AEG - Electrolux EEA 150

Domácí pákové kávovary AEG
Pravidla fóra
* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: AEG - Electrolux EEA 150

Příspěvek od David »

Ná, pravda. Melta není tak hořká :]
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
Lucka
Příspěvky: 10
Registrován: pát 12. zář 2008 12:46:48
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: AEG - Electrolux EEA 150

Příspěvek od Lucka »

To bych nevěřila, co může melta způsobit za rozruch :D Jinak jsem se včera byla podívat ve dvou obchodech elektro, cože tam objevím a objevila jsem pouze Dolce Gusto a pak různé pressovače Krups, jo a v jednom měli také ještě jakousi Oravu, takže nezbyde asi než ten internet.
Lucka
Uživatelský avatar
Kytka
pokročilý
Příspěvky: 99
Registrován: sob 08. lis 2008 14:31:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: AEG - Electrolux EEA 150

Příspěvek od Kytka »

Já to AEG 150 mám něco přes půl roku, používám ho poměrně často a zatím jsem spokojenej. Sítka v balení byly 3 - jedno a dvouporcovka a sítko na pody. Bohužel všechno je to s crema-bazmekem, ale to by neměl být problém - kompatibilní sítka bez crema-bazmeku stojí u dovozce AEG cca 200-300 korun. Určitě je objednám a zkusím. Rozhodně je teď pro mě co se týče kávy prioritou mlýnek a až poté budu případně časem řešit lepší mašinu na presso.

V podstatě jediný, co mě na něm štve je to, že káva teče nerovnoměrně - páka má dole dvě výpusti, ale z jedný začne téct presso podstatně později - nejde tím pádem rozumně dělat dva hrnky najednou, musí se připravovat jeden po druhým. Tím, že kávovar je domácí a víc káv najednou připravuji jen výjimečně se to dá snést, pokud bych vařil víc porcí běžně, štvalo by mě to dost.
Uživatelský avatar
xjurasek
začátečník
Příspěvky: 68
Registrován: pát 05. zář 2008 21:52:51
bydliště: Břeclav
kávovar:
mlýnek:

Re: AEG - Electrolux EEA 150

Příspěvek od xjurasek »

pokud to má být dárek pro maminku, tak předpokládám že maminka asi možná nebude mít chut si kávu připravovat sama a nebo jako lajkovi se jí to nemusí vždy perfektně podařit. V tom případě bych doporučoval nějaký automat at už Delonghi nebo Saeco ty nejlevnější seženete kolem 10.000 :|

pokud Chcete ale pákovku tak bych vybíral ze značek Gaggia nebo třeba Ariette

http://www.kavovary.cz/-Gaggia/14-Kavov ... dneji.html

http://www.az-elektro.cz/espressa/singe ... t?v=354988

http://www.nej-kavovary.cz/cz-detail-102296.html

a nezapomente že pokud se rozhodnete pro pákovku, bude potřeba i kvalitní mlýnek.

doporučoval bych třeba gaggia MDF
http://kavovary-online.cz/mlynky-na-kav ... 88d755ab3b
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: AEG - Electrolux EEA 150

Příspěvek od David »

Kytka píše:V podstatě jediný, co mě na něm štve je to, že káva teče nerovnoměrně - páka má dole dvě výpusti, ale z jedný začne téct presso podstatně později...
Imho se to děje proto, že je extrakce nerovnoměrná - proud se stáhne k jedné straně a neteče prostředkem.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: AEG - Electrolux EEA 150

Příspěvek od primacafe »

To chce vyměnit dvojtou výpust za jednoduchou a je po problému.
I u velkých (dospělých) kávovarů se dost často stává, že netečou oba hrníčky stejně.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: AEG - Electrolux EEA 150

Příspěvek od pedro13 »

Možná by nebylo od věci,dát sem návod,jak udělat dvě kafe najednou s jednoduchou výpustí. :geek:
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: AEG - Electrolux EEA 150

Příspěvek od David »

Namontuješ na ni rozdvojku, přece.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: AEG - Electrolux EEA 150

Příspěvek od hnup »

David píše:Imho se to děje proto, že je extrakce nerovnoměrná - proud se stáhne k jedné straně a neteče prostředkem.
Z pretlakovej misky to vždy tečie prostriedkom, presne tam je tá mini dierka.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
Kytka
pokročilý
Příspěvky: 99
Registrován: sob 08. lis 2008 14:31:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: AEG - Electrolux EEA 150

