Sladenie

rady, poznatky, postřehy k přípravě kávy, především na espresso
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Sladenie

Příspěvek od wladas »

Nekamenujte ma hned, ja viem ze som barbar. Cukrim ale fakt malo. A zaujimalo by ma ci ma niekto skusenosti s alternativnymi (zdravsimi) sladidlami ako brezovy cukor (Xylitol) alebo stevia. Stevia zevraj nechava slabu horkastu chut v ustach. Planujem vyskusat obe varianty tak chcem vediet co od toho mam ocakavat.
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Sladenie

Příspěvek od papun »

Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Sladenie

Příspěvek od wladas »

Akurat pri slove stevia som zabudol hladat jej sklonovacie podoby, preto som to nenasiel.
Hmm takze stevia asi nie ale aj tak skusim. Vsade ale citam ze je velmi dobra na varenie.
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Sladenie

Příspěvek od j.bill »

Proč bys měl být barbar? Každému co je mu libo, ne?
Já pokud sladím, tak jedině medem. A pokud kávu (už jen občas), vůbec mi to v ní nevadí. Samozřejmě med od medaře-výrobce. Stévia má pro mne takovou divnou pachuť a protože je to průmyslově zpracované, je to blízké ostatním průmyslovým rafinovaným nebo umělým sladidlům. To by muselo být ve formě té trávy. (Stejně jako konzumace cukrové řepy nikomu moc neublíží, ale konzumace bílého cukru je nebezpečná). Další varianta je karamel, dá se bez problému připravit doma a odladit si i jeho chuť i míru tmavosti....
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Sladenie

Příspěvek od puschpull »

Předem se omlouvám za "důraznější" tón.
Jakákoliv sladidla jsou zlo. Pokud už tedy sladit, tak normálním cukrem.
P.S. cukr vůbec není v potravě třeba. Tedy nějaké doslazování. V ovoci ho je mraky a v zelenině také. Já nejím cukr nyní už cca 4 měsíce. Mrkev, paprika, nebo třeba tuřín či batáty mi přijdou sladké až až.
Kávu piji kvůli chuti kávy a nebudu tam za zprznění cpát cukr.
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Sladenie

Příspěvek od wladas »

puschpull - sice to nieje pramo k teme ale mozes to troska viac rozpisat? Je mi jasne ze vobec nesladit je najlepsie ale vieme ako to chodi...A prave vela odbornikov na dobru zivotospravu odporuca steviu alebo brezovy (brizovy) cukor. Stevia ma 0 kalorii, breza o polovicu menej nez biely cukor a sladivost ma rovnaku ale ma velmi nizky glykemicky index.
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Sladenie

Příspěvek od j.bill »

@ puchpull: To je samozřejmě pravda a nejlepší! Ale jsou lidé, co si život bez slazení nedokáží představit, byli tak vychováni, vyrostli v tom, je jim to (to nejdražší) šuma fuk atd...a ti mohou zvolit to "lepší zlo" Podobné je to i se solí... ;)
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Sladenie

Příspěvek od puschpull »

Není to zde do témy, takže jen stručně.
Mám opravdu jasnou praktickou zkušenost. Nedávno (před cca 4 měsíci) jsem komplexně změnil stravovací návyky. Vypustil jsem potencionální alergeny a škodlivé potraviny (alkohol, cukry, pečivo, vše z mouky, luštěniny, těstoviny, mléčné výrobky, mnoho konzevantů - hlídám si, co kupuji....). Našel jsem v jídle velké uspokojení - trávím nyní v kuchyni cca 4x víc času než dříve, jím dobrá jídla, jím do syta. Jídelníček nyní tvoří zhruba ze 70% zelenina, z 20% maso a z 10% ovoce. Samozřejmě jakékoliv koření, ořechy, vajíčka, sůl, ... Přiravujeme úžasná jídla
Mám 54 roků. Byl jsem pořád unavený, bolely mě klouby. Měl jsem při výšce 172cm váhu již lehce přes 100 kg. Nyní mám v pase o nějakých 20 cm méně, váhu nějakých 15-20 kg dole, jsem plný energie, všechny kalhoty mi padají, svaly se rýsují, jsem psychicky vyrovnaný, veselý ...

Kávu pít můžu. :-)
Pokud bude zájem, tak přes soukromou zprávu dám nějaké odkazy, ale ten "restart" stravování se jmenuje Whole30. Není to nic záhadného a funguje to. Cukr opravdu není třeba do jídel nějak dodávat, je ho v ovoci i zelenině dost a dost.
Uživatelský avatar
Effe
více pokročilý
Příspěvky: 248
Registrován: pon 14. čer 2010 19:21:34
bydliště: Ostrava
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Ascaso I-Steel

Re: Sladenie

Příspěvek od Effe »

pro zajímavost jak vypadá poslední Mc Donald menu na Islandu,2333 dnů poté než je odtamtud vyhnali....

