Problém během extrakce

rady, poznatky, postřehy k přípravě kávy, především na espresso
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
maykie
Příspěvky: 5
Registrován: pát 08. led 2021 1:16:10
bydliště: Praha 4
kávovar: ECM Classica PID
mlýnek: Eureka Zenith

Problém během extrakce

Příspěvek od maykie »

Ahoj všem, chtěl bych vás moc poprosit o radu.
Mám kávovar ECM Classika PID s původním sítkem a temperem. Už od začátku mám ale následující problém:
Extrakce není nikdy od začátku až do konce vyrovnaná, ke konci dochází k tomu, že se "proud" rozkmitá a díky tomu se začnou kapky kávy odrážet všude možně, takže jsou šálky postříkané i zvenčí. Netrápí mě ani tak ta nevzhlednost jako to, že se domnívám, že by to tak být nemělo a navíc, že není extrakce optimální po celou dobu, ale jen pár vteřin po začátku. Nejdřív jsem si myslel, jestli nemůže být problém s čerpadlem nebo pojistným ventilem, dokonce jsem kvůli tomu vyměnil i mlýnek (měl jsem v setu s kávovarem také ECM) za Eureku Zenith. Problém ale přetrvává pořád. Napadá mě tedy už jen sítko nebo temper - když ho známý viděl říkal, že by měla být pěchovací plocha dokonale rovná a u tohoto (taky ECM) je plocha směrem ke kraji trochu zaoblená. Samozřejmě kávovar čistím, dávky vážím, upravuji jemnost mletí atd. Někdy je to trochu lepší, ale vždycky proud dřív nebo později začne poskakovat.
Budu vděčný za každou radu!
Předem moc díky!!!
Michal
Uživatelský avatar
OndraMikus
více pokročilý
Příspěvky: 228
Registrován: čtv 14. črc 2016 11:51:04
bydliště: Vsetín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer mini electronic-A, Rancilio rocky

Re: Problém během extrakce

Příspěvek od OndraMikus »

Můzeš to natočit a dat sem video?
Kávovar: Carimali Alfa
Alternativy: Chemex CM-8A | Hario V60-01 | Aeropress | 3x Moka konvička (100 ml, 150 ml, 250 ml) | 1L Frenchpress | Džezva 320 ml | Hario Wood Neck DPW-1 | Bonavita immersion dripper | Hario Vaccum pot NXA-5 | Kalita wave 185
Mlýnky: Mazzer mini electronic-A | Rancilio rocky SD | Porlex Mini
.....a mnoho dalších kávových serepetiček.....
Uživatelský avatar
imperator
více pokročilý
Příspěvky: 142
Registrován: ned 11. úno 2018 23:16:49
bydliště: Slovensko
kávovar: Electrolux EEA111, DeLonghi ECO310BK
mlýnek: Nivona CafeGrano

Re: Problém během extrakce

Příspěvek od imperator »

S tvojim kávovarom sa nemôžem porovnávať ja mám také 100 eurové srandy, ale "problém" mám sem tam podobný. Okrem toho, že by som minimalizoval priestor medzi kávou a sprchou (samozrejme podľa toho upraviť mletie), tak by som skúsil urobiť opak a to - nech to prvých 10 sekúnd ide veľmi pomaly a či sa to potom zrýchli a extrakciu posunul aspoň na 30 sekúnd. Mne sa to osvedčilo hlavne u nepretlakovej misky - sledoval som si to u nahej páky. A mohol by si aj odfotiť puk v páke.
Uživatelský avatar
maykie
Příspěvky: 5
Registrován: pát 08. led 2021 1:16:10
bydliště: Praha 4
kávovar: ECM Classica PID
mlýnek: Eureka Zenith

Re: Problém během extrakce

Příspěvek od maykie »

Díky za rychlé reakce! To já jsem byl bohužel pomalejší, ale nakonec se povedlo. https://youtu.be/sRv3c4wanpc
Začátek celkem v pohodě, začne téct po nějakých 6 sekundách. Pak to ale horší, nelíbí se mi, jak to teče. Vypadá to, jako by to teklo moc, ale množství je v pořádku. Pak je vidět, že není skoro kréma...
Uživatelský avatar
OndraMikus
více pokročilý
Příspěvky: 228
Registrován: čtv 14. črc 2016 11:51:04
bydliště: Vsetín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer mini electronic-A, Rancilio rocky

