Misky do kávovaru

Co espresso je, jak se připravuje
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Uživatelský avatar
Milan50
Příspěvky: 23
Registrován: čtv 27. říj 2016 20:16:31
bydliště: třebíč
kávovar: Catler ES8012
mlýnek: Nagema

Misky do kávovaru

Příspěvek od Milan50 »

Ahoj lidi, poradí mi tady někdo s jednou dost odbornou věcí? Slyšel jsem, že do pákových kávovarů se dají koupit místo normálních misek na kávu tzv. nepřetlakové, z kterých prý může být lepší káva než z těch přetlakových. Co si o tom myslíte? Espreso se musí dělat pod tlakem, že ano, jinak by to nebylo espresso ale překapávaná káva. Na kávovaru je ukazatel tlaku, který by měl při přípravě kávy být v optimu. Při použití nepřetlakových misek se podle něj nedá řídit předpokládám. Nevíte jak to je?
Uživatelský avatar
Lapi
začátečník
Příspěvky: 67
Registrován: ned 13. led 2013 19:18:05
bydliště: Praha
kávovar: Rancillio Silvia -PID Bunacafe , EX-Gaggia Baby Twin
mlýnek: Gaggia MDF-EX, ASCASO I-STEEL

Re: Misky do kávovaru

Příspěvek od Lapi »

No normální u všech kvalitních kávovarů jsou právě nepřetlakoví misky, přetlakové které jsou výbavou levných kavovaru z důvodu aby to aspon vypadalo že to espreso umí udělat. Jinak čti a dozvíš se vše co potřebuješ.
Uživatelský avatar
Milan50
Příspěvky: 23
Registrován: čtv 27. říj 2016 20:16:31
bydliště: třebíč
kávovar: Catler ES8012
mlýnek: Nagema

Re: Misky do kávovaru

Příspěvek od Milan50 »

A kde mám číst? Něco jsem se tady pokoušel najít, ale nějaký jednoduchý popis a rozdíl mezi přetlakovou a nepřetlakovou miskou najít nemůžu. A návod kolik barů se kterou má být taky ne.
Uživatelský avatar
Lapi
začátečník
Příspěvky: 67
Registrován: ned 13. led 2013 19:18:05
bydliště: Praha
kávovar: Rancillio Silvia -PID Bunacafe , EX-Gaggia Baby Twin
mlýnek: Gaggia MDF-EX, ASCASO I-STEEL

Re: Misky do kávovaru

Příspěvek od Lapi »

zde http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... =74&t=3380 vše je o nepřatlakových miskách, přet. miska je jen marketingový tah jak v jakémkoliv přístroji udělat kavů s pěnou( ne espreso) espreso je přesně dané postupem a podmínkama definovanéma v těchto odkazech.
V obrazech taky zde: http://www.primacafe.cz/primafrm/viewto ... isky#p1619
Uživatelský avatar
Milan50
Příspěvky: 23
Registrován: čtv 27. říj 2016 20:16:31
bydliště: třebíč
kávovar: Catler ES8012
mlýnek: Nagema

Re: Misky do kávovaru

Příspěvek od Milan50 »

Díky, tenhle článek jsem už přečetl ještě než jsem psal. Spousta zajímavých informací, ale to podstatné tam najít nemůžu. Když mám u kávovaru zatím přetlakovou misku, naplním ji, upěchuju, a kávovar ukazuje správný tlak jak je v tom článku 8-10 bar.
Když koupím nepřetlakovou misku, tak ten tlak bude předpokládám výrazně nižší. Nebude potom káva horší, slabší? Nebo jak docílím toho, aby se vytvořil ten požadovaný tlak, když miska nebude průtok vody nijak brzdit?
Uživatelský avatar
Lapi
začátečník
Příspěvky: 67
Registrován: ned 13. led 2013 19:18:05
bydliště: Praha
kávovar: Rancillio Silvia -PID Bunacafe , EX-Gaggia Baby Twin
mlýnek: Gaggia MDF-EX, ASCASO I-STEEL

Re: Misky do kávovaru

Příspěvek od Lapi »

Správně nastavený tlak je cca 9-10 bar proto se tam montuje přetlakový ventil který u lepších kavovaru nedovolí větší tlak nevím jak to má nastavený tlak tvůj Catler :) ale to s miskou nemá nic společného. přetlaková miska má jednu dirku a plast. bazmek který dělá pěnu.To znamená že na nepřetlakovou misku musíš mít za
1. kvalitní mlýnek
2.kvaliní a čerstvou kávu( ne nic s hypermarketu)
3,kvalitní kávovar
Uživatelský avatar
Milan50
Příspěvky: 23
Registrován: čtv 27. říj 2016 20:16:31
bydliště: třebíč
kávovar: Catler ES8012
mlýnek: Nagema

Re: Misky do kávovaru

Příspěvek od Milan50 »

