Bazarový kávovar - čo urobiť po kúpe (Gaggia Classic)

Co espresso je, jak se připravuje
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Zamčeno
Uživatelský avatar
modemo
Příspěvky: 10
Registrován: pát 27. led 2017 9:30:28
bydliště: Hodonín
kávovar: Gaggia Classic, Moka
mlýnek: Demoka GR-0203

Bazarový kávovar - čo urobiť po kúpe (Gaggia Classic)

Příspěvek od modemo »

Zdravím všetkých kávomilcov,
na ceste je môj prvý pákový kávovar Gaggia Classic a čakanie využívam teoretickou prípravou tu na fóre. Doteraz som fungoval na moke a lodos temp. S kúpou mlynka Demoka GR-0203 som skúsil aj "turka". A teraz sa chystám na prvé espresso. Nepodarilo sa mi však dohľadať moje otázky, preto ich skúsim napísať sem. Ak som niečo prehliadol, prosím o nasmerovanie.

1) Čo je vhodné urobiť s bazarovým kávovarom po kúpe? Odvapnit? Ako zistím, ako moc je zavápnený? Vymeniť nejake tesnenia? Vymeniť niečo preventívne? Premazať niečo? Vybavenie mam, technicky zručný som. Nerád by som niečo zanedbal, čo by kávovaru uškodilo.

2) Čo je dobré si na začiatok ku kávovaru dokúpiť? Nepretlakové misky? Nejaký štetec na čistenie hlavy? Tamper? Bez čoho sa nezaobídete vy?

Ďakujem za odpovede.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Bazarový kávovar - čo urobiť po kúpe (Gaggia Classic)

Příspěvek od primacafe »

Když potřebujete vědět v jakém stavu je, tak bude potřeba ho rozdělat. Technicky zručný jste a informací k tomuto kávovaru je zde opravdu hodně.
Dokupovat podle toho co u kávovaru nebude nebo co vám bude chybět. K tomu abyste udělal espresso a viděl jak kávovar funguje potřebujete kávovar, dobrou kávu a mlýnek. Nic víc.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Bazarový kávovar - čo urobiť po kúpe (Gaggia Classic)

Příspěvek od j.bill »

Těch 50 stran by mohlo pro začátek stačit... ;)

Ještě bych doplnil tamper 58,x mm popřípadě 41,x mm, váhu s přesností 0,1g (stačí nejlevnější 100-300kč), pokud budeš dělat i mléčné nápoje, tak konvičku na pěnění mléka a teploměr, hodinky nebo nějaký ukazatel času. A podle tvrdosti vody filtrační konvici, balenou vodu nebo demineralizační filtr/zařízení. :)
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Bazarový kávovar - čo urobiť po kúpe (Gaggia Classic)

Příspěvek od primacafe »

To jsem nemyslel, protože to mu asi zrovna moc nepomůže.
A všechno to co jste vyjmenoval, k tomu aby udělal espresso nepotřebuje. Akorát z toho může mít psychické trauma.
Mohlo by pomoct zde:
http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... f=85&t=148
http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... f=85&t=777
http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... 108#p16896
možná by se našlo toho ještě víc

Tento kávovar není žádná složitá věda. Těch pár šroubků si určitě zapamatujete. Většinou po rozebrání a skládání není nutné měnit žádná těsnění, drží ta původní.
Naposledy upravil(a) primacafe dne stř 21. čer 2017 1:05:46, celkem upraveno 1 x.
Důvod: doplnění
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
modemo
Příspěvky: 10
Registrován: pát 27. led 2017 9:30:28
bydliště: Hodonín
kávovar: Gaggia Classic, Moka
mlýnek: Demoka GR-0203

Re: Bazarový kávovar - čo urobiť po kúpe (Gaggia Classic)

Příspěvek od modemo »

Nechapem ako, ale aj napriek tým hodinám odesedeným na fóre mi nejako uniklo to megavlakno ku Classicu, diky preštudujem. Aj tie ostatné odkazy.

O to mi práve šlo, či môžem beztrestne nazrieť do boléru v akom je stave. Niektoré tesnenia totiž zvládajú iba jednu montáž. Prípadne či tam nie je nejaká pasca, na čo si dať pozor.
Uživatelský avatar
tiny
Příspěvky: 28
Registrován: úte 25. dub 2017 21:25:28
bydliště: Postřižín
kávovar: Gaggia Classic Gold
mlýnek: Gaggia MDF white

Re: Bazarový kávovar - čo urobiť po kúpe (Gaggia Classic)

Příspěvek od tiny »

Řešil jsem nedávno stejný problém, Gaggia classic z eBay. Po doručení jsem komplet rozebral dle návodů na youtube nebo jinde (http://protofusion.org/wordpress/2012/0 ... -cleaning/) (důležité je poznačit/označit si všechny vodiče/konektory, aby se pak zapojilo správně), všechno jsem do detailu fotil, aby bylo vidět, co kam patří...docela se při skládání hodilo. Koupil jsem preventivně v Hraspu všechna těsnění (ne všechna měli skladem, ale stojí pár korun, dodání do týdne), ale ve výsledku jsem vyměnil jen těsnění mezi hlavou a pákou, bylo už vymačkané - ostatní těsnění jsem jen vyčistil od případných usazenin a zase dal zpět (nové tedy ponechám do budoucna). Po rozebrání jsem provedl odvápnění boileru, hlavy, sprchy, difuzoru, OPV ventilu, trojcestného ventilu a soustavy na páru (trubky, trysku atd) a pak v detergentu pořádně vyčistil páku a věci, co přicházejí do styku s kávou. Dočistil kartáčkem (něco malým jemným ocelovým, něco jen umělohmotným, abych nesedřel povrchovou úpravu - např. hlava).