Kód: Vybrat vše

http://bushostelreykjavik.com/last-mcdonalds-in-iceland
Uživatelský avatar
Maslicko
pokročilý
Příspěvky: 97
Registrován: pát 07. pro 2012 10:24:26
bydliště: Brno
kávovar: Carimali Alfa, Wega Mini Nova, Ascaso Steel PID
mlýnek: Mazzer Mini A, Casadio, Ascaso i-steel. RR45

Re: Sladenie

Příspěvek od Maslicko »

Já kávu nesladím. Nicméně jsem si minulý měsíc koupil kokosový cukr. Na jednom malém ostrově na Filipínách si otevřel Belgičan bio obchůdek s medem, kávou a právě kokosovým cukrem. Cukr mi přijde chuťově jako by karamelizovaný. Hlavně mi tvrdil, že je strašně zdravý. Jestli je zdravější než klasicky nevím, ale návštěvám chutná :)
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Sladenie

Příspěvek od j.bill »

"Zdravější" bude určitě. Je to šťáva z okvětí kokosových palem, která je pomalu redukována na sirup podobný karamelu a následně zkrystalizována. Není tam proces rafinace jako u bílého cukru a podobným procesem se dělá i ten. Je to v podstatě podobné jako cukrkandl-nečištěná zcukernatělá šťáva z cukrové řepy. Fakt je ale ten, že lidské tělo (jak psal puschpull) žádná lidmi vyrobená sladidla nepotřebuje, spíše naopak.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Sladenie

Příspěvek od wladas »

Ale potrebujuho chutove bunky na jazyku :P Ale s mierou samozrejme.
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Sladenie

Příspěvek od j.bill »

Nepotřebují. To si jen myslí náš nevychovaný mozek. :)
PS: Kdybychom neměli mozek, mohli jsme se mít fajn... :lol:

Edit: kdyby jsme-kdybychom
Naposledy upravil(a) j.bill dne pon 21. bře 2016 21:52:53, celkem upraveno 1 x.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Sladenie

Příspěvek od puschpull »

Když už se to nakouslo, nejsem militantně proti cukru. Říkám jen své osobní zkušenosti z posledních měsíců. Držel jsem ten "30-ti denní restart" asi 80 dnů. Ani zrnko cukru (ani ty další věci...). Chuť se mi stala daleko citlivější a vnímavější na jakékoliv stopy sladkého. Nyní už jím to co chci, ale po zkušenostech, co to se mnou (ta změna) udělala, tak plno věcí už jíst nehodlám. Dal jsem si v posledních 2-3 týdnech asi 6x čokoládovo karamelový bonbón. Byl úžasný, cucal jsem ho vždy dobrých 5 minut ....
Prostě střídmost. Regenerace organismu je úžasná. Pokud uděláte změnu, kdy vám lidé se kterými jste 30 roků, při potkání dávají palec vzhůru, hádají vám o deset roků méně a vás nebolí klouby které jste roky každý den cítili a zmizela chronická únava, občasné bolesti hlavy a mrzoutství a špatná nálada... Tak vás už nic nemůže motivovat jíst znovu ta kvanta cukru, mléka a pečiva ....
Ještě v listopadu bych tomu naprosto nevěřil a smál se všemu co se stravovacích návyků týká.
A díky moc za to, že kávu mohu dle libosti. Užívám si její chutě jako nikdy dříve.
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Sladenie

Příspěvek od wladas »

Tu citlivost na sladke resp presladene veci sa aj mne vyvinula odkedy som presiel osvetou kavy a dostal sa aktualne mnoztvo sladenia kavy (espresso lyzicka na dopio, cca 2,7g).
Mamke uz dost vela napeceneho odmietam jest :grin:
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
LJM
Příspěvky: 17
Registrován: stř 10. kvě 2017 22:33:23
bydliště: Slavkov u Brna
kávovar: DeLonghi EC820
mlýnek: Krups

Re: Sladenie

Příspěvek od LJM »

Souhlas s puschpullem. Taky jsem to od nej chytnul a držel jsem 100 dnů Whole30, ale o malinko méně přísně. Nicméně cukru a mouce jsem se vyhýbal jako to jen šlo. Nebudu to zde rozepisovat, ale byla to obrovská změna. Zmizely všechny letité problémy se kterými si nikdo nevěděl rady a člověk byl jak po restartu, doslova. Od té doby se to snažím držet permenentně alespoň částečně (občas si zaprasečím) a nyní jsem před asi týdnem zařadil espresso kvůli nízkému, ale pro tělo potřebnému obsahu kofeinu a kvůli antioxidantům. Samozřejmě i kvůli chuti : -P
Nechci toho chlastat litry, ale málá množství kvalitní kávy má blahodárné účinky dokonce i na srdce a játra. Nesmí to být ale utrejch obsahující tunu kofeinu a tříslovin. A ani cukr! :-)
I když, moje baby když si udělají kapučíno, které je sladké jako cecek, tak to taky není špatné a je to návykové. Cukr je silně návykový neurotoxin :-) a je dobré se mu raději vyhnout obloukem pokud to jen trochu jde. V ovoci, zelenině i jiných potravinách je ho až až!
Ale káva je serioznější a hlavně chutnější bez něj. Kdybych si dal do kávy cukr, to už si mohu k tomu rovnou dát kroasán od Sevendejs a donut od Meka a budu jasnej. : -)))
Odpovědět

Zpět na „k přípravě kávy“