Re: Problém během extrakce

Příspěvek od OndraMikus »

Mohlo by to byt malo kavy v misce. Kolik kavy v ni je + co je to za misku? Potom jeste...co to delas s tim tamperem, to krouzeni? Zkousel si nedelat to? Mozna ti to pak kanalkuje a tim to muze byt. Nebyva v puku nekdy mala dirka jako by od jehly?
Kávovar: Carimali Alfa
Alternativy: Chemex CM-8A | Hario V60-01 | Aeropress | 3x Moka konvička (100 ml, 150 ml, 250 ml) | 1L Frenchpress | Džezva 320 ml | Hario Wood Neck DPW-1 | Bonavita immersion dripper | Hario Vaccum pot NXA-5 | Kalita wave 185
Mlýnky: Mazzer mini electronic-A | Rancilio rocky SD | Porlex Mini
.....a mnoho dalších kávových serepetiček.....
Uživatelský avatar
Rifik
Příspěvky: 33
Registrován: sob 26. bře 2016 10:29:30
bydliště: Olomoucký kraj
kávovar: Gaggia Classic
mlýnek: Ascaso I-Steel 1

Re: Problém během extrakce

Příspěvek od Rifik »

A důležitá věc: káva a její čerstvost?
Rocket espresso Appartamento
Niche Zero
Uživatelský avatar
Mikymoto
začátečník
Příspěvky: 71
Registrován: pát 29. lis 2019 18:00:11
bydliště: Vysoké Mýto
kávovar: Gaggia Classic, Gaggia Selecta Deluxe
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Problém během extrakce

Příspěvek od Mikymoto »

To šmrdlání s tamperem před stlačením je něco, co jsem ještě neviděl. Jak píše kolega výše, zkusil bych tenhle krok vypustit a uvidíš. Jakej efekt to "kromě vizuálního" reálně má si netroufám odhadnout.
Jinak ohledně zrychlujícího průtoku a slabší cremy - zkus vyměnil kávu. Takto se mi chová kafe, který už nějakou delší dobu leží ve skříni. Vzal bych na zkoušku klidně menší balení něčeho zaručeně čerstvýho, abych vyloučil tuhle možnost.
Uživatelský avatar
maykie
Příspěvky: 5
Registrován: pát 08. led 2021 1:16:10
bydliště: Praha 4
kávovar: ECM Classica PID
mlýnek: Eureka Zenith

Re: Problém během extrakce

Příspěvek od maykie »

Ohledně kávy - tam by problém neměl být, děje se to ať tam dám Mama coffee, Doubleshot nebo třeba obyčejnou Perlu. Miska je podle mě na 18 g, přesně to nevím, dostal jsem ji ke kávovaru, který byl koupen z druhé ruky. To šmrdlání vysvětlím - nejdřív se snažím rozprostřít kávu rovnoměrně po celém sítku, nijak netlačím. A to kroužení na konec, to je jen k zarovnání do hladka, taky jen vahou teperu. Někde jsem to viděl, ale jestli myslíte, že by to mohlo být ono, zkusím jen umáčknout a nechat být. A uvidíme. Taky si myslím, že by to mohlo být kanálkování, ale divný, že je to pořád. Dřív jsem měl Gaggia Baby a mnohem horší mlýnek - na tom jsem s kávou začínal, a mám pocit, že když už jsem se s tím naučil, nedělalo to. Tady jsem naopak zatím nebyl víceméně nikdy spokojený. Říkal jsem si, jestli to může být sítkem nebo třeba i temperem... Nebo to prostě neumím...
Uživatelský avatar
OndraMikus
více pokročilý
Příspěvky: 228
Registrován: čtv 14. črc 2016 11:51:04
bydliště: Vsetín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer mini electronic-A, Rancilio rocky

Re: Problém během extrakce

Příspěvek od OndraMikus »

No a kolik kafe je v misce? Jak vypada puk-jsou v nem dirky? Klidne ten puk vyfot.
Kávovar: Carimali Alfa
Alternativy: Chemex CM-8A | Hario V60-01 | Aeropress | 3x Moka konvička (100 ml, 150 ml, 250 ml) | 1L Frenchpress | Džezva 320 ml | Hario Wood Neck DPW-1 | Bonavita immersion dripper | Hario Vaccum pot NXA-5 | Kalita wave 185
Mlýnky: Mazzer mini electronic-A | Rancilio rocky SD | Porlex Mini
.....a mnoho dalších kávových serepetiček.....
Uživatelský avatar
maykie
Příspěvky: 5
Registrován: pát 08. led 2021 1:16:10
bydliště: Praha 4
kávovar: ECM Classica PID
mlýnek: Eureka Zenith