Aha a kde vlastně teda má být ten tlak 9-10 barů? Já myslel že právě v prostoru kde je ta káva, takže mezi výtokem vody nad pákou a dnem misky. Taky když pustím kávovar bez misky, tak tlak zůstává na nule.
Na té misce nic plastového nemám, je celá kovová jen má dvojité dno.
To všechno mám. Takže když použiju nepřetlakovou místo přetlakové, tak výsledný tlak bude pořád stejný?
Uživatelský avatar
Lapi
začátečník
Příspěvky: 67
Registrován: ned 13. led 2013 19:18:05
bydliště: Praha
kávovar: Rancillio Silvia -PID Bunacafe , EX-Gaggia Baby Twin
mlýnek: Gaggia MDF-EX, ASCASO I-STEEL

Re: Misky do kávovaru

Příspěvek od Lapi »

Ano ten tlak je na kávě.
Ne miska má dvojité dno nahoře je hodně otvorů a dole jen jeden v tom je rozdíl nepřetlaková má jedno dno stejné, plast nastavec se dáva do vývodu páky u některých kávovarů (Gaggia a jiné) u Catleru nevím co je.
Když správně nameleš tak ano, přetlový ventil nedovolí aby tam šel větší tlak. Každopádně to chce vše co jsem napsal výše bez toho bude výsledek na pohled horší :) proto to tam taky dělají takové "uni cafe" :)
Uživatelský avatar
Milan50
Příspěvky: 23
Registrován: čtv 27. říj 2016 20:16:31
bydliště: třebíč
kávovar: Catler ES8012
mlýnek: Nagema

Re: Misky do kávovaru

Příspěvek od Milan50 »

Ten přetlakový ventil tam asi nemám, protože čím jemněji umelu kávu, a čím víc ji upěchuju, tak tím je tlak vyšší.
V páce mám jenom kanálek který rozděluje kávu do 2 hrnků, jinak nic.
Ale co tam teda zadrží ten přetlak když ne to dno s malou dírkou? jenom ta káva?
Uživatelský avatar
Lapi
začátečník
Příspěvky: 67
Registrován: ned 13. led 2013 19:18:05
bydliště: Praha
kávovar: Rancillio Silvia -PID Bunacafe , EX-Gaggia Baby Twin
mlýnek: Gaggia MDF-EX, ASCASO I-STEEL

Re: Misky do kávovaru

Příspěvek od Lapi »

Káva dělá odpor a membranový cerpadlo tlačí proti odporu, tlačí dle množství a jemností kávy. To dvojitý dno je proto aby jsi ze špatný, starý a blbě umletý kávy udělal aspoň něco co espreso připomíná :) když použiješ nepř.misky musíš mít kvalitní mlýnek, kvalitní kávu a mnohem víc zkušeností a když to máš tak zase máš mnohem lepší chut a lepší pocit z toho že piješ pravé espreso :)
Uživatelský avatar
Milan50
Příspěvky: 23
Registrován: čtv 27. říj 2016 20:16:31
bydliště: třebíč
kávovar: Catler ES8012
mlýnek: Nagema

Re: Misky do kávovaru

Příspěvek od Milan50 »

Aha, tak nejlepší řešení asi bude, že tu nepřetlakovou misku koupím, a zkusím s ní udělat kafe. Když bude horší než z té přetlakové tak to znamená že mám asi nekvalitní kávu nebo něco dělám špatně.
Uživatelský avatar
Lapi
začátečník
Příspěvky: 67
Registrován: ned 13. led 2013 19:18:05
bydliště: Praha
kávovar: Rancillio Silvia -PID Bunacafe , EX-Gaggia Baby Twin
mlýnek: Gaggia MDF-EX, ASCASO I-STEEL

Re: Misky do kávovaru

Příspěvek od Lapi »

přesně tak pokud se chceš v přípravě kávy posunout tak to zkus. No kávu a mlýnek to je víc než kávovar :)
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Misky do kávovaru

Příspěvek od j.bill »

Milan50 píše:Ahoj lidi, poradí mi tady někdo s jednou dost odbornou věcí? Slyšel jsem, že do pákových kávovarů se dají koupit místo normálních misek na kávu tzv. nepřetlakové, z kterých prý může být lepší káva než z těch přetlakových....
To máš tak:
Normální miska = nepřetlaková
Nenormální miska = přetlaková
Pak existují také kombinace normálních misek a přetlakových pák...o tom ale jindy.

"Přetlaková" miska díky tomu, že má ještě jedno dno s jediným otvorem (dvěma,třemi) vytváří "přetlak" (tlak) bez ohledu na to, jestli máš správně jemně namletou kávu. I když ji budeš mít "na hrubo", tou jednou dírkou (dvěma,třemi) více vody neproleze a "správný tlak" bude zaručen. Stříkající tenký pramínek kávy udělá po dopadu "velkou pěnu" i ze staré zvětralé kávy, lahodící oku nejednoho "kávového nadšence". Další negativní vlastnost je, že se po čase ucpává kávovými úsadami prostor mezi dny a špatně se čistí.
Normální miska (nepřetlaková) Ti ale špatnou hrubost neodpustí. Voda přes kávu za určitý čas proteče rychle (příliš hrubé mletí nebo málo kávy) nebo pomalu (příliš jemné mletí nebo hodně kávy) a hned vidíš, co to chce. Stejně tak už poznáš na barvě crémy, jak to s extrakcí vypadá (teplota vody vs. rychlost průtoku (čas) vs. jemnost mletí vs. množství kávy v misce vs. síla upěchování - omezení kanálkování/špatné extrakce)
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
Milan50
Příspěvky: 23
Registrován: čtv 27. říj 2016 20:16:31
bydliště: třebíč
kávovar: Catler ES8012
mlýnek: Nagema

