Pořád to není ono!

rady, poznatky, postřehy k přípravě kávy, především na espresso
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Pořád to není ono!

Příspěvek od David »

Katy (Vloženo 22.11.2007 14:29:45 )
--------------------------------------------------------------------------------

Dobrý den, pořídila jsem do naší domácnosti nový přístroj na presso. Je to tento: Obrázek
Máme páku na POD i na mletou kávu a za nemalý peníz jsem ještě přbrala super mlýnek: Obrázek
Již dříve jsem pročítala stránky Prima café, takže jsem ani nepočítala, že budu hnedle vařit nějakou špičkovou kávu. Ale jsem z toho nějak jelen. Melu jemnou, hrubou, dávám hodně i míň a pořád to není ono. Mám zrnkovou kávu LOS ANDES - 100% Café Colombiano. O pěně rozhodně nomohu mluvit :o( Mlýnek má velmi citlivé štelování, ale někde jsem se dočetla, že čím je káva mletá hruběji, tím je slabší. Ještě jsem dostala ke kávovaru nějaké sítko - zpěňovací, to pěnu umí, ale zase je strašně mnělké, takže je slabé. Prosím poraďte. Chci moc, moc, moc dobré kafíčko. Katka
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Pořád to není ono!

Příspěvek od primacafe »

Můžete sítka vyfotit z obou stran a umistit je sem do fora, Nebo poslat na PRIMAcafe
Podívejte se sem, jak by měla káva do hrníčku téct. V čem se to u Vás chová jinak?

http://www.primacafe.cz/phprs/download.php?soubor=42
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Pořád to není ono!

Příspěvek od primacafe »

Mám pocit, že někteří čtenáři našich stránek, kteří zde původně hledali radu a pomoc, dospěli ke zdárnému výsledku. Jsem přesvědčený o tom, že by další čtenáře velice zajímalo, jak jejich kávové snažení dopadlo.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Maroslav
více pokročilý
Příspěvky: 201
Registrován: čtv 17. led 2008 22:50:29
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pořád to není ono!

Příspěvek od Maroslav »

Touto mou reakcí zároveň volně navazuji i na téma "množství kávy v páce" z "povídání nad kávičkou".

Množství kávy? Asi jak to má kdo rád, takže 6 až 8 g. Mně osobně přijde těch 6 g už jako trochu šizené kafe. Když si vzpomenu na sebe před pár lety, také mi přišlo 7 gramů jako plýtvání :-) Dnes se snažim do filtru nacpat poctivých 8 nebo 16 gramů, jde jen o zvyk.
Akorát je potřeba si dát pozor na přeplnění sítka. Když se budete snažit narvat do sítka co to jde, snadno to můžete přehnat a výsledek pak bude tak akorát na vylití do dřezu. Jde o to, že různé mašinky mají různě objemná sítka a různě konstruované “sprchy”. Dáte si práci a upěchujete opravdu precizní poctivý “puk” kafe. Pak portafilter upevníte do mašinky. V ten moment se ale může stát, že si ten perfektní puk zničíte, protože jste dali kávy o trochu víc, puk je větší a vy si ho rozdrtíte o šroubek, kterým je přišroubována sprcha. Pak nastane při extrakci jev, tzv. kanálkování, kdy vám voda proteče cestou nejmenšího odporu...tedy prasklinami v puku a káva je podextrahovaná. Takže je dobré si správnost svého dávkování procvičit nanečisto: zkusit si portafilter se svým 8g pukem upnout do hlavy a zase jej vyjmout a přesvědčit se, zda puk není narušený...
Ta mezera mezi sprchou a pukem je životně důležitá pro přirozené a hlavně souměrné nabobtnání puku kafe ve styku s vodou.
Nikdo nemá absolutní pravdu, ale každý má právo na vlastní názor.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Pořád to není ono!

