jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

rady, poznatky, postřehy k přípravě kávy, především na espresso
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
zorin87
více pokročilý
Příspěvky: 101
Registrován: pon 21. úno 2011 17:54:51
bydliště: Boskovice
kávovar: Futura Kikka, Bialetti, Aeropress
mlýnek: Eureka Mignon

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od zorin87 »

Tak já si myslím, že tím smícháním to polotučné mléko akorát můžu vylepšit, ne? Rozhodně tomu neublížím..
Musím říct, že kapučíno se mi snad už daří dobré.. Akorát s tím latte artem bojuju. Přijde mi ta pěna až moc hustá.. :/ Že tam hned "kydne" na celou plochu..
Dívejte:
https://lh6.googleusercontent.com/-dWol ... kapuc2.jpg
https://lh5.googleusercontent.com/-d66o ... /kapuc.jpg
Life is too short to drink bad coffee...
No matter how old you are!

...
Zkušenosti s: kávovarem La Scala Butterfly, Magister Stella Profesional, Jura Impressa C5, De'Longhi ESAM 3000 B Magnifica a s mlýnky Macap M2M, Eureka Mignon Perfetto, Krups GVX242, Eta 0066 (80. léta) :)
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od Redmann »

A prečo rovno nepoužiješ plnotučné? Prípadne vyskúšaj Lascato, dosť ho chvália.
Inak, zatial som nemal problém napeniť ani polotučné, takže ten pokus s pridávaním smotany mi príde zvláštny.

Podľa tých obrázkov sa mi zdá, že to je "prešľahané", je už moc hustá - s tou latte art nenakreslíš. Skús skončiť trošku skôr so speňovaním a dlhšie vmiešavaj parou penu do mlieka.
Uživatelský avatar
zorin87
více pokročilý
Příspěvky: 101
Registrován: pon 21. úno 2011 17:54:51
bydliště: Boskovice
kávovar: Futura Kikka, Bialetti, Aeropress
mlýnek: Eureka Mignon

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od zorin87 »

Teď už také bez problémů pěním i polotučné.. Ty pokusy jsem dělal v době, kdy jsem hledal každý drobný detail, proč mi to nešlo. :)
Life is too short to drink bad coffee...
No matter how old you are!

...
Zkušenosti s: kávovarem La Scala Butterfly, Magister Stella Profesional, Jura Impressa C5, De'Longhi ESAM 3000 B Magnifica a s mlýnky Macap M2M, Eureka Mignon Perfetto, Krups GVX242, Eta 0066 (80. léta) :)
Uživatelský avatar
satchieee
více pokročilý
Příspěvky: 185
Registrován: pon 29. říj 2012 12:20:58
bydliště: SK, Senec
kávovar: Racilio Silvia
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od satchieee »

Ahojte, precital som si celu temu, avsak pozeram do Vasich podpisov, ze zrejme mate doma masinky lepsieho rangu...Myslite si, ze sa mi podari spravit mliecnu penu na tomto stroji? Pred 2 rokmi, ked som ho kupoval som sa o to pokusal, samozrejme bezvysledne. To som ale netusil, ze je to taka veda ako tu opisujete. Ma teda zmysel snazit sa to zmaknut na tomto stroji? :]
Nobody dies a virgin... Life fucks us all.
Uživatelský avatar
satchieee
více pokročilý
Příspěvky: 185
Registrován: pon 29. říj 2012 12:20:58
bydliště: SK, Senec
kávovar: Racilio Silvia
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od satchieee »

No tak naprvykrat sa mi to ako-tak podarilo, co som bol velmi rad. Odvtedy som uz 3x skusal rovnaky postup, ale mlieko ani trosku nestuplo :-)
Skusal som "agresivny" postup 2-czech-a :D
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Nobody dies a virgin... Life fucks us all.
Uživatelský avatar
tomba123
Příspěvky: 40
Registrován: pon 24. pro 2012 6:49:52
bydliště: Benešov nad Černou
kávovar:
mlýnek:

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od tomba123 »

K vytváření pěny, aby se podobala ba přiblížila k mikropěně (ještě tam nejsem ze sta procent, ale myslím, že pěna už je velmi konzistentní a bez nějakých velkých bublin) jsem čerpal z tohle videa http://www.youtube.com/watch?v=tAGpXXFW6PQ . Je to od baristy Zdeňka Smrčky. Pěkně ukázaný, jak je tryska ponořená a jak se dělá vír mléka. Trysku má pěkně u kraje konvičky a pak ji přesouvá ke středu konvičky. Vše jsem okopíroval a úspěch se pomalu dostavil. Napěnuji z mléka polotučného i plnotučného a z mého laického pohledu mi to jde stejně z obou. Ještě bych chtěl sehnat nějaké to speciální (Lascato), ale u nás "na venkově" jsem rád za polotučné.
Člověk nechápe, že je štěstí být a proto je nešťastný...
cechmo
Příspěvky: 5
Registrován: pon 26. bře 2012 7:21:17
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od cechmo »

