Bialetti Brikka Elite

Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
URIEL23
Příspěvky: 17
Registrován: sob 24. kvě 2014 13:19:21
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od URIEL23 »

Zdravím potrebujem poradiť kúpil som si túto mokka konvičku a stále sa mi nedarí káva je až príliš horká a uplne bez peny mám 4-šalkovú verziu a kávu PC vodu dávam ohriatu na 90 stupnov ak niekto pomôže budem velmy rád.
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od dape »

Se 4-porcovou verzí nemm zkušenosti, ale asi bych začal od tohoto:
1. vodu vlažnou až teplejší - z kohoutku, nalívat tam 90C vodu, to jsem nezkoušel, nevím, jak yb to dopadlo, i když ohřev by byl kratší, ale třeba káva potřebuje "trochu času", nevím.
2. Množství vody - v horní nádobě je rantl "H20", podle něj odměřit
3. Množství kávy - já bych začal od toho, že mi perfektně funguje 14-15g na 2 porce, tedy na 4 porce bych volil kolem 30g, neutlačovat, jen zarovnat Když se do sítka káva lehce nasype, zarovná, tak zhruba lemuje svůj horní okraj. Co se týče hrubosti mletí - melu jako na espresso (nechce se mi přenastavoat mlýnek, jsem línej :-), tedy relativně dost jemně,
4. Nad plamen - menší desku tak, aby pokud možno se neohříval moc bok.
5. Během ohřívání se může trochu kávy vyextrahovat, ale jen nepatrná část, pak to vyhrkne ven i s pěnou. Jak se to začne valit, oddělat z plamene.

Že káva je teplejší než z espressa - ano. Přece jenom do horní nádoby se vyextrahuje káva o teplotě cca 90C, ale nějak mi to v ničem nevadí.

Měla by tam být fakt pěna, i z arabiky. Pokud to pěnu i pak nedělá, to pak vůbec nevím, možná Giro. Napadá mne, že třeba to máš málo utažené, že by tlak mohl utíkat bokem, nebo špatné množství vody nebo málo kávy.

Asi by pomohlo video nebo popsat Tvůj postup.
Uživatelský avatar
giro
více pokročilý
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 14. lis 2013 12:30:38
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od giro »

Netečie to príliš pomaly, t.j. namleté veľmi najemno?
Uživatelský avatar
URIEL23
Příspěvky: 17
Registrován: sob 24. kvě 2014 13:19:21
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od URIEL23 »

Zle som sa vyjadril horku kávu som myslel ako hořku. Kávu som tiež len zarovnal neutláčal vodu dávam po ventil napriek tomu žiadna pena a ako som písal hořka.
Naposledy upravil(a) URIEL23 dne úte 03. úno 2015 22:14:02, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
URIEL23
Příspěvky: 17
Registrován: sob 24. kvě 2014 13:19:21
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od URIEL23 »

Ešte som zabudol stupeň mletia som skúšal od 8 po 20.
Uživatelský avatar
giro
více pokročilý
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 14. lis 2013 12:30:38
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od giro »

Vodu treba podla vrchnej odmerky ...
dape
více pokročilý
Příspěvky: 480
Registrován: čtv 15. dub 2010 14:07:02
bydliště: Brno
kávovar: Rocket Giotto Type V PID (2018)
mlýnek: Eureka Libra

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od dape »

URIEL23 píše:Zle som sa vyjadril horku kávu som myslel ako hořku. Kávu som tiež len zarovnal neutláčal vodu dávam po ventil napriek tomu žiadna pena a ako som písal hořka.
:-) aha, jasně. míval jsme ji taky hořkou. Když dáš vody ale nepatrně méně (podle horní odměrky - ne podle spodní rysky) tak nebude tak hořká. Vyzkoušej to. Když to trefíš, bude chutnat (dost podobně myšleno hořko nebo kyselo nebo neutrálně) jako z kávovaru.
Uživatelský avatar
URIEL23
Příspěvky: 17
Registrován: sob 24. kvě 2014 13:19:21
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od URIEL23 »

Ďakujem za rady chuť je už lepšia ale pena žiadna sa mi zdá že to pomali vyteká bez ohladu na hrubosť.Sa cítim trapne že pri takejto jednoduchej príprave sa mi nedarí.
Uživatelský avatar
mr-tomas
Příspěvky: 1
Registrován: sob 04. črc 2015 15:44:51
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od mr-tomas »

Zkouším 4porcovou konvičku a první pokusy byli fakt nepoživatelný. Hořký, bez pěny, asi jako dvojitá dávka instantního. Prostě hnus. Pak jsem začal dávat vody podle horní rysky a ubral jsem dávku kávy na cca 16g a mletí jsem přidával na hrubosti. Postupně se začalo dělat čím dál více pěny a chuť se pořád zlepšovala. Teď jsem na střední hrubosti a chuťový výsledek je velmi slušný. Na více pěny mi funguje lžičkou přidržet ten ventil aby se více natlakovala.
Uživatelský avatar
mildafleck
začátečník
Příspěvky: 61
Registrován: pon 14. lis 2016 22:40:37
bydliště: Čtyřkoly
kávovar: Bialetti Brikka,La Scala Butterfly
mlýnek: Porlex Tall,Compak K3 Touch Advanced

