Káva nie je len čierna vs 25/25

Co espresso je, jak se připravuje
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
lesko
Příspěvky: 7
Registrován: ned 12. led 2014 16:28:03
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Káva nie je len čierna vs 25/25

Příspěvek od lesko »

Už nejaký ten rok pijem kávu ak sa to dalo kávou nazvať. Vela rád mi dalo aj toto fórum a preto som sa aj rozhodol
mojimi skúsenosťami rozhodol prispieť aby ste aj vy začínajuci nemuseli čakať dlhých 25 rokov na dobrú kávu.
Zámerne píšem "dobrú kávu" nakoĺko k baristom mám ešte ďaleko ale nie tak velmi ďaleko ako ostatný ktorý pijú
turka alebo nescu pre ktorých je tento článok určený. Milí baristi aj dieťa po sa roku nepostaví na nohy a nezačne
hneď behať ale začína pekne štvornožky a preto poprosím o zhovievavosť lebo si myslím že skorej k sebe pritiahnete
kávičkara ktorý ako-také skúsenosti zo strojami má ako klasického zalievača a preto začneme po štvornožky.

Začal som s kávou pred 25 rokmi klasika turek aj keď mi nechutil pil som ho pre to že ho pili aj ostatný až som si
postupne zvykol. Pred 15rokmi som si kúpil prvý stroj v Rakúsku, ktorý mal robiť presso, capučíno ale aj
prekvapkávanu kávu. Samozrejme od pressa to malo ďaleko aj keď som použil trochu lepšiu kávu made in austria a
nie standartku. Tlak žiadny voda len pretiekla a pena akurát na mojích ústach od nervov, aj príprava mlieka skončila
malovaním miestnosti. Jediné na čo bol použiťeľný tak na prekvapkávanú kávu ktorú som aj nejaký čas pil. Takže
opatrne s lacnými mašinami nakoĺko výsledny efekt vás odradí ako aj mńa na ďalších 10 rokov čo je škoda.

Po kolaudácii domu pred 5rokmi som si povedal že do nového baráka sk kúpim esspreso mašinu. Bez nejakého
surfovania po internete zašiel do prvého obchodu e nechal poradiť. Vtedy Dolce gusto bol len novinka a ohromil ma
jednoduchosťou ovládania a prípravy kávy bez velkého čistenia a to bola jediná výhoda. Po nakúpeni všetkých káv ak
to mám správne nazvať tak "kakaviek" a prvotnom ošiale zapadol prachom. Výhodu tohto stroja vidím pre
príležitnostnych konzumentov kávy alebo pre náštevy pokiaľ kávu nepijete, nakoĺko ako som popísal jednoduchosť
údržby a bezproblémova skladovateĺnosť kávy v tvz. nábojoch ale nie pre denno-denných kávičkarov ako sme my.

Aj po tomto neúspechu som ďalej pokračoval v pití kávy nescafé až do zistenia že mi spôsobuje zdravotné problémy.
Kamarát mi poradil biokávu z drogérie pri ktorej mi tieto problémy ustúpili ale bola taká bez chute preto som sa
rozhodol ísť vlastnou cestou a vyskúšal po zakúpeni v akcii renomovanú značku / vzhĺadom na lojalitu k tomuto fóru
nebudem menovať/ a klasickým zalievaním urobil konečne celkom pitnú kávu. Vyskúšal som aj 100% arabiku ale
vzhĺadom na proces prípravy nedokál som z nej vyťažiť maximum. vteda som začal pomýšlať na ďalšou mašinou aj
preto lebo cena 2ks 250gr pomletej kávy vychádzalo ako 1kg zrnkovej tej istej značky. Hovorím si do tretice všetko
dobré a možno budem piť dobrú kávu s jednoduchou prípravou /myslím stlačením gombíka/ a myslel aj lacnejšie.

Ak som naznačil šiel som do automatiky osobne si myslím a toto jedno mi potvrdia aj baristi že k pákovemu treba v
každom prípade aj mlynček nakoĺko sa stráca zmysel kvalitného pressa ale to už je ďalší level ktorý si ma isto počká.
Po obkukaní bazárovych strovov a strachu z možnej opravy som našiel nový Xsmail za 199€ z možnosťou vrátenia .
Manželka mi ho našťasie ofrflala /dizajn a farebné prevedenie/ a ja po vytriezvení som sa pozrel naň bližšie .
Dielenské spracovanie hlavne vypínač ikonky /sú nakrivo aj v propagačných materiáloch/ na mizernej úrovni a
velkosť nádobiek by vyžadovala 2x do dńa čistiť alebo plniť, lit.vody pri preplachovacích programoch je na cca 3kávy.

