Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Co espresso je, jak se připravuje
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Rostacl

Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od Rostacl »

Dobrý den, mám na vás prosbu. Vlastním kávovar Delonghi EC 685-vím,že to není ideální volba. Po přečtení příspěvků zde na fóru jsem objednal nepřetlakové sítko pro 1 porci kávy (

Kód: Vybrat vše

 https://www.rhvending.cz/delonghi-nd-sitko-filtracni-525mm-do-paky-pro-1-porci-bar-41-ec100200/
). Zajímalo by mě, kolik gramů kávy by se ideálně mělo do sítka dát? Zdali všude psaných +-7,2g kávy nebo plná miska a utlačit silou asi 20kg?...a extrakci následně doladit hrubostí mletí? Děkuji za odpověď, jako začátečník jsem rád za každou radu :)
Uživatelský avatar
lubost
Příspěvky: 33
Registrován: stř 23. srp 2017 8:39:05
bydliště: Ždiar
kávovar: Lelit Elizabeth PL92
mlýnek: Eureka Mignon

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková sítka

Příspěvek od lubost »

Zajtra by mi malo dojst nove tesnenie na EC850M, kde som toto sitko (filter) zacal pouzivat, ale tieklo mi to okolo hlavy... tak snad, ked vymenim tesnenie, tak skusim odvazit, kolko kavy som daval... lebo daval som do plna, zarovnal a utlacil... ale nevazil som, kolko sa toho tam voslo...
Zatial pouzivam povodne pretlakove, do ktoreho som navrtal diery, cize uz nie je pretlakove :-D, ale v hlave dobre tesni.... Po utlaceni to tecie asi 25 sekund, ale natecie mi cca o tretinu viac (cca 40 ml), ale celkom pre mna dobra kava...(uz riesim Lelit, snad tento tyzden objednam).
Lubo
======================================
Kavovar: Lelit Elizabeth PL92 (predtym Lelit PL41PLUST, predtým De Longhi EC850M a nepretlakove filtre)
Mlyncek: Eureka Mignon (predtym Krups GVX242)
Uživatelský avatar
lubost
Příspěvky: 33
Registrován: stř 23. srp 2017 8:39:05
bydliště: Ždiar
kávovar: Lelit Elizabeth PL92
mlýnek: Eureka Mignon

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od lubost »

A este urcite odporucam prestudovat toto vlakno... http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... 150&t=2367
Lubo
======================================
Kavovar: Lelit Elizabeth PL92 (predtym Lelit PL41PLUST, predtým De Longhi EC850M a nepretlakove filtre)
Mlyncek: Eureka Mignon (predtym Krups GVX242)
Rostacl

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od Rostacl »

Super moc děkuji za pomoc :) Netrpělivě čekám, až nepřetlaková miska dorazí...A doufám, že se mi podaří alespoň takové expresso, jako já právě v tom vlákně na obrázcích. Protože to co mi zatím z přetlakové misky vytéká je absolutně bez té krásné "husté" konzistence a bez jakékoliv cremy :)
Uživatelský avatar
lubost
Příspěvky: 33
Registrován: stř 23. srp 2017 8:39:05
bydliště: Ždiar
kávovar: Lelit Elizabeth PL92
mlýnek: Eureka Mignon

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od lubost »

milion krat spominane, milionkrat uz tu pisane... kava z bezneho obchodu, dokonca uz namleta, necakajte ziaden zazrak, skor totalne zhorsenie po tychto upravach... jedine cerstva, dobra kava a aspon priemerny mlyncek, ja pouzivam (zatial) vid moj podpis a po tychto zmenach a upravach naozaj mam aj s tymito pristrojmi (tuctovy kavovar+tuctovy mlyncek) ovela lepsiu kavu, ako v mnohych nasich restauraciach a kaviarniach... nechcem nikoho urazit (hlavne tie podniky), ale bohuzial je to tak... a urcite aj novy tamper, ten som si tiez zakupil na mieru pre tieto filtre... s tym plastovym to bolo trapenie...
Lubo
======================================
Kavovar: Lelit Elizabeth PL92 (predtym Lelit PL41PLUST, predtým De Longhi EC850M a nepretlakove filtre)
Mlyncek: Eureka Mignon (predtym Krups GVX242)
Rostacl

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od Rostacl »

