DeLonghi EC 155

Domácí pákové kávovary DeLonghi
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
Dabass
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 24. črc 2017 10:12:36
bydliště: Karlovarsko
kávovar: Nivona NICR 842, 22.110 Magnifica S, DeLonghi EC 155
mlýnek: Gaggia MDF, Hario MSS-1B

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od Dabass »

Náhodou jsem narazil na toto diskusní vlákno...
Podlehl jsem názorům a kompletní plastový ventilek jsem vymontoval, takže v plechové misce zbylo gumové okruží a originál sítko. Před úpravou bylo LÓR Espresso Elegante (Egberts) voňavé, čokoládo-oříškové s přisládlým ocasem... Změna opravdu nastala: První ristretto je o dost horší, čuchem jak stará Standardní směs a hořký až to škrábe v krku. Změnili jste po úpravě DeLonghi EC 155 hrubost namleté kávy? Neovlivní se popisovanou úpravou i tlak vody, co jde přes kávu? Co pěchování tamperem?
Naposledy upravil(a) Dabass dne pon 28. srp 2017 15:53:29, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od primacafe »

Tampování hraje nejmenší roli v krocích přípravy espressa. Nejdůležitější je káva, mletí, množství pak teplota vody, která nesmí být příliš horká nebo málo teplá.
Tu jmenovanou kávu neznám, tak nemůžu konkretně poradit.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Dabass
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 24. črc 2017 10:12:36
bydliště: Karlovarsko
kávovar: Nivona NICR 842, 22.110 Magnifica S, DeLonghi EC 155
mlýnek: Gaggia MDF, Hario MSS-1B

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od Dabass »

Značková kava LÓR (Egberts) před úpravou pressovače v pohodě.. Teplotu vody u DeLonghi EC 155 hlídá termostat, takže zbývá mletí a tampování. Nesprávné stlačení kávy v páce má stejný efekt jako nesprávné mletí. Při nedostatečném stlačení se voda přelije příliš rychle a získá se slabé espresso. Při příliš silném stlačení nastává opačný efekt (v obou případech je kafe bez cremy). Což je i můj současný případ po úpravě DeLonghi EC 155. Kafe vylezlo tmavší, bez vůně a cremy a s chutí jak pelyněk. Dnes jsem experimentoval s mletím a nakonec jsem vrátil ventilky do víček se sítky. Výsledek: kafe zase voňavé s chuťovým ocasem jak má být. Mám dojem, že tento druh pressovače je celkově konstruovaný na použití s tlakovými miskami. Názory se samozřejmě můžou lišit podle kafe, ale i podle názoru Pat a Mat :-)
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od primacafe »

Vždyť všechno víte a máte zmáknuté. Zůstaňte u značkové kávy, přetlakové páky a spokojeného výsledku a kávou. Nemáte důvod experimentovat, když vám to tak vyhovuje.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Dabass
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 24. črc 2017 10:12:36
bydliště: Karlovarsko
kávovar: Nivona NICR 842, 22.110 Magnifica S, DeLonghi EC 155
mlýnek: Gaggia MDF, Hario MSS-1B

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od Dabass »

Nechtěl jsem se dotknout, omlouvám se. Vaše kafe je samozřejmě taky značkové. Myslel jsem si, že lze psát příspěvky, ikdyž používám jinou kávu. Dotaz byl na zkušenosti přípravy po úpravě DeLonghi EC 155. Možná se ještě někdo ozve a poradí mi. Zatím pojedu postaru, protože po úpravě ode mne nikdo nechce kafe pít...
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od primacafe »

Nijak jste se mě nedotknul, není proč se omlouvat Jen jsem reagoval na to co jste psal. Úprava páky kterou jste provedl, byla třeba pro jiné přínosem. Vám se neosvědčila, tak jste se vrátil původnímu způsobu který vám vyhovuje. Takže není co řešit a nechejte si chutnat.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Dabass
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 24. črc 2017 10:12:36
bydliště: Karlovarsko
kávovar: Nivona NICR 842, 22.110 Magnifica S, DeLonghi EC 155
mlýnek: Gaggia MDF, Hario MSS-1B

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od Dabass »

Takže zpět k dotazu: Změnili jste po úpravě DeLonghi EC 155 hrubost namleté kávy nebo něco jiného? Neovlivní se popisovanou úpravou i tlak vody, co jde přes kávu? Co pěchování tamperem?
Naposledy upravil(a) Dabass dne čtv 24. srp 2017 7:44:59, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Dabass
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 24. črc 2017 10:12:36
bydliště: Karlovarsko
kávovar: Nivona NICR 842, 22.110 Magnifica S, DeLonghi EC 155
mlýnek: Gaggia MDF, Hario MSS-1B

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od Dabass »

