Gaggia Classic, první pokusy

Co espresso je, jak se připravuje
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Gaggia Classic, první pokusy

Příspěvek od Knightey- »

Tak kavovar dnes vyzkousen. Prvni dojem je zklamani co se tyce vysledneho expresa. Popisu co jsem delal, asi neco spatne ci ja nevim. Kavu mam kupovanou ze stanku, kde prodavaji pouze kavu a nebo caje v jednom OC. Maji i ruzne kavy s prichuti (orech, vanilka, skorice atp).
Co delam spatne? Kavovar byl natopeny cca 15minut. Udelan proplach o cca 100ml pred extrakci. Paka byla v kavovaru se sitkem kvuli stejne teplote paky a hlavy.


Muj prvni postup, co jsem vyzkousel:
Jemnost mleti jsem mel na cca 75%. Pomoci jedne odmerky jsem to dal do te misky z edice BunaCafe (ma hodne direk). Dal jsem hrnicek s obsahem 50ml s tim, ze ve 3/4 vypnu tlacitko (tak jak pisou v manualu). Lehce jsem pouzil tamper. Kava tekla hodne rychle. Navic chvilicku cerna a pak tzv. obarvena voda. Kava z toho nebyla vubec dobra. Hned jsem to vylil.

Druhy pokus:
Jemnost mleti byla na 100%. Opet pomoci odmerky jsem dal kavu do puvodni misky v baleni (ma jen jednu dirku uprostred). Jeste tam mezi misku a vyusti paky je nejaky plastovy kolicek. Lehce pouzit tamper. Pouzit stejny hrnicek. Kava tekla o poznani pomaleji a vypadala i lepe. Chutove to nebylo nejhorsi ale urcite stale ne ono. Pri poziti kavy, prvni dojem je lehka kyselost ale prevazovala hodne horkost potom. Malinko se to zjemnilo pridanim mleka do kavy a dalo se to vypit uz.
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
Uživatelský avatar
thesilentman
více pokročilý
Příspěvky: 115
Registrován: stř 04. srp 2010 16:18:02
bydliště: Brno
kávovar: BEZZERA UNICA PID (2011-2020 Gaggia Classic, 2006-2011 Lidl)
mlýnek: Macap M5

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od thesilentman »

Ahoj - káva bude zřejmě Oxalis nebo něco podobného, pravděpodobně nebude úplně nejčerstvější, což je pro dobrou chuť základ, i když na začátek může posloužit. Do budoucna doporučuji objednat zde v Primacafe případně v nějaké lokální pražírně, kde se dozvíš i datum pražení a další informace.

Podruhé - původní misku s jednou dírkou nepoužívej, zkus se naučit dělat kafe z nepřetlakové - to je ta s hodně dírkami. U prvního pokusu je evidentní (jelikož káva tekla moc rychle), že mletí bylo příliš hrubé. Zjemni mletí a udělej další kávu až se postupně dostaneš do bodu, kdy ti nateče za 30 vteřin cca. 30 mililitrů. Pak to bude chutnat mnohem líp. :-)

Jinak nerozumím tvým popisům jemnosti mletí - co znamenají ta procenta?
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od ondrada »

Hlavně se vykašli na odměrku a plň misku tak, aby byla plná - tj. dala se páka zatáhnout do kávovaru, ale nebylo mezi kávou a hlavou kávovaru moc místa. A nedělal bych ten 100ml proplach před shotem, pokud si dobře pamatuju, G Classic má 100ml boiler, takže takovým proplachem ho v podstatě celej napustíš studenou vodou...
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od Knightey- »

Aha. Ten proplach jsem udelal kdyz jsem ho zapojil a nahral aby se vycistil od "novoty".
Kazdopadne dekuji za info. To jsem nevedel. Cili proplach delat opravdu maly do 50ml ze?
Takze priste dam vic kavy. Jen jeste poradne nevim, kterou misku pouzit. Jestli original ci tu z edice Buna Cafe.
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
Uživatelský avatar
slavoo
začátečník
Příspěvky: 74
Registrován: úte 25. lis 2014 16:57:58
bydliště: Skalica
kávovar: QM Alexia EVO
mlýnek: Eureka MIGNON SILENZIO black matt

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od slavoo »

Taky jsem byl z pocatku hodne sklamany ale s tym si musi projit kazdy. Protoze kazdy na to musi dojit sám lebo co je na foru vsechno jen zmate. Ze zacatku jenom hodne trpelivosti a vysledek se urcite dostaví.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od ondrada »