Příspěvek od primacafe »

Dá se říct, že s podstatou věci souhlasím. Zatím je asi předčasné takto detailně zabředávat do problematiky správného množství kávy, když velká většina čtenářů těchto stránek, bojuje se zasadnějším problémem. To je, vůbec dostat ze svého kávovaru aspoň trochu slušné presso.
Jen pro Vás. U profi kávovaru se lze setkat s jednoporcovími miskami do kterých je možné bez nějakého přecpávání, dostat 7-8g, 9-11g, 12-13g plus-mínus. To samozřejně záleží na dalších okolnostech. Záleží to na tom co kdo od kávy čeká a také to záleží jak u kterého druhu kávy (uvažuji teď jednodruhové kávy a konkretně PRIMAcafe). Na druhou stranu znám několik podniků kde si zakládají na tom, že dělají 10g presso.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Maroslav
více pokročilý
Příspěvky: 201
Registrován: čtv 17. led 2008 22:50:29
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pořád to není ono!

Příspěvek od Maroslav »

...10g, to teda nešetří! Obecně se mi zdá, že se v kavárnách spíše drží na spodním limitu správného dávkování. Ale víc mě mrzí, že na to, jaké mají vybavení, bývá výsledek dosti rozpačitý. Kdyby aspoň to kafe nemívali už namleté dopředu...
Nikdo nemá absolutní pravdu, ale každý má právo na vlastní názor.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Pořád to není ono!

Příspěvek od primacafe »

Já se domnívám, že rozebrat aspoň lehce přetlaková sítka v porovnání s obyčejnými, by možná stálo za to. Výrobci kávovarů kteří tato sítka ke kávovarům dodávají, připisují těmto sítkům často až magické vlastnosti. Bylo by vhodné soustředit na jedno místo několik pohledů jak na sítka obyčejná, tak na sítka přetlaková (i fotografiemi jak sítek tak hotové kávy). Ikdyž přetlaková :-) , ono těch všelijakých úprav sítek je tolik, že ne všechna jsou přetlaková.
S tím mletím předem. Snad pokud dopledne otevírají a namelou si kávu do zásoby na půl dne dopředu, to si myslím, že by se dalo v současných podmínkách tolerovat.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Pořád to není ono!

Příspěvek od hnup »

Citace:
--------------------------------------------------------------------------------
Originál vložil Maroslav
zkusit si portafilter se svým 8g pukem upnout do hlavy a zase jej vyjmout a přesvědčit se, zda puk není narušený...
Ta mezera mezi sprchou a pukem je životně důležitá pro přirozené a hlavně souměrné nabobtnání puku kafe ve styku s vodou.

--------------------------------------------------------------------------------


Veľmi zaujímavý príspevok, mohli ste ho aj skôr napísať :-) Mne to chvíľu trvalo, kým som systémom pokus-omyl prišiel na to, koľko toho natlačiť do páky.
Niekde na webe som našiel tamper s jemne zaobleným dnom - nevedel som, v čom je ten zázrak výhodnejší oproti normálnemu "razítku" s rovným dnom, ale po Vašom vysvetlení usudzujem, že potom tvar puku kopíruje tvar sprchy, tým pádom je utlačenie kávy pri extrakcii ešte viac rovnomernejšie. Čo myslíte?
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
Maroslav
více pokročilý
Příspěvky: 201
Registrován: čtv 17. led 2008 22:50:29
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pořád to není ono!

Příspěvek od Maroslav »

...někdo nedá dopustit na rovný tamper, někdo na konvexní, atd. Je spousta druhů a tvarů. Já osobně používám rovný, ale nemám k tomu zvláštní důvod. Je ale pravda, že konvexní možná lépe "spolupracuje" s tvarem sprchy, a možná i lépe eliminuje “kanálkování” po stranách sítka. Praktickou zkušenost s tím ale nemám.
Nikdo nemá absolutní pravdu, ale každý má právo na vlastní názor.
Odpovědět

Zpět na „k přípravě kávy“