Kávu kupuji v místní pražírně s tím, že si ji od nich zatím nechávám namlít-vím, že to rozhodně není ideální jelikož si je s hrubostí/jemností je třeba pohrát. Ale mlýnek je v řešení :) ...Každopádně děkuji za info...Snad bude nepřetlak. miska těsnit :D :D
Rostacl

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od Rostacl »

A když jsme ještě u toho tamperu: na tu nepřetlakovou misku pro 1 porci máte jaký průměr?Miska by mela být 52,5mm....takže tamper 52mm?Díky
Uživatelský avatar
lubost
Příspěvky: 33
Registrován: stř 23. srp 2017 8:39:05
bydliště: Ždiar
kávovar: Lelit Elizabeth PL92
mlýnek: Eureka Mignon

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od lubost »

tamper ma 51 mm, objednaval som tak, aby pasoval do povodnych pretlakovych misiek, v tych nepretlakovych je to tiez na chlp presne, lebo oni sa kusok pod obrubou zuzuju a tak to dokaze akurat natlacit... dokonca si myslim, ze kludne by aj 50,5 mm bolo vhodnejsie, aby ten tlak sa prenasal sa celu kavu, lebo ak jej date menej, tak ostane pritlaceny na tej zuzenej obrube...
Dvojporcova miska vyzera, ze sa nezuzuje, ale opat tamper nedosadne v prazdnej miske na dno, ale ostane "zakliesneny" zhruba v polovici filtra...
v kazdom pripade 51 mm pasuje (aspon u mna) uplne presne na obvod tychto filtrov...
Lubo
======================================
Kavovar: Lelit Elizabeth PL92 (predtym Lelit PL41PLUST, predtým De Longhi EC850M a nepretlakove filtre)
Mlyncek: Eureka Mignon (predtym Krups GVX242)
Uživatelský avatar
lubost
Příspěvky: 33
Registrován: stř 23. srp 2017 8:39:05
bydliště: Ždiar
kávovar: Lelit Elizabeth PL92
mlýnek: Eureka Mignon

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od lubost »

este som objavil napr. toto, co by mohlo byt original k povodnym filtrom a asi by lepsie pasoval na tie nove nepretlakove...

Kód: Vybrat vše

https://www.rhvending.cz/delonghi-tamper-nerez-pechovadlo/
PS: Tesnenie doslo, ale ked som isiel vymenit, zistil som, ze musim kupit este jedno, lebo som objednal to vacsie a nie to mensie, co tesni prave prirubu na pake... :-(
Lubo
======================================
Kavovar: Lelit Elizabeth PL92 (predtym Lelit PL41PLUST, predtým De Longhi EC850M a nepretlakove filtre)
Mlyncek: Eureka Mignon (predtym Krups GVX242)
Rostacl

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od Rostacl »

Moc díky....Ale tím pádem jsem v pasti :D Jako tak nejak si myslím,že tu misku budu plnit celou:takže odhaduju asi 10g kávy?:) Takže teď nevím, zdali zvolit tu 51 nebo 50,5 :D ...Já stále čekám na nepřetlakovou misku-dopravce zaskočil sníh : ))
Uživatelský avatar
dali001
Příspěvky: 23
Registrován: sob 05. srp 2017 18:19:13
bydliště: České Budějovice
kávovar: DeLonghi EC680
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od dali001 »

Neoriginální miska není to pravé ořechové, voda bude prosakovat i s novým těsněním- vyzkoušeno. EC 685 už má inovovaná sítka pro lepší čištění, nebo ne? Tato sítka jsou rozkládací na dva díly, takže není problém upravit je na nepřetlakové- například vyvrtat do spodního dílu větší dírku, například 3mm, nebo odříznout nebo odbrousit celý spodek, potom vyžadují přiměřené tampování. Tamper 51mm jsem koupil v Číně (Aliexpress) za cca 300Kc. Mimochodem- z čerstvě upražené kávy kvalitně umlete, udělá i původní přetlaková miska mnohem lepší presso nez nepřetlaková+kafe ze supermarketu.
Uživatelský avatar
lubost
Příspěvky: 33
Registrován: stř 23. srp 2017 8:39:05
bydliště: Ždiar
kávovar: Lelit Elizabeth PL92
mlýnek: Eureka Mignon

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od lubost »

