Pěna na espressu, pořád se nedaří

rady, poznatky, postřehy k přípravě kávy, především na espresso
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
kamil
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 17. led 2008 17:59:21
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od kamil »

A co tak použít tohle: HLEDAT
Bylo to zde velmi dobře popsané ve skvělém rozsáhlém příspěvku.

Předhozí příspěvek je pouze projevem ingnorace. Kdyby jste četli pravidla a následně použili hledání, ušetříme si všichni hodně času.

Až ho najdete, tak pochopíte proč jsem se tak rozjel.
Naposledy upravil(a) kamil dne pon 29. pro 2008 18:32:52, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
arny71
více pokročilý
Příspěvky: 253
Registrován: stř 26. bře 2008 1:07:14
bydliště: Jižní Morava
kávovar:
mlýnek:

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od arny71 »

Příspěvek od korbena o zázračném napěňovacím suprcrema bazmeku mě v tomto odpoledním čase fakt pobavil. :lol:

Chlapče, dík za snahu, ale příště opravdu raději víc hledej.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od primacafe »

korben píše:.......
Možná ,že problém ostatních nebude v kávě ,ale právě v sítku,které je jiné v každém presovači.
...........
Na popud arny71, co že ho to tak pobavilo jsem se kpříspěvku vrátil a přečetl celý. A zaujalo mě právě to co jsem z toho vystřihl.
To je zajímavá myšlenka, ti co už kávovar nějaký ten pátek mají, tak jim určitě tato věta vyloudila minimálně úsměv.
Sítko v presovači může být jiné, ale asi v těch co za moc nestojí. Ty ostatní co dělají espresso mají sítka stejná.
Pro nezasvěcené - malá plechová mistička s moc dírkama ve spodku této mističky.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od David »

Jsem tady správně v diskusi na dáma.cz ;)
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od pedro13 »

Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od primacafe »

Co se dá dělat, asi jsou kávičkáři kteří došli do určitého bodu a jsou přesvědčení, že jsou na vrcholu a dál už nic lepšího není. Nebo jim to stačí.
Bylo by dobře a hlavně rozumné, udržet si určitou technickou úroveň fóra.
Jinak nemusíme být tady a můžeme se přesunout na dama.cz
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
cool_point
pokročilý
Příspěvky: 83
Registrován: sob 22. lis 2008 10:08:24
bydliště: Handlová/Prievidza (31) SR
kávovar:
mlýnek:

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od cool_point »

Hah... Pozerám že môj objav sa uchytil... :grin:
Uživatelský avatar
Kytka
pokročilý
Příspěvky: 99
Registrován: sob 08. lis 2008 14:31:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od Kytka »

Moc děkuji korbenovi za jeho příspěvek, velmi mi pomohl, i když asi jinak, než si autor představoval - z Krupsu totiž pasuje sítko do mého AEG, bohužel Krups také dodává jen přetlaková. Takže díky za tip, zkusím, jestli mi to nepřetlakové delonghi sítko bude také pasovat - Krupsácké s navrtanou větší dírou ve dně sice funguje, ale nartání neodstranilo jednu nevýhodu - nemožnost čištění mezi vrstvami dna.
Uživatelský avatar
Kulich
Příspěvky: 2
Registrován: úte 30. pro 2008 13:35:46
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od Kulich »

... k sítku KRUPS: mám ho také a hodlám to pořešit nikoliv vyvrtáním většího otvoru ve spodním dnu, ale jeho bezezbytkovým ubroušením. Až se dostanu k brusce, podám zprávu o výsledku.
Uživatelský avatar
Zufi
Příspěvky: 7
Registrován: ned 11. led 2009 22:15:00
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od Zufi »

Dobrý večer,
také se mořím s tím, že se mi netvoří pěna.
Mám vestavný AEG PE 8038 se zabudovaným mlýnkem. Koupila jsem Lavazza super crema a stejně nic. Asi dělám něco špatně. Po nahřátí, namelu kávu. stisknu tlačítko a dlouho se nic neděje a pak velmi pomalu ne příliš souvisle vytéká káva. Na hladině jsou proti světlu vidět spíše olejové skvrny a nemá to absolutně žádnou pěnu. Když vytáhnu páku, není tam kávový puk ale kávové bahno. Poradíte mi, kde je zakopaný pes?
Uživatelský avatar
Ostmes
více pokročilý
Příspěvky: 355
Registrován: pon 04. srp 2008 22:26:10
bydliště: Vysočina
kávovar:
mlýnek:

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od Ostmes »

Spravne espresso ma byt 25ml za 25/30sec. Pokud kava tece prilis pomalu (tzn. mene nez 25ml za tento casovy usek) je pravdepodobne, ze je kava prilis jemne namleta (nebo tlak presovace neni dostatecny... coz u noveho stroje asi neni moc pravdepodobne). Jelikoz nemam zkusenosti s vestavenym mlynkem, nemohu prilis poradit, ale zkuste upravit hrubost mleti.