Knightey- píše:Aha. Ten proplach jsem udelal kdyz jsem ho zapojil a nahral aby se vycistil od "novoty".
Novej kávovar neuškodí pořádně propláchnout, ale kafe vařit až pak :)
Knightey- píše:Kazdopadne dekuji za info. To jsem nevedel. Cili proplach delat opravdu maly do 50ml ze?
Ze začátku bych před shoten neodpouštěl vodu vůbec, pokud to nebude nutný kvůli chuti kávy.
Knightey- píše:Takze priste dam vic kavy. Jen jeste poradne nevim, kterou misku pouzit. Jestli original ci tu z edice Buna Cafe.
Určitě klasickou, nepřetlakovou. S děravým dnem a bez těch všech bazmeků a čudlíků okolo.
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od Knightey- »

Dekuji vsem za rady.
Tema procentama mleti, jsem myslel nastaveni kolecka pro jemnost. Ted uz mam mlynek porad na 100%. Cili maximalni jemnost mleti kavy.
Dnes rano jsem udelal jeste jeden pokus s pretlakovou miskou, ktera byla plna dle rady zde. Bez proplachu. Kava tekla mnohem lepsi a mnohem dele. Priste tu zacnu i merit.
Chut kavy byla opet lehka kyselost na zacatku ale pak kava byla silene horka. Pouzita kava byla bohuzel jen komercni Segafredo. Tu jsem mel puvodne pro vyrobu Latte, protoze tam je stejne mnoho mleka ze chut kavy a kvalita je druhorada.

To same jsem zkusil jeste jednou vecer s tim, ze na Vase rady jsem nahodil misku nepretlakovou. Extrakce kavy lepsi nez prvni pokus. Ale zase ne tak dlouho jako s pretlakovou. A mnohem mene peny. Kazdopadne chut kavy byla lepsi. Zadna kyselost a horkost byla primerena. Ale bylo videt ze ke konci jiz tekla ne uplne krasna kava. Ted otazkou co zlepsit dal? Vic kavy? Jak to ze pri stejnem postupu je extrakce z pretlakove "lepsi" nez z nepretlakove?

Jeste jsem se odhodlal k vyrobe peny pro kapucino. To dopadlo katastrofalne! Cca 100ml studeneho plnotucneho mleka z kednicky jsem dal do keramicle konevky s tim ze ho napenim. Prepnů jsem tlacitko na paru do polohy 1. Do prazdneho hrnku trochu odpustil abych se zbavil vody. Pak jsem cca do pulky ponoril trubicku a zacal poustet paru pomalinku. A vysledek = 0. Vuuubec nic. Zadna pena. Opet jsem zjistil, ze to neni zadna sranda. A co kavovar, to asi jine zachazeni.
Navic se divim, ze trubice na paru je pouze chromova s malou tryskou na konci. Na obrazku je videt, ze tam maji nejakou cernou plastovou ci gumovou koncovku asi cca 10cm vysokou. Zde na tomhle neni nic. Ze by prave kvuli tomu ze je to novejsi model?
Nebo se mam obratit na prodejce ze tam neco chybi?
Nebo fakt neumim uslehat penu?
Na automatu Delonghi (porizovacka za cca 10t) je to strasne lehke. Clovek je. Ponori trysku a pena jde uplne sama bez krouzeni a i s teplym polorucnym mlekem.
Na Tchibo Cafisimo to uz slo hure. Bylo poznat mleko ze neni vychlazene ci s mensim obsahem tuku. Ale i tak se to dalo. A slo udelat krasne Latte ci Capucino.
Kazdopadne vsem dekuji za rady a pomoc. Kavu od Primacafe urcite objednam. Musim se podivat co zde v Liberci mame vubec k mani. Zatim vim pouze o tom Oxalis.
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
Uživatelský avatar
slavoo
začátečník
Příspěvky: 74
Registrován: úte 25. lis 2014 16:57:58
bydliště: Skalica
kávovar: QM Alexia EVO
mlýnek: Eureka MIGNON SILENZIO black matt

Re: Gaggia Classic, první pokusy

Příspěvek od slavoo »