Potvrdzujem do písmena všetko :-D
Tie nové originál misky majú to tesnenie, ja som na ňom ešte orezal to "uško", o ktoré sa tamper niekedy opieral... ale po rozobratí nie je problém v pohode prevŕtať dierky, či vyrezať spodok a je z toho krásne nepretlakové sitko, ktoré tesní spoľahlivejšie, ako tu spomínané, ale v ktorom je zase gumové tesnenie... ale ta káva aj tak následne ešte tečie v páke po plastoch, takže to až tak nevadí (zatiaľ)... pomer cena/kvalita (hlavne ak nemáte odskúšanú lepšiu kvalitu) je celkom dobrá.
Asi dnes už idem objednať nový kávovar a mám obavy, že budem iba ešte viac trpieť, lebo už bude veľmi veľký problém si dať hocikde kávu :-D
PS: Aj na tom pôvodnom (ja mám zatiaľ EC850M) odporúčam prestavovať teplotu podľa chuti kávy, naozaj aj na tomto stroji to pomáha, aj keď má iba tri možnosti, tak rozdiel pri rôznych kávach medzi najnižšou a najvyššou teplotou je v chuti kávy markantný...
Lubo
======================================
Kavovar: Lelit Elizabeth PL92 (predtym Lelit PL41PLUST, predtým De Longhi EC850M a nepretlakove filtre)
Mlyncek: Eureka Mignon (predtym Krups GVX242)
Uživatelský avatar
dali001
Příspěvky: 23
Registrován: sob 05. srp 2017 18:19:13
bydliště: České Budějovice
kávovar: DeLonghi EC680
mlýnek: Rancilio Rocky

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od dali001 »

Přesně tak, teplota má zásadní vliv na chuť. Já na EC 680 používám zásadně tu nejnižší teplotu, presuju 30 vteřin.
Spodek misky mám zcela oříznuty a aby káva netekla kolem, jak také píšeš, mám na spodku páky jakýsi gumový trychtýř. Ten navíc neochlazuje vytékající kávu tolik, jako původní kovový spodek misky.
Pokud kávovar umí regulovat teplotu, není co řešit, důležitý je spolehlivý mlýnek, čerstvě upražená káva a správný postup při přípravě.
Rostacl

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od Rostacl »

To možná vypadá jako nejlepší varianta...Odříznout spodek, čímž vytvořit nepřetlakovou misku s originální přírubou, takže těsní :)
Rostacl

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od Rostacl »

Můžu se ještě prosím zeptat, zdali se čas extrakce začíná počítat od zapnutí tlačítka?...Tedy se do času počítá i první zapnutí, vypnutí a následné opětovné zapnutí čerpadla?:) Díky
Uživatelský avatar
lubost
Příspěvky: 33
Registrován: stř 23. srp 2017 8:39:05
bydliště: Ždiar
kávovar: Lelit Elizabeth PL92
mlýnek: Eureka Mignon

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od lubost »

Ak som si správne zapamätal, tak som už to tu niekde v nejakých príspevkoch čítal, prípadne to, čo som na internete videl, tak stále sa to počítalo úplne od začiatku... čas začali merať spustením extrakcie, či už tam bola aj preinfúzia, alebo nie... ale snáď sa vyjadria skúsenejší...
Lubo
======================================
Kavovar: Lelit Elizabeth PL92 (predtym Lelit PL41PLUST, predtým De Longhi EC850M a nepretlakove filtre)
Mlyncek: Eureka Mignon (predtym Krups GVX242)
Uživatelský avatar
cripo
Příspěvky: 13
Registrován: sob 23. pro 2017 22:45:52
bydliště: STUPAVA
kávovar: Delonghi ec 685
mlýnek: Iberital Challenge Automatic

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od cripo »

dali001 píše:Přesně tak, teplota má zásadní vliv na chuť. Já na EC 680 používám zásadně tu nejnižší teplotu, presuju 30 vteřin.
Spodek misky mám zcela oříznuty a aby káva netekla kolem, jak také píšeš, mám na spodku páky jakýsi gumový trychtýř. Ten navíc neochlazuje vytékající kávu tolik, jako původní kovový spodek misky.
Pokud kávovar umí regulovat teplotu, není co řešit, důležitý je spolehlivý mlýnek, čerstvě upražená káva a správný postup při přípravě.
Prosím ťa, vidíš v káve aj rozdiel, keď upraviš teplotu? Na 680 sú tri úrovne, merať som to veru nemeral... Ďakujem.
Uživatelský avatar
lubost
Příspěvky: 33
Registrován: stř 23. srp 2017 8:39:05
bydliště: Ždiar
kávovar: Lelit Elizabeth PL92
mlýnek: Eureka Mignon