Po rozebrání jsem ještě dokoupil tyto nové věci, které se mi moc nelíbily stavem: nový mosazný difuzor (starý hliníkový byl značně zoxidovaný a nepůsobil moc vzhledně + precizní sítko, nové silikonové hadičky na nasávání vody z nádržky a přepad z OPV (neoriginál na metry za pár korun), nicméně nic z toho nebylo nezbytně nutné, jen třeba ty hadičky byly zašlé a nešlo to rozumně vyčistit, tak mi to nebylo moc sympatické. To samé se sítkem a difuzorem (což už ale bylo trošku dražší, ale zas to mám na věky).

Současně jsem pořádně vymyl case kávovaru i uvnitř, aby zde nebyly nějaké zbytky kávy a podobně, vysušil a opět složil zpět (dle fotek). Celkově práce na dva večery.

Co se týká příslušenství, tak misky, které jsem ke kávovaru dostal, byly dost zničené (zašlé a nejde vyčistit a taky se je předchozí majitel snažil nějak brousit), tak jsem si koupil novou LM Advanced 14g (reálně vejde cca. 15-16g kávy) z coffeesource za 280. Pravda, že do této misky je klasický 58mm tamper trošku malý viz jiné vlákna, asi bez problémů vejde 58,5mm, tak pokud nemáš tamper a budeš kupovat, tak si ho asi vyber až podle zvolené misky (značky misek). Velký výběr rozměrů i typů mají např. v bunacafe. Mám ještě v plánu koupit 7g misku LM Advanced na 41mm tamper, ale aktuálně stejně nemám potřebu dělat singleshoty, takže to nespěchá.

Soupis věcí, bez kterých se neobejdeš na začátek:
- dobrá dvouporcová (případně i jednoporcová) miska (viz výše)
- tamper na tuto misku (asi 58 nebo 58.5mm na dvouporcovou)
- mlýnek (máš)
- hrníčky na espresso či cappuccino (já jsem koupil menší na cappuccino - 150ml a používám i na doppio, ať nemám doma mraky různých kávových hrníčků)
- nějakou utěrku/hadr čistě na tyto účely na otírání sprchy, páky atd. - hlavně ze začátku je okolo přípravy kávy dost bordelu, než to člověk chytne do ruky a pochopí co a jak
- stopky (stačí třeba z Ikea magnetické za 50kč)
- idálně odměrku na kávu, ať víš objem hotového nápoje, nebo můžeš vážit (hrníček + espresso) - budeš potřebovat zejména ze začátku, než vychytáš všechny věci (https://www.kavovary-doplnky.cz/p/1637/odmerka-sklenena)

Co budeš potřebovat hned následně:
- detergent na čištění páky, hlavy a dalších částí od kávových usazenin (https://www.kavovary-doplnky.cz/p/5466/ ... ffee-clean)
- slepá miska na čištění hlavy/sítka (https://www.kavovary-doplnky.cz/p/172/m ... niverzalni)
- něco na odvápňování - dej pozor, ať se dá použít i pro hliníkový boiler! (https://www.kavovary-doplnky.cz/p/5491/ ... clean-plus)
- nějaký štěteček na čištění těsnění hlavy (je nutnost, abys vymetl případné kávové zbytky - občas se mi stane, že nedotáhnu páku dobře a káva proteče kolem těsnění, pak se to blbě bez potřebného nářadí čistí)

Co budeš možná potřebovat:
- pokud budeš dělat mléčné nápoje, pak konvičky na pěnění mléka - kup si alespoň 2 (já mám 350ml a 600ml, ale možná budu potřebovat na jedno cappuccino do 150ml hrníčků ještě menší konvičku, v té 350ml jednu porci asi neuděláš - gaggia má krátkou trysku na pěnění)
- teploměr na pěnění mléka - hodí se hlavně na začátky, abys nepřepaloval mléko
- knockbox - na vyklepávání použité kávy - zatím nemám a je to bez toho opruz
- tampovací stanici nebo podložku - jde bez problémů i bez toho, třeba na prkénku, ale zase, je to nevzhledné, prkénko pak překáží, páka se může při tampování viklat atd.
- váha na vážení pomleté kávy (pokud budeš aspoň ze začátku kávu v páce vážit, pak se ti bude lépe dařit stejné shoty - jinak se ti může snadno stát, že uděláš vše stejně (aspoň si myslíš že stejně) a káva je naprosto jiná - pravděpodobně nastala změna v množství kávy a tampování - pokud eleminuješ možnost, že máš jiné množství namleté kávy, pak se ti snadněji hledá chyba v procesu - pravděpodobně změna v distribuci kávy do misky či tampování).

