Rancilio Silvia

Co espresso je, jak se připravuje
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Marcela
začátečník
Příspěvky: 74
Registrován: sob 05. úno 2011 18:37:32
bydliště: Kladno
kávovar:
mlýnek:

Rancilio Silvia

Příspěvek od Marcela »

Ahoj všichni, už jsem tady psala o mém nákupu Rancilio Silvia , momentálně mám zaplaceno a čekám až dojdou peníze na účet Eshopu v Itálii , tak doufám ,že po nedělí dorazí zásilka. Ale to jsem psát ani moc nechtěla. Hledala jsem hlavně na internetu manual k Silvii protože žádný cizí jazyk neumím, překlady na Gogle jsou takové divné. Ale včera se mi podařilo najít video pěkné přímo od Rancilio namluvené česky , myslím pro nás úplné nováčky perfektní. Myslím ,že by se to tady někomu mohlo také hodit. Zadala jsem do vyhledávače na Gogle manual pro Rancilio Sivia a hledala jsem v italštině. A našla, ale ty stránky vám popsat neumím. Hraju si s počítačem teprve 2 roky učím se většinou vše sama , jsem v důchodu ,občas něco odkoukám od dětí. Také se musím pochlubit podle slovníku v počítači jsem do Itálie psala email do 15 minut jsem tu měla odpověd, byli asi ze mě odvázaní , ale klaplo to informace které jsem potřebovala poslali a zase jsem si je stejným způsobem přeložila. Těším se na výborné espresso. A Vás všechny Zdravím !Marcela :ucta:
Marcela
začátečník
Příspěvky: 74
Registrován: sob 05. úno 2011 18:37:32
bydliště: Kladno
kávovar:
mlýnek:

Re: Jak jsem kupoval Silvii s Rockym

Příspěvek od Marcela »

Ahoj , tak už mám vše doma , nevím jak poprvé napustit vodu do bojleru ? Vodu mám v nádrži ,hadičky obě potopené a když pustím ten knoflík co má dělat kafe / ten nejhořejší tak to divně vrčí , mám strach abych jí hned neublížila. Postupuji podle videa s českým překladem a jim tam hned začíná téct voda ze sprchy , ale to asi nejde hned ta se tam musí z nádrže přečepat do bojleru ,že ? Díky za radu Marcela
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Jak jsem kupoval Silvii s Rockym

Příspěvek od primacafe »

Základem při prvním spuštění kávovaru je ho odvzdušnit. Běžně se to dělá tak, že se otevře ventil horké vody/páry a zapne se čerpadlo, jako když se chce dělat espresso. Z trubičky na výdej horké vody (možná i ze sprchy, záleží na konstrukci kávovaru) by měla vytíkat/stříkat voda.Tím se natáhne do systému voda.
Doporučoval bych Vám pro začátek, než se s kávovarem seznámíte, se velkým obloukem vyhnout vypínači kterým se zapíná pára.

Já hlupák, zapomněl jsem - hlavně musí být v nádržce voda. Sice to dá rozum, ale jsou zde lidé různí.
Naposledy upravil(a) primacafe dne pát 18. bře 2011 18:29:20, celkem upraveno 2 x.
Důvod: doplnění - voda v nádržce
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Marcela
začátečník
Příspěvky: 74
Registrován: sob 05. úno 2011 18:37:32
bydliště: Kladno
kávovar:
mlýnek:

Re: Jak jsem kupoval Silvii s Rockym

Příspěvek od Marcela »

Děkuji moc za radu , vodu v nádrži pilně hlídám , protože jak jistě víte jsem pilná čtenářka všech příspěvků a mám strach z přehřátí , už jsme si spolu o tomto psali. Ono to ze začátku vydávalo takový divný zvuk , ale v několika vteřinách se bojler naplnil a vše jsem propláchla jak je doporučeno v návodu. Už jsme ochutnali s manželem kávičku . Ta první nic moc , káva byla moc na jemno namletá a espreso jen skoro kapalo tak jsem upravila mletí a je to vpohodě , povedlo se mi i z jednoporcové misky. Ted už víc zkoušet nemohu jsem starší osoba a v noci bych nespala zítra pozvu návštěvy a budu to zkoušet na nich to jsem dobračka co ? Ale to vaše kafíčko si nechám jen pro VIP hosty. Zase napíšu zkušenosti , je to krasavice , ale musela jsem přestěhovat kuchyň , tam kde bylo DeLonghi automat se Silvie nevešla. Ale místa mám dost , tak to mám vyřešené .Zdravím Marcela :tany: PS. Moje Sivie je nahřátá během několika minut ne jak se tady píše 20-30 minut ? tak nevím jestli tahle nová není nějak upravená?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Jak jsem kupoval Silvii s Rockym

Příspěvek od primacafe »

Za stav nahřátí, není možné považovat první rožnutí kontroky signalizující nahřátí kávovaru. Je potřeba aby se prohřála i hlava kávovaru a to trvá o něco dýl než nahřátí bojleru.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Miri
více pokročilý
Příspěvky: 186
Registrován: pát 29. kvě 2009 15:06:10
bydliště: Bratislava
kávovar: IZZO ALEX DUETTO
mlýnek: Mazzer Mini

