La Pavoni Puccino PCL

Domácí pákové kávovary La Pavoni
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
berna
začátečník
Příspěvky: 66
Registrován: sob 15. čer 2013 23:41:57
bydliště: Praha Západ
kávovar: Ecm Technika PID, aeropress, hario vacpot, clever dripper
mlýnek: Mahlkonig Vario, Hario skerton

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od berna »

tak to taky bylo mysleno, kvuli kyblu si nebudu kupovat espresso jako vetsina populace :)
– Prosil bych jedno preso, ale ne to úplně malý, nějaký větší.
– Moment, takže budete si přát ristretto, espresso nebo lungo?
– NE, TY GASTROFAŠOUNE S DVOUHODINOVÝM KURZEM, CHCI NORMÁLNÍ PRESO, A PŘESTAŇ NA MĚ HRÁT TYHLE POŠAHANÝ HRY.
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od ondrada »

Ono hlavně na tom, že se část vody vrací zpátky do nádržky přes OPV, není nic špatnýho - od toho tam ten ventil je.
Uživatelský avatar
berna
začátečník
Příspěvky: 66
Registrován: sob 15. čer 2013 23:41:57
bydliště: Praha Západ
kávovar: Ecm Technika PID, aeropress, hario vacpot, clever dripper
mlýnek: Mahlkonig Vario, Hario skerton

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od berna »

Jj, tak pak je otázka k čemu tam je manometr(ozdoba),když od čerpadla se rozdělí do páky a do nadrzky.
A ktery z tlaku manometr ukazuje.
– Prosil bych jedno preso, ale ne to úplně malý, nějaký větší.
– Moment, takže budete si přát ristretto, espresso nebo lungo?
– NE, TY GASTROFAŠOUNE S DVOUHODINOVÝM KURZEM, CHCI NORMÁLNÍ PRESO, A PŘESTAŇ NA MĚ HRÁT TYHLE POŠAHANÝ HRY.
Uživatelský avatar
morseee1
více pokročilý
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19. úno 2008 11:49:13
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od morseee1 »

ukazuje tlak vody, ktore musi tlacit cerpadlo... cesta vody sa rozdeluje az vo ventile, ktory ma chranit celu sustavu pred vysokym tlakom. Preto vodu "odpusta" spat do nadrzky este pred tym ako sa dostane do boilera
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od ondrada »

Nesmysl, manometr by měl ukazovat tlak extrakce po regulaci OPV - soustava je uzavřená, tlak je v celé soustavě stejný. OPV nemá nic chránit, OPV má regulovat (omezovat) tlak extrakce, a často bývá nastavitelný.
Uživatelský avatar
morseee1
více pokročilý
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19. úno 2008 11:49:13
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od morseee1 »

neviem .. ale takto to predavaju napr pre Rancilio Silviu ..
http://www.pidsilvia.com/pgaugehowtoT1.htm

a okrem toho, ze reguluje tlak extrakcie, tak zaroven chrani aj cerpadlo ...nie nahodou ??
ondrada
silně pokročilý
Příspěvky: 1112
Registrován: úte 19. říj 2010 21:32:02
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od ondrada »

V případě vibračního čerpadla je to hlavně celkem jedno, když nemá kam tlačit tak se sice začne ohřívat, ale vydrží to celkem dlouho. Spousta levných kávovarů žádný ventily nemá - extrakce probíhá při tlaku daném čerpadlem a když se to ucpe, těch 15 bar vnitřní komponenty přežijou (a nebo začne kávovar téct). U strojů s rotačním čerpadlem je to něco jinýho, tam pak OPV plní i ochrannou funkci. Primárně je tam ale pořád kvůli regulaci tlaku a podle toho je nastaven. Ochrana je jen vedlejším efektem, a kávovary můžou mít i další pojistný ventil na mnohem vyšší tlak (třeba i nevratný) kdyby se OPV zasekl (a nepochybuju že dražší kávovary s rotačním čerpadlem takový pojistky mívají, i když kdo ví).
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od David »

Takový ventil má i caggia evo - odtok těsně za čerpadlem.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
berna
začátečník
Příspěvky: 66
Registrován: sob 15. čer 2013 23:41:57
bydliště: Praha Západ
kávovar: Ecm Technika PID, aeropress, hario vacpot, clever dripper
mlýnek: Mahlkonig Vario, Hario skerton

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od berna »

Takže přispěju několika novými poznatky.
Zlepšil jsem se a už se trefím do 25ml/25s z 80%.