Příspěvek od Kytka »

hnup píše: Z pretlakovej misky to vždy tečie prostriedkom, presne tam je tá mini dierka.
Jenže ten můj stroj má přetlakovou misku a přitom to ze dvou symetricky umístěnejch výpustí teče nerovnoměrně - vysvětluju si to tak, že dírka sice je uprostřed misky, ale kafe z ní asi neteče rovně.
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: AEG - Electrolux EEA 150

Příspěvek od David »

Na to existuje jediná, osvědčená odpověď: Změň hardware :D (možná by pomohlo to vyčistit?)
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
Kytka
pokročilý
Příspěvky: 99
Registrován: sob 08. lis 2008 14:31:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: AEG - Electrolux EEA 150

Příspěvek od Kytka »

I kdybych nějaký způsob jak vyčistit to sítko skrz ty miniaturní dírky našel, stejně by to myslím pomohlo jen těžko, dělá to od začátku. Jakmile se k tomu dostanu, tak koupím a zkusím nepřetlakový sítka - třeba se to zlepší. A když ne, stejně dělám dvě kafe málokdy, takže se s tím dá vesele žít. Měnit kávovar teď určitě nebudu, pokud tenhle vydrží fungovat tak jako doteď. To spíš k němu časem koupím pořádný mlýnek.
Uživatelský avatar
Kytka
pokročilý
Příspěvky: 99
Registrován: sob 08. lis 2008 14:31:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: AEG - Electrolux EEA 150

Příspěvek od Kytka »

Tak koupě nepřetlakových sítek se ukázala jako větší problém, než se podle e-mailu servisu zdálo. Při osobní návštěvě servisu se mi snažili vnutit přetlakový s tím, že jiný se nevyráběj. Takže budu buď shánět nějaký 53 mm sítko z jinýho stroje, který by tam pasovalo (nějaký tipy?), nebo zkoušet odříznout dno tomu přetlakovýmu... :(
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: AEG - Electrolux EEA 150

Příspěvek od David »

Rowenta prelude? Ta měla tuším 53 mm zvenku - ideální jít do servisu s pákou.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: AEG - Electrolux EEA 150

Příspěvek od primacafe »

Kytka píše:....... nebo zkoušet odříznout dno tomu přetlakovýmu... :(
Nebo odbrousit na hraně sítka. Podle uvážení.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: AEG - Electrolux EEA 150

Příspěvek od David »

No, například na sítko ke krupsu, kterýmu jsem chtěl upálit spodek, jsem čekal asi 1/4 roku, než mi ho servis dodá - a nakonec jsem se na to vys***. Imho tohle sítko bude to samý, takže existuje jisté riziko, že když se ufiknutí spodku nepovede, dotyčný si kafe nějakou dobu neudělá.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
Kytka
pokročilý
Příspěvky: 99
Registrován: sob 08. lis 2008 14:31:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: AEG - Electrolux EEA 150

Příspěvek od Kytka »

Díky za tip, zkusím najít servis Rowenty a vyzkoušet to. Řezání či broušení bych zkoušel na k tomu koupeném sítku - jednoporcovka stojí 150 korun, takže náročnost zásahu je to, co mi v tom brání spíš než dostupnost materiálu. A to přestože presso je jen jeden z možnejch způsobů přípravy kafe. Mám "v záloze" french press a vac-pot. :tany:

Ale jinak škoda, kdyby to sítko dodávali a fungovalo jak má, tak jsem s tím kávovarem za tu cenu opravdu spokojenej. Vrtačky nevrtačky, fény nefény.
Uživatelský avatar
Kytka
pokročilý
Příspěvky: 99
Registrován: sob 08. lis 2008 14:31:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: AEG - Electrolux EEA 150

Příspěvek od Kytka »

Takže aktuální update - miska z Rowenty Prelude tam nepasuje - je moc vysoká a asi o milimetr širší, starší Rowenty potom mají sítko dokonce napevno v páce (nikoliv mističku, prostě jen dírkovanej plíšek na dně páky). Pasuje tam miska z Krupse (naprosto totožnej tvar i rozměry), ovšem ty se taky dělají pouze přetlakový. Nakonec jsem tedy koupil jedno náhradní přetlakový sítko a dneska mu do toho spodního dna s malinkatou dírkou uprostřed navrtal 8 mm díru. (rozměr je dán velikostí jedinýho vrtáku na kov, kterej jsem doma našel). Udělal jsem zatím jedno pokusný kafe - crema je slabší, ale kafe se konečně dá do páky pořádně utlačit, takže rychlost průtoku není tak velká, jako předtím. Mám momentálně na presso namletou doma jen Illy, daleko víc jsem samozřejmě zvědavej na to, jakejch výsledků dosáhnu s čerstvě praženou kávou.
Uživatelský avatar
formec
Příspěvky: 9
Registrován: čtv 14. led 2010 12:03:31
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: AEG - Electrolux EEA 150