Tryska Rancilio je o.k. Ta plastova original Gaggia je prave na tom horsi ! Ja jsem mnel poloautomat DeLonghi 850 a tam to bylo taky bez prace a snahy jen to cisteni ale ne tak kvalitny vysledek jako u treba Gaggii. Treba velku trpelivost a skusat. Zacatky su tazke a mozu odradit... :-)
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: Gaggia Classic, první pokusy

Příspěvek od Knightey- »

Aha, diky za info. No mas asi pravdu :)
Ted jsem to opet zkousel. Trysku jsem ponoril do pulky a stejne nic. Pak kdyz uz bylo mleko horke, tak jsem zkusil trysku ponorit az na dno a lehce krouzit. Melo to tendenci tu penu vytvorit. Ale jak rikam, mleko uz bylo horke. Takze dalsi pokus bude ze zacatku s tryskou plne ponorenou.
Tim koleckem co se pousti para se otaci uplne na max? Jinak taky ti to dela takovy hluk u toho? :)

Jinak k vyrobe kave. Dnes dalsi tri pokusy. Strasne zalezi na tom mnozstvi kavy. Ta odmerka co dodavaji, kdyz je upechovana a zaroven, tak tam je prave tech cc 7g kavy. Ale upechovana. Coz jsem za zacatku uplne nevedel. Polozil jsem paku na vahu, vynuloval a daval kavu az tam bylo 8g. Upechoval vice pomoci tamperu. A kava bylo povedena. Jen uz to teklo mnohem dele asi nez by melo.
Doba extrakce se pocita od prvni kapky z paky, nebo od zmacknuti vypinace? Jak to "merite" vy ostatni? Pri tech 8g to od vypinace teklo cca az 45s. Ale konzistence byla velmi pekna. Chut taky. Zadna kyselost. Horkost kavy tak jak ma byt i na to, ze jsem pouzil stale testovaci znacku "Segafredo".
Pri druhem pokusu to nevazit ale odmerku dat upechovanou a zarovnanou. Tak doba extraxe od prvni kapky byla cca 22s. Kava byla chutove dobra. Pena zustala tak 4mm. Ale extrakce byla videt ze je malinko horsi jak u predchoziho pokusu. Kazdopadne se to dalo pit uz i na to, ze to nebyla zadna "poradna" kava :)

Ted spis premyslim o tom, jak zajistit vzdy stejne mnozstvi kavy. Protoze u toho mlynku do mam ja, to neni to prave orechove. A vazit pokazde nevim nevim no...
Jinak jak Vam jdou vyklepnout potom puky z paky? Mne vubec. Musim do toho skrabnout abych ho narusil a potom uz to celkem jde. Tak nevim jestli to neni spatne. Nerad bych neco znicil na kavovaru.
Kdyz je malo kavy, tak puk to potom ani neni. Spis jen takove bahno s vodou. Coz jsem pochopil ze asi neni rozhodne dobre.

Jinak jsem koukal, ze zde na PrimaCafe se prodavaji nejake sitka a tesnici krouzky do Gaggie Classic. http://shop.primacafe.cz/6-doplnky Kdyz pouziju nizsi tesneni, muzu dat vic kavy potom do paky ze? Jelikoz kdyz dam vic kavy do paky, tak uz paku nemam sanci nasadit a utahnout. A to sitko ma velky vyznam? To vypada na to, ze je to primo u te hlavy. Ted tam je nerezovy plech s dirkama. Tim sitkem by mohl byt lepe rozlozeny tlak do paky?
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Gaggia Classic, první pokusy

Příspěvek od primacafe »

Knightey- píše:.......Jinak jsem koukal, ze zde na PrimaCafe se prodavaji nejake sitka a tesnici krouzky do Gaggie Classic. http://shop.primacafe.cz/6-doplnky Kdyz pouziju nizsi tesneni, muzu dat vic kavy potom do paky ze? Jelikoz kdyz dam vic kavy do paky, tak uz paku nemam sanci nasadit a utahnout. A to sitko ma velky vyznam? ................
nižší (tenčí) těsnění = míň kávy v misce. Doporučil bych pořídit raději vhodnější misku než experimentovat s jinou výškou těsnění (nemuselo by to pro kávovar dopadnout dobře).
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
slavoo
začátečník
Příspěvky: 74
Registrován: úte 25. lis 2014 16:57:58
bydliště: Skalica
kávovar: QM Alexia EVO
mlýnek: Eureka MIGNON SILENZIO black matt