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od mildafleck »

Zdravím chtěl by jsem oživit toto téma zakoupil jsem si Bialetti Brikka Elite a jsem z ní docela zklamaný.Myslel jsem že tím vykreju období mezi vychutnáním Espressa z pákovky respektivně že si po ránu když všichni vyspávají udělám nerušeně na ručním mlýnku dobrou kávu.výsledek je takový že by jsem to nejradši vyhodil z okna.Káva je hnusná jako překapaná pěna když už se povede tak to ani nestihnu nalít do hrníčku a žádná není.Musím říct že mi to chutná méně než poctivej "Turek".Máte nějaké zkušenosti ohledně této konvičky.Myslel jsem si že to bude jako na videu z Youtube a zatím mi přijde že je to videomontáž. Samozřejmě bude asi záležet na kávě.nevím
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od papun »

Základní otázka jakou si použil kávu?

Pak může být problém v hrubosti mletí. A taky zkus do spodní nádoby nalít horkou vodu z konvice a jen to na sporáku dotáhnout. Zkrátí se tím čas ohřívání celého systému a zmenší se tak hořkost. Tento problém bývá zpraviidla u jednošálkových konviček.
Uživatelský avatar
mildafleck
začátečník
Příspěvky: 61
Registrován: pon 14. lis 2016 22:40:37
bydliště: Čtyřkoly
kávovar: Bialetti Brikka,La Scala Butterfly
mlýnek: Porlex Tall,Compak K3 Touch Advanced

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od mildafleck »

Dneska jsem opět laboroval a už se začalo dařit.Problém je v mletí všude uváděj mlít nahrubo, ale mě se osvědčil opak. Můj postup používám směs Arabica z místní pražírny mám jí vyzkoušenou i na pákovce.

1.nalít studenou přefiltrovanou vodu dát přesné množství dle značení v horní nádobce značeno H2O
2.odměřím množstí kávy na váze 14g
3.namelu kávu na ručním mlýnku Porlex Tall na druhý nejemnější stupeň(na espresso do páky melu na Gaggia na 4 stupeň a do moka mi přijde z Porlexu o trošku jemnější)
4.nasypat kávu do zásobníku nepěchovat pouze lehce sklepat do roviny
5.sešroubovat a řádně dotáhnou pozor musí řádně těsnit(mě netěsnila musel jsem upravit zásobník na kávu)
6.dám na plynový vařič na nejnižší teplotu
7.vařím cca 5 minut začne vytékat
8. počkám až začne dotékat káva a začnou jít první bubliny ihned vypnu vařič
9.počkám cca 3 sec než začnou bubliny slábnout a ihned nalévám do šálku
Pozor šálek nahřát na teplotu o krémě se nedá mluvit, ale pěnu mi to udělá celkem slušnou
Takto mi káva opravdu vyhovuje a pochutnám si.Jenom nechápu jak může někdo mlít nahrubo čím je káva hrubší tím spíš mi to přijde spíše jako hořká obarvená voda asi jako překapaná káva před 20 lety z kávovaru z NDR...................
Uživatelský avatar
VlastimilMana
Příspěvky: 6
Registrován: sob 07. led 2017 11:47:29
bydliště: Zlín
kávovar: zatím žádný
mlýnek: nemám

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od VlastimilMana »

Hezký den,
jsem tu nový, s přípravou kávy nemám téměř žádné reálné zkušenosti. Chci si koupit konvici Bialetti Brikka a mám pár otázek, obav. Tohle vlákno jsem pročítal, takže se snad otázky nebudou opakovat, kdyžtak mi to doufám odpustíte :)
Nevím jestli konvici na 4 nebo 2 šálky. Občas budu dělat kávu pro sebe, občas pro více lidí, takže by se vyplatila i větší, nicméně mám starost o náročnost přípravy. Takže otázka zní, jestli je těžší příprava ve větší konvičce, než v malé ? A ještě jestli je možno udělat i ve větší konvičce udělat menší porci ? Respektive poloviční ? Neztratí tím připravený nápoj na kvalitě ?
Je rozdíl mezi Bialetti Brikka a Bialetti Brikka Elite ?
Uživatelský avatar
wladas
silně pokročilý
Příspěvky: 518
Registrován: ned 15. úno 2015 16:27:30
bydliště: Bratislava
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer SJ

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od wladas »

VlastimilMana píše:, jestli je těžší příprava ve větší konvičce, než v malé ?
Nie.
VlastimilMana píše: A ještě jestli je možno udělat i ve větší konvičce udělat menší porci ?
Nie. Davkovanie kavy a vody musi byt dodrzane.
Kavovar: Carimali Alfa (misky LM Advanced), Rancilio Silvia V4, Moka Pepita 3, Bialetii moka express 6
Mlynec: Mazzer Super Jolly doserless, Fiorenzato T80 doserless, OE Lido E
Predosla vybava: Rancilio MD40, Gaggia MDF, Krups GVX2 moded
Uživatelský avatar
VlastimilMana
Příspěvky: 6
Registrován: sob 07. led 2017 11:47:29
bydliště: Zlín
kávovar: zatím žádný
mlýnek: nemám

