Ako najlepšie pripraviť Americano?

rady, poznatky, postřehy k přípravě kávy, především na espresso
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
Veyron
Příspěvky: 5
Registrován: ned 29. zář 2013 16:47:24
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Ako najlepšie pripraviť Americano?

Příspěvek od Veyron »

No v podstate na Americane nie je nič komplikované - jednoducho spraviť kvalitné kvalitené espresso a doliať vriacou vodou, no len napr. mojej mamine sa nechce osobitne zovierať vodu a pripravuje to tak, že rovno nechá aby kávovar doplnil až celú šálku rovno pri príprave espressa. Neviem, ale mne tá káva potom tak nechutí, mi príde ako spálená. Čo si o tom myslíte vy? Môže sa to pripravovať aj tak alebo je lepšie to robiť klasickým spôsobom, teda zaliať osobitne vriacou vodou?
Uživatelský avatar
Spectre
více pokročilý
Příspěvky: 187
Registrován: úte 31. led 2012 18:32:54
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Ako najlepšie pripraviť Americano?

Příspěvek od Spectre »

Popisovaná káva je preextrahované lungo (celý objem tečie cez páku, ale keďže je mletie nastavené na espresso, tečie to moc dlho, je to horké a nie dobré). Pocit spálenej chuti je na mieste, je tam iba viac kofeínu ale všetky jemnejšie chuťové elementy to zabije.

Ak pripravujete len väčšie kávy a nechcete sa s tým hrajkať, stačí mlieť trochu hrubšie aby to netieklo tak dlho. V ostatných prípadoch kedy je etalón správneho nastavenia espresso sa to dá celkom fajn spraviť tak, že napustiť trochu horúcej vody do hrnčeka a následne espresso. Tá horúca voda sa dá získať aj priamo z hlavy kávovaru (bez založenej páky).
Moja zbierka: Kávovar/espresso: Promac Club ME, La Scala Aida 2, Italsab E61, Nuova Simonelli Mac Digit; Mlynček: Eureka Mignon doserless, Rancilio MD40, Rossi RR45, La San Marco SM90; Alternatívne metódy: Hario V60, Aeropress, Syphon Tiamo
espressolab.sk - servis, náhradné diely a baristické pomôcky
Uživatelský avatar
morseee1
více pokročilý
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19. úno 2008 11:49:13
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Ako najlepšie pripraviť Americano?

Příspěvek od morseee1 »

osobne manzelke pripravujem vacsiu kavu v najmensej double miske aku som nasiel .. tecie to primerane rychlo a mnozstvo kavy podla vahy je rovnako ako v mojej najvacsej single miske .. takze pouzite mnozsto kavy je cca rovnake (single, double) 10g .
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Ako najlepšie pripraviť Americano?

Příspěvek od ondrada »

Spectre píše:Popisovaná káva je preextrahované lungo
Lungo je menší Americano, taky to má být espresso plus voda, jen tý vody je míň. Popisovaná káva je všechno možný, jen ne cokoliv dobrýho :) Je to typickej příklad jak správně připravit, resp. jestli to teče dlouho tak přeextrahovat, oblíbený český Espresso Lavóro :)
Spectre píše:...je tam iba viac kofeínu ale všetky jemnejšie chuťové elementy to zabije.
Kdyby jen to, ale ona se tam vylouhuje i spousta dalšího bordelu, kterej tam nemá co dělat...
Spectre píše:Ak pripravujete len väčšie kávy a nechcete sa s tým hrajkať, stačí mlieť trochu hrubšie aby to netieklo tak dlho.
Jenže to se pak z kávy zas nedostane všechno, co má, když ta voda prohrčí moc rychle (a tudíž s podstatně menším tlakem), bavíme-li se o "klasickém českém espressovém" 1,2 dl hrnku. Nehledě k tomu, že opět víc vody se může rovnat většímu množství vypláchnutýho bordelu - to platí obzvláště s přetlakovými miskami (stejně jako to, co píšu nahoře), který u tý hračky stoprocentně budou.
Spectre píše:V ostatných prípadoch kedy je etalón správneho nastavenia espresso sa to dá celkom fajn spraviť tak, že napustiť trochu horúcej vody do hrnčeka a následne espresso. Tá horúca voda sa dá získať aj priamo z hlavy kávovaru (bez založenej páky).
Dokonce to jde (podstatně líp) i se založenou pákou (necáká to pak všude okolo), když už mám čínskou plastovou hračku, která neumí ani napustit horkou vodu, místo kávovaru, tak prostě skrz nahřátou páku bez kafe napustím do hrnku deci vody (nebo kolik zrovna chci), a než vychladne tak úplně v klidu namelu, utampuju, dám hrnek s vodou pod páku a udělám do něj espresso. Akorát je potřeba mít čistou hlavu a páku, aby na začátku netekla do hrnku špinavá voda, ale to je snad samozřejmý.
Uživatelský avatar
Spectre
více pokročilý
Příspěvky: 187
Registrován: úte 31. led 2012 18:32:54
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Ako najlepšie pripraviť Americano?