Re: Gaggia Classic, první pokusy

Příspěvek od slavoo »

Ty misky Rancilio su take o.k. Mozno ta 7g je trochu nepovedena ohledem plneni. Uz jsem to tu popisoval v mojem vlakne. Ale da se na ni take zvyknout a naucit se ji plnit spravne. Nejlepsi co se mi zatim osvedcilo je plnit ty Rancilio misky do rovna. Tedy ja melu na Gaggii MDF primo do paky. Potom trochu vice upechovat ale stym suvisi i hrubost mleti aby to vsechno sedelo jak ma. Vazeni jsem taky skousel ale to je podle mne blbost. Ja to mnel jen pro zacatek. Informativne. Ale ne abych to vazil po kazde..?! :)
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: Gaggia Classic, první pokusy

Příspěvek od Knightey- »

primacafe píše:nižší (tenčí) těsnění = míň kávy v misce. Doporučil bych pořídit raději vhodnější misku než experimentovat s jinou výškou těsnění (nemuselo by to pro kávovar dopadnout dobře).
Ano pravda, jsem se zpletl. Dekuji za info.
Ja prave na nejakej jinem videu videl, ze ma tam ma paku, ktera je dole otevrena a bylo videt sitko.

slavoo: Mne prave prijde ta miska takova divna. Na tech 7g to vypada po upechovani ze obcas prosvita na krajich miska. Coz jsem vypozoroval ze je malo kavy...
Ten mlynek co mas ty, je o tridu vys, ne-li o dve :) O tom zadna.
Ten co mam ja, nemel spatne pri jemnem mleti je to stejne. Pri hrubsim je to horsi, obcas je videt ze je misty jemneji namleto. Ale to jsem pozoroval pri tom Tchibu. Zde u Gaggie potrebuju hodne jemne mleti, takze to je ok. Jen ta prace s tim je mnohem horsi. Budu to muset nejak vychytat na pocet kavovych lzicek.
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
Uživatelský avatar
ian
více pokročilý
Příspěvky: 182
Registrován: úte 09. říj 2012 17:23:43
bydliště: Šimonovice
kávovar: La Nuova Era Cuadra, Hario V60, French Press Ultimo
mlýnek: La Spaziale MXT single dose, Carimali Junior, Hario Skerton

Re: Gaggia Classic, první pokusy

Příspěvek od ian »

Ahoj sousede :) První co bych ti poradil je koupit opravdu kvalitní kávu a s tou pak laborovat. Veškeré ostatní pokusy s nekvalitním zrnem jsou pak k ničemu - výsledek bude vždy špatný a nezjistíš v jakém kroku děláš chybu. Doporučil bych nějakou směs tady z Primacafé. Oxalis z Nisy určitě né, neznáš datum pražení a to co mají vystavené v průhledných dózách před zářivkami čerstvé dlouho nevydrží.
Co se týče toho puku, tak to souvisí se špatnou extrakcí. Uvidíš, za chvíli budeš vyrábět puky pro Bílé tygry. Příčiny obecně - nekvalitní káva, hrubé mletí, málo kávy. 7 gramů je fakt málo, zkus 9 a vůbec zkus taky double misku (přitlač na 18 g), ta víc odpouští chyby.
Ohledně pěnění - asi máš upravenou verzi s tryskou ze Silvie? To už chce trochu zručnosti. To je samostatná kapitola, tím bych se teď nestrestoval :) Ta plastová se mi doma někde válí, tak kdybys to vzdal...
Keep Calm and Drink King’s Coffee
Uživatelský avatar
slavoo
začátečník
Příspěvky: 74
Registrován: úte 25. lis 2014 16:57:58
bydliště: Skalica
kávovar: QM Alexia EVO
mlýnek: Eureka MIGNON SILENZIO black matt

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od slavoo »

Nevím či se tu uz nekdo zmínil ale stalo se mi to po prvy krat ze po jemnejsí mletí jsem kávu nepretlacil pri extrakci cez misku (2 porciovou). Tampovaní z prva silnejsi ale potom jsem povolil o jeden stupen mletí i slabší utampování ani tak po cca 30 sec. "extrakci" ani kapka. Stalo se to už nekomu na GC ? Byl jsem stým že u tohodle kávovaru aspon neco proteče ale že vubec nic ?! Stávalo se mi to u "levního" DeLonghi.. alebo je vadny kompresor ? Tlak ?
Uživatelský avatar
thesilentman
více pokročilý
Příspěvky: 115
Registrován: stř 04. srp 2010 16:18:02
bydliště: Brno
kávovar: BEZZERA UNICA PID (2011-2020 Gaggia Classic, 2006-2011 Lidl)
mlýnek: Macap M5

