LELIT PL042TEMD

Co espresso je, jak se připravuje
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pavel Cerny
Příspěvky: 3
Registrován: sob 20. dub 2013 18:56:27
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL042TEMD - novy uživatel

Příspěvek od Pavel Cerny »

Prosím ještě o administrátory

aby přeložili ke značce LELIT také jeji logo v seznamu značek, opravdu si to zaslouží,

Dekuji
Uživatelský avatar
MakeLove
více pokročilý
Příspěvky: 117
Registrován: pát 28. srp 2015 21:35:59
bydliště: Trnavský kraj
kávovar: Quickmill QM67 Evo
mlýnek: Mazzer Mini E

LELIT PL042TEMD

Příspěvek od MakeLove »

Cavte, nenajde sa tu niekto, kto ma dlhodobe skusenosti s tymto strojom? Neskutocne sa mi zapacil, no ako zaciatocnik si neviem moc dobre vybrat. Paci sa mi, ze ma v sebe mlyncek, no ten ma aj najviac zaujima. Staci ten mlyncek na mletie na espresso? Ako som sa tu docital v inych vlaknach, tak problem byva, ze ani na najjemnejsom stupni neni kava dostatocne jemna. A ako to je s cistenim tohoto mlynceka? A neviete niekto ci sa da kupit aj niekde na Slovensku?
Uživatelský avatar
MakeLove
více pokročilý
Příspěvky: 117
Registrován: pát 28. srp 2015 21:35:59
bydliště: Trnavský kraj
kávovar: Quickmill QM67 Evo
mlýnek: Mazzer Mini E

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od MakeLove »

Tak dnes mi prisiel tento Lelit. Espresso ani mikropena sa zatial nedari, ale tak je to moj prvy kavovar, tak som s tym ratal :). Najvacsim problemom bude asi kava, kedze mam zatial len nejaku Lavazzu a nejaku co ani nepoznam :D. Skoda ze PC neposiela na Slovensko. Mam ale par otazok k majitelom alebo aj inym, co sa v tomto vyznaju (asi vsetci viac ako ja :D ).
1) Stupen mletia na mlynceku mozem nastavovat len ked melie alebo aj ked je vypnuty? Niekde som cital, ze pri vypnutom by sa nemalo nastavovat.
2) Skodi mlynceku ked melie naprazdno? Napriklad ked si odvazim presnu porciu nepomletej kavy a dam tam len toto mnozstvo.
3) Neviem rozlisit, ktore sitko je na PODy a ktore klasicke na jednu porciu. Ako to rozlysim, ked su skoro podobne? Lisia sa len trosku inym tvarom.
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od wladas »

1) samozrejme nastavovat pred mletim. Pri mleti by si mal potom rozne pomletu kavu a to nechce nikto :) To odporucanie je skor kvoli dotyku kamenov a nerozbehnutiu motora.
2) Vadi ale dlhsi chod. Ked ti ku konci ide naprazdno 5s tak nemusis mat ziadne obavy.
3) na PODy byva miska troska so zaoblenymi stenami.

Tu Lavazzu splachni do zachoda, s nou to nema absolutne ziadny zmysel ;)
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od ondrada »

wladas píše:1) samozrejme nastavovat pred mletim. Pri mleti by si mal potom rozne pomletu kavu a to nechce nikto :) To odporucanie je skor kvoli dotyku kamenov a nerozbehnutiu motora.
Tak ještě jednou, po sto padesáté druhé: To doporučení není kvůli dotyku kamenů, ale kvůli zbytkové kávě mezi kameny. Pri nastavování směrem k hrubšímu mletí se neděje nic a není v tom problém. Problém je nastavování směrem k jemnějšímu mletí, kdy se kameny přibližují k sobě a mačkají kávu, která mezi nimi zbyla. To má za následek jednak zbytečný opotřebení onoho nastavovacího mechanismu, a jednak "zmáčknutá" káva mezi kameny způsobí vyšší odpor při následným roztáčení kamenů, což může způsobit, že se kameny neroztočí a dojde k poškození motoru nebo převodovky. Obojí je tím větší problém, čím fórovější mlýnek je, a čím víc obsahuje choulostivých součástek. Každopádně k hrubšímu mletí lze posouvat kdykoliv, k jemnějšímu (zvlášť pokud jde o větší posun) vždycky při zapnutým mlýnku. A to i přesto, že se tu jistě ozve minimálně dvacet lidí typu "už to tak dělám dva roky a nikdy se nic nestalo"
wladas píše:2) Vadi ale dlhsi chod. Ked ti ku konci ide naprazdno 5s tak nemusis mat ziadne obavy.
Co přesně ošklivýho se děje slušnýmu mlýnku s pevným uložením kamenů, když běží na prázdno? Nenapadá mě nic, co by mu na tom mělo vadit, i kdyby běžel naprázdno půl hodiny.
wladas píše:3) na PODy byva miska troska so zaoblenymi stenami.
Miska na PODy se pozná podle toho, že a) bývá nejmenší, b) bývá přetlaková, za c) bývá zaoblená, resp. vytvarovaná do tvaru PODu, aby do ní POD přesně sedl a za d) mívá menší počet větších dírek, než miska na mletou kávu. Takže podle tvaru ji identifikuješ.
Uživatelský avatar
MakeLove
více pokročilý
Příspěvky: 117
Registrován: pát 28. srp 2015 21:35:59
bydliště: Trnavský kraj
kávovar: Quickmill QM67 Evo
mlýnek: Mazzer Mini E

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od MakeLove »

Dakujem pekne za odpovede. Mlyncek budem teda radsej nastavovat ked melie, vsak vlastne tak ci tak musim pri zmene zopar gramov vyhodit. Misku na PODy som uz rozlisil, ale zaujimave, ze sa lisi len trosku inym tvarom. Dokonca som sa tu docital, ze niektory ju pouzivaju namiesto single misky, kedze je mensia a do klasickej sa vojde az 11g kavy :D.
A este mam jeden problem, neviem ako rozobrat mlyncek. Volal som s predajcom a hovoril ze treba vybrat nasypku, to mi ale vobec nejde. Skusal som aj relativne silno, az som sa bal ze sa zlomi.

A lavazzu asi aj vyhodim, len neviem co ine kupit namiesto nej :D. Skusal som este Veroniu a bola asi tak o 200% lepsia ako lavazza, ale stale to neni to prave :).
Uživatelský avatar
Radsteran
Příspěvky: 3
Registrován: ned 15. kvě 2016 12:16:03
bydliště: Otrokovice
kávovar: Catler ES8012
mlýnek: integrovaný

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od Radsteran »

Zdravím všechny milovníky dobré kávy.. Doufám, že nevadí, že se zapojím do již do existujícího vlákna :-) . Rád bych se zeptal všech uživatelů tohoto přístroje, jak jsou spokojení? Jedná se o produkt, který nabízí i nějakou slušnou kvalitu dílů vevnitř? Začínal jsem s kapslovým kávovarem Cremesso, pak přešel na současný Catler ES8012. Zaujal mne před cca rokem příběh o kávě a tak jsem zašel do elektra, kde zrovna měli promo na Catler. Přístroj se mi moc zalíbil i díky řešení 2v1, hezké zpracování, "dobrá chuť kávy", snadné čištění a 3 roky záruka (říkal jsem si, že to musí být přece kvalitní). Bohužel realita je úplně jiná a kazící se elektromagnetické ventily znamenají to, že dostanu peníze zpět => 3x stejná závada.. Tenkráte jsem za něj dával cca 13 tis. Kč a rád bych vybral nyní náhradu. Od doby kapslového kávovaru jsem ušel malou kávovou cestu a uvědomil si - i díky kurzům vaření kávy - že je třeba dbát na spoustu faktorů. Přemýšlím jak o Rancilio Silvia PID, tak i o tomto stroji.. I když je na tomto fóru opravdu spousta informací, stále jsem trochu nerozhodný.. Investice do Rancilio Silvia PID BunaCafé edice + Rocky Doserless + přísluško a jsme na cca 28 tis Kč.. Zde jsme na cca 17 tis Kč i s PID a mlýnkem. Dá se říct, že navýšení o 11 tis Kč pro Rancililo je opravdu oprávněné? :-) Díky moc všem za reakci a věcnou diskuzi.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od j.bill »

Kávovar s integrovaným mlýnkem bych volil až v případě opravdu maximálního nedostatku místa v kuchyni nebo jako přenosný spotřebič. Ve všech ostatních případech zvlášť kávovar a zvlášť mlýnek. ;) Ta integrace s sebou vždy nese určité kompromisy.

