Množství kávy

rady, poznatky, postřehy k přípravě kávy, především na espresso
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
gekkon
Příspěvky: 8
Registrován: pát 01. srp 2008 18:38:22
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Množství kávy

Příspěvek od gekkon »

zdravím všechny a dovoluji si se přidat k národu pressistů... :tany:
konečně jsem dobojoval s výrobou nové kuchyně a tento týden dorazil i vysněný balíček z Itálie (Silvia + Rocka)
tak začíná mé putování po cestách ku spránému pressu, provní pokusy nejsou až tak katastrofální jak jsem očekával, nekolikkeré projití fóra a "googlení" měly smysl a i když vím ze zatím používám "cvičné střelivo" (http://www.espressocoffeeshop.com/store/product350.html)- něco takového co mi tam přibalili :P ; ztím bojuju s úplně jinou věcí - klíčovou je pro mne otázka oněch 7gm... zatím používám váhu , přešel jsem na 2 porce což byl zase krok vpřed... ale přesto - máte nějaký fór jak to množství jednoduše odměřit???? to dodaná odměrka mi přijde docela dost "hrubá"- stačí lehce víc přitlačit a naopak a gramy už lítají... :? .. (o hrubosti mletí zatím ani neuvažuju)....
dík za Vše rady a tipy a triky
GeK
gekkon, frýdek-místek
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Množství kávy

Příspěvek od primacafe »

Množství kávy je dané velikostí misky. Může být od 6g až třeba po 12g v jednoporcové misce.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
2-czech
více pokročilý
Příspěvky: 278
Registrován: čtv 28. úno 2008 10:04:39
bydliště: Praha, ČR
kávovar:
mlýnek:

Re: Množství kávy

Příspěvek od 2-czech »

jednoducha odpoved ... nereste gramy, ale chut:) zalezi hodne na masine a kave, do nasi Dalla Corte (54mm) cpu 18,5g na double ... do La Marzocca jsem daval klidne i 20-22g ... standardni misky ... nekdy pouzivam i misky vetsi ... jde o to, aby k "blondateni" dochazelo co nejpozdeji behem extrakce, nejlepe aby nebylo zadne ... uz tady o tom byla celkem dlouha diskuze.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Množství kávy

Příspěvek od primacafe »

Přesně tak, nechtěl jsem to přímo tak napsat. Vůbec není potřeba řešit kolik gramů, ale dát do misky tolik kolik je třeba při daném mletí, aby výsledek byl to co očekáváme. Je mě úplně jedno jestli dám do misky 8g nebo 10g, ale mělo by se to co nejvíc přiblížit tomu co očekávám.
Takže zahoďte váhy a stopky, přestaňte uvažovat technicky a dělejte kávu svojí duší a srdcem.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Množství kávy

Příspěvek od David »

Jo, podle chuti.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
cool_point
pokročilý
Příspěvky: 83
Registrován: sob 22. lis 2008 10:08:24
bydliště: Handlová/Prievidza (31) SR
kávovar:
mlýnek:

Re: Množství kávy

Příspěvek od cool_point »

No v tomto mám aj ja dilemu.
Takže prvý krát dám odhadom a bude dobrá, ako potom trafím to isté množstvo? Či časom to budem mať v oku? Hlavne sa mi jedná o nastavenie mletia pri určitom druhu kávy. Aby som dával to isté množstvo s inou hrubosťou mletia. To v prípade pokiaľ sa trafím do mletia.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Množství kávy

Příspěvek od hnup »

Myslím, že tu už bola viackrát spomínaná technika wdt (Weiss Distribution Technique), tak skús hodiť do google.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
cool_point
pokročilý
Příspěvky: 83
Registrován: sob 22. lis 2008 10:08:24
bydliště: Handlová/Prievidza (31) SR
kávovar:
mlýnek:

Re: Množství kávy

Příspěvek od cool_point »

Pozeral som iný thread ohľadom množstva a páčilo sa mi čo napísal primacafe ohľadom odtlačenia skrutky sprchy. Asi to bude správna mierka, čo ty na to?
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Množství kávy

Příspěvek od David »

To jen určuje, zda je miska správně naplněna. Ale u malý misky tam bude 7 g, u větší třeba 10 ... fakt bych z jednoho, dvou gramů nad normu nedělal vědu - nebo existuje digitální lžička, která ti ty hramy naměří.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Množství kávy