Re: Gaggia Classic

Příspěvek od thesilentman »

Pokud namelete až příliš jemně a ještě případně k tomu příliš silně utlačíte, je logické, že nic neproteče. Prostě namelte příště ještě hruběji. Ono to někdy trochu trvá, než to člověk vychytá. :-) A pozor, ať neodrovnáte čerpadlo, pokud neteče, nenechával bych to zbytečně dlouho jít naprázdno...
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: Gaggia Classic, první pokusy

Příspěvek od Knightey- »

ian: Cauves sousede, no s tou kavou mas pravdu. Planuji objednat zde. Ale to stejne dorazi az za tyden minimalne.
Takze mezitim dodelavam kavu od Oxalis (ruzne prichute po cca 100g). A asi uz to tam kupovat nebudu. Neda se poradne udelat kava jak by mela. Ikdyz uz jsem docela pokrocil. Mam vychytanou davku do jednoporcove misky. Takze tohle je uz asi i za mnou. Navic dobu extrakce se pohybju okolo 25s (+/- 4s) - jeste dopilovavam. Chut kavy se zlesila. Ale docela na to ma vliv i doba jak je kavovar nahraty predem. V papirech uvadi ze je pripraveny po 6ti minutach. Ale kava je hodne kysela potom. Kdyz je to tak 15minut, tak je to uz lepsi. Puky mi jdou ted relativne dobre vyklenout. Takze si myslim, velky pokrok. Ted jenom bojuju s tou tryskou na peneni z Rancilie. Furt ne a ne se to podarit :(
Ja myslel ze ta tryska ma byt plus a ma to byt lepsi. Ale kdyz jsem nebyl do ted schopny nic napenit, tak nevim uz :D
Zatim jinak dodelavam jeste jeden balicek BIO Irish Cream od Oxalisu (kvuli konci trvanlivosti do 15.1.2015) a pak tu mam jeste jednu ochucenou ale ta konci az za cca 4 mesice. A koupil jsem na zkousku v plechu 250g kavu od Illy. Kazdy ji chvali, tak uvidime. Doufam ze s ni bude kava poradne cerna a i poradna pena. Protoze to se u kavy od Oxalis nedari uplne, jelikoz kavu maji svetle hnedou.

slavoo: Stalo se mi to tusim i u jednoporcove misky. Hooodne jsem to upechoval a temer vubec to nechtelo protekat.
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
Knightey-
více pokročilý
Příspěvky: 313
Registrován: ned 07. pro 2014 1:27:17
bydliště: Mladá Boleslav
kávovar: Lelit Elizabeth P92T V3, AeroPress, Hario V60
mlýnek: Eureka Atom Specialty 75, 1ZPresso JX

Re: Gaggia Classic, první pokusy

Příspěvek od Knightey- »

Tak jsem hodne pokrocil. A to jak slehanim mikropeny tak i kavou.
Jenom mam dotaz, jiz zpracovavam uvitaci balicek od PrimaCafe. Kava voni krasne, pekna krasna. To je proste neco jineho, zrnka taky jendo jako druhe.
Jenom kdyz udelam 25-30ml kavu, tak ze zacatku do 3/4 to je krasne chutove horke, potom ten konec je docela kyselejsi. Jak to?
Dokazu tohle nejak ovlivnit?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Keep calm and drink coffee :)

Alternativy: Hario V60, Aeropress, Mizudashi
ex kávovary: ECM Mechanika V Slim, Rancilio Silvia PID, Gaggia Classic, Sage BES 840, Tchibo cafissimo
ex mlýnky: G-Iota DF64, ECM C-Manuale 54, Rancilio Rocky Doserless, Krups GVX242, Timemore C2, Porlex Mini
https://www.instagram.com/knighteycz/
https://www.youtube.com/user/KnighteyCZ
Uživatelský avatar
ian
více pokročilý
Příspěvky: 182
Registrován: úte 09. říj 2012 17:23:43
bydliště: Šimonovice
kávovar: La Nuova Era Cuadra, Hario V60, French Press Ultimo
mlýnek: La Spaziale MXT single dose, Carimali Junior, Hario Skerton