Preto padlo rozhodnutie na bazárovy a to konkrétne Spidem my coffe v bordovej farbe- ktorý som tri dni repasoval.
Nebudem ho tu ospevovať aby sa náhodou nepokazil ale oslovilo ma na ňom a to je jedno na akej značke
jednoduchosť ovládania dve velkosti káv, štyri kontrolky ktorá jedna ukazuje dve možnosti t.j. prázdna nádobka na
vodu a plný odpadový zásobnik, s tohto hladiska by mal LCD displey zmysel nakoľko má viacej možnosti zobrazenia a
pri vyššej verzii aj možnosť nastavenia množstva kávy. Bežne sú automaty nastavené na 8gr kávy ale môj si berie 9gr
čo mi až tak nevadí pokiaĺ to robí dobrú kávu ale ako som písal že ušetrím na káve tak to nie ale nerobím turka s 5gr.
1,5 nádobka na vodu vám dovolí urobiť min.5 káv a zásobnik a nádobku vysypete raz 2 dni, všetko minúta robota. Čo
sa týka čistenia je možnosť vybrania sparovacej nádobky a opláchnutia pod tečúcou vodou vtedy vyčistím zásobniky
od usadením a okolie sparovacej komory od napadanej kávy, odkvapávaciu misku a samozrejme doplním kávu. tento
úkon by sa mal robiť po vymletí zásobnika čo je cca 250gr. príp. minimálne raz za týždeń. Celá táto tortúra trvá
zhruba 15min. a píšem o tom pre to aby ste vedeli čo obnáša vlastniť kávovar, keď si zrátate čas stráveny pri údržbe
vrátanie odvápnenia/ tu postupujte podĺa doporučenia výrobcu/ je to isto menej ako čakať na turka kým vychladne.
Trysku na penenie mlieka čistím vždy po použití teda mlieka čo je malokedy nakoĺko ju používam len na nahrievanie
pohárov čo je aj taký malý trik, môžte mať aj najkvalitnejšiu kávu pokiaĺ ju spravíte do studeného pohára je o ničom.

A tu by som mohol ísť aj k samotnej káve ktorá my po 25 rokoch čakania za 25 minút /baristi budu asi prekvapený/
vypadla, neskutočná créma a intezívna chuť cca pol deci ale ako som pochopil vďaka výberu káva 50% robusta a 50%
arabica čo samozrejme v kaviarńach nepoužívaju tam skorej arabicu a k nej treba aj stroj a hlavne zvyknúť si na ňu.
Doteraz mne osobne presso po kaviarńach vôbec nechutilo a preto som ho riedil mliekom aby bolo pitné. Skorej tak
picollo čo vlastne takáto káva ani neexistuje ale je to najbližšie k pressu alebo mimoriadne chutné ristreto. Tiež som
si myslel že si ho vyrobím ale k tomu treba asi páku a takisto ako som začal robiť 2dcl kávy výtok 90sec hnus-chyba.
Maximálna extrakcia-prietok vody 30 sec. čo aj pri najjemnejšiom nastavaní mlynčeka je necelé deci kávy ktoré je
pitné, každá ďalšia sekunda vyteká horčina ktorú len prebíjatie cukrom, 15sec. výtok beriem ako väčšie ristreto.
Teraz sa baristi pousmejú a možno aj ja o 5rokov ale momentálne je to najlepšie čo dokážem z mojej mašiny vyťažiť
a keď mám pravdu povedať som s tým spokojný oproti tomu čo som doteraz pil a doporučejem to každému skúsiť. V
každom prípade postupne prejdite aspoň na 70:30 v prospech arabica / kvalitnejšia káva, obtiažnejšie pestovanie a
skladovanie/ čo mi bolo prekvapením ma menej kofeínu ako robusta / jednodchšie pestovanie a skladovanie/ čo su
všetky lacné kávy ako aj nesca, viacej zaťažuje žalúdok ale zase má aj výhody nakoĺko je silnejšia kofeinovo a vela ludí
píje preto kávu aby ich povzbudila a zároveň nám dokáže vyčarovať v slabšich strojoch cremu ktorá je tak žiadaná. S
týchto hladiska sa káva mieša a preto nastupujú rôzne chute ale v neposlednom rade cenová politika a dostupnosť.