Dale by mozna stalo za vyzkouseni nekterou ze smesi od primacafe. Lavazza je sice znacka, ale nemusi byt uplne cerstva a lespi pena "crema" se dosahne se smesi arabica+robusta. Ale hlavne cerstvou kavou.

Jinak se zkuste zeptat uzivatel Juras
http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... f=71&t=165

na jakou hrubost mele kavu. Neni sice 100% ze to bude fungovat, ale je lepsi se zeptat cloveka se stejnym strojem....

Ostmes
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od David »

No, taky může být teplota vody moc nízká ... zkuste nejdříve trochu vody odtočit, aby se ohřála hlava, a taky to chce nějakou dobu nechat nahřívat - kontrolka občas může kecat.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od primacafe »

Taky může být teplota vody moc vysoká. Těch důvodů je dost, ale určitě kávovar dovede udělat espresso s normální pěnou 5mm.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od pedro13 »

Toto bych viděl pro začátek:

Káva je namletá příliš jemně,proto to neteče.
Je jí v páce málo,proto je tam bláto.

Jak bude toto odstraněno,teprve pak bych se zabýval dalšími detaily,jako je použité kafe,atd...
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Uživatelský avatar
Kulich
Příspěvky: 2
Registrován: úte 30. pro 2008 13:35:46
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od Kulich »

Kulich píše:... k sítku KRUPS: mám ho také a hodlám to pořešit nikoliv vyvrtáním většího otvoru ve spodním dnu, ale jeho bezezbytkovým ubroušením. Až se dostanu k brusce, podám zprávu o výsledku.
Ubrousil jsem to spodní dno a chyba - to sítko se tlakem vytrhlo a konec, koš, vyřízeno, hotovo.
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od David »

Aha, tudy cesta nevede. Díky za pokus.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
arny71
více pokročilý
Příspěvky: 253
Registrován: stř 26. bře 2008 1:07:14
bydliště: Jižní Morava
kávovar:
mlýnek:

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od arny71 »

Kulich píše:... Ubrousil jsem to spodní dno a chyba - to sítko se tlakem vytrhlo a konec, koš, vyřízeno, hotovo.
Tomu se říká průzkum bojem. ;)
Díky za pokus, tudy cesta nevede.
Uživatelský avatar
michalnet
Příspěvky: 9
Registrován: čtv 17. dub 2008 12:39:52
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od michalnet »

Dobrý den,

máme pořízený pressovač Gaggia Espresso Dose, cca to možná bude již rok. Používáme jen sem tam, jelikož stále nejsme schopni vytvořit takovou kávu, aby nás uchvátila. Vyzkoušeli jsme již všemožné druhy káv. Přes Tchibo, Lavazu, Lucafé, speciální směsy zakoupené v obchodech s kávovary, momentálně i Illy v podech. Říkali jsme si, že třeba špatně odhadujeme množství kávy, vody...prostě jsme již vyzkoušeli lecos a ne a ne vytvořit takové to "dobré kafé" s pěnou. Vždy nám přijde takové jen "ochucené" kávou. Čisté kafé to prostě není, něco tomu chybí. Začali jsme kávy přidávat, tak to už bylo zase asi silné, ale pořád jakoby chyběl ten "vývar", to čisté kafé a pěna nikde. Teďkom, po zakoupení Illy ipod je to stejný. Chuť o něco jemnější, ale bez pěny. Přitom káva opravdu čerstvá, vůně krásná. Ale pressu něco chybí. Nemůže být třeba nějaká špatná teplota přístroje, že by kávu málo spařil? Postupy dodržujeme stejné jako příspěvek zde. Už si opravdu začínáme myslet, že je s naším presovačem něco špatně. Jak na to?
Naposledy upravil(a) michalnet dne pon 30. bře 2009 22:17:22, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
michal
Příspěvky: 29
Registrován: pát 18. led 2008 14:08:39
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od michal »

Píše se tady o tom dost často, ale ještě jste nevyzkoušeli Segafredo, Davidoff, Burghof, Alfredo a plno dalších špičkových káv. :hnup:
Uživatelský avatar
Ostmes
více pokročilý
Příspěvky: 355
Registrován: pon 04. srp 2008 22:26:10
bydliště: Vysočina
kávovar:
mlýnek:

Re: Pěna na espressu, pořád se nedaří

Příspěvek od Ostmes »

Dobrý večer.

Dotaz stačí položit pouze jednou. Pokud bede někdo znát odpověď, zcela jistě Vám odpoví.
Proč to psát 2x?http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... 7204#p7204


Chce se mi věřit, že jste si toto vlákno přečetl od začátku, takže důvodů proč káva není tak jak má je moho a již pri jedné věci spatně to není ono:
-čerstvost
-mletí
-množství
-pěchování
-teplota
-tlak
....

Ostmes
Odpovědět

Zpět na „k přípravě kávy“