Ještě nebylo zmíněno, že je pod pákou 60mm prostoru s našroubovanou 25mm doublevýpusťí. Lze dokoupit jednovýpusť, taktéž 25mm.

Kávovar jsem chtěl co nejvíce přitlačit ke stěně, takže jsem koupil síťový kabel rohový 90°, vyhovuje mi lépe, šňůra se tak u kávovaru neláme.

Mléko stále šlehám se sundaným širokým nástavcem a výsledná pěna se docela daří. Zatím se mi nepodařilo s tímto nástavcem vyrobit pěknou pěnu bez velkých bublin.
Zkoušel jsem mléko Lascato, ale s ním byly horší výsledky než s plnotučným mlékem.

Díky tomu, že Tamper Motta 58mm je dost natěsno v obou miskách, poznám ideální množství namleté kávy v páce. Pokud dám málo, tamperem po utlačení stěží pootočím. Pokud dám akorát, lze s ním otáčet pohodlně. Horní okraj kovové části tamperu je ve stejné výši jako horní okraj misky.

Koukal jsem se dovnitř a když už to bylo rozebrané, pořídil jsem pár detailů..
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
– Prosil bych jedno preso, ale ne to úplně malý, nějaký větší.
– Moment, takže budete si přát ristretto, espresso nebo lungo?
– NE, TY GASTROFAŠOUNE S DVOUHODINOVÝM KURZEM, CHCI NORMÁLNÍ PRESO, A PŘESTAŇ NA MĚ HRÁT TYHLE POŠAHANÝ HRY.
Uživatelský avatar
berna
začátečník
Příspěvky: 66
Registrován: sob 15. čer 2013 23:41:57
bydliště: Praha Západ
kávovar: Ecm Technika PID, aeropress, hario vacpot, clever dripper
mlýnek: Mahlkonig Vario, Hario skerton

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od berna »

Tak jsem se konečně znovu podíval dovnitř, tentokrát kvůli zjištění kompatibility trysky na páru s tryskou ze Silvie, kterou jsem si chtěl koupit.
Bohužel musím zmínit, že horní část raménka (od ventilu páry do prvního záhybu) je zhruba 2x delší než u Silvie.
Lze to odvodit i podle pozice kohoutu ventilu na kávovaru. U Puccina je výše.
Na obrázku pro srovnání tryska Puccina proti trysce z Gaggie Classic (stará tryska od uživatele dwbmb slouží pouze pro srovnání, jelikož trysku Gaggie lze snadno vyměnit za trysku Silvie V1/2 - jsou téměř stejné).

Nejde o to, že bych s výslednou pěnou vytvořenou originální tryskou nebyl spokojen, spíše jde o to, že manipulace s tímto krátkým raménkem je nepohodlná, zároveň je nevzhledné.
Takže pokud někdo narazíte na trysku, která má delší horní část a nestojí ranec, dejte vědět.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
– Prosil bych jedno preso, ale ne to úplně malý, nějaký větší.
– Moment, takže budete si přát ristretto, espresso nebo lungo?
– NE, TY GASTROFAŠOUNE S DVOUHODINOVÝM KURZEM, CHCI NORMÁLNÍ PRESO, A PŘESTAŇ NA MĚ HRÁT TYHLE POŠAHANÝ HRY.
Uživatelský avatar
geek
Příspěvky: 4
Registrován: sob 19. říj 2013 9:27:44
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od geek »

Zdravím uživatele Puccina,

cca před měsícem jsem tento stroj také zakoupil. Nesdílím ale úplné nadšení, od začátku asi nejsme naladěni na stejné vlně:)

První stroj, co mi přišel, tak mu nefungoval bojler, vůbec se nezahřál, tak jsem ho musel reklamovat. Reklamace proběhla bez problému, poslali mi novej. Moméntálně s ním trochu bojuju a nevím, jestli je chyba na mé straně, nebo je opět nějakej problém v přístoji. Proto bych vás poprosil o případné rady.