Presne pred mesiacom som si kúpil stroj a toto su moje skúsenosti ktoré som plánoval rozpísať do jednotlivých sekcíí
tohto výnimočného fóra ale to najpodstatnejšie som tu zhrnul na jednom mieste a všetkým čo ešte len uvažujú nad
pitím zrnkovej kávy presvedćil o tom že to nie je až také zložité ako sa to v tomto fóre opisuje, začať nejako treba a
uvidíme či to dotiahnete až k baristom /vlastne ma naviedlo na napísanie žltý oznam na začiatku fóra-pomôcť/

PS: Primacafé/ velmi rád ale si myslím že aj ostatný začínajúci by radi vyskúšali vaše kávy - nemáte v pláne urobiť
nejaký odporúčany balíček vzoriek káv na vyskúšanie napr. arabica, zmes a bezkofeínu aby sme sa len tak netriafali
Uživatelský avatar
satchieee
více pokročilý
Příspěvky: 185
Registrován: pon 29. říj 2012 12:20:58
bydliště: SK, Senec
kávovar: Racilio Silvia
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: Káva nie je len čierna vs 25/25

Příspěvek od satchieee »

lesko píše:...to najpodstatnejšie som tu zhrnul na jednom mieste a všetkým čo ešte len uvažujú nad
pitím zrnkovej kávy presvedćil o tom že to nie je až také zložité ako sa to v tomto fóre opisuje...
Nemyslim si, ze na tomto fore sa prezentuje, ake zlozite je espresso pripravit, ba dokonca tu je niekolkokrat napisane, ze v tom netreba hladat vedu, chodit okolo toho so stopkami, vahou a podobne. Ak ste aj nasli prispevky, ktore sa snazia vysperkovat espresso k uplnej dokonalosti, je to iba preto, ze sa tu najde banda uchylakov, ktori si chcu dokazat, ze zvladnu konzistentne pri kazdom shote vytvorit espresso podla pravidiel WBC. Nevidim na tom nic zle, u nich to nie je mozno ani tak o samotnom piti kavy, ale je to hobby a vychutnavaju si hlavne pozitok z jej pripravy.
Nobody dies a virgin... Life fucks us all.
Uživatelský avatar
lesko
Příspěvky: 7
Registrován: ned 12. led 2014 16:28:03
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Káva nie je len čierna vs 25/25

Příspěvek od lesko »

Niekedy som mal taký dojem aj ja som začal behať zo stopkami okolo mašiny ale som to rýchlo vzdal a riadim sa jednoducho chuťou.
Aj ja som bol profesionálny rybár-pretekár takže viem čo to všetko obnáša byť najlepší ale poviem pravdu amatéri si ťukali na čelo.
Samozrejme kávička je o pôžitku a nie len pitia a som rád že som sa touto cestou vybral a nenechal odradiť niektorými príspevkami,
lebo ťažko niekto presvedčí turkára aby zahodil kanvicu z lidla za 10€ a kúpil si pákovku za 300€ a pil štamprlík kávy miesto poctivých 3deci.
Uživatelský avatar
satchieee
více pokročilý
Příspěvky: 185
Registrován: pon 29. říj 2012 12:20:58
bydliště: SK, Senec
kávovar: Racilio Silvia
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: Káva nie je len čierna vs 25/25

Příspěvek od satchieee »

To je takto v kazdom odbore. Ked sa registrujete na hociktore automobilove forum, najdete tam ludi, ktori minaju vsetky svoje peniaze na to, aby si vylepsili svojho tatosa, napriek tomu, ze v ociach normalneho priemerneho jazdca, budu stale len blbeckovia, ktori sypu peniaze akoby do kanala a povacsine vyzeraju v tych autach ako stroskotanci, pretoze ten domaci tunning je taky, aky je (cest vynimkam). Ked sa registrujete na hifi forum, nepojde Vam do hlavy (tak ako to nepojde do hlavy 99% ludom), preco ti maniaci musia mat kable poukladane na takych razcoskach (ako maju rybari na udicu, ibaze v mensom) a musia byt vedene 8 centimetrov nad zemou.

