Krups XP 5220 a XP5240

Domácí pákové kávovary Krups
Pravidla fóra
* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
ildig
Příspěvky: 8
Registrován: ned 27. led 2008 20:23:57
bydliště: Český Brod
kávovar:
mlýnek:

Krups XP 5220 a XP5240

Příspěvek od ildig »

XP 5220 mám rok a myslím, že jsem se s ním už docela domluvila a daří se mi na něm slušná káva. Sama bych si ho nejspíš nikdy nepořídila, ale měla jsem na výběr toto, nebo mafla - grátis :) Vypadal tak blbuvzdorně, až ve mně vyvolal neději, že si každý z mé netechnické domácnosti připravuje to svoje sám (zásadní omyl!) Nicméně - s dobrou a čerstvě namletou kávou udělám na něm lepší espresso, než jaké dostanu v 99% okolních kaváren. Z těch levných je zrovna tohle celkem povedená mašinka. Na prosinec to nevidím, ale v lednu se pokusím vložit video.
Tím chci říct, že se možná nestydí, ale třeba nežíjí natolik kávou, nebo nechtějí, aby je někdo vysmál, jak se občas i tady děje. Umím ocenit dobrou kávu, ale vystačím si i s tou, která je o stupínek níž. Myslím, že ten stupínek nikdo kromě fanatiků (myslím to v dobrém) stejně nepozná. Dokud budu mít děti na školách a dům v rekonstrukci, tak si o těch skvělých mašinkách aspoň s radostí přečtu a zasním se. Děkuji za toto fórum.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Krups XP 5220 a 5240

Příspěvek od primacafe »

Je trochu škoda, že na věc máte tento pohled. Zřejmě to bude stejný důvod proč sem nepíší další majitelé levných kávovarů. Vůbec si nevybavuji, že by se tady někdo vysmíval majitelům levných kávovarů. Ono kdyby sem víc takových majitelů psalo a častěji, tak by z jejich příspěvků byla pozice těchto levných kávovarů jasná. Určitě své opodstatnění mají a ne všichni začínali s Gaggií nebo Ranciliem. Ne jednou na tomto foru píšu, že i levným kávovarem jde udělat slušné sepresso. Jenomže co je to platné, když sem s majitelů těchto levných kávovarů v podstatě nikdo nic nenapíše. Já se k němu vracet nebudu, ikdyž jdem na něčem podobném levném taky začínal.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
zaxon
nováček
Příspěvky: 52
Registrován: úte 08. zář 2009 16:22:27
bydliště: Orlová
kávovar:
mlýnek:

Re: Krups XP 5220 a 5240

Příspěvek od zaxon »

Ano stydí se neprávem,každá informace je důležitá,já jsem taky začal na de longhi 190 a nebýt tohoto fóra tak jsem u něj dodnes.Takže příspěvky by měli psát i majitélé těch opravdu levných strojů,ona i ta gaggia color je dosti levný stroj.
Uživatelský avatar
h9nzik
Příspěvky: 2
Registrován: stř 30. lis 2011 20:44:53
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Krups XP 5220

Příspěvek od h9nzik »

Ahoj,
chtel bych tenhle pristroj poridit jako darek k Vanocum, ale absolutne se v tom nevyznam. Narovinu rikam, ze piju rozpustny Nescafe.. :-)
Nicmene myslite ze by se pristroj hodil pro nadseneho cisnika amatera, ktery si v tom umi naslehat mliko a v praci pouziva profesionalnejsi pristroje? A urcite nechce kavovar na kapsle typu Dolce Gusto.

Predpokladam, ze se na tomhle da udelat vsechno od pressa po latte a capuccino..