Co se týče těhle "profi" domácích espressovačů, tak jsem začátečník. Tak mě berte prosím s rezervou. Předtím jsem používal pákovej Křups. Kafe z něj bych nyní asi udělal furt lepší než z Puccina. S tím jsem počítal, že to nebude jednoduché. A beru to tak, že se tím musím prokopat a vypilovat to.
Klidně mě za to ukamenujte, ale zatím nemám mlýnek, tak používám namletou kávu (na espresso). Jenže jakkoliv se snažím kafe upěchovat a zkoušet různý gramáže, tak mi přijde, že kafe protýká poměrně rychle. Tlak mám většinou kolem 10. Víc už nevím, jak to upěchovat. To bych si musel na to stoupnout. Každopádně tady asi bude chyba na mém přijímači, s čímž jsem počítal, a Puccino z toho neobviňuju:)

Co je ale kamenem úrazu, je capuccino. Horší se mi snad nikde jinde nepovedlo. S tryskou jsem zkoušel všelicos, ale pěnu z mlíka prostě neudělám. S tryskou jsem dělal už na tom Krupsu i na pitomým kapsláči. Ne, že by byla ta pěna super, ale aspoň jí to připomínalo. Ale u Puccina prostě nic. Chápu, že ta tryska je jiná než ostatní, ale pěním pěním, a je to spíš ohřátý mlíko s bublinkama. Jako by to němelo sílu, žádnej tryskáč, jak je slyšet v kavárnách.

Dobře, když vezmu v potaz variantu, že jsem pitomej já a prostě to s tou tryskou neumím a musím se to naučit, tak co ale ten nástavec na automatický capuccino. Podle recenzí a různých zkušeností jsem četl, že je to úplně jednoduchý a že pěna je z toho úplně geniální. Ne u mě. Mlíko sice jede přes tu trysku, ale teče z toho taky skoro mlíko, i když si různě zredukuji tu "hrubost". Prostě výsledkem je vlažné až teplé mlíko s tenkou vrstvou pěny. A mlíka jsem používal různý a osvedčený, u kterých vím, že to s ním jde. Tak tady fakt nevím, co je za problém, špatný čerpadlo?

V této zahořklosti ze zklámání už hledám každej nedostatek:) Mimo to, co už tady bylo ve fóru zmíněno (nízká páka, špatně dostupná tryska - s tím jsem ale počítal a nevyčítám), mně vadí třeba to nandavání trysky nebo kapučínátoru, to je fakt peklo. Dyť za těch sto let, co to vyráběj, by už to mohli mít trošku zvládnutý, user-friendly. Úplně nesmyslně udělaný těsnění, přes který to musím minutu páčit. Chápu, že s těmahle strojema je ta práce taková riatualnější a "pracnější", ale nemusí přidělávat práci nedomyšlenostma.
Pak trochu nechápu zbytečně velkej podstavec, kterej je dutej, to už tam mohli dát nějak šuplík. Odkapávací mřížka z plastu :-/
A co mi taky vadí, je dotahovaní portafiltru do hlavy. U toho prvního stroje, co jsem reklamoval, jsem tu páku nemoh skoro dotáhnout, resp. nedotáhnul. Což ale změní asi čas. No, ale u ohodle tu páku od začátku přetáčím, je tohle běžný?

Doufám, že jsem vás tímto příspěvkem nenaštval. A opravdu moc uvítám všechny rady, hlavně co s tím pěničem mlíka. Protože jinak asi budu podruhý reklamovat. Tak bych potřeboval vědět, jestli je to chyba stroje.

Díky a zatím
Uživatelský avatar
elwoodblues
více pokročilý
Příspěvky: 433
Registrován: sob 08. kvě 2010 19:57:19
bydliště: Brno
kávovar: Rancilio Silvia
mlýnek: Mazzer Jolly

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od elwoodblues »

geek: rád bych pomohl, ale Puccino neznám. Takže aspoň tolik, že tampováním (pěchováním) rozhodně nevykompenzujete špatně pomletou kávu. No, špatně, ona je káva vždycky pomletá dobře jen ve vztahu ke konkrétnímu druhu, čerstvosti, kávovaru, vlhkosti vzduchu a možná ještě něčemu, ale ty první tři věci jsou zásadní. Takže při univerzálním "pomletí na espresso" budete s největší pravděpodobností vedle, navíc když káva není čerstvá, výsledek nemůže být jiný, než mizerný.
Ono to je ale jednoduché, jen to chce prostě svoje - dostatečnou výbavu. V tomto případě jsme zase u té nutnosti mít mlýnek, ale to víte. Když je ten HW na dostatečné úrovni, jde to pak snadno.
Co myslíte "přetáčením páky"? Nevím, jak je to na Puccinu, ale páka nesvírá vždy s kávovarem po dotažení pravý úhel. A závisí to na konkrétní výšce těsnění v hlavě. Jde hlavně o to, aby páka těsnila a byla v tom bajonetu dostatečně daleko, aby se neuvolnila. To pak vůbec není pěkné...
K té páře jen tolik, že ji nežene čerpadlo, jen přetlak v boileru.
Každý svého kafe strůjcem
Uživatelský avatar
geek
Příspěvky: 4
Registrován: sob 19. říj 2013 9:27:44
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od geek »