Re: Misky do kávovaru

Příspěvek od Milan50 »

Díky moc, tak už je mi to jasné. No já i s tou přetlakovou miskou tu kávu melu dost najemno, když jsem tam dal hrubší tak byl tlak pod tím optimem, a nepomohlo ani upěchování větší silou.
Ale ještě mě napadá jeden problém. Nebude se do kávy s nepřetlakovou miskou dostávat soc? Káva se socem mi totiž nechutná, i když jsem ještě neměl kávovar tak jsem si kávu aspoň překapával přes filtr.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Misky do kávovaru

Příspěvek od j.bill »

Ne, neboj. Pokud mlýnek mele konzistentně (stejné částice) a neprodukuje prach (tříštivé/nevhodné mlýnky), tak se nemusíš ničeho bát. Částice jsou větší než průměr dírek misky a v hrnku nic nebude.
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
Uživatelský avatar
mildafleck
začátečník
Příspěvky: 61
Registrován: pon 14. lis 2016 22:40:37
bydliště: Čtyřkoly
kávovar: Bialetti Brikka,La Scala Butterfly
mlýnek: Porlex Tall,Compak K3 Touch Advanced

Re: Misky do kávovaru

Příspěvek od mildafleck »

Zdravím znalce vlastním Gaggia Color s těmito miskami a nic o nich nevím může mi někdo vysvětlit o jaké se jedná a které by jste doporučili pro užívání
IMG_6631.JPG
IMG_6632.JPG
IMG_6633.JPG
dle mě je velikost 7g,9g14g ale nevím...............
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
j.bill
silně pokročilý
Příspěvky: 1409
Registrován: čtv 27. srp 2015 12:29:37
bydliště: Moravia Magna
kávovar: Fiorenzato Bricoletta ELE, Grimac La Uno
mlýnek: La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 FIMD

Re: Misky do kávovaru

Příspěvek od j.bill »

mildafleck píše:...dle mě je velikost 7g,9g14g ale nevím...............
To je jednoduché. Namel kávu na espresso, zvaž prázdnou misku, nasyp vrchovatě, zarovnej (shrň přebytečnou kávu), zvaž plnou misku, odečti výsledek a máš přibližnou představu o gramáži. ;)
Nerozumný kupec
*bylo: Gaggia: Classic Plus, Espresso, Gran DeLuxe, Isomac Macinino
*je: Ascasso Dream Versatile, Turmix TX10, Gaggia New Baby Class, Gaggia Baby Twin, 3x Rancilio Silvia, Brasilia Cappuccino Roma, Grimac Mini-La Uno, 2x Expobar Office Control, 2x Fiorenzato Bricoletta ELE, La San Marco Practical 95E, La Spaziale Vivaldi S1
2x KitchenAid 5KCG100, Cunill Marfil, RR45, 4x La San Marco SM 90/A, IBI KM 65 full inox mondose digital, La Cimbali Junior

PS: Své názory nikomu nevnucuji, každý ať si dělá, jak uzná za vhodné!
tarja
více pokročilý
Příspěvky: 112
Registrován: úte 07. bře 2017 23:59:49
bydliště: Vysočina, Kamenice nad Lipou
kávovar: Silvercrest SEM 1100 A2, teď Rancilio Silvia BC
mlýnek: Tristar KM 2270,Graef cm 702, teď Rancilio Rocky Doserless

Re: Misky do kávovaru

Příspěvek od tarja »

Potřebovala bych nepřetlakovou misku průměr 5,8cm rozměr je i s lemem nevím kde koupit?
Uživatelský avatar
Slameri
Příspěvky: 14
Registrován: sob 10. zář 2016 15:39:34
bydliště: Akureyri
kávovar: Carimali Alfa
mlýnek: Mazzer Mini electronic A

Re: Misky do kávovaru

Příspěvek od Slameri »

O jaký jde kávovar? Kávovary mají rozdílné hlavy, čili i misky jsou pak jiné, nejde jen o průměr.
tarja
více pokročilý
Příspěvky: 112
Registrován: úte 07. bře 2017 23:59:49
bydliště: Vysočina, Kamenice nad Lipou
kávovar: Silvercrest SEM 1100 A2, teď Rancilio Silvia BC
mlýnek: Tristar KM 2270,Graef cm 702, teď Rancilio Rocky Doserless

Re: Misky do kávovaru

Příspěvek od tarja »

Slameri píše:O jaký jde kávovar? Kávovary mají rozdílné hlavy, čili i misky jsou pak jiné, nejde jen o průměr.
mám Silvercrest z Lídlu
Odpovědět

Zpět na „Začínáme s kávovarem na espresso“