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od lubost »

Ja na svojom EC850M mozem nastavovat tiez iba tri urovne, nikdy som teplotu nemeral, ale na najvyssej sa to bude asi blizit k bodu varu, lebo ak hned po extrakcii zapnem davkovanie vody (doplnok u tohto pristroja) pre lungo, tak vychadza aj para (proste pri nizsich dvoch urovniach sa tento jav nevyskytuje).
V pondelok by som mal mat doma novy kavovar, spolu s nim som objednal aj teplomer na mlieko, tak pripadne mozem zmerat aj teplotu vody pre tie tri stupne na povodnom kavovare.
Pri dodrzani postupov a uprave teploty som citil rozdiel (menej kysle alebo menej horke...). Mal som kavu z praziarne, kde som bol upozorneny, ze tento druh je kyslejsi... Popravde velmi ma neoslovila tato kava, ale odlozil som si este z tejto davky, ze vyskusam buduci tyzden na lepsom kavovare (Lelit PL41PLUST aj s PIDom)... maly kusok som si dal zomliet priamo v praziarni, ale ani to nepomohlo, buduci tyzden pride aj novy mlyncek (Eureka Mignon), tak uvidime...
Lubo
======================================
Kavovar: Lelit Elizabeth PL92 (predtym Lelit PL41PLUST, predtým De Longhi EC850M a nepretlakove filtre)
Mlyncek: Eureka Mignon (predtym Krups GVX242)
Uživatelský avatar
cripo
Příspěvky: 13
Registrován: sob 23. pro 2017 22:45:52
bydliště: STUPAVA
kávovar: Delonghi ec 685
mlýnek: Iberital Challenge Automatic

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od cripo »

Mne včera prišiel mlynček Iberital Challenge Automatic, tak cez víkend budem testovať, správne ho nastaviť a skúsim aj teplotu. Som zvedavý.
Uživatelský avatar
lubost
Příspěvky: 33
Registrován: stř 23. srp 2017 8:39:05
bydliště: Ždiar
kávovar: Lelit Elizabeth PL92
mlýnek: Eureka Mignon

Re: Delonghi EC 685-nepřetlaková miska

Příspěvek od lubost »

Tak došli komplet tesnenia, ale vymenil som iba to, ktoré rieši kontakt s pákou... ale veľmi som si nepomohol, aspoň tie moje "neoriginál" nepretlakové misky 100%ne netesnia... je to kúštik lepšie, ako bolo, ale ak viac natampujem, tak to stále preteká zhora okolo páky :-(
V každom prípade do single misky som dal 8 g kávy, ale to bolo málo, tamper to nie veľmi utlačil, keďže do toho zúženého miesta nevojde... zajtra skúsim viac (aspoň 9 g).
Do double misky sa mi vošlo 16 g kávy, ale to bolo "hooodne kopcom", utampoval som to, cítil som, že káva sa po utiahnutí určite dotýka sitka (po vybratí bolo vidieť otisk šrubky), v každom prípade za 25 s natieklo do dvoch pohárov cca po 30 ml... najbližšie dám ale menej kávy.
Fotku som robil asi až po dvoch minútach, kedy ma to napadlo... (kým som našiel mobil, spustil foťák a cvakol, možno aj viac času prešlo).
Šálky na fotke vyzerajú ako obludy, ale sú to tie najmenšie zo série, 60 ml veľkosť.
Káva bola veľmi, veľmi dobrá (keďže lepšiu nepoznám :rofl: ), tak až mám normálne obavy z pondelka, keď by som mal doviezť z BA nový kávovar a neviem si veľmi predstaviť, že z toho vylezie ešte niečo lepšie... to už sa môžem potom rovno :pic:

Uvidíme, teším sa, že môžem synovi/neveste odovzdať kávovar, z ktorého sa tiež dá vyčarovať slušná káva (na upresnenie, DeLonghi, EC850M)...
A keď prídem na návštevu, tak viem, že si u nich kávu dám... lebo tých miest bude čoraz menej, kde si dám kávu :-D
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Lubo
======================================
Kavovar: Lelit Elizabeth PL92 (predtym Lelit PL41PLUST, predtým De Longhi EC850M a nepretlakove filtre)
Mlyncek: Eureka Mignon (predtym Krups GVX242)
Odpovědět

Zpět na „Začínáme s kávovarem na espresso“