Příspěvek od Spectre »

O objeme šálky pán nepísal :) Súhlasím so všetkým okrem toho, že Lungo má byť Espresso + voda. Bude to tak vtedy keď mám mlynček nastavený na espresso ale nemusí to byť nutne podmienkou. Ani ristretto nemusí byť vždy "useknuté" espresso. (Kto má však v praxi rôzne mlynčeky na ristretto, espresso a lungo, že :-D )
Moja zbierka: Kávovar/espresso: Promac Club ME, La Scala Aida 2, Italsab E61, Nuova Simonelli Mac Digit; Mlynček: Eureka Mignon doserless, Rancilio MD40, Rossi RR45, La San Marco SM90; Alternatívne metódy: Hario V60, Aeropress, Syphon Tiamo
espressolab.sk - servis, náhradné diely a baristické pomôcky
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Ako najlepšie pripraviť Americano?

Příspěvek od ondrada »

Ale lungo má být espresso plus voda, to je prostě tak :) Stejně jako na ristretto si radši jemněji namelu, než abych zkracoval extrakci, i když tam je to dost otazné.
Uživatelský avatar
Spectre
více pokročilý
Příspěvky: 187
Registrován: úte 31. led 2012 18:32:54
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Ako najlepšie pripraviť Americano?

Příspěvek od Spectre »

Nechcem sa hádať, ale poprosil by som uviesť zdroj.

Nevravím že je verzia s vodou zle (sám to tak robím), ale dá sa aj so zmeneným mletím. Aj definícia na piccoloneexistuje.cz, resp. na anglickej wiki naznačuje to isté.
Moja zbierka: Kávovar/espresso: Promac Club ME, La Scala Aida 2, Italsab E61, Nuova Simonelli Mac Digit; Mlynček: Eureka Mignon doserless, Rancilio MD40, Rossi RR45, La San Marco SM90; Alternatívne metódy: Hario V60, Aeropress, Syphon Tiamo
espressolab.sk - servis, náhradné diely a baristické pomôcky
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Ako najlepšie pripraviť Americano?

Příspěvek od Redmann »

Práve na piccoloneexistuje.cz to je jasne napísané

Kód: Vybrat vše

http://www.piccoloneexistuje.cz/americano
Je to espresso dolievané vodou. Chybou je to púšťať celé cez páku.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Ako najlepšie pripraviť Americano?

Příspěvek od ondrada »

Pánové, máte sice všichni kus pravdy. Ale pořád zapomínáte o čem je toto téma - tazatel nemá kávovar, ale plastovou hračku, velmi velmi velmi pravděpodobně přetlakovou. To má dost podstatnej vliv na chuť i u espressa, natož to nechat téct dýl (to kafe není dobrý, aspoň ne tak, jak by mohlo/mělo být, ani při 25/25).

Takže OK, Lungo by se mělo prostě nechat téct dýl (mea culpa), ale zas ne moc dlouho. Každopádně pít bych to nechtěl. To radši prodloužit vodou, zvlášť přetlakovej produkt z obyčejnýho kafe (a zrovna taliáni pokud vim pražívají dost do tmava).

Ale extrakční poměr 30-40%? Dyť to bych těch 50ml musel dělat z 15-20g kávy, a to pak bude mít blíž k trojitýmu prodlouženýmu ristretu, než k lungu :) Lungo má snad mít nějakých 11-14%, když už se tu o tom chcem bavit, ne?
Uživatelský avatar
Spectre
více pokročilý
Příspěvky: 187
Registrován: úte 31. led 2012 18:32:54
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Ako najlepšie pripraviť Americano?

Příspěvek od Spectre »

moja obľúbená tabuľka z hb.com :) ďakujem
tým sme si vlastne vysvetlili rozdiel medzi americanom a lungom a ozrejmili prípravu obidvoch
Moja zbierka: Kávovar/espresso: Promac Club ME, La Scala Aida 2, Italsab E61, Nuova Simonelli Mac Digit; Mlynček: Eureka Mignon doserless, Rancilio MD40, Rossi RR45, La San Marco SM90; Alternatívne metódy: Hario V60, Aeropress, Syphon Tiamo
espressolab.sk - servis, náhradné diely a baristické pomôcky
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Ako najlepšie pripraviť Americano?

Příspěvek od Redmann »

Vždy ma prekvapí, ako človek (vo všeobecnosti) dokáže zo všetkého spraviť vedu.
Bavíme sa tu ešte stále o lahodnom nápoji, ktorý máme tak radi, alebo už začala hodina chémie? ;)
Uživatelský avatar
Spectre
více pokročilý
Příspěvky: 187
Registrován: úte 31. led 2012 18:32:54
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Ako najlepšie pripraviť Americano?