U váhy si dej pozor na tyto věci:
- Váha musí umět měřit s přesností alespoň 0.1g
- mít dostatečná rozsah, jelikož samotná páka váží třeba 300-400g, taky samotný keramický hrnek na doppio může vážit i stovky gramů (200?)
- mít dostatečně velkou/malou vážící plochu - pokud budeš chtít vážit kávu v páce, pak na váhu musí jít položit celá páka. Můžeš samozřejmě vážit v nějaké misce, pak přesypat do páky, časem vážení odbourat, až se naučíš správnou distribuci kávy a tampování
Uživatelský avatar
tiny
Příspěvky: 28
Registrován: úte 25. dub 2017 21:25:28
bydliště: Postřižín
kávovar: Gaggia Classic Gold
mlýnek: Gaggia MDF white

Re: Bazarový kávovar - čo urobiť po kúpe (Gaggia Classic)

Příspěvek od tiny »

Ještě doplnění, dostal jsem nahou páku k tomuto kávovaru. Skvělá věc na učení distribuce a tampování + pěkný pohled pro oko. Doporučuju.

Začínal jsem na klasické zavřené páce a divil se, že jednou proteče káva v pořádku za 20-30s a podruhé provalí za 10s, neustále jsem si hrál s mletím a nebyl schopen trefit správnou hrubost. Po použití nahé páky se to všechno vysvětlilo, mlýnek není potřeba zběsile štelovat, nastav něco, co +/- odpovídá časově a objemově espressu (nebo dvojitému) a trénuj tamping a distrubuci a až budeš mít toto jakš takš zvládnuté, pak můžeš dopilovat hrubost mletí na konkrétní kávu.

S nahou pákou pěkně vidíš, že ti to kanálkuje, nebo proteče kolem obvodu mezi miskou a kávou a podobně a ladíš a ladíš až se to začne dařit. Z mého zkoušení se potvrdilo, co tady mnozí na fóru razí - netampovat velkou silou, mnohem důležitější je rovnoměrnost, stačí lehce - s tím můžeš pak taky experimentovat, ale až se ti daří dělat stabilní dobré espresso. Já byl ze začátku s nahou pákou jednak překvapen, jak špatně tampuju dělám přípravu před tampováním a druhak překvapen, jak se může člověk u dělání kávy zaprasit:)) Nahá páka stříkala snad všude, mohl jsem čistit kávovar znovu:)) Nic z toho v klasické páce nevidíš a můžeš jen hádat, co se v misce stalo.
Uživatelský avatar
modemo
Příspěvky: 10
Registrován: pát 27. led 2017 9:30:28
bydliště: Hodonín
kávovar: Gaggia Classic, Moka
mlýnek: Demoka GR-0203

Re: Bazarový kávovar - čo urobiť po kúpe (Gaggia Classic)

Příspěvek od modemo »

To tiny:
Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Je v nej všetko, čo som potreboval a verím, že to pomôže aj niekomu inému. Samozrejme človek nemusí hneď letieť a nakúpiť za 3 tašky príslušenstva, ale aspoň vie, že to existuje, keď to bude potrebovať.
Keď kávovar dorazí, mám ho v pláne nahrubo vyskúšať, či hreje, tlačí, atď... a potom mu urobiť komplet rozborku aj s odvápnenie. Pôvodný majiteľ nepôsobil, že by sa tomu nejako extra venoval, preto očakávam, že to nikdy ani neodvápňoval.

K tomu "Detergent Scale Clean Plus" som sa díval do návodu, že by mal byť vhodný aj na hliníkový bojler, tak snáď bude OK.
Uživatelský avatar
Rookie1
Příspěvky: 8
Registrován: pon 22. led 2018 16:30:23
bydliště: Olomouc
kávovar: Gaggia Coffee (r.v. 1995)
mlýnek: Gaggia MDF (celokovový)

Re: Bazarový kávovar - čo urobiť po kúpe (Gaggia Classic)

Příspěvek od Rookie1 »

tiny píše: Po rozebrání jsem ještě dokoupil tyto nové věci, které se mi moc nelíbily stavem: nový mosazný difuzor (starý hliníkový byl značně zoxidovaný a nepůsobil moc vzhledně + precizní sítko, nové silikonové hadičky na nasávání vody z nádržky a přepad z OPV (neoriginál na metry za pár korun), nicméně nic z toho nebylo nezbytně nutné, jen třeba ty hadičky byly zašlé a nešlo to rozumně vyčistit, tak mi to nebylo moc sympatické. To samé se sítkem a difuzorem (což už ale bylo trošku dražší, ale zas to mám na věky).
pocítil jsi nějaký rozdíl v kvalitě s novým mosazným difuzorem a precizním sítkem?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Bazarový kávovar - čo urobiť po kúpe (Gaggia Classic)

Příspěvek od primacafe »

O výměně difuzoru a precizního sítka najdete informace v příslušných vláknech.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Zamčeno

Zpět na „Začínáme s kávovarem na espresso“