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od VlastimilMana »

Dobře, děkuji za odpověď. A jestli je rozdíl mezi různými názvy brikka konviček nevíte ? Narazil jsem už na 3. Brikka, Brikka elite, Brikka new a nevím kterou vzít. Logicky se nabízí tu nejlevnější, ale nevím, jestli nebudu strádat na kvalitě oproti jinému druhu brikka konvičky ?
+ dosáhnu u 200 ml verze stejně "velké" pěny jako u verze 100ml, nebo s větším objemem kávy bude pěny ubívat ?
Uživatelský avatar
Vlad
více pokročilý
Příspěvky: 145
Registrován: stř 15. čer 2016 12:49:19
bydliště: Michalovce
kávovar: jura, delonghi, french press bodum, bialetti, atd.
mlýnek: Lodos

Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od Vlad »

Priamo v Bialetti mi povedali, ze neustale vylepsuju svoje produkty a niektore z nich su na trhu v priemer pol roka, potom to minimalne vylepsia a vznikne novy produkt s novym nazvom.
Uživatelský avatar
VlastimilMana
Příspěvky: 6
Registrován: sob 07. led 2017 11:47:29
bydliště: Zlín
kávovar: zatím žádný
mlýnek: nemám

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od VlastimilMana »

Milý kávaři, musím se na Vás obrátit s dotazem. Dnes mi došla brikka konvička. Měl jsem za to, že průhledná část na víku je vyplněna sklem. V mé konvičce neni vyplněna vůbec, respetive ve víku je díra.
Můj dotaz tedy zní: Je pravidlem, že je víko vyplněno sklem ? Nebo naopak neni vyplněno vůbec ? Jak to máte vy ?
stránka ze které mám konvičku mi neřekla jestli je to správně, nebo špatně. Jestli to tam má být, nebo ne.
+ ještě na spodní části konvičky jsou mírné oděrky. Vím, že na funkčnost to vliv nemá, nicméně pokud má jít o nový výrobek počítal bych s tím, že žádná část nebude poškrábána..
Děkuji za odpověď
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od Redmann »

Túto kanvičku nemám, ale podľa obrázkov na webe a aj tohto videa by som tipol, ze tam sklo nie je
https://www.youtube.com/watch?v=ss-iI7vMB2A
https://www.youtube.com/watch?v=pDRU2CrgOJg
https://cdn.shopify.com/s/files/1/0895/ ... 1436890045
Uživatelský avatar
giro
více pokročilý
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 14. lis 2013 12:30:38
bydliště: Žilina
kávovar:
mlýnek:

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od giro »

To sklíčko tam prestali dávať z dôvodu dlhšej trvácnosti peny, aby ju kondenzujúca voda z viečka nezrážala.
Uživatelský avatar
mildafleck
začátečník
Příspěvky: 61
Registrován: pon 14. lis 2016 22:40:37
bydliště: Čtyřkoly
kávovar: Bialetti Brikka,La Scala Butterfly
mlýnek: Porlex Tall,Compak K3 Touch Advanced

Re: Bialetti Brikka Elite

Příspěvek od mildafleck »

Ano opravdu sklíčko tam není a není ani potřeba já třeba při přípravě nechávám víčko otevřené.Co se týče výběru konvičky jednoduše řečeno je třeba dodržet určenou dávku kávy a vody dle velikosti konvičky tudíž pokud jí chcete používat více sám určitě 2 porcovou lepší jí naplnit 2x než mít velkou na nic......Co se týká přípravy doporučuji můj uvedený postup ovšem záleží na kávě.Nejdůležitější je čerstvá káva s pražírny umletá těsně před přípravou.Druhý nejdůležitější bod je mlýnek.Vyzkoušel jsem všechny konvičky a určitě za mě doporučuji Brikku.I přes to že mám rád espresso tak konvička je srdeční záležitost zpočátku jsem s tím bojoval dnes si to užívám.Na konvičce je nádherný to že tak jednoduchá věc dokáže mít tolik možností (káva,mletí,množství kávy,množství vody,stupeň ohřevu) to vše ovlivní chuť Moka.Jinak z vlastní zkušenosti na 2 porcové začít na 14g kávy,mletí jako na espresso,voda přesně na značku H2O, ohřev cca na třetinu výkonu a sledovat po cca 2-3min by to mělo lehce protéci a z barvy se dá zjistit zda je potřeba něco doladit zhruba po 5 min by to mělo vytéct vše.Jinak pokud dáte do konvičky méně vody začne to téct dříve totéž pokud se zvětší výkon zahřívání konvičky.Jinak co se týká škrábanečků neřešit jde spíše o funkčnost spíše si dát pozor aby těsnila.Pozor umývat pouze čistou vodou!!!!!!!!!!!!!!!mějte na paměti že čím starší a používanější konvička je tím je káva z ní kvalitnější to píše přímo Bialetti
Odpovědět

Zpět na „BIALETTI“