Ja pouzivam pri priprave kavy vahu, pretoze robim iba zo single misky, pri ktorej sa neda standardizovat postup tak, ze ju naplnite doplna, zarovnate prstom a utlacite. Keby to takto spravim, miska by bola prilis plna a neotocim pakou v hlave kavovaru. Preto si radsej odvazim 9 gramov a viem, ze pri tejto davke mi potecie kava tak, ako by mala. Ak jej bude napr. 9.5 gramu, tak ju v pake trosku menej utlacim a vysledok bude rovnaky. Ak jej tam bude 8.5 gramu, tak utlacim viac. Hodinky mam polozene vedla kavovaru, takze cas 25-30 sekund tiez dodrziavam.
Nobody dies a virgin... Life fucks us all.
Uživatelský avatar
lesko
Příspěvky: 7
Registrován: ned 12. led 2014 16:28:03
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Káva nie je len čierna vs 25/25

Příspěvek od lesko »

Ja hovorím pacienti , ale ako čítam ty to tiež berieš nejako vážne ale svätá pravda z 9gr je inakšie presso ako zo 6gr. kávy.
Ja mám automat a ráno keď vstanem som rád že trafím do kuchyne a nehovorím o tom malom vypínači na dvakrát zapínam
premýšlam že na kávovar namontujem pohybový snímač a keď sa ráno objavím v kuchyne tak automaticky vypadne s neho káva.

Teraz som našiel SAECO Vienna plus za 295,- veľmi silno nad ním premýšlam lebo neviem čo by som si s týchto nových vybral
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Káva nie je len čierna vs 25/25

Příspěvek od Fox_25 »

Já si zase říkám že by člověk neměl být hloupý. Nebát se experimentovat, nebát se číst, používat logiku a rozum. Pouze tohle mi pomohlo dostat se u svých koníčků téměř přes všechny obtíže i když to sem tam taky nebylo fajn.

Pacienty bych lidi co se něčím zabývají do hloubky neříkal. Já zase fotím s DSLR pouze starými M42 skly. Asi taky budu vypadat jak pacient když místo pár zoom objektivů jich mám dvě brašny a skoro všude to tahám sebou.

lesko
Mám doma Saeco spiddem villa, je to to samé jako Vienna plus. Pokud chcete je za drobnou úplatu vaše, jsem ochoten vyměnit i veškerá těsnění. Ale 300 euro bych za to nedával ani omylem.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Uživatelský avatar
lesko
Příspěvky: 7
Registrován: ned 12. led 2014 16:28:03
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Káva nie je len čierna vs 25/25

Příspěvek od lesko »

Samozrejme že profesionáli musia byť lebo bez nich by neboli ani amatéri, len nemám rád keď sa snažia nútiť len svoju pravdu ako keby nič okrem toho neexistovalo.
Pokial sa snažia poradiť je to O.K a osobne si myslím že ľudia nie sú hlúpi ale lenivý sa niečo naučiť čo je môj presný opak vždy sa snažím robiť všetko na 100% len či
to ma niekedy aj význam po finančnej stránke, mne momentálne tento stav vyhovuje /kávička dobrá/ a je to lepšie ako to bolo pred tým /keď som pil turka/

Túto tému uzavieram aby náhodou sa to nezvrtlo na hádky ako to býva zvykom na niektorých fórach, radšej poďme ku strojom nech to má zmysel.

Fox_25: Keby som pred mesiacom nekúpil spidema čo je to isté hneď vašu ponuku beriem, lebo si myslím že je to jednoduchý a dobrý stroj, ktorý pekných pár rokov poslúži.
Kávovary nie su ak mobily ktoré treba meniť každý rok vzhľadom na pokrok, káva sa pred 20rokmi robila rovnako ako aj teraz tam už nie je čo vymyslieť pri mobiloch asi áno.
Napokom ako som si všimol koncepcia saeca je použitá v Xsmail zhodnosť súčiastok akurát že ho zmenšili a tým pádom menšie nádobky a častejšia obsluha čo je nevýhoda.
Preto má aj na vás otázku ako to je vlastne zo značkou saeco, spidem, gaggia ja som si myslel že to sú talianske kávovary ale manuáli má na stránke Philips, saeco viem že
prebrali lebo nedokážu nič vymyslieť len okopčiť. Potom tieto stroje ako napr. Spidem villa alebo saeco vienna plus sú vlastne kde alebo kým vyrobené alebo to je len dopredaj ???
Preto ma tieto značky berú nakoĺko mám v blízkosti obchod s ND a viem si servis porobiť sám čo u automatov je potrebné ako aj u auta, preto značky ako Delonghi servis v
Bratislave alebo Jura tu som raz viezol do servisu v Prahe pozerám s odstupom aj keď možno sú možno kvalitnejšie a vzhľadovo prepracovanejšie len si neviem predstaviť
že by som ostal bez mašiny 2týždne ako aj napr. bez auta a to nehovorím o cene servisu alebo prípadnej opravy, možno aj viac za čo sa predávaju na bazoši čo je podozrivé.
Uživatelský avatar
danst
silně pokročilý
Příspěvky: 786
Registrován: stř 14. lis 2012 19:32:48
bydliště: Ústecký kraj
kávovar: Bezzera BZ09 PID, Technivorm Moccamaster, Moka el.
mlýnek: Fiorenzato Doge 63 , Mazzer Mestre, RR 45

