Mlýnek LODOS

hodnocení mlýnků
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
BeCi
Příspěvky: 2
Registrován: pon 02. čer 2008 16:36:29
bydliště: Pardubice
kávovar:
mlýnek:

Mlýnek LODOS

Příspěvek od BeCi »

Ahoj, včera jsem si v domácích potřebách koupil mlýnek LODOS - typ Buclák a přátelé - to byla kávička mňam mňam. Do teď jsem mlel na tříštivém mlýnku FAGOR Master Chef a říkal jsem si, proč všechny druhy kávy chutnají stejně nahořkle a trpce. Po namletí ručním mlýnkem najednou káva získala úplně jinou chuť, dokážu vnímat široké spektrum chutí a vůní. Je neuvěřitelné, co dokáže s kávou udělat pomalé jemné mletí. Navíc si kávu mnohem víc vychutnám - když je to teď HandMade :tany: Už se těším na další dodávku čerstvé kávy z Primacafe.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Mlýnek LODOS

Příspěvek od primacafe »

Je o tom psané zde. Je skvělé, že na to někdo přišel v praxi a máme konkretní srovnání.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
zaxon
nováček
Příspěvky: 52
Registrován: úte 08. zář 2009 16:22:27
bydliště: Orlová
kávovar:
mlýnek:

Re: Mlýnek LODOS

Příspěvek od zaxon »

Takto jsem si upravil mlýnek Lodos,melu přímo do zásobníčku který pasuje přímo do páky.Ta štamprlička je přesná dávka nemleté kávy do Gagie Color.Mlýnek i s přípravkem nasadím do bucláku.1 dávka kávy je namletá asi do 1 minuty.
opt_P2090027.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
nikes
Příspěvky: 37
Registrován: sob 02. led 2010 18:52:29
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Mlýnek LODOS

Příspěvek od nikes »

Zdravíčko,

nechal jsem se obdarovat ručním mlýnkem na kávu. Kvalitní elektrický je drahý, a na domácí french-press by mi mohl stačit ruční (chci mít vždy namletou čerstvou kávu). Chvíli jsem zkoumal možnosti, a nakonec mi jako rozumné řešení (cena/kvalita/dostupnost) přišlo řešení od firmy LODOS.

Jedná se o mlýnek LODOS - buclák vzor 37.

Pokud vás zajíma jak přesně vypadá mýnek, vyfotil jsem několik detailů.

Mám ho už cca měsíc, a tak dávám mé první hodnocení.

Klady:
* Keramická nádoba na mletou kávu. Dá se pěkně umýt, tudíž neabsorbuje pachy
* Celkem dobře se mlýnek drží a dobře se s ním mele.
* Vypadá pěkně.

Neutral:
* Násypka na kávu pojme cca 25-30g kávy.

Zápory:
* Matka na nastavení hrubosti jde z lehka. Je šance že si člověk omylem rozhodí hrubost. Vzhledem ke kvalitě mletí to asi nebude až tak vážný problém.
* Kvalita mletí!!!

Nevím jak páni (a dámy) espressisti, ale mě pro FP kvalita dost zklamala. Na FP by káva měla být hrubě mletá. Mlýnek však není schopen pomlet nahrubo tak, aby ve výsledku nebylo podstatné množství jemného prachu.
Výsledná káva obsahuje celkem dost sedliny. Na chuti z toho mám pocit, že sice první doušky chutnají výborně, další začnou mít však mírnou pachuť (spáleno/hořko/trpkou v zadu na patře .. nedokážu moc popsat).

Vinu za tento problém dávám hloupé fixaci kliky a "rotoru" mlecího kamene. Pokud se podíváte na 3 poslední fotky, tak osa je uchycena pouze v jednom bodě, a to v horní plechové polokouli mlýnku. Ze spodu není žádná fixace. Tedy pokud nastavím větší hrubost (cca cukr krupice), tak je rotor mimo osu (je vidět na poslední fotce), a jak člověk mele, tak se různě kvedlá.

U jemného mletí toto moc nehrozí, protože je matka dotažená tak, že kameny o sebe dřou, a tak je zajištěna souosost.

Zkusím ještě provést experiment s Rancilio Rockym a porovnat 2 FP kávy (každá připravená s jiným mlýnkem).

Chystám se na výrobu bazmeku, který by dole fixoval osu. Pokud se zadaří, tak provedu "měření" a podělím se o výsledky včetně fotografií mleté kávy.

Nik
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Doma: Gaggia Classic + Iberital Challenger, French Press Melior + Ruční mlýnek Lodos
Práce: Rancilio Silvia + Rancilio Rocky
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Mlýnek LODOS

Příspěvek od primacafe »

U něktrých mlýnků je mlecí kamen dole fixovaný a také se dole nastvuje hrubost mletí.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
nikes
Příspěvky: 37
Registrován: sob 02. led 2010 18:52:29
bydliště: Brno
kávovar:
mlýnek:

Re: Mlýnek LODOS

Příspěvek od nikes »

Ahoj všem,

dovoluji si zde zveřejnit mou drobnou úpravu mlýnku LODOS (viz foto o dva příspěvky dříve).
Vadilo mi, že je "rotor" mlecích kamenů silně excentrický a špatně uchycený, tak jsem vyrobil následující...

Původně jsem si chtěl podobné + nechat vyrobit na zakázku z cca 2-3mm tlustého plechu (podle nacenění jedné firmy mající CNCčka) by to vyšlo tak na 50-100Kč). Nakonec jsem to zhotovil ze starého dobrého Merkuru. Hlavička šroubku byla mírně zbroušená, aby přesně zapadla do dírky, kde je osička. Šroubek je pak fixován kovovým +.
mlynek.jpg
Vzhledem k tomu, že melu na french press (tedy dost nahrubo), bylo zlepšení znát. Mletá káva neobsahuje už tolik jemných částic (od oka si troufám tvrdit, že tak o 1/3 až o 1/2). Nicméně, k dokonalému mletí to má stále daleko.

Toť vše,
Nik
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Doma: Gaggia Classic + Iberital Challenger, French Press Melior + Ruční mlýnek Lodos
Práce: Rancilio Silvia + Rancilio Rocky
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Mlýnek LODOS

Příspěvek od primacafe »

Pousmál jsem se na Merkurem. Starý zlatý.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „Mlýnek na kávu“