 3x Moka konvička (100 ml, 150 ml, 250 ml) | 1L Frenchpress | Džezva 320 ml | Hario Wood Neck DPW-1 | Bonavita immersion dripper | Hario Vaccum pot NXA-5 | Kalita wave 185
Mlýnky: Mazzer mini electronic-A | Rancilio rocky SD | Porlex Mini
.....a mnoho dalších kávových serepetiček.....
Uživatelský avatar
OndraMikus
více pokročilý
Příspěvky: 228
Registrován: čtv 14. črc 2016 11:51:04
bydliště: Vsetín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer mini electronic-A, Rancilio rocky

Re: Rancilio Rocky Doserless různé mletí

Příspěvek od OndraMikus »

Lepší jednou vidět, než 5x číst. Našel jsem ti to na videu.

Kód: Vybrat vše

https://www.youtube.com/watch?v=BP01ryTQqjI
pusť si to od 5:30.
Kávovar: Carimali Alfa
Alternativy: Chemex CM-8A | Hario V60-01 | Aeropress | 3x Moka konvička (100 ml, 150 ml, 250 ml) | 1L Frenchpress | Džezva 320 ml | Hario Wood Neck DPW-1 | Bonavita immersion dripper | Hario Vaccum pot NXA-5 | Kalita wave 185
Mlýnky: Mazzer mini electronic-A | Rancilio rocky SD | Porlex Mini
.....a mnoho dalších kávových serepetiček.....
tarja
více pokročilý
Příspěvky: 112
Registrován: úte 07. bře 2017 23:59:49
bydliště: Vysočina, Kamenice nad Lipou
kávovar: Silvercrest SEM 1100 A2, teď Rancilio Silvia BC
mlýnek: Tristar KM 2270,Graef cm 702, teď Rancilio Rocky Doserless

Re: Rancilio Rocky Doserless různé mletí

Příspěvek od tarja »

Děkuji za video. Ono se to zdá jako hloupá otázka, ale měla jsem dojem, že se stupnicí pohybuje když mlýnek není v chodu, jelikož návod nemám tak jsem to takto párkrát udělala a zjistila, že to vůbec nejde.
Odpovědět

Zpět na „k mlýnku“