PS. Škoda, že admin toto http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... &start=100 vlákno zamknul. Uvítal bych (možná nejen já) další zkušenosti z provozu tohoto kávovaru.....
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
Radsteran
Příspěvky: 3
Registrován: ned 15. kvě 2016 12:16:03
bydliště: Otrokovice
kávovar: Catler ES8012
mlýnek: integrovaný

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od Radsteran »

Ahojte, moc díky za reakce.. No zase tak velký problém s místem v kuchyni nemáme. Dostal jsem se do stavu, kdy přemýšlím fakticky o těchto 4 variantách:
Lelit PL 042 TEMD
Rancilio Silvia BC + Rocky Doserless
Ascaso Steel UNO Profesional + Ascaso i-Steel
LELIT PL41TEM + LELIT PL044MMT

Myslím, že cokoliv z tohoto bude o třídu lepší než Catler ES8012. Každopádně rád bych vybral pokud možno to nejlepší ... jaké jsou typy a doporučení za vás?
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od j.bill »

Za mne Rancilio Silvia. I když má také své mouchy (které se dají řešit), je to podle mne co se týče konstrukce a spolehlivosti nejlepší volba. Lelit má údajně méně pevné šasi, ale zkušenost s ním ani s Ascaso Steel nemám. Jinak jsou to všechno velikostně a objemově podobné stroje, jen se mi zdá, že Silvia je v dobrém slova smyslu jednodušší a festovnější. Má profi provedení hlavy i ventilu páry, žádné další hadičky a spoje, ověřena je téměř dvěma desítkami let. (od r. 1998), zázemí firmy dělající profesionální mašiny.... Je to můj soukromý názor, proto jej tak ber, třeba převáží jiné požadavky a vybereš jinak, ale myslím, že s uvedenými neuděláš chybu.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
Radster
Příspěvky: 3
Registrován: ned 15. kvě 2016 12:15:49
bydliště: Otrokovice
kávovar: Rancilio Silvia PID BC
mlýnek: Rancilio Rocky Doserless

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od Radster »

Zdravím všechny milovníky dobré kávy.. takže jsem to nakonec vyřešil následovně:
Rancilio Silvia PID BunaCafé edice + Rocky Doserless + příslušenství... Nakonec jsem se dostal nad 30 tis, čemuž jsem se zpočátku hooodně bránil, ale po přečtení všeho možného jsem nakonec podlehl :D... Stálo to ale nervů a přemýšlení.
Teď už se těším až bude Silvie doma a vyzkouším co všechno mašinka umí - tak držte pěsti, těším se jak malej kluk. Díky moc všem za příspěvky v tomto fóru. Moc mne pomohly. Radek
lubono
více pokročilý
Příspěvky: 245
Registrován: pát 29. bře 2013 11:24:56
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: LELIT PL042TEMD

Příspěvek od lubono »

Bude to chtít ještě nějakou tu trpělivost pro začátek, ale pak jak se do toho člověk vpraví tak ten kávový bohémský nápoj stojí za všechno to rozhodování co vlastně koupi nebo nekoupit a Silvia+Rocky kávu umí .
Uživatelský avatar
Vlad
více pokročilý
Příspěvky: 145
Registrován: stř 15. čer 2016 12:49:19
bydliště: Michalovce
kávovar: jura, delonghi, french press bodum, bialetti, atd.
mlýnek: Lodos

LELIT PL042TEMD

Příspěvek od Vlad »

Ahojte,

Radster - uz mas kavovar? :)
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Začínáme s kávovarem na espresso“