Zelmer 13Z016

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
keras
Příspěvky: 48
Registrován: pon 29. lis 2010 17:59:39
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Zelmer 13Z016

Příspěvek od keras »

Díky zdenok za reakci!
To jsem zkoušel. Zkoušel jsem tlačit když jsem vyndal ten šroubek co drží sítko. Ale spíš to opravdu vypadá jak nějaká záslepka pod kterou ještě něco bude. Vyzkouším.
Chtěl bych se podívat jak je tato páka vůbec řešena...
Z docela hrubé kávy dokáže udělat nádhernou cremu, ale zase někdo odpoví, že to crema NENÍ :grin: já vím...
Ale mě to vyhovuje ;) Když jsem četl thread o de longi tak tam je páka řešena úplně jinak...
U této páky vůbec nejsou velké bubliny (žádné bubliny...)
Koukal jsem tady na foru, jak má vypadat opravdová crema a tato ze zelmeru je fakt supr. Jemný krém, ani se nedá říct pěna.
Vydrží celou dobu co pijete samotnou kávu (preso) a po dopití máte v hrnu na stěnách pořád "cremu"...
Měl jsem strach, že to bude jak překapávaná káva, černé nic, ale předčilo to moje očekávání.
Také je to kávou samozřejmě.
Pokud se na něco zeptáš budeš blbcem 5 minut, pokud ne, budeš blbcem celý život...
zdenok
více pokročilý
Příspěvky: 381
Registrován: ned 20. dub 2008 13:29:49
bydliště: Bratislava
kávovar: Vibiemme Domobar Super(HX),Rancillio Silvia /w Auberins PID
mlýnek: Baratza Forté AP, Rancillio Rocky SD

Re: Zelmer 13Z016

Příspěvek od zdenok »

Niet za čo.
"Pravá" crema je daná iba správnou extrakciou z kávy a ničím iným. Samozrejme ak Vám vyhovuje káva z Vášho prístroja tak nie je čo riešiť a netreba si s tým príliš lámať hlavu.
Tým ich systémom dosiahly pravdepodobne to, že káva je extrahovaná "správnym" tlakom bez ohľadu na jej namletie a uvoľní sa z nej teda dostatok aromatických olejov na vytvorenie cremy. Ale vytvorí sa rovnaká "crema" aj zo staršej zvetranej kávy? Ak áno tak potom to už nie je crema ale len niečo našlahané.
Ostatne stále podozrievam Libora, že tú kávu ošetruje nejakým speňovacím prípravkom, lebo žiadna iná káva aj keď je skutočne čerstvo pražená tak netečie taký krém ako z PrimaCafe.
Zdenok
Vibiemme Domobar Super (HX), Baratza Forté AP, Rancillo Silvia+PID Auberins DeLuxe, Rancillo Rocky
[/size]
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Zelmer 13Z016

Příspěvek od primacafe »

Silná, vysoká pěna býval problém svého času v automatech Saeco, kdy byla pěna tak vysoká, že přetíkala přes kanálky kterými se káva odvádí do šálků. Jediné řešení by možná bylo nechat kávu dobře odležet. Možná půlroku, nebo rok? Nevím. :)
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
keras
Příspěvky: 48
Registrován: pon 29. lis 2010 17:59:39
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Zelmer 13Z016

Příspěvek od keras »

No tak jsem to právě před chvílí zkoušel. Vzal jsem si od našich pěkně uleženou kávu poněvač začli pít rozpustnou a turka si už skoro nedají...
A světe div se, po cremě ani památky. Mělo to jen trochu světlé (skoro bílé( pěny.
Tak to je dobré ne???
A také se mi líbilo to, že crema kterou to udělá z čersvé kávy zůstane v hrnku až do konce a po dopití je hrnek "zasviněnej" od té žlutohnědé "cremy". To je doufám také dobře? Nebo se má po nějaké době pěna ztratit???
Ahoj
Pokud se na něco zeptáš budeš blbcem 5 minut, pokud ne, budeš blbcem celý život...
Uživatelský avatar
mynks
Příspěvky: 2
Registrován: stř 29. pro 2010 19:58:52
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Zelmer 13Z016

Příspěvek od mynks »

Zdravim,

mám také Zelmer 13Z016, byl to dar k Vánocům, ale bohužel nefunguje...nevím zda servisovat nebo jsem jen tak b..a, že jsem něco udělala špatně. Nádržka na vodu je nasazená správně, vodu to napustilo(ubyla v nádržce)..ale když zapnu přípravu kávy tak nic nevytéká..v případě páry - vypouští páru v různých intervalech a určitě ne pod 18 bary...co se týká horké vody - ta hodně fouká páru, ukápne pár kapek a nic jiného se neděje...tak jen jestli náhodou neměl někdo podobný problém...

Každopádně budu ráda za každou odpověď.
keras
Příspěvky: 48
Registrován: pon 29. lis 2010 17:59:39
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Zelmer 13Z016

Příspěvek od keras »

Ahoj. Návod jste si snad pročetla a víte co a jak...
Ještě jsem byl nyní vše odzkoušet ať víte přesné hodnoty...

V rychlosti: Nalít vodu, zapnout do zásuvky :) , stisknout levé tl., počkat cca 20 sekund dokud se nepřestane točit na displeji kolečko a stroj může extrahovat - potom stisknout prostřední dolní tl. a už by měla ze sprchy téct voda - pokud nedáte páku.

Ohledně páry a vařící vody: Pára je připravená cca po dalších 5-8 sekundách po 1x stiku pravého tlačítka. Páru by to mělo foukat dost intenzivně do vzdálenosti cca 1 metru když dáte kávovar na kraj stolu...
Pokud přepnete na vařící vodu tak to tak 1-2 sekundy ještě foukne páru, ale pak už stříká horká-vařící voda...
100ml vařící vody to vydá za cca 12 sekund...

Pokud se to chová jinak tož reklamujte!!!
Snad jsem pomohl.
zatím..

Edit:
Někde tady jsem četl, že ty tři teploty u zelmeru nejsou přesně definované. Dal jsem si práci a změřil a zprůměroval hodnoty teplot vytekající vody na jednotlivé stupně (3)

Teplota vytékající vody
...........za studena.................po zahřátí (cca 20min.)
1.st.........77°C.........................83°C
2.st.........85°C.........................89°C
3.st.........91°C.........................93°C
Pokud se na něco zeptáš budeš blbcem 5 minut, pokud ne, budeš blbcem celý život...
Uživatelský avatar
Richard
Příspěvky: 2
Registrován: stř 29. pro 2010 22:09:04
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Zelmer 13Z016

Příspěvek od Richard »

Dobrý deň. Mám aj ja zázrak 13Z016 no po všetkých pokynoch pred prvým sputením mi stále vypisuje že nemá vodu a nereaguje na žiadne tlačítko. Poradí mi niekto?
Naposledy upravil(a) hnup dne stř 29. pro 2010 23:32:04, celkem upraveno 1 x.
keras
Příspěvky: 48
Registrován: pon 29. lis 2010 17:59:39
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Zelmer 13Z016

Příspěvek od keras »

Jako první bych zkontroloval výpustní ventilek na nádobě pro vodu. Jestli je průchozí, jestli přes něj není např. nějaký igelit nebo ochrana, nebo jestli tam není bordel, prostě jestli funguje...
Dále jestli není nějaká překážka v protikusu do kterého se ventilek zasouvá...
Pokud je vše OK, tipuju to na závadu čidla... Ještě jsem zelmer rozdělanej neměl, takže nevím jak je řešené čidlo (plovák) pro vodu popř. jestli tam není i čidlo pro vložení nádobky na vodu...
Ale je to v záruce tož bych se v tom nehrabal nýbrž reklamoval...
Ahoj
Pokud se na něco zeptáš budeš blbcem 5 minut, pokud ne, budeš blbcem celý život...
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Zelmer 13Z016

Příspěvek od hnup »

mynks píše:vypouští páru v různých intervalech a určitě ne pod 18 bary...
18 bar je údaj o max. tlaku čerpadla. Keby mala para taký tlak, tak by Ti z mlieka asi veľa neostalo. A asi ani z kanvičky.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
mynks
Příspěvky: 2
Registrován: stř 29. pro 2010 19:58:52
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Zelmer 13Z016

Příspěvek od mynks »

ok, moc děkuji za odpovědi...

už vím co s tim je .............. je to rozbitý :)...nebo spíš :(

k hnup: to bylo trochu přehnané, ale páru to nefouká pod žadným tlakem...jen to trochu syčí a to je vše...dělala jsem servírku, vím jak to má "syčet" :)

ještě doma zkontroluju jestli tam ta voda dobře teče, ale nehlásí to, že by nebyla voda..a když to nemá nádržku tak se to ozve...ach jo, jsem zklamaná..těšila jsem se na kafčo...

každopádně ještě jednou díky za reakce
keras
Příspěvky: 48
Registrován: pon 29. lis 2010 17:59:39
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Zelmer 13Z016

Příspěvek od keras »

Není za co... Ať dobře pořídíte...
Pokud se na něco zeptáš budeš blbcem 5 minut, pokud ne, budeš blbcem celý život...
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Zelmer 13Z016

Příspěvek od hnup »

mynks píše:k hnup: to bylo trochu přehnané, ale páru to nefouká pod žadným tlakem...dělala jsem servírku, vím jak to má "syčet" :)
Tlak v bojleri na paru sa normálne pohybuje medzi 0,9-1,5 bar (zavisí od kávovaru a nastavenia). Len to som chcel povedať.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
Richard
Příspěvky: 2
Registrován: stř 29. pro 2010 22:09:04
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Zelmer 13Z016

Příspěvek od Richard »

:( Ďakujem za rady, a idem to reklamovať!
Uživatelský avatar
loly
Příspěvky: 8
Registrován: sob 12. úno 2011 13:37:52
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Zelmer 13Z016

Příspěvek od loly »

Zdravim,
uz sa Vam niekomu podarilo rozobrat tu paku ??
keras píše:Přátelé, nezkoušel někdo rozebírat na zelmeru misku???
Za boha se do ní nemůžu dostat... Zkoušel jsem nadzdvihávat nožem rantl té "vložené" misky v páce, ale bez úspěchu... Poraďte. Rád bych viděl jak to pod ní vypadá a jaká pružinka přitlačuje tu malou kuličku v tom černém plastu, která dělá právě ten přetlak...
keras
Příspěvky: 48
Registrován: pon 29. lis 2010 17:59:39
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Zelmer 13Z016

Příspěvek od keras »

Ne, už jsem to vzdal... Tuším, že se musí vyloupnout zespoda ta černá záslepka a pod ní bude šroubek :oops:
Pokud se na něco zeptáš budeš blbcem 5 minut, pokud ne, budeš blbcem celý život...
Uživatelský avatar
danilah
Příspěvky: 2
Registrován: pon 14. bře 2011 8:56:39
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Zelmer 13Z016

Příspěvek od danilah »

Včera jsem si koupila tento typ kávovaru a při vaření mi putují po kovové desce odkapávající misky hrníčky...nevíte co s tím? Kávovar vibruje a hrnek se vibracemi posouvá. Měla jsem dřív kávovar Bifinet, který měl plastovou misku hrnky držely. Máte podobné zkušenosti nebo mám blbé hrnečky?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Zelmer 13Z016

Příspěvek od primacafe »

Mě to dělá u mého kávovaru občas taky. Tak je naženu rukou tam kam patří. Pokud neskáče po stole i kávovar, tak by mohlo pomoct, pod hrníček kousek hadry.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Zelmer 13Z016

Příspěvek od Redmann »

S kávovarom, ktorý má vibračné čerpadlo ten problém bude vždy. Mne tiež chodia hrnčeky po mriežke.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Zelmer 13Z016

Příspěvek od primacafe »

Určitě to není pravidlem, že u kávovaru s vibračním čerpadlem poskakují hrníčky, ale může se to stát.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Zelmer 13Z016

Příspěvek od pedro13 »

To je problém především levných (plastových) kávovarů a ošizené konstrukce. Rozhodně není pravidlem, že přítomnost vibračního čerpadla znamená skákání hrníčků :brzdi:
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Odpovědět

Zpět na „ZELMER“