Příspěvek od Spectre »

Redmann, v prípade lunga ani americana sa nebavíme o nápoji, ktorý by som mal rád a už vôbec nie lahodnom :) ale prečo neuzrejmiť niektoré veci, keď je priestor
Moja zbierka: Kávovar/espresso: Promac Club ME, La Scala Aida 2, Italsab E61, Nuova Simonelli Mac Digit; Mlynček: Eureka Mignon doserless, Rancilio MD40, Rossi RR45, La San Marco SM90; Alternatívne metódy: Hario V60, Aeropress, Syphon Tiamo
espressolab.sk - servis, náhradné diely a baristické pomôcky
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Ako najlepšie pripraviť Americano?

Příspěvek od Redmann »

Asi by som mal viac citovať príspevky, na ktoré reagujem...
Moja reakcia sa týkala tej tabuľky, ktorá všetko nepochybne ujasní, ale na mňa pôsobí hrozivo. Predstava, že si spravím kávu a aby som vedel, či je dobrá, tak ju odmeriam prístrojom. To ma bude asi aj desiť zo sna... :-)
Už aj teraz sa mi známi smejú, že robím hotovú alchýmiu...
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Ako najlepšie pripraviť Americano?

Příspěvek od elwoodblues »

kolu: nerozumím tomu - té tabulce. Jak můžou nesedět napočítaný hmotnosti a zelenej sloupec, kterej z nich vychází být správně? A ty napočítaný hmotnosti -jakkoliv nepřesný - říkají, že regular espresso (single) beverage má 14g., tj cca 14 ml. To není nepřesnost, ale kravina, nebo jsem už ze školy zapomněl úplně všechno (1g= +- 1ml)?
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
jerrymouse
více pokročilý
Příspěvky: 218
Registrován: pon 07. led 2013 18:36:42
bydliště: Plzeň
kávovar: Lelit Bianca
mlýnek: Niche Zero, Timemore Sculptor 64s (SSP MP), 1zpresso Q2, ...

Re: Ako najlepšie pripraviť Americano?

Příspěvek od jerrymouse »

Ta tabulka je v pořádku. Je tam poměr "extraktu" a "vody" 40%-60%, tzn. těch 14g je cca 50%, tzn. 100% ~ 30g + crema ~ 33g
Uživatelský avatar
satchieee
více pokročilý
Příspěvky: 185
Registrován: pon 29. říj 2012 12:20:58
bydliště: SK, Senec
kávovar: Racilio Silvia
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: Ako najlepšie pripraviť Americano?

Příspěvek od satchieee »

Jerrymouse neviem ci chapes tabulku spravne...
Zoberme si napr. Espresso (single).

hmotnost kavy = 7 gramov, hmotnost vysledneho napoja 14 gramov. Tj. Extrakcny pomer 50% (vaha povodnej suroviny je 50% z hmotnosti napoja. Nie je tam dalej co pocitat.

14g napoja by sa v skutocnosti rovnalo 14ml vody...v pripade kavy (ktora ma vyssiu hostotu) by to bolo mozno 11-12 ml, co je blbost...
Nobody dies a virgin... Life fucks us all.
Uživatelský avatar
generator
více pokročilý
Příspěvky: 287
Registrován: pát 28. kvě 2010 12:11:17
bydliště: Děčín
kávovar: Gaggia NewBabyTwin, Aeropress, Drip, Mocca
mlýnek: Bazzera Virtuoso

Re: Ako najlepšie pripraviť Americano?

Příspěvek od generator »

Když mám návštěvě udělat "kafe jako turka" nebo "instatní", tak dělám právě americano.

A protože nechci ničit pěnu/krému/créma napustím nejprve horkou vodu přes trysku na vodu a do toho dělám espresso přímo z páky. Zatím si všichni pochvalovali. Když se to udělá obráceně a dopouštím dovu z trysky, tak to dělá hrozné bubliny a úplně to zničí tygra :) Pak ten šálek vypadá jak z reklamy na tchibo/jacobs/nescafé. Prostě šálek se dvěma velkejma bublinama a kolem prstýnek z malejch.

Co takhle:
Red Eye (espresso + překápko)
Lazy Eye (espresso + bezkofeinové překápko)
Dead Eye (3xespresso + překápko)

:)
.
Ani s nejlepším strojem na světě, bez dobrýho kafe, dobrý kafe neuděláš. :)
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Ako najlepšie pripraviť Americano?

Příspěvek od elwoodblues »

jerrymouse: poměr extraktu a vody? Koukněte se na to ještě jednou.
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
jerrymouse
více pokročilý
Příspěvky: 218
Registrován: pon 07. led 2013 18:36:42
bydliště: Plzeň
kávovar: Lelit Bianca
mlýnek: Niche Zero, Timemore Sculptor 64s (SSP MP), 1zpresso Q2, ...

Re: Ako najlepšie pripraviť Americano?

Příspěvek od jerrymouse »

Mae culpa, špatně jsem to pochopil.
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: Ako najlepšie pripraviť Americano?

Příspěvek od elwoodblues »

Unáhlil jsem se. Těch 14cl bez cremy (uváděno 14g) je docela blízko realitě. Já dělám espresso trochu větší, ale taky z min. 9ti g. Vlastně dvě z 18,5g.
Každý svého kafe strůjcem
Odpovědět

Zpět na „k přípravě kávy“