Re: Jak jsem kupoval Silvii s Rockym

Příspěvek od Miri »

Len drobné upresnenie. U Silvie kontrolka po dosiahnuti teploty určenej termostatom zhasne. Svieti vtedy keď vyhrievaca špirála kúri. Inak to ostatné samozrejme platí. Treba nechať ten cyklus niekoľkokrát zopakovať. Existujú aj niektoré urýchľovacie procedúry (sú aj kdesi na fóre spomínané), ale tie by mal používať len ten, kto je už "kamarát" s kávovarom. A tiež nezabudnúť mať páku zasunutú v hlave.
Marcela
začátečník
Příspěvky: 74
Registrován: sob 05. úno 2011 18:37:32
bydliště: Kladno
kávovar:
mlýnek:

Re: Jak jsem kupoval Silvii s Rockym

Příspěvek od Marcela »

Ahoj , děkuji vám všem za rady , to víte teď jsem měla automat ten když byl připraven tak zhasl , na vše mě upozorňovaly různé kontrolky , dnes budu dále studovat zatím jsem studovala teorii tady a na překladech manuálů , ale k těm je potřeba hodně velká fantazie a moc se jim věřit nedá , hodně je tam skomolené. Ode dneška bude praxe , nevím jestli to patří zrovna sem , ale mlýnek byl nastaven asi na 6 a to káva jen kapala, jak jsem o tom přemýšlela možná to bylo tím ,že espresso bylo málo nahřáté , urychlovat nahřátí nebudu jsem v důchodu času mám dost ,to jsem tady také četla .A ještě dotaz začátečníka proč je odpad mokrý ,co je špatně? Mlýnek jsme měli nastavený na 11 , pak to teklo jako na videiich které jsou na internetu. On asi každý mlýnek potřebuje nastavit jinak? Marcela :roll:
mill
silně pokročilý
Příspěvky: 520
Registrován: sob 20. pro 2008 12:58:10
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Jak jsem kupoval Silvii s Rockym

Příspěvek od mill »

Málo naplněná miska. Nejprve si vyzkoušejte, jaká dávka je správná do misky, kterou používáte ( po shotu musí být do puku otisknutý šroub a trochu těsnění). Páka je dotažená do polohy 5hod, tj. vpravo od středu. Puk musí být kompaktní, žádné bláto. Je-li mokrý a blátivý, přidat kávy až do výše uvedeného stavu.
Potom si hrejte s laděním hrubosti mletí jednotlivých dávek tak dlouho, až to teče cca 25ml za 25 sec.
Nicméně tyhle všechny informace tu na fóru jsou probírané mnohokrát a z různých stran, tak si to ještě projděte, najdete i fotky, jak má puk vypadat.
Marcela
začátečník
Příspěvky: 74
Registrován: sob 05. úno 2011 18:37:32
bydliště: Kladno
kávovar:
mlýnek:

Re: Jak jsem kupoval Silvii s Rockym

Příspěvek od Marcela »

Děkuji moc , to vše jsem právě viděla , ale na první pokusy to tak nebylo , budu trenovat , děkuji za rady. Marcela
Marcela
začátečník
Příspěvky: 74
Registrován: sob 05. úno 2011 18:37:32
bydliště: Kladno
kávovar:
mlýnek:

Re: Jak jsem kupoval Silvii s Rockym

Příspěvek od Marcela »

Ahoj ,všichni , dle vaší rady jsem kávu zvážila těch 16g do dvojky a je to dobry ,mám otisknutý šroub a pevný puk , ale asi musím ještě upravit hrubost mletí nedělá se mi pěna jen malinko , zkouší to ještě na kávě ILLY , až vypotřebuji kávu v zásobníku mlýnku , vyzkouším zásilku z PRIMACAFE . Marcela
Uživatelský avatar
Miri
více pokročilý
Příspěvky: 186
Registrován: pát 29. kvě 2009 15:06:10
bydliště: Bratislava
kávovar: IZZO ALEX DUETTO
mlýnek: Mazzer Mini

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Miri »

Z ILLY sa nedá očakávať nejaká výrazná crema. Úpravou hrúbky mletia by ste sa nemali moc vzdialiť od 25 ml/25 s. Dôležitejšia je v tomto prípade chuť kávy. Na dobrú cremu treba čerstvo praženú kávu (alebo aspoň po pražení vhodne skladovanú - napr. mrazák) - primacafe cremujú ochotne.
Marcela
začátečník
Příspěvky: 74
Registrován: sob 05. úno 2011 18:37:32
bydliště: Kladno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Marcela »