Po měsíci zkoušek píšu ještě jednou. Zkoušel jsem různé kávy, pražené od 1dne do tří měsíců. Zkoušel jsem různé hrubosti mletí, různé tampování. Koupil jsem na to i nepřetlakové misky pro 1 a 2 porce. Jsou perfektní, jedna ďurečka jako druhá. Spokojený po měsíci laborování rozhodně nejsem. V práci máme čtyři automaty Saeco a chodí na ně servisák, tak už se trochu známe líp. Tak jsme to spolu probrali. Pravděpodobně za to může tlak 15bar. Na nepřetlakové misky se u pákovek staví tlak na 9bar (tak mi to tvrdil). Našel jsem i další informace na netu:

Kód: Vybrat vše

https://www.mojakava.sk/naozaj-aspon-15-bar/
Zahraniční prameny uvádí, že levné kávovary nemají OPV. Po poradě se servisákem to vypadá, že asi změním kategorii kávovaru...
Uživatelský avatar
Dabass
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 24. črc 2017 10:12:36
bydliště: Karlovarsko
kávovar: Nivona NICR 842, 22.110 Magnifica S, DeLonghi EC 155
mlýnek: Gaggia MDF, Hario MSS-1B

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od Dabass »

Zpověď pomáhá k obrácení a uzdravení. :ucta: Na poslední chvíli mně napadlo odšroubovat spodní díl z páky a udělat z ní otevřený portafilter. Po zapnutí evidentní channeling jako prase. Prskalo to jako o závod. Na další várku jsem do jednoporcové nepřetlakové misky místo 7g dal 14g, aby se puk opíral o sprchu. Není to zrovna košer, ale zabralo to. Tlak ze sprchy už nenadzvedával puk a na spodní ploše potafiltru se tok spojil v jeden pramínek. Panečku, tentokrát jsem si po usrknutí poprvé i zamlaskal :tany: Šedivé jsou všechny teorie, a zeleň života je zlatý strom. Vytrvat...
Naposledy upravil(a) Dabass dne čtv 24. srp 2017 12:30:17, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od j.bill »

Kdybys trochu přečetl zdejší fórum, o tlaku bys už věděl dávno...
http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... =74&t=3380

Pokud nebudeš upravovat tlak, klidně tam nech těch 14g, když tam vlezou a dělej raději "double shot". Čím menší dávka kávy v páce, tím náročnější požadavky na přípravu. ;) (A ještě s vysokým tlakem, to by chtělo k lékaři! :grin: ). Nejdůležitější parametr je výsledek. :)
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
Dabass
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 24. črc 2017 10:12:36
bydliště: Karlovarsko
kávovar: Nivona NICR 842, 22.110 Magnifica S, DeLonghi EC 155
mlýnek: Gaggia MDF, Hario MSS-1B

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od Dabass »

Díky moc za projevenou podporu. Škoda že jsi na toto vlákno nepřišel před měsícem, když jsem se ptal. ;) Je mi ale jasný, že tu nelze okouknout hned všechno (viz fórum o tlaku). A jak píšeš: "Nejdůležitější parametr je výsledek". Mimo jiné s tím tlakem k doktoru chodim :lol: Takže raději jen Arabica... Trochu mně mrzí vlhký puk, ale to není tak fatální. Horší je zasviněná sprcha, protože je v kontaktu s pukem. Neměl by si "při ruce" zase nejaký odkaz? :ok:
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od j.bill »

Tak používej hlubší misku (dvojporcovou), abys tam měl trochu místa. Momentálně pokud dělám (na Bricolettě) dvojitou dávku, mám sprchu také špinavou. To je normální. Spraví to krátký oplach. (Nebo kartáček na zuby /ne ten používaný/ :grin: a ten oplach.)
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
Dabass
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 24. črc 2017 10:12:36
bydliště: Karlovarsko
kávovar: Nivona NICR 842, 22.110 Magnifica S, DeLonghi EC 155
mlýnek: Gaggia MDF, Hario MSS-1B

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od Dabass »

Jo Bricoletta :souhlas: To je úplně jiná liga :) Přímo pro rozjetý fajnšmekry... No, pro mě zatím ten můj plasťák asi stačí. Ono to možná půjde i s tou jednoporcovou miskou. Používal jsem integrovaný tamper, ale ten je fakt na prd. Po obvodu nemá ostrý rohy (má takový hóódně zakulacený). Proto asi to kanálkování. Momentálně pěchuju skleničkou s rovným dnem a je to mnohem lepší, opravdový tamper se na ten můj průměr misky blbě shání. No, každopádně jsem teď rád, že můžu nabídnout kafe i návštěvě :dik:
Uživatelský avatar
robertSVK
více pokročilý
Příspěvky: 138
Registrován: pon 23. bře 2015 16:22:07
bydliště: Bratislava
kávovar: Saeco Aroma SIN015 PID (2001), Gaggia New Baby PID
mlýnek: Gaggia MDF (1983)

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od robertSVK »

Skús takto, návštevy sa trhnú. Aj neveriaci Tomáši ;)

https://www.youtube.com/watch?v=FkCyzowPNt8

Edit: tú misku som mal v mojom EC270, je to jednoporcová z nejakého Krupsu.
Kávovary: Saeco Aroma (SIN015), PID;
Mlynčeky: Hario Mini Mill, Gaggia MDF (1983), Saeco (samodomo)
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od papun »

Nestresuj se prosím mokrým pukem a špinavou sprchou. Důležitá je chuť. Ale každopádně ti fandím. Já bych na takový stroj neměl nervy. Ať se daří:)
Uživatelský avatar
Dabass
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 24. črc 2017 10:12:36
bydliště: Karlovarsko
kávovar: Nivona NICR 842, 22.110 Magnifica S, DeLonghi EC 155
mlýnek: Gaggia MDF, Hario MSS-1B

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od Dabass »

Kafe jsem nikdy nepil, jen Caro!!! :hnup: Na vánoce jsem dostal malou Bialetti a od té doby jsem jak ujetej... Včera večer jsem zkusil po dlouhé době znovu "ten instant" a hned jsem ho vyplivnul. To se prostě nedá... Žena už taky skončila s Velvetem... Teď už jsem se ženou zpracoval na DeLonghi EC 155 všechnu čerstvou kávu a ujíždíme na Lavazza ORO ze zásob. Kupodivu se i tohle dá teď i pít :). Je teda kolem tohoto "strojku" hodně šamanismu, ale výsledek stojí za to. Zítra jdu na 14 dní do špitálu, tak se zase načas odmlčím. Přátelé, díky moc všem za podporu. :ucta:
Rodom
více pokročilý
Příspěvky: 237
Registrován: pon 27. srp 2012 12:11:21
bydliště: Benešovsko
kávovar: Nuova Simonelli Oscar, Gaggia Baby Twin,Gaggia New Baby Twin
mlýnek: Lan San Marco, Gaggia, Ascasco

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od Rodom »

Zdravím.
Je to příjemné počíst si z odstupem času příběh, který se tu už mockrát opakoval a i já si jej podobně prožil.
Otázka je, zda bude mít to pokračování, které je pro většinu zdejších kávomilců běžné.
Po prostudování tohoto fora - ale tím myslím hodiny čtení tohoto fora - zjistit, že moje chutě by mohly být ještě mnohem, mnohem více uspokojeny tím, co se dá z kávy pana Konečného dostat. A pochopit, že se strojky typu Dělongi a mlýnky typu "ruční po babičce" to nepůjde a začít si v domě (bytě) tvořit kávový koutek, k radosti manželky zabírat více místa a škudlit korunky na lepší strojky.
A mít radost, že to jde a že to funguje. Z přípravy kávy se pak stane i koníček.
Ne každý se sice dostane na tu úroveň kávových atomových fyziků, kteří tu prezentují příběhy, jak je nutné vylepšovat strojky slavných firem, protože pro ně pořád ještě nejsou dost dobré :-), ale myslím, že to ani není nutné.
Já jsem teď ve fázi, kdy jsem spokojený jak s oskárkem, tak s oběma gaggiema, ale můj plán je, že k nějakým kulatinám ( a blíží se 55, nebo když se dožiju, tak i 60), si pořídím něco z těch strojů, co tu atomoví inženýři vylepšují.
Prostě je super, že ta škála úrovní a možností je v podstatě nekonečná.
Žejo, pane Konečný ???
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od primacafe »

Vidím, že zatím žijem. Zdravím Vás. A máte úplnou pravdu. Každý si může vyhrát dle své libost.
Akorát ten čas nějak chybí. :)
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Dabass
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 24. črc 2017 10:12:36
bydliště: Karlovarsko
kávovar: Nivona NICR 842, 22.110 Magnifica S, DeLonghi EC 155
mlýnek: Gaggia MDF, Hario MSS-1B

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od Dabass »

Po zdravotní přestávce se zase trochu starám o kafe. DeLonghi EC 155 jsem na trvalo uříznul na páce ten plast pod miskou a používám jako páku-naháče s dvouporcovou miskou. Ta jednoporcová kuželová miska se mi chová nestabilně, při jedné porci téměř vždy kanálkuje (jestli to dělá těch 15bar fakt nevim), tak zatím dělám raději double shot v dvouporcové. Chtěl bych to trochu chuťově vylepšit. Možná pořídit "nový" mlýnek, ale tentokrát s velkými plochými kameny. Doporučili by jste mi mlýnek jako 2.krok?
Naposledy upravil(a) Dabass dne čtv 19. říj 2017 20:31:06, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: DeLonghi EC 155

Příspěvek od primacafe »

Řešit v sekci mlýnků.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Odpovědět

Zpět na „DELONGHI“