Re: Gaggia Classic, první pokusy

Příspěvek od ian »

To je normální, někdo možná odpoví erudovaněji, ale ve zkratce co se týče hořké a kyselé chuti - chuť kávy se uvolňuje v průběhu extrakce postupně; nejprve a okamžitě acidita (někdy vyloženě zůstane sedět na dně šálku), při delším extrahování je to hořkost (a samozřejmě další nuance), a pokud bys v extrakci pokračoval nad vhodný čas, tak se extrahují látky už nepříjemné (trpké, svíravé). Většinou je ten rozdíl výrazný u světleji pražených káv. Pokud vadí - tak zamíchat lžičkou :)
Keep Calm and Drink King’s Coffee
Uživatelský avatar
nikkocz
Příspěvky: 13
Registrován: pát 09. pro 2011 15:21:31
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Gaggia Classic, první pokusy

Příspěvek od nikkocz »

Ahoj vespolek :-) Po zjištění, že mám u mé Gaggie ztvrdlé těsnění pod pákou, rozhodl jsem je vyměnit. Objednal jsem zde na serveru. Jenže mám problém. Když sundám sprchu a demontuji díl na 2 imbusech, těsnění nasadím a domáčknu, tak následně páku dotáhnu téměř do úhlu 90 stupňů. Ovšem po několika extrakcích už není možné páku dotáhnout, těsnění povyleze ven a já zase musím vzít nářadí a přístroj rozebrat a těsnění opět zatlačit na své místo, jinak tlak uvnitř páku úplně uvolní a ta vypadne. Poradí někdo? Takhle si kávu v klidu nevychutnám :-) Díky :-)
Uživatelský avatar
puschpull
silně pokročilý
Příspěvky: 643
Registrován: čtv 28. kvě 2015 8:27:34
bydliště: Most - Korozluky
kávovar: Gaggia Classic (+ PID)
mlýnek: Fiorenzato F5 GT, Gaggia MDF

Re: Gaggia Classic, první pokusy

Příspěvek od puschpull »

Nechci zakládat nové vlákno, tak se snad to co napíšu, hodí sem.

Kávovar Gaggia Classic mám necelé dva měsíce. Koupil jsem od papuna, i s PID a řadou příslušenství. Nějaké problému mívám s přípravou mléčné mikropěny, ale trochu se to již lepší. Poslední pěna již ve sklenici přímo "stála".
Z přípravy espressa jsem měl dost obavy (vše se mi zdálo, po přečtení mnoha vláken na tomto fóru, velmi složité). Nakonec to celkem jde.
Zprvu jsem každou dávku namleté kávy vážil, ale po pár týdnech mi to přišlo takové "srandovní" a tak jsem naučil dávku pro single a double shot odhadovat podle množství kávy v páce. Párkrát jsem zkusil tu odhadnutou dávku zvážit a vychází mi to cca 16-17 g na double a 8,5 g na single. Trochu se to samozřejmě liší podle použité kávy, ale cílem je stejně mít po upěchování správné množství kávy v páce a tam jde o objem.
Když se dávám záležet (a to se snažím téměř vždy) tak se daří dosáhnout těch cca 23-27 vteřin extrakce při objemech 55-60 ml či 25-30 ml. Crema je při použití dobré kávy krásná, chuťově se také většinou zadaří.
Nemám zatím tamper, pracuji jen s tím černým plastovým. Oproti teorii mám při extrakci jeden malý problém, který dávám částečně za vinu tomu, že nemám masivní kovový tamper. Začátek extrakce je u mě cca mezi 4-5 vteřinou. Teorie říká něco o 7 vteřinách. Na mlýnku Gaggia MDF melu nejčastěji na 5 nebo na 6 stupeň, opět podle kávy.
Velkou komplikací je časté střídání kávy. Mým cílem je časem mít doma jen jednu optimální směc a občas odzkoušet něco jiného. Já za těch zhruba 8 týdnů vyzkoušel nějakých 7 druhů kvalitní kávy a 3 druhy obyčejné kávy ze supermarketu. Rozdíly jsou propastné.
:-)
Důležité je, že "hrát" si s přípravou mě baví.
P.S. zatím nechávám vše nastavené tak jak měl papun (teplota i tlak)
Odpovědět

Zpět na „Začínáme s kávovarem na espresso“