elwoodblues píše:geek: rád bych pomohl, ale Puccino neznám. Takže aspoň tolik, že tampováním (pěchováním) rozhodně nevykompenzujete špatně pomletou kávu. No, špatně, ona je káva vždycky pomletá dobře jen ve vztahu ke konkrétnímu druhu, čerstvosti, kávovaru, vlhkosti vzduchu a možná ještě něčemu, ale ty první tři věci jsou zásadní. Takže při univerzálním "pomletí na espresso" budete s největší pravděpodobností vedle, navíc když káva není čerstvá, výsledek nemůže být jiný, než mizerný.
Ono to je ale jednoduché, jen to chce prostě svoje - dostatečnou výbavu. V tomto případě jsme zase u té nutnosti mít mlýnek, ale to víte. Když je ten HW na dostatečné úrovni, jde to pak snadno.
Co myslíte "přetáčením páky"? Nevím, jak je to na Puccinu, ale páka nesvírá vždy s kávovarem po dotažení pravý úhel. A závisí to na konkrétní výšce těsnění v hlavě. Jde hlavně o to, aby páka těsnila a byla v tom bajonetu dostatečně daleko, aby se neuvolnila. To pak vůbec není pěkné...
K té páře jen tolik, že ji nežene čerpadlo, jen přetlak v boileru.
Děkuji za reakci. Jasně, s tím mletím a čerstvostí jsem si to myslel, že bude potíž. Holt si počkám na mlýnek, až budu mít zase pár tisíc navíc:)
A ano s tím "přetáčením" jsem myslel to, že nesvírá pravý úhel. Jinak těsní dobře, když to podle mě mám dobře napěchované. Rád slyším, že je to v pořádku. Vždycky jsem se setkal spíš s tím pravým úhlem.
Ten bojler mě trápí nejvíc. Nevím, jestli je to tedy v pořádku. Do hlavy to žene asi správně, ale ta tryska je fakt špatná.
Naposledy upravil(a) primacafe dne sob 19. říj 2013 17:59:15, celkem upraveno 1 x.
Důvod: vysvětlete mě, proč máte potřebu citovat předchozí příspěvek. Jen abych věděl proč se tak občas u někoho děje. Taky by neškodilo si přečíst pravidla fora.
Uživatelský avatar
berna
začátečník
Příspěvky: 66
Registrován: sob 15. čer 2013 23:41:57
bydliště: Praha Západ
kávovar: Ecm Technika PID, aeropress, hario vacpot, clever dripper
mlýnek: Mahlkonig Vario, Hario skerton

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od berna »

to Geek:
ahoj pravděpodobně jsem po tobě nejmladším majitelelm Puccina. Zpočátku jsem byl taky trochu bezradný, ale to trvalo jen krátce.
1) ohledně reklamace kávovaru aspoň napiš odkud si objednával, bude se hodit budoucím nakupujícím.
2) chce to pořádnou kávu kurňa, tzn. kup mlýnek a nastav správně hrubost mletí. Nemůžeš hodnotit kávovar, aniž bys dal kávu, která do něj patří. Krupse jsi měl pravděpodobně s přetlakovýma miskama, tak proto ti ta káva přišla lepší.
3) s tryskou jsem bojoval a stále bojuju. Nicméně jsem odhadl ihned správně, že s těmi nástavci pěnu nespravím. Ten systém hadic jsem ani nevyzkoušel. Tím "bojuju" v současnosti myšleno, že pěnu poslední dobou přešlehám a je hrozně hustá. Takže v tom bych určitě problém neviděl. Sundej všechny nástavce a začni se učit šlehat podle silviaschool (silviaschool si vygoogluj).
4) páka se u mého stroje (jako u každého nového, jak jsem se zde dočetl) nasazuje docela silou. Asi z 90% případů ji dotáčím cca do středu (6. hodina), zbytek případů je nedotočení díky hodně naplněnýmu sítu.
5) máš dobrej stroj a dělá dobrou kávu, kup k němu dobrej mlýnek. Zda na fóru je toho napsáno dost, tak studuj a studuj.