Příspěvek od formec »

Tak už jsi to odzkoušel s tím provrtaným dnem? Nebo sehnal nepřetlakovou misku, která by tam pasovala? Já mám stejnej stroj a napadlo mě: nešlo by použít misku na PODy? Já ji nemám, ale kdyby to fungovalo, tak ji koupím.
Uživatelský avatar
Kytka
pokročilý
Příspěvky: 99
Registrován: sob 08. lis 2008 14:31:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: AEG - Electrolux EEA 150

Příspěvek od Kytka »

Miska na PODy nepomůže, jednak je menší a jednak je taky přetlaková.
Nepřetlakovou misku jsem zatím do tohoto nesehnal, používám tu navrtanou. Ale chystám se na lepší stroj, takže už moc neexperimentuju. Bohužel jsem nejspíš u AEGčka po čištění hlavy trochu pocuchal závit na jednom ze šroubů, který tu hlavu držej (teda na protikusu, šroub by se dal snadno vyměnit), takže mi teď tamtudy stejně trochu uchází tlak a není to ono. A za větší opravu mi tahle mašina nestojí.

Pro všechny, kteří by o AEG/Electroluxu 150 uvažovali: vykašlete se na značku, za 1500 můžete mít momentálně totožnej stroj se značkou Eta. Další, kdo rebranduje stejnýho číňana je myslím Zelmer (ale s trochu jiným ovládáním) a nejspíš i některý Krupsy (maj minimálně totožný sítka). Takže se vždycky podívejte mezi všema značkama, od který tenhle téměř totožnej stroj zrovna dostanete nejlevněji.

Po těchto zkušenostech a při volbě momentálně nejlevnějšího "typu" bych tento stroj VELMI OPATRNĚ doporučil - pokud prostě nemáte momentálně nemáte na kávovar víc peněz, jste smíření s tím, že:
- za pár let (tak 1,2,3 roky) půjdete na nákup kávovaru znovu
- zkousnete přetlakový misky, nebo jste ochotni se patlat s odstraněním druhýho dna(velmi opatrně, bohužel potřebujete odstranit právě to dno, které sítku dává pevnost a nechat to vložený, ve kterým je vlastní sítko - takže než prostě odříznout doporučuju spíš jen nějak zvětšit otvor v tom spodním - s vrtačkou to jde, ale je to šílená pakárna a výsledek není ideální (např. problém s čištěním prostoru mezi dny to neřeší a taky nepočítejte s tím, že by se vám to povedlo rovnoměrně, takže kávu budete dělat po jedný - ideální by asi bylo upálit kroužek o velikosti řekněme 50% spodního dna, mě navrtání jaktakž fungovalo, tak jsem to dál neřešil, je možný, že po delším pátrání by se dalo sehnat i nepřetlakový sítko potřebných rozměrů.)
- s kvalitní čerstvou kávou a trochou tréninku dostanete lepší espresso, než ve většině kaváren a restaurací u nás, ale na opravdu skvělý jste ochotni doma zapomenout
- nevíte, jestli do toho chcete jít doma opravdu naplno s kvalitním (a tedy bohužel poměrně drahým) kávovarem a mlýnkem.

Pořádné espresso doma je opravdu o poměrně hodně investovaných penězích a čase na trénink a získávání informací. Pokud něco z toho investovat nemůžete/nechcete, dobře si rozmyslete, zda nedáte doma přednost jiné přípravě kávy (French press, vacpot, mokka konvička, překapávaná káva, džezva, ...) některé kávy si tak vychutnáte i víc, než jako espresso. A na espresso potom do těch pár kaváren, kde vám ho udělají pořádně a z čerstvé kávy (ano, i takové už u nás naštěstí jsou a pomaličku přibývají).

Já teď doma používám většinou french press nebo vacpot, na espresso chodím do pár vyzkoušenejch podniků a šetřím na lepší domácí kávovar a kvalitní mlýnek. Možná na překlenovací dobu použiju Mypressi Twist s kvalitním ručním mlýnkem, který by pak zbyly spolu s malým french pressem jako kávová sestava na cesty. Ale to je zatím jen ve stádiu úvah a čtení referencí na fórech.
Odpovědět

Zpět na „AEG“