Děkuji moc za odpověd, to jste mě uklidnil , problém je v tom , že mám doma zásoby kávy a tu bych nerada vyhodila , tu pravou cremu si udělám z prima café oni tady na Kladně ani pravé espresso nechtějí . ILLY melu si 11,5 , při nastavení mlýnku jsem zkoušela jak se tady dost často píše , že na 5 až 6 mlýnek tak i přišel nastavený ,ale to mě Silvií skoro neproteče jen kape.Tak jsem tady studovala příspěvky a našla ,že je každý mlýnek trochu jiný a někdo mele stejně jako já. Marcela :ucta:
Uživatelský avatar
Miri
více pokročilý
Příspěvky: 186
Registrován: pát 29. kvě 2009 15:06:10
bydliště: Bratislava
kávovar: IZZO ALEX DUETTO
mlýnek: Mazzer Mini

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Miri »

Je to tak. Stupnica je ovplyvnená nastavenim Rockyho. Pri rozobratí sa to dá upraviť, ale aj tak to samozrejme nebudú mať všetci rovnako - závisí od toho kde si kto nastaví "0". Navyše tá originál stupnica je nepresná - nekorešponduje s nastavovaním jednotlivých stupňov mletia. Ja som ju zrušil a urobil som si vlastnú, ktorá ukazuje presne. Mám z toho kdesi aj foto, skúsim nájsť a doplním.
Uživatelský avatar
Miri
více pokročilý
Příspěvky: 186
Registrován: pát 29. kvě 2009 15:06:10
bydliště: Bratislava
kávovar: IZZO ALEX DUETTO
mlýnek: Mazzer Mini

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Miri »

Tak sa mi podarilo v archíve vyhladať fotky úpravy. Asi by to patrilo už do iného vlálna, ale tu to akosi vyplynulo z diskusie, najmä ma k tomu vyprovokovala poznámka Marcely, že melie na 11,5 (Rocky nemá pol stupne) - to je práve dôsledok nepresnosti stupnice.
Tu je foto pôvodnej stupnice Rockyho (pozn.: zásobník je mimo mlynčeka). Dole sú fixkou naznačené skutočné polohy oproti šipke pri nastavovaní mlynčeka.
Obrázek
Tu je nová prerobená stupnica.
Obrázek
Pohľad na Rockyho s novou stupnicou.
Obrázek
A ešte detail stupnice.
Obrázek
Marcela
začátečník
Příspěvky: 74
Registrován: sob 05. úno 2011 18:37:32
bydliště: Kladno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Marcela »

Děkuji moc , za obrázky a rady. Marcela
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od hnup »

Miri píše:Navyše tá originál stupnica je nepresná - nekorešponduje s nastavovaním jednotlivých stupňov mletia.
Ja mám staršiu verziu Rockyho a stupnica sedí presne.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Marcela
začátečník
Příspěvky: 74
Registrován: sob 05. úno 2011 18:37:32
bydliště: Kladno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Marcela »

Děkuji moc za rady, já na mlýnku žádné úpravy dělat nebudu , já to neumím a nemám nikoho kdo by mi s tím pomohl. Zatím si myslím ,že vše funguje jak má ,tak proč do toho šťourat. Až bude nějaký problém poprosím o pomoc. Kávička mi chutná a to je hlavní. Marcela :ucta:
Uživatelský avatar
Miri
více pokročilý
Příspěvky: 186
Registrován: pát 29. kvě 2009 15:06:10
bydliště: Bratislava
kávovar: IZZO ALEX DUETTO
mlýnek: Mazzer Mini

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Miri »

hnup píše:Ja mám staršiu verziu Rockyho a stupnica sedí presne.
Tak inováciu nezvládli. Asi im pomáhali "soudruzi z NDR" :-)
Uživatelský avatar
Jožin
více pokročilý
Příspěvky: 161
Registrován: sob 01. srp 2009 16:04:26
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Jožin »

Vážená paní Marcelo, měl jsem již několikrát kávu ILLY a mohu říci, že tato káva chce nejhrubší mletí z káv které jsem měl. Cremu to moc nedělá, ale chuť špatná není. Jestliže použijete kávu z PC budete muset mlet jemněji, ale crema bude nesrovnatelně lepší.
Marcela
začátečník
Příspěvky: 74
Registrován: sob 05. úno 2011 18:37:32
bydliště: Kladno
kávovar:
mlýnek:

Re: Rancilio Silvia

Příspěvek od Marcela »

Ahoj všechny vás zdravím, kávu ILLY mi doporučili známí ,kteří každý rok jezdí do Itálie a tvrdí ,že ji tam dělají všude , mě ale moc nechutná je taková nevýrazná no nic moc .Kávu primacafé jsem ochutnala až dodělám zásoby té ILLY a RIOBY co mám doma jinou už nechci a návštěvy májí smůlu ,budou dostávat co je a nebo ať jdou na kafe jinam. Ale je pravda ,že si nestěžují a pochutnávají si také. Dnes jsem zkoušela pěnit mléko , ale bojím se o Silvii tak jsem to raději napěnila na konvičce , mám elektrickou samostatně. Paní listonoška co mi nesla balíček také /jak píšete jinde o kávě čenichala k balíčku a volala nesu Vám zase kafe !/ Děkuji za rady a zásobování výbornou kávou ! Marcela :lol:
Odpovědět

Zpět na „Začínáme s kávovarem na espresso“