Re: Káva nie je len čierna vs 25/25

Příspěvek od danst »

No já to měl podobně, jen s rychlejším vývojovým cyklem. Turka jsem pil 2x v životě a bylo to jako když mi někdo kroutí žaludkem. Takže káva byla pro mně tabu. Neminula mně ale okrajově káva překapávaná a french press, dobré jako tekutina k snídani, ale bylo mi jedno jestli ji mám nebo ne. A ve french pressu prostě cítím pevné částice a vadí mi to. Tak jsem skočil na reklamu čerstvě pražené kávy. Koupil jsem si relativně dražší hobby kávovar Krups s pákou, nefungovalo to , asi jsem to ani neuměl, ale vodu to žralo taky asi litr na 3 kávy. Mlýnky jsem měl dva za pár korun, taky k ničemu. Frustrace dokonalá. Tak jsem koupil kávovar DeLonghi automat. To mi vydrželo 5 let. Už mi "espresso" v podstatě chutnalo, jen to nebylo to úplně pravé. Ve výsledku bylo jedno, jestli je káva z pražírny a z které , mlýnek stál taky za p... Prodal jsem to (kupodivu) a koupil Clasicca a Rancilio Rocky. Jaké překvapení, že se revoluce nekonala. Mírné zlepšení, ale nic moc. A v Itálii jsem jednou pil něco lepšího. Po zaškolení na přístroj opět posun. Poměrně dost svinčíku okolo a postrádal jsem opakovatelnost z automatu. Protože nejsem nešikovný a baví mě to, tak jsem postupně předělal mlýnek na stepless, přidal PID , snížil tlak, vyměnil misku , přidal preinfuzi, začal odvažovat kávu. Vypadá to složitě, opak je pravdou. Melu do skleničky postavené na váze na přidaném držáku u mlýnku, minimální pracnost, nepořádek, maximální přesnost. Protože jsem chtěl chuť kávy podle svého a přiznám se i trochu ušetřit a hlavně tomu přijít na kloub, tak jsem začal i pražit , to popisovat nebudu. Nicméně dneska mi stačí jeden shot nové várky a už vím na 90 % jak všechno nastavit, abych byl spokojený. Potřebuju už "světlejší kávy s aciditou" , v podstatě nejlépe brazílii. (samozřemě má i aciditu, nebo jinak vyjádřenou ovocnou chuť). Výsledkem je rutinní příprava espressa(jen dvojitého), (předpokládám, že je kvalitní), bez nějaké vědy, i když ze zvyku pořád měřím i čas.
Pořád mi vrtá hlavou předehřev vody pro bojler, jednou dojde i na to.
Jsou i jiní "blázni" (viz Primacafé- nerezový bojler).

Můj vlastní bratr šel cestou jinou, nejprve stejný automat jako já, poté kapsle Nespresso. Nemůže si to vynachválit, hlavně jak je to jednoduché, dokonce rozlišuje i chutě kapslí. Připouštím, že se liší, ale pro mně mají všechny stejný základní podtón se kterým mám problém. Ale je vidět, že každý to má jinak, ani dva příbuzné genotypy se neshodnou.
Uživatelský avatar
lesko
Příspěvky: 7
Registrován: ned 12. led 2014 16:28:03
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Káva nie je len čierna vs 25/25

Příspěvek od lesko »

Nespresso je asi jediná možnosť z kapsulových strojov /dolce gusto a tassimo to sú kakavka/ dobrá cena za stroj tie kapsule sú drahšie ale celkom pitné,
tak či tak ja čo pijem 5káv denne je cenovo prijatelnejši automat 1-1,5 kg kávy oproti 150ks kapsuliam cena 70€ a nemožnosť zmeny výrobcu ako si písal.