Příspěvek od primacafe »

Já myslím, že už o tom toho tady popsáno dost a když je slušný kávovar, slušný kafe a ještě mlýnek, tak bych z toho takový drama nedělal.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Množství kávy

Příspěvek od hnup »

cool_point píše:Pozeral som iný thread ohľadom množstva a páčilo sa mi čo napísal primacafe ohľadom odtlačenia skrutky sprchy. Asi to bude správna mierka, čo ty na to?
Čo Ti povie otlačená skrutka sprchy? Nič. Aj v preplnenej miske sa Ti otlačí skrutka, pritom Ti káva bude do šálky ledva kvapkať. Konkrétny príklad - v 9 gramovej miske sa otlačí 9 gramov kávy, ale aj 10, 11... Dôležité je naučiť sa misku naplniť stále rovnako. Preto som odkazoval na wdt. Možno to netreba to robiť tak "vedecky", no na začiatok je to asi najlepšie.
Potom je ešte druhá možnosť - kúp si digitálnu váhu (alebo tú lyžičku) a vždy si odváž dávku kávy do misky. A budík na ráno si nastav o 15 minút skôr, aby si to všetko stihol :-)
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
Visna
začátečník
Příspěvky: 62
Registrován: pon 07. zář 2009 14:34:58
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Množství kávy

Příspěvek od Visna »

ahoj,
tak som dnes kupil Gaggia pure a po prvych 5 vyskusaniach dvoch nacatych kav a skoro ziadnej pene mi to nedalo a otvoril som novu plechovku cervenej Illy, uz napohlad bola mleta trochu jemnejsie ako predosle dve,
prvu davku som extrahoval 25 sekund od stlacenia, pena asi do 2mm, dost svetla, ale aspon daco, ale kavy som dal malo (blato v pake) a presso bolo dost kysele, tak som nachystal druhu davku, trochu viac kavy, viac som upechoval, (az moc)takze kvapkala dost pomaly a preto som extrahoval asi tak 1 minutu a cuduj sa svete, pena uz bola tmavsia, sice tiez asi tak 2mm, ale drzala a ostavala na salke a co je hlavne, ziadna kyselost a takmer sladka chut a naznak cokolady
takze ako tu uz niekto predomnou poznamenal, ziadne stopovanie presne na sekundu, ale s citom a podla potreby prisposobovat podla stavu naplnenia a utlacenia v pake
nakoniec som aj rad, ze nemali espresso dose, usetril som tisicovku, asi by som programovatelne nastavenie mnozstva vody ani nevyuzil
mj
Uživatelský avatar
norsen
Příspěvky: 36
Registrován: stř 22. črc 2009 13:48:28
bydliště: Senec, SK
kávovar:
mlýnek:

Re: Množství kávy

Příspěvek od norsen »

Ja som si to odskúšal takto: Keď utlačím kávu tamperom, vrchný okraj tampera, teda horný okraj kruhu je zároveň s vrchom misky, vtedy viem, že kávy je tak akurát, a že to nepotečie ako Niagara, ani to nebude kvapkať ako pokazený vodovod. Ale, každý má iný tamper, že, tak to funguje len u mňa. Treba si nájsť ten správny spôsob. Samozrejme tu hrá ešte rolu i hrúbka mletia, tampovanie...príliš veľa premenných .
Cieľom je nestráviť pri laborovaní s prípravou kvantum času a urobenú kávu si ja vychutnať. Inak to celé stráca zmysel. To zdôrazňujem hlavne sebe. :grin: Espresso mašina je tu pre mňa a nie ja pre ňu.
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Množství kávy

Příspěvek od David »

Plechovka mleté Illy ... pfffff. Teď si dejte dvakrát otčenáš a třikrát zdrávas, abyste uchlácholil rozhněvané bohy tohoto fóra :brzdi:
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
GSX 1400
začátečník
Příspěvky: 64
Registrován: stř 26. bře 2008 16:55:51
bydliště: Náchod
kávovar: Lelit PL41PLUS
mlýnek: ASCASO I-steel

Re: Množství kávy

Příspěvek od GSX 1400 »

plechovku od kávy Illy mám tak akorát na poličce na "ozdobu" :)
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Množství kávy

Příspěvek od David »

Nojo, každej jsme nějakej, v taráraringaparámu tam maj třeba sušený hlavy nepřátel ... 8-)
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „k přípravě kávy“