Zelmer Maestro 13Z012

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
VeruSKa
začátečník
Příspěvky: 70
Registrován: pát 17. říj 2008 14:03:07
bydliště: BRNO
kávovar:
mlýnek:

Re: Zelmer Maestro 13Z012

Příspěvek od VeruSKa »

Pokud je to takto, pak vám doporučím jediné, pročtěte si fórum. Budete pak o pressu vědět pravděpodobně mnohem více než kamarád s rowentou, pravděpodobně se rozhodnete pro o několik tříd lepší kávovar než ty které jste vyjmenovala a dopřejete si kvalitní mlýnek a čerstvě praženou kávu a na supermarketovou Lavazzu zapomenete. A taky už si asi nedáte presso v hospodě protože to vaše domácí bude nesrovnatelně na jiné úrovni. LEPŠÍ a KVALITNĚJŠÍ.

pokud moje teorie selže je jedno který stroj koupíte :pardon:

dobré kafe závisí hlavně na surovině :ok:

edit/ ale hrubost a stroj jsou také důležité - to jsem možná až moc odsunula
VeruSKa
Uživatelský avatar
Kytka
pokročilý
Příspěvky: 99
Registrován: sob 08. lis 2008 14:31:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Zelmer Maestro 13Z012

Příspěvek od Kytka »

slunce píše: Dobrý den, uvažuji o koupi Zelmru Maestro 13Z012 nebo Rowenty ES 620020 nebo DeLonghi EC 410.
-Zajímalo by mě, jestli pěna vytvořená pressovačem Zelmer 13Z012 vydrží po celou dobu pití nebo jak dlouho vůbec vydrží.
-Potom by mě ještě zajímalo jak je to s čistěním sítek u Zelmeru. Na tomto fóru jsem se dočetla, že Zelmer má přetlaková sítka s dvojím dnem a že se obzvášť špatně čistí. Tak by mě zajímalo, jestli je to opravdu tak velký problém ho vyčistit.
-Poslední dotaz bych měla ohledně toho jaká káva se dá použít v Zelmeru 13Z012. V návodě na stránkách Zelmeru jsem se dočetla, že se má použít jemně mletá káva. Jsem totální neznalec kávy a ani nevlastním mlýnek na kávu. V obchodě jsem se dívala na klaciské mleté kávy (Jacobs, Dadák, Tchibo...) a všude je napsané jen "mletá káva", ale člověk se nedozví jestli jemně, hrubě nebo jak. Zajímalo by mě, jestli jdou tyto "obyčejné" kávy v tomto presovači použít. Není mi ani jasné proč je důležité hrubost mletí. Pokud by byl kávovar na kávy s hrubým mletím, tak chápu, že nemůžu použít jemně mletou kávu, protože by nejspíš "propadla" sítkem. Ale proč nemůže u Zelmeru 13Z012 použít kávu hrubě mletou?
Přetlakové sítko vypadá tak, že má dvojité dno - ve spodním dně je jedna miniaturní dírka, v horním je hodně miniaturních dírek. Z toho jasně plyne, že není pravda, že by čištění přetlakového sítka bylo náročné. Ono to jednoduše vůbec nejde, jediná možnost, jak takové sítko "vyčistit" je koupit nové a vyměnit.

Pěna za předpokladu správného postupu a správné kávy vydrží bez problému - v tomhle ta přetlaková sítka fungují, jejich problém je v něčem jiném, viz třetí odpověď.

Hrubost mletí - v espressu chceme, aby se z kávy vylouhovalo jen to nejlepší, u některých látek z kávy naopak chceme, aby se do výsledného nápoje nedostaly. Proto je potřeba správná hrubost mletí, správné množství kávy a správné "udusání" kávy v páce, aby voda přes kávu tekla správnou rychlostí - ani moc pomalu (vylouhujou se i nechtěné věci) ani moc rychle (nevylouhujou se všechny ty žádané). Bohužel toto právě narušují ta přetlaková sítka - pěna je z nich na pohled pěkná, ale chuť není tak dobrá, jaká by mohla být bez nich. A s tím spojená volba kávy - do espresso mašiny na Tchibo, Dadák a spol vůbec nekoukejte, nemá to smysl. když už kávu z obchodu, dívejte se po značkách, které znáte z kaváren (Illy, Lavazza, atd. tam na plechovce najdete i jak jemně je káva namletá) Ale stejně vřele doporučuji kávu čerstvě praženou, ať už zde z primacafé, nebo z jiné specializované pražírny, kterou máte v okolí, nebo která posílá kávu poštou. Cena je obdobná a chuť nesrovnatelná. Ideální je potom koupit i mlýnek, ale to je další kapitola.
Uživatelský avatar
duri
Příspěvky: 7
Registrován: úte 25. lis 2008 8:55:37
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Zelmer Maestro 13Z012

Příspěvek od duri »

No, já před koupí Zelmeru byl také pressem doma vytvořeným nepolíbený! Na fóru jsou odkazy na You Tube, kde jsou i naučná videa, něco už jsem pochytil, ale mlýnek ještě nemám. Ke stroji - sítka jsem ještě nečistil, stroj vlastníme dva měsíce. Připravuji obvykle dvě kávy 2x denně a přes Vánoční svátky dostal pressovač opravdu zabrat. Pěna je z něj na kávě dle mého názoru dobrá, ale mně nevydrží, protože je to první na čem si pochutnám - díky kvalitní brazilské surovině zde z Primacafé, po tel. domluvě namleté na odpovídající hrubost tomuto stroji.
Zatím vše funguje jak má, ALE, bohužel je tu to ale... Mou radost a dobrý pocit z tohoto výrobku kazí odkapová nádobka. Je z nějaké slitiny a pokovená, že vypadá jako "nerez". jenže na dně se pokovení začalo loupat a odkapaná káva se slitinou reaguje (asi je to hliníková slitina) a vytváří nepěkné věci.
Tak nevím, zda reklamovat celý stroj, nebo pouze tu nádobku..???
Uživatelský avatar
aniel
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 26. úno 2009 15:26:01
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Zelmer Maestro 13Z012

Příspěvek od aniel »

Zdravim Vas, mam tiez tento Zelmer, a chcem sa Vas opytat, ci sa neda to nahrievanie, pocas toho ako je pristroj vypnuty, nejak vypnut, prip. ako... V navode som to nikde nenasiel, za odpoved dakujem.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Zelmer Maestro 13Z012

Příspěvek od primacafe »

"to nahrievanie" tím je myšleno nahřívání čeho.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
aniel
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 26. úno 2009 15:26:01
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Zelmer Maestro 13Z012

Příspěvek od aniel »

Ahoj, no nahrievane salok, na vrchu pristroja, resp. zohrievanie no, zle som sa vyjadril.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Zelmer Maestro 13Z012

Příspěvek od primacafe »

Když je přístroj vypnutý, tak by odkládací plocha na nahřívání šálků měla být taky vypnutá. Jen málo které z domácích kávovarú mají tuto plochu vyhřívanou zvláštním tělesem. Běžně je tato plocha ohřívaná sálajícím teplem od bojleru.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
aniel
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 26. úno 2009 15:26:01
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Zelmer Maestro 13Z012

Příspěvek od aniel »

No bohuzial, pristroj je vypnuty a ono to stale rovnako silno hreje, zbytocne mi to len zerie prud...
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Zelmer Maestro 13Z012

Příspěvek od primacafe »

Chtělo by to pořádně přečíst návod a pořádně na kávovaru projít nastavení. Je možné, že plotna je vyhřívaná topným tělesem i při vypnutém kávovaru. Mělo by to jít ale vypnout. Ještě mě napadla jedna možnost.
Co znamená termín "při vypnutém kávovaru" to že je zastavené čerpadlo není vypnutý kávovar. Potom by bylo jasné, že topení na nahřívání šálků topí dál.
Měl by se ozvat někdo kdo tento kávovar má a udělat v celé věci jasno.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Zelmer Maestro 13Z012

Příspěvek od David »

aniel píše:No bohuzial, pristroj je vypnuty a ono to stale rovnako silno hreje, zbytocne mi to len zerie prud...
Jak vypnutý? Pokud ten digitální verk něco ukazuje, tak vypnutý néjni ... je v nějakém stand by režimu, což znamená, že tam teče proud nejspíš přes nějaké trafo, a to hřeje. Šoupnul bych před to kolíbkový spínač a vypínal bych to jím, pokud to nemá vlastní.

Tyhle digitální zázraky jsou ... děsně otravný.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Zelmer Maestro 13Z012

Příspěvek od hnup »

Podľa návodu - ak je prístroj vypnutý tým tlačítkom vľavo hore, tak by mal byť vypnutý. Ak je zapnutý, tak sa po hodine prepne do režimu Standby a vypne sa vyhrievanie (na dispeji svieti STANDBY), po 26 hodinách sa vypne úplne (aj keď netuším, aký je rozdiel medzi úplne a Standby).

V každom prípade - ako písal David - celé to "digitálne ovládanie" je viac pre efekt ako pre úžitok, a je to zdroj možných problémov.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Zelmer Maestro 13Z012

Příspěvek od primacafe »

Já jsem to myslel tak, že ten kávovar i při vypnutém (Standby) stavu, může mít stále zapnuté vyhřívání odkládací plochy pro hrníčky. Pokud je tato plocha vyhřívaná samostatným topným tělesem.
Jenomže to jsme zase u té otázky co aniel považuje za vypnutý stav.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Zelmer Maestro 13Z012

Příspěvek od hnup »

Ja netuším, ako ten kávovar funguje, len som si prečítal návod. Vyhrievanie šálok bude na 90% od termobloku na vodu, pochybujem, že by mal extra teleso na vyhrievanie odkladacej plochy na šálky.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
aniel
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 26. úno 2009 15:26:01
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Zelmer Maestro 13Z012

Příspěvek od aniel »

Ach jaj ludia,

ad1: Navod som precital poriadne, nie je to tam...
ad2: Pristroj vypnuty povazujem za vypnuty tlacitkom, cize displej zhasne, a ukazuje len hodinky
ad3: To zohrievanie musi byt samostatne, pretoze aj ked vypnuty 3 dni vkuse, tak ta platna hore je horuca
ad4: Rada, ze vypni to z prudu, mi je na prd, prave toto nechcem, pretoze potom stale musim nastavovat hodinky, ale koniec koncov mi nic ine neostava...
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Zelmer Maestro 13Z012

Příspěvek od primacafe »

Takže konečně jasné a konkretní informace. Moje prvotní reakce jsou podložené zkušenostmi od různých uživatelů kávovarů, proto je třeba mít jasno zda má jasno i uživatel kávovaru. Tyto informace mohly být napsané úplně na začátku a tím by se uvažování všech kteří se do pomoci zapojili, odvíjelo úplně jiným směrem.
Takže z toho jsou možné snad jen dva případy:
1. Vada z výroby
2. Zapnutá funkce vyhřívání. (pokud tam taková je)
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
duri
Příspěvky: 7
Registrován: úte 25. lis 2008 8:55:37
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Zelmer Maestro 13Z012

Příspěvek od duri »

aniel píše:Ach jaj ludia,

ad1: Navod som precital poriadne, nie je to tam...
ad2: Pristroj vypnuty povazujem za vypnuty tlacitkom, cize displej zhasne, a ukazuje len hodinky
ad3: To zohrievanie musi byt samostatne, pretoze aj ked vypnuty 3 dni vkuse, tak ta platna hore je horuca
ad4: Rada, ze vypni to z prudu, mi je na prd, prave toto nechcem, pretoze potom stale musim nastavovat hodinky, ale koniec koncov mi nic ine neostava...
Kdyby byl řádně přečten návod, vědělo by se, že kávovar je ještě hodinu po použití v režimu "čekání". Po hodině se přepne do "stand by", čímž se vypne topná soustava kávovaru. Po dalších 26 hod. se kávovar automaticky vypne! Toť návod, str. 26, druhý sloupek uprostřed (slovenská verze).
Mám odzkoušeno, funguje to tak! ;) Pokud je plotýnka stále horká, je to chyba. Ale já vypínám stroj ze zásuvky hned po přípravě kávy. Další vařím s větším než hodinovým odstupem. A na hodiny na displeji kašlu, nekupoval jsem si kávovar kvůli tomu, abych se z něj mohl dozvědět "přesný" čas. Hodin máme doma tolik... TV, DVD, radiobudík, nástěnné, náramkové...
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Zelmer Maestro 13Z012

Příspěvek od David »

Hm, hm ... hodiny napájí zásuvka ... napájí je přes trafo. Jeslti trafo slouží jako nahřívání šálků ... a trafo bejvá pěkně horký.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Zelmer Maestro 13Z012

Příspěvek od primacafe »

Toto snad né.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Zelmer Maestro 13Z012

Příspěvek od David »

A nemohl by to někdo rozebrat? 8-)
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Zelmer Maestro 13Z012

Příspěvek od pedro13 »

Pokud to nejde vypnout ručně tlačítkem on/off, případně se to nevypne samo po 1 hodině,pak bude vada na straně kávovaru.
Tipuji,že bude slepený kontakt relé,příp. odpálený triak pokud tam není relé (u normálního kávovaru je místo toho spínač zap/vyp) které zapíná silovou část kávovaru.

Takže patrně servis nebo vytahovat ze zásuvky.

Davidova konstrukce je nesmysl,sice je to teoreticky proveditelné,ale po konstrukční a hlavně po elektrotechnické stránce je to blbost.
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Odpovědět

Zpět na „ZELMER“