6) odkud jsi? Klidně se můžeš stavit na kafe.
– Prosil bych jedno preso, ale ne to úplně malý, nějaký větší.
– Moment, takže budete si přát ristretto, espresso nebo lungo?
– NE, TY GASTROFAŠOUNE S DVOUHODINOVÝM KURZEM, CHCI NORMÁLNÍ PRESO, A PŘESTAŇ NA MĚ HRÁT TYHLE POŠAHANÝ HRY.
Uživatelský avatar
papun
silně pokročilý
Příspěvky: 1804
Registrován: sob 24. lis 2012 20:11:47
bydliště: Zlín
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Ascaso i-sttel

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od papun »

Co se týče pěnění: Bez něajkých nástavců a všeho použij jen trysku a postav tam prazdnou velkou nádobu (plstovou odměrku na mléko třeba) a pusť páru pokud uvidíš, že se hojně valí z trysky tak máš jakýsi důkaz že tam chyba nebude.

Bude nejspíš v rukách. A ten zvuk který ty očekáváš se dosahuje tak, že musíš mít trysku těsně u hladiny. Ale celé to chce zručnost a nejde to hned. Taky s tím dodnes bojuji a to na ,,daleko horším,, stroji co se týče možřností šlehání mléka.
Uživatelský avatar
geek
Příspěvky: 4
Registrován: sob 19. říj 2013 9:27:44
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od geek »

Ahoj, díky za ujasnění.

Co se týče obchodu, kde jsem ho kupoval, tak to bylo na

Kód: Vybrat vše

 http://www.obchodcr.cz
. Ono není moc možností, kde ho v Čechách koupit. I když nemá tenhle shop moc kladné recenze, tak já si nemůžu stěžovat. Byl jsem informován o každém kroku - od objednávky po odeslání. Výměna stroje cca do 14 dnů, bez problémů.

No, už jste mě převědčili, že jsem lama, a budu si muset koupit ten mlýnek. Zapracuju na tom:) Chápu, že je to základ. Tohle ještě budu muset prozkoumat.

S tou tryskou jsem zkoušel ale všechno možný. Naprázdno z toho pára jde. Ale když s tím pěním mlíko, tak mi to ze začátku přijde, že se to nějak vyvíjí, ale pak jako by to nemělo sílu, nebo já nevím. Podotýkam, že to bylo pod minutu. Prostě to fakt s tím nenapěním:(

A hadičky/nehadičky, já netvrdím, že by z toho měla bejt nějaká paráda do soutěže o baristu roku, ale beru to jen referenčně. Z toho prostě není nic, což mi přijde divný :-/
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od lukyn »

k pěnění mléka mrkni sem, většině z nás to pomohlo:
http://www.silviaschool.com/node/9
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
Uživatelský avatar
geek
Příspěvky: 4
Registrován: sob 19. říj 2013 9:27:44
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od geek »

Jj, já včera koukal v rychlosti na to video. Dneska jsem to zkoušel a nic. Ještě to pořádně prostuduju. Díky
Uživatelský avatar
Janíčko
Příspěvky: 5
Registrován: úte 18. lis 2014 21:32:36
bydliště: Banská Bystrica
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE
mlýnek: San Marco model SM 92

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od Janíčko »

Zdravím.
Som tu nový majiteľ kávovaru La Pavoni Puccino PCL.Kúpil som ho z druhej ruky za dobrú cenu podľa pôvodného majiteľa používaný bol pár krát.
Mám však problém.Nejde žiadna para na napenenie mlieka.
Ako som dodatočne zistil,pravdepodobne odvápňovanie kávovaru sa ešte nekonalo...a to aj keď kávovar je relatívne nový.
Bol kupovaný v 1/2014 je na neho ešte aj záruka ale môj osobný názor je,že je potrebné ho poriadne prečistiť použil som dekalcinačný prostriedok "ASCOR DC" po ňom bola snaha že aj vychádzala troška pary ale teraz zasa nič.
Poradili by ste mi čím teraz by som mal pokračovať????
Ďakujem.
JR.
Uživatelský avatar
lukyn
více pokročilý
Příspěvky: 448
Registrován: ned 15. črc 2012 22:23:17
bydliště: střední Čechy
kávovar:
mlýnek:

Re: La Pavoni Puccino PCL

Příspěvek od lukyn »

Osobně bych ho rozebral a vyčistil jednotlivé komponenty ...
práce: French press, Porlex mini
doma: La Scala Butterfly, Ascaso i-steel v1, San Marco SM90, Hario V60, džezva
Odpovědět

Zpět na „LA PAVONI“