Ahoj, tak prečítal som poctivo všetkých 11 strán a naozaj sa mi na mojom GAGGIA Classic mliečna pena podarila vytvoriť. Ako prvé som odstránil z trysky plastový nástavec a začal trénovať s Jarou. Po asi 5-6 pokusoch (a ešte asi zo dva s čistou vodou aby som videl ako vytvoriť ten správny "vír") som sa odhodlal na mlieko. Musím tu všetkým poďakovať za všetky rady, ono to naozaj funguje! :). Ja viem že nie som žiaden profi barista, ale myslím že výsledok je naozaj podobný tým na videách vyššie. PS: konvičku som kúpil ešte v čase keď som o problematike prípravy mlieka nič nevedel v IKEA, za 4,99€ ale myslím že za tie prachy je super (samozrejme inú som neskúšal).
Ešte raz ďakujem a ostatným veľa šťastia.
Dudyn
Příspěvky: 29
Registrován: úte 27. lis 2012 18:57:09
bydliště: Brumov-Bylnice
kávovar:
mlýnek:

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od Dudyn »

Tak jsem koupil v superhyper na zkoušku Lascato a před tím v Makru konvičku 0,6 litru a teploměr - dal jsem mléka slabší polovinu, nechal nahřát bojler a trysku jsem ponořil těsně pod hladinu mléka, napěňoval jsem cca do 60°, potom lehce bouchnul o stůl a kroužil chvíli konvičkou, dělal jsem cappucino a latte macchiato, no a tak to dopadlo, to cappucino jsem nestihl vyfotit - příště. A mám ty proužky ve správném poměru?
Je pravda, že jsem zkoušel různá mléka polo i plno, ale lascato šlo dobře.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Cook
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 12. úno 2015 11:37:27
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od Cook »

satchieee píše:No tak naprvykrat sa mi to ako-tak podarilo, co som bol velmi rad. Odvtedy som uz 3x skusal rovnaky postup, ale mlieko ani trosku nestuplo :-)
Skusal som "agresivny" postup 2-czech-a :D
Přesně tak, bez te plastové krytky se to pekne točí ale udělala mi to pouze horké mléko :-(
Uživatelský avatar
hrubesdusan
Příspěvky: 2
Registrován: pát 06. říj 2017 11:17:39
bydliště: Praha
kávovar: DE'LONGHI SCULTURA ECZ 351.BG
mlýnek: Ruční Tchibo

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od hrubesdusan »

Ahoj, tak přečetl jsem to tu vše, ale taky se přidávám k těm nešťastným, kterým nejde mikropěna. Zkouším a zkouším, ale vždy mám 1cm pěnu a zbytek ohřáté mléko s kávou. Zkoušel jsem i odstraňovat ten nástavec, ale to je ještě horší. Konvička z mrazáku, mléko plnotučné, studené. Zkouším ponořovat trysku více, méně, doprostřed, do strany a pořád výsledek podobný. Kávovar mám viz. foto a konvičku také (objem 360 ml). Předem děkuji za každou radu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
dslecinka
více pokročilý
Příspěvky: 300
Registrován: pát 17. dub 2015 16:29:56
bydliště: Londýn, UK
kávovar: Hario V60
mlýnek: Mahlkönig/Ditting EK10

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od dslecinka »

Uživatelský avatar
jancip
Příspěvky: 1
Registrován: stř 14. úno 2018 22:46:13
bydliště: Trenčiansky
kávovar: Whirlpool
mlýnek: Bosh

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od jancip »

Ja mam takyto vstavany stroj, s tryskou, aku je vidiet. Je to vlastne nadstavec. Ked napenujem mlieko, tak sa mi niekedy stane, ue mi hned robi velku penu, ktora ide rychlo hore. Parkrat sa mi podarilo naslahat pekne mlieko, ale viackrat spominany problem. Neviem, kde robim chybu..musim to nejako vychytat.. :)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
robertSVK
více pokročilý
Příspěvky: 138
Registrován: pon 23. bře 2015 16:22:07
bydliště: Bratislava
kávovar: Saeco Aroma SIN015 PID (2001), Gaggia New Baby PID
mlýnek: Gaggia MDF (1983)

Re: jak napěnit mléko na kapučíno přes parní trysku

Příspěvek od robertSVK »

hrubesdusan píše:Zkouším a zkouším, ale vždy mám 1cm pěnu a zbytek ohřáté mléko s kávou. Zkoušel jsem i odstraňovat ten nástavec, ale to je ještě horší.
Odstrániť ten nástavec je cesta. Je konštruovaný tak, aby prisával vzduch do mlieka. Vždy. Ty to ale potrebuješ mať pod kontrolou práve tým ponáraním konca trysky. A ide to aj bez toho nástavca. Viď. video, ktoré som tu už dával viackrát.

https://www.youtube.com/watch?v=FkCyzowPNt8
Kávovary: Saeco Aroma (SIN015), PID;
Mlynčeky: Hario Mini Mill, Gaggia MDF (1983), Saeco (samodomo)
Odpovědět

Zpět na „k přípravě kávy“