Dnes som bol u kámošov na káve, spravili turka s nemenovanej značky cena 50kč a dušovali sa že je 100% arabica, ťažko som ich presviedčal o opaku :)
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Káva nie je len čierna vs 25/25

Příspěvek od Fox_25 »

lesko píše: len nemám rád keď sa snažia nútiť len svoju pravdu ako keby nič okrem toho neexistovalo.

ako to je vlastne zo značkou saeco, spidem, gaggia ja som si myslel že to sú talianske kávovary ale manuáli má na stránke Philips, saeco viem že
prebrali lebo nedokážu nič vymyslieť len okopčiť. Potom tieto stroje ako napr. Spidem villa alebo saeco vienna plus sú vlastne kde alebo kým vyrobené alebo to je len dopredaj ???
To nemá rád nikdo, jenže je problém s tím když se opakuje stokrát zodpovězené, respektive často se stane že se amatér ptá pouze aby si potvrdil svou pravdu kterou si někde přečetl a zdá se mu logická. Něco jiného je když se setkají dva lidé kteří mají dostatečnou praxi, jen jiné postupy. Většinou mají oba pravdu a hádají se kvůli postupu, to už problém je a ne malý.

Popravdě nevím jak je to s těmito značkami a jak se k nim staví Philips, jen vím že Spidem Villa, alias Vienna Plus se stále vyrábí a liší se pouze názvem a tvarem vnějšku. Ono taky proč ne, jsou to poměrně spolehlivé stroje.
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Uživatelský avatar
lesko
Příspěvky: 7
Registrován: ned 12. led 2014 16:28:03
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Káva nie je len čierna vs 25/25

Příspěvek od lesko »

Na internete som našiel že to Philips prebral ale samotnú výrobu ponechal v Taliansku,dúfam aj kvalitu .
Aký bol rozdiel napr. vo Vienne plus píšete že názov a tvar vonkajšku nemyslíte model ako spidem villa
Uživatelský avatar
Amo_Košice_Sk
více pokročilý
Příspěvky: 430
Registrován: pát 26. zář 2014 9:54:19
bydliště: Slovensko Košice
kávovar: La Carimali Alfa
mlýnek: Brasilia RR45 WEGA 6.0

Re: Káva nie je len čierna vs 25/25

Příspěvek od Amo_Košice_Sk »

Známa ma poprosila o výber kávovaru do kancelárie, zhruba 10 káv za deň. Elektrinu majú paušál, tak som jej hneť chcel poradiť nijakú repasovanú páku s bojlerom a poriadným mlynčekom :) No oni si vyhliadli Nespresso, ja to vôbec nepoznám a ako tak o tom čítam zarazila ma jedna vec a to je 5g. kávy. Ja si dávam cca 9g. do páky, tak sa pýtam nieje málo tých 5 g., dá sa to vôbec piť ?
Kávavar : 2x La Carimali Alfa & French Press Bodum
Mlynek : Brasilia RR45 (Gino Rossi RR45)
Mlynek : WEGA 6.0 (COMPAK K6 old)
Fox_25
silně pokročilý
Příspěvky: 546
Registrován: čtv 30. čer 2011 20:39:52
bydliště: Zlínský kraj
kávovar:
mlýnek:

Re: Káva nie je len čierna vs 25/25

Příspěvek od Fox_25 »

Důlčík Gnusno se jim pěkně prodraží, 16 tobolek vychází v průměru na 120kč. Kávy by v tom mělo být 7g, ve kterém druhu tobolek je 5g?
Kávovary Gaggia- Espresso Color, San Remo- Jolly bar, Carimali- UNO.
Mlýnky Carimali- M1, Gaggia- MDF

To pravé ořechové nezačíná koupí kávovaru, ale tím až si člověk řekne "tfuj co jsem to dřív pil" :)
Uživatelský avatar
hedge
začátečník
Příspěvky: 75
Registrován: pon 16. črc 2012 9:40:38
bydliště: Dobříš
kávovar: Saeco XSmall, AP, CCD
mlýnek: Carimali Junior,Zassenhaus Panama

Re: Káva nie je len čierna vs 25/25

Příspěvek od hedge »

V normálním Nespressu (nikoliv Dolce Gusto) jsou kapsle s 5g kávy. Je to málo, musí se dělat menší objemy kávy. Pít se to dá jak kdy. Máme to také v kanceláři, připravuju si to jen zřídka a i když nám firma kupuje pořád ten samý druh kapslí, tak kapsle z různých balíků (resp. káva z nicjh připravená) chutnají jinak, někdy hodně hnusně, někdy málo hnusně a někdy pitelně. Každá šarže je jiná.

Nicméně máme i nějaký Segafredo coffee system (taky kapsle) a to je tedy hnus velebnosti... Ve srovnání s tím je Nespresso o řád jinde.
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Začínáme s kávovarem na espresso“