Re: Problém během extrakce

Příspěvek od maykie »

Ze začátku jsem dával 14g na dvouporci, pak mi prodejce poradil, že bych tam měl dávat klidně i 18g. Takže tohle je natočené s 18g. Zkoušel jsem i 16g s jiným mletím, ale moc velký efekt to nemá. Puk je tedy různý, jak s tím pořád experimentuju, někdy je i mokrý, někdy se přilepí ke sprše... Zkusil jsem i netočit temperem, jak jste psali, ale taky se to nezlepšilo.
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: Problém během extrakce

Příspěvek od Knightey- »

Tak ještě takhle:
  • Dávku kávy nastav na to, aby jsi měl cca 1mm mezi utampovaným pukem a sprchou. Sprcha by se ti neměla dotknout puku při nasazovanía utahování páky do hlavy.
  • Tuto dávku nikdy neměn pro daný typ kávy a pražení - při změně kávy a pražení, je potřeba opět nastavit správnou hmotnost.
  • Preštaň bouchat/klepat pákou a nebo do páky, když je tam namletá káva a nebo nedej bože už utampovaná.
  • Přestan dělat tu "lambádu pohyb" při tampování.
  • Lehce srovnej kreditkou/prstem namletou kávu v páce aby byla celke mv rovině.
  • Kolmým pohybem utampuj a snaž se alespoň ze začátku vždy stejnou silou - klidně použiv váhu (je jendo jedni 20kg, nebo 15kg nebo 10kg... hlavně stejně pokaždé).
  • Vždy měj suchou a čistou sprchu - krátký proplach co děláš může a nemusí vždy pomoct - kontroluj to opticky.
  • Udělej kávu - dle tohoto úhlu mi přijde, že je páka až hodně dotáhnutá - možná staré těsnění a nebo je tam nižší varianta.
  • Potom vytáhni opatrně páku aby sis neškrtnul pukem o sprchu a podívej se, jestli tam jsou dirky, trhlinky atp. To co by naznačovalo kanálkování.
  • Opakuj do té doby, než nenastavíš pořádně mlýnek na požadované parametry a chuť.
Je dobré si sehnat nahou páku, aby jsi viděl kanálkování ihned. Navíc zvuk tvého čerpadla je takový divný ale to asi může dělat to video.
Nevim jak je kávovar starý a udržovaný. Jak na tom je tešnění ventilů v E61 hlavě atp.
Ale tímhle začni at vyřadíě veškeré chyby v procesu a můžeš se zaměřit dál.
Pomůže klidně další video :)
A když ani to ne, tak někdo ať za tebou zajede a nebo ty to někam vše odvez a můžete ladit a experimentovat :)

Tady je třeba video na ECM HXku s E61 s BR: 1:2,2 -> https://www.youtube.com/watch?v=XsM-SArKfAA
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
Uživatelský avatar
maykie
Příspěvky: 5
Registrován: pát 08. led 2021 1:16:10
bydliště: Praha 4
kávovar: ECM Classica PID
mlýnek: Eureka Zenith

Re: Problém během extrakce

Příspěvek od maykie »

Díky moc za vyčerpávající odpověď! :-)
To, co píšeš, jsem se průběžně snažil dělat, včetně rozbíjení hrudek a rovnání kávy kreditkou :-) Ačkoliv nevím, jestli si s tím takto pohrávají i v lepších kavárnách... Určitě to nedělám vždycky dokonale. Právě proto, že je výsledek vždycky víceméně stejný, tak jsem na to začal kašlat... Říkám si, že by alespoň někdy mělo být "ono", třeba omylem. Když jsem měl Gaggii, tak se to po čase podařilo vychytat výsledky byly +/- stejné.
Mně osobně přijde ten zvuk čerpadla taky zvláštní - je totiž taky takový "rozklepaný", tomu odpovídá i ten proud, taky jsem to hned na začátku psal. Holt to prostě někam odvezu, myslím, že takový antitalent zase nejsem :-)
Odpovědět

Zpět na „k přípravě kávy“