Cetl jsem nejake recenze na Heurece a vypada to jako rozumny kompromis "za malo penez, hodne muziky". :-)

Diky za odpoved. :-)
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Krups XP 5220

Příspěvek od Redmann »

Ahoj, skús si najprv trošku prečítať na fóre, najmä časť o lacných kávovaroch. Nech sa stále neopakujeme.
Uživatelský avatar
h9nzik
Příspěvky: 2
Registrován: stř 30. lis 2011 20:44:53
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Krups XP 5220

Příspěvek od h9nzik »

Zrovna pred chvili jsem docetl jeden tvuj post o ceste k dobre kave a asi to prehodnotim a prokonzultuju s bankovnim uctem.. :-)
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Krups XP 5220

Příspěvek od Redmann »

To už znie rozumnejšie. :-)
Uživatelský avatar
mar.tan
Příspěvky: 41
Registrován: čtv 19. črc 2012 14:58:39
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Krups XP 5220

Příspěvek od mar.tan »

Tento kávovar mám také, po nedávném vyzkoušení kávy od Doubleshot pro mě již není možná cesta zpět :) Ke kávě jsem dokoupil mlýnek, také od Krups.

Co mi na kávovaru vadí:

1) Drnčí na celý byt, mít šálky na zahřívací podložce je nereálné
2) systém páky a sítka je podivný, uchycení páky je za pomoci zoubků, místo misky je takový nerezoplastový bazmek, který "usnadňuje vyklepávání kávy"
3) Pěnítko na mléko má špatné těsnění, po roce dojde k unikání páry přes tři západky, které pěnítko drží.
4) Není vidět stav vody
5) Kávovar se po čase sám vypne, takže zahřívání šálků je v podstatě nemožné.
6) Ke kávovaru dodávaná odměrka na kávu je kónická, takže s ní nelze kávu upěchovat (jako tamper používám odměrku na kávu s rovným dnem odjinud)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Krups XP 5220

Příspěvek od primacafe »

Takže s těch vašich bodů je zřejmé co. Nechtělo by to lepší kávovar?
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Krups XP 5220

Příspěvek od Fox_25 »

Takže kávovar v podstatě na prd a k tomu jste dokoupil mlýnek téže značky? Vždyť té kávy je pro ten mlýnek a kávovar škoda. Tak špatně na tom nebyla ani Rowenta Adagio, z té alespoň espresso udělat šlo bez výše popsaných problémů a pokud vím funguje už pátým rokem. To drnčení by mi samozřejmě hodně vadilo, velice podobně na tom byla i má gaggia new color, taky proto už není na lince. Šálky nahřívám tak že do nich pustím horkou vodu z rychlovarné průtokové konvice. Sice je můžu nahřát na kávovaru, hlava s pákou je prohřátá za cca 5 minut, ale vrch až za půl hodiny. Tohle je mnohem rychlejší.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Krups XP 5220

Příspěvek od primacafe »

Teď jde o to, co je velké drnčení. Jsou totiž jedinci, že i normální chod vibračního čerpadla jim přijde nesnesitelně hlučný. Jestli opravdu v kávovaru neco drnčí víc než má, tak bych se podíval o co jde. Už se to na foru někde řešilo. Vždy to bývá špatně usazené čerpadlo v tlumících gumách nebo dotýkající se hadička obalu kávovaru.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
mar.tan
Příspěvky: 41
Registrován: čtv 19. črc 2012 14:58:39
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Krups XP 5220

Příspěvek od mar.tan »

Tak do dneška, do přečtení několika místních fór mi ty věci až zas tolik nevadily... Teď jsem kouknul doma na tu páku pořádně a zdá se mi, že aspoň není přetlaková, ale chtělo by to detailnější rozborku :-)

Co je špatného na mlýnku? Nebo spíš obráceně, co na něm může být lepší v případě jiného? Důležité pro mě bylo, že má mlecí kameny a nikoliv čepele.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Krups XP 5220

Příspěvek od primacafe »

Nejsou kameny jako kameny. O tomto mlýnku toho zde bylo napsáno víc než dost a o jeho kvalitách není třeba nijak diskutovat. Ale to vše najdete zde http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... ?f=65&t=13
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Krups XP 5220

Příspěvek od Redmann »

Páka je stopercntne pretlaková. A čo je zlé na mlynčeku bude dobre vidieť na nepretlakovej miske.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Krups XP 5220

Příspěvek od ondrada »

