Ariete Cafe Roma DeLuxe 1329

Domácí pákové kávovary Ariete
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj příspěvek, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
morseee1
více pokročilý
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19. úno 2008 11:49:13
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Ariete Cafe Roma DeLuxe 1329

Příspěvek od morseee1 »

a nevies nahodou kolