Espresso - co je to?

Co espresso je, jak se připravuje
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
PetrR
Příspěvky: 2
Registrován: ned 09. bře 2008 8:47:17
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Espresso - co je to?

Příspěvek od PetrR »

Někde jsem se dočetl, že maximální velikost nádoby pro jednu kávu u tohoto přístroje je 50 ml. Není to málo ? Poučte mě prosím. Chtěl bych tento kávovar koupit manželce, ale tento parametr mě odrazuje. Díky za odpovědi...
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Espresso - co je to?

Příspěvek od primacafe »

Než se zde začnou množit odpovědi, které se určitě nebudou v podstatě líšit. Chtěl bych se zeptat, jak velké kafe (asi v ml) budete kávovarem připravovat. A čím bylo udávaných 50ml omezeno? To tam už nepsali?
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
PetrR
Příspěvky: 2
Registrován: ned 09. bře 2008 8:47:17
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Espresso - co je to?

Příspěvek od PetrR »

Tak teď se omlouvám za absolutní neznalost problému. Já pouze uvažuji o koupi uvedeného přístroje a velikost nádoby 50 ml se mi zdá málo. Já sám kávu nepiji, ale změřil jsem si objem podle mne "klasického šálku" a ten je něco kolem 150 ml..
pedro13
více pokročilý
Příspěvky: 450
Registrován: pát 25. led 2008 2:05:34
bydliště: Jablunkov
kávovar:
mlýnek:

Re: Espresso - co je to?

Příspěvek od pedro13 »

Pro lepší pochopení samotné podstaty espressa doporučuji přečíst např. tento článek:

Kód: Vybrat vše

http://gurmetklub.cz/skola-kavy-odrudy-mleti-extrakce-hodnoceni-olej-a-drevo-2.html
Coffee Machine: Isomac TEA, Tecnosystem Magic , Other Scrap - Cafetiere Pezzetti, Clever Dripper, French Press, Aeropress
Grinder: Anfim Best , Anfim KS, Wega Max 6.4/Compak K6, Hario Mini Mill, Temp :)
Roaster: UPK
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Espresso - co je to?

Příspěvek od primacafe »

Není proč se omlouvat. Žádný učený z nebe nespadl a každý z nás jednou nějak začínal. Musíte si udělat jasno co jste pil doposud a co chcete pít dál, popřípadě po zakoupení kávovaru. Nepočítejte však s tím, že kávovar na přípravu espressa Vám nahradí turka.Jak do množství vody tak do chuti. Buď budete muset přesedlat na menší objemy hrníčků a víc si kávu vychutnávat a nebo víc ředit.
Už by se taky mohl zapojit někdo další - co třeba tak hnup (ať to nepíšu s háčkem)
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Espresso - co je to?

Příspěvek od hnup »

No kto už je len zvedavý na rady nejakého hňupa :-)
Myslím, že už ste odpovedali dostatočne.
Espresso je spôsob prípravy kávy, kde sa zo 7 gramov jemne mletej kávy extrahuje vodou s teplotou 90°C pod tlakom 9 bar za 25 sekúnd približne 30ml nápoja. Tak nejako by som "zhrnul" všeobecnú definíciu, čo to vlastne espresso je. Táto kombinácia by mala dostať z kávy čo najviac, čo sa v nej skrýva, avšak kvôli krátkemu času prípravy má nižší obsah kofeínu.
Preto je nemenej dôležité, akú kávu na prípravu použijete. Použitie zlej kávy len zvýrazní jej zlé zložky, ktoré pri inej príprave nemusia byť také výrazné.
Treba sa tiež manželky opýtať, či bude akceptovať aj trochu náročnejší spôsob prípravy (nastavenie mletia, správne dávkovanie do páky, po extrakcii čistenie páky, tesnenia, pravidelné odvápňovanie, používanie upravenej vody). Vo svojom okolí mám dosť príkladov, keď sa krajšie polovičky dožadovali pressovača, a nakoniec ostala príprava na polovičke druhej, prípadne pressovač zapadá niekde prachom a káva sa robí stále zalievaním nejakej nesky.
Takže si treba odpovedať na pár otázok:
- chcem kávu malého objemu silnej výraznej chuti?
- som ochotný akceptovať mierne vyššiu cenu za kvalitnú kávu?
- som si vedomý, že príprava zaberie nejaký čas, kde-tu budú popri kávovare čiastočky jemne mletej kávy, kávovar je hlučný a treba ho pravidelne čistiť a odvápňovať?
- som zmierený s tým, že sa mi pravé espresso s krásnou penou nemusí podariť na prvý, druhý, dokonca ani na tretí krát a možno to bude vyžadovať trochu cviku?
Ak ste na všetko odpovedali áno, tak hor sa na nákup kávovaru (a rovno odporúčam aj objednávku kávy z PIRMAcafé, ušetríte si čas a nervy - vlastná skúsenosť).
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Espresso - co je to?

Příspěvek od primacafe »

Já bych se přikláněl k použití větší dávky kávy. Ze 7g mě to přijde jen jak tmavší čaj. Teď co jsem přesedlal na Gaggia mlýnek i kávovar, tak nemám čas nic upravovat. Nejrychlejší úprava bylo zvolit větší misku. Takže 2x cvaknu mlýnkem (je to asi13 až 14g kávy) a pak následuje 40ti mililitrové vyluhování. Abych se přiznal, musel jsem si na tu sílu trochu zvyknout. Ale něco s tím budu muset udělat, je to síla. Jinak normálně dělám presso tak z 9g, to mě přijde tak akorát.

11.3.2008 dnes jsem to vážil a dvakrát cvaknutí dávkovačem mlýnku Gaggia MDF mě vydá 12g maximálně 13g kávy.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
seyo
Příspěvky: 7
Registrován: úte 09. pro 2008 20:35:28
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Espresso - co je to?

Příspěvek od seyo »

ja by som zase rad vedel, aky je rozdiel v kave, ktora sa pochvali na obale napisom espresso oproti kave "normalnej"...
- priklad na vasich strankach si mozem zvoleny druh kavy zaziadat ako turka, presso, prekvapkavanu....
- je rozdiel v prazeni, v mleti alebo v com?
- bude takto kava upravena ako presso pitelna aj ako "cesky turek"???

dakujem za odpovede
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Espresso - co je to?

Příspěvek od primacafe »

Při výběru kávy v nabídce našeho obchodu, je to jen v hrubosti mletí.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Kytka
pokročilý
Příspěvky: 99
Registrován: sob 08. lis 2008 14:31:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Espresso - co je to?

Příspěvek od Kytka »

Jak už bylo napsáno, rozdíl je v hrubosti mletí od nejjemnějšího (džezva) přes presso po překapávač a french press (nejhrubší). Ale je tu ještě jedna věc - každý způsob přípravy z kávy vytáhne něco jiného - takže stejná káva připravená různými způsoby bude chutnat různě. V extrému bych si dovedl představit, že káva, která mi jedním způsobem připravená chutná, mi jiným způsobem připravená chutnat nebude. Ale to už musí každej ochutnat sám, technicky by těm různým druhům přípravy nic bránit nemělo.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Espresso - co je to?

Příspěvek od primacafe »

Není u přípravy kávy důležitá jen hrubost mletí, ale neméně důležitá pro chuť výsledné kávy je i teplota použité vody a délka vyluhování (kontaktu kávy s vodou).
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Kytka
pokročilý
Příspěvky: 99
Registrován: sob 08. lis 2008 14:31:14
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Espresso - co je to?

Příspěvek od Kytka »

To jsem považoval za samozřejmost, měl jsem na mysli že ta káva bude až na hrubost mletí stejně zpracovaná u vás.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Espresso - co je to?

Příspěvek od primacafe »

Já jsem to pavažoval za nutné doplnit i o tuto informaci. Je velmi mnoho "kafařů" kteří si vůbec tyto souvislosti neuvědomují. Mají zafixované, že kávu je potřeba zalít co nejvřelejší vodou a pořádně dlouho nechat vyluhovat. Představa, že by měli zalít kávu nevroucí vodou je přímo děsí.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
gtw
Příspěvky: 15
Registrován: stř 14. črc 2010 12:22:00
bydliště: Valmez
kávovar:
mlýnek:

Re: Espresso - co je to?

Příspěvek od gtw »

z fora tykajiciho se moji nove masinky se radeji premistnim sem - nerad bych spamoval zakladnimi dotazy forum tykajici se konkretniho typu HW.

takze - je k necemu miska na dvojnasobne mnozstvi kavy? primarne je urcena na dve espressa naraz. nicmene co jsem vyzkousel, tak s vetsim mnozstvim mlete kavy ve vetsi misce za stejny cas bude vysledneho kafe mene, nez pri misce urcene na jedno espresso. pokud bych tim padem chtel espressa dve, musel bych kafe "extrahovat" minimalne dvakrat tak dlouho (rekneme jednu minutu), coz mi prijde jako nesmysl...

je tedy lepsi v pripade, ze chci dve espressa tak delat kazde zvlast? pokud ano, k cemu je tedy vetsi miska? i na dvojtou kavu pak podle meho bude lepsi mil misku na jednu porci a kafe udelat de facto nadvakrat...
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Espresso - co je to?

Příspěvek od David »

Má být na dělání dvou espress najednou při času 25 sec. Možná to chce úpravu mletí.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Espresso - co je to?

Příspěvek od hnup »

Single miska: cca. 8 g kávy, 25s / 25ml espressa
Double: 16g kávy, 25s / 2x 25ml espressa
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
gtw
Příspěvky: 15
Registrován: stř 14. črc 2010 12:22:00
bydliště: Valmez
kávovar:
mlýnek:

Re: Espresso - co je to?

Příspěvek od gtw »

hnup píše:Single miska: cca. 8 g kávy, 25s / 25ml espressa
Double: 16g kávy, 25s / 2x 25ml espressa
tohle chapu - ale prijde mi to jako teorie ;-) vice kavy znamena vetsi odpor kladeny vode, tzn pri stejnem case jeste mene vody nez pri singl misce...jedine reseni muze byt podle meho bud hrubsi kava, nebo stejnou kavy v misce nemackat...
Naposledy upravil(a) primacafe dne pon 19. črc 2010 12:03:37, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Necitujte stále předchozí příspěvek (je to jeden z bodů pravidel fora).
Uživatelský avatar
generator
více pokročilý
Příspěvky: 287
Registrován: pát 28. kvě 2010 12:11:17
bydliště: Děčín
kávovar: Gaggia NewBabyTwin, Aeropress, Drip, Mocca
mlýnek: Bazzera Virtuoso

Re: Espresso - co je to?

Příspěvek od generator »

Jsem laik, ale double miska má "větší" dno. Je tam větší plocha s dírkami, takže samotná miska klade menší odpor. A v nějakém vlákně mi někdo odpovídal, že do double misky mele jinak. Co takhle pozoruji obsluhy presovačů v kavárnách, tak melou stále stejně i když dělají double. Moc to neřešej.

Tuhle dilemu jsem vyřešil alibisticky. Používám stále double misku. Když dělám kávu pro dva lidi, použiji dva hrnečky a každý ma singl presso. Když dělám pro jednoho, tak mu udělám prostě double :) Pro jednoho si totiž dělám většinou pro sebe :) :) :)
.
Ani s nejlepším strojem na světě, bez dobrýho kafe, dobrý kafe neuděláš. :)
Uživatelský avatar
gtw
Příspěvky: 15
Registrován: stř 14. črc 2010 12:22:00
bydliště: Valmez
kávovar:
mlýnek:

Re: Espresso - co je to?

Příspěvek od gtw »

dobry postreh - diky ;-) tohle jsem si neuvedomil. je fakt, ze vetsi miska a vice direk bude docela rozdil... zatim jsem dvojtou misku pouzil jednou a prislo mi, ze po tech 25 vterinach stale jeste tekla hodne tmava kava...
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Espresso - co je to?

Příspěvek od David »

Ono se do nejedný "double" misky vejde skoro triple dávka kávy. Tak si zvaž, kolik tam sypeš.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Odpovědět

Zpět na „Začínáme s kávovarem na espresso“