Drnčením jsou Krupsy pověstný, dělají řádnej rachot. Asi v číně ve fabrice u tlumících gum Krups zadal do dokumentace, že se má šetřit :-) Navíc se k tomu časem přidá nádobka na odpadní vodu a hliníkový mřížky nad odpadním šuplíkem a na nahřívání šálků, který sou "volně ložený" a mají tendenci se "viklat" - kávovar je pěkně roztřese a pak to stojí za to ;-)
Uživatelský avatar
mar.tan
Příspěvky: 41
Registrován: čtv 19. črc 2012 14:58:39
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Krups XP 5220

Příspěvek od mar.tan »

Bohužel nemám doma hvězdičku na rozdělání, ale páka je tato:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Krups XP 5220

Příspěvek od primacafe »

Já bych se do toho ani nepouštěl. Může se z toho vysypat několik součástek, které už neposkládáte zpátky. Systém je jednoznačně přetlakový.

Informace o produktu
MANUÁLNÍ - mechanické, Nový Thermoblock - ještě rychlejší předehřátí, Krups Tamping System - progresivní stlačení kávy (7-14g) - optimální extrakce pro vynikající chuť, Pro všechny druhy porcované kávy v sáčku, Zap./Vyp., Odkapávací tácek s plovákem pro měření hladiny vody, Oddělitelný zásobník vody, Mřížka pro nahřátí šálků, Vícesměrná parní tryska, tlačítko pára - předspaření, Odkládací plocha pro šálky.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Krups XP 5220

Příspěvek od ondrada »

Jediný co je na těchhle Krupsech dobrý je to (nepletu-li se), že páka je vždycky správně naplněná. Ani člověk kterej nic neví nedokáže páku napnit špatně. Nevím jak je to udělaný v hlavě, ale páka těsní i když je utažená málo, i když je utažená moc. Páka se prostě utáhne nadoraz, kam až to jde, a jde to tak daleko, podle toho kolik kávy v ní je. Když nasypu 7 gramů, utáhnu jí úplně doprava (a sprcha kávu stlačí), když nasypu 20 gramů, utáhnu páku do polohy 6 hodin a sprcha kávu zase stlačí. A v obou případech páka těsní, nikde nic neteče... Takže plnění v tomto případě fakt nejde "zvorat" a začátečník má o starost míň.

Na druhou stranu je to určitě zařízený nějakým dalším kurvítkem, který se bude kazit, ale aspoň začátečník přejde potom na lepší stroj s nějakými základy, u kterých se nevzteknul a nevykašlal se na to :)
Uživatelský avatar
mar.tan
Příspěvky: 41
Registrován: čtv 19. črc 2012 14:58:39
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Krups XP 5220 a XP5240

Příspěvek od mar.tan »

To je tím, že upevnění páky má tvar velmi stoupavého závitu, takže káva je vždy (relativně) správně upěchovaná, i bez tamperu. Nevýhodou je to, že při zvýšení tlaku v sítku by došlo k uvolnění páky, proto to pojistili tím zoubkem na páce. Tu zubačku je možné vidět tady:

Kód: Vybrat vše

http://img4.cokupicstatic.pl/3499807b-0641-4953-ac65-1e37bf5d09c7_cg.jpg
Hádám, že mi odpovíte, abych si koupil něco jiného (koukal jsem na Gaggie Classic, ale aktuálně na to nejsou peníze). Ale než tohle vyhodím, má vůbec cenu snažit se na tom udělat dobré espresso? Třeba vyměnit sítko za standardní, i za cenu úpravy páky?
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Krups XP 5220

Příspěvek od ondrada »

Standardní miska tam těžko půjde, i kdyby se sehnal správný rozměr tak právě těsnění hlavy je udělaný "bůhví jak". Ale to neznamená že s kvalitní kávou z toho Krupsu nevyleze něco použitelnýho, s XP4000 jsem žil celkem dlouho a výsledky byly nakonec velmi slušný. Akorát je to trápení a výsledek vždycky byde nanejvýš "dobrej". Rozhodně ale má smysl snažit se udělat na tom dobré espresso, a když nic jinýho tak nabrat aspoň trochu nějakých zkušeností.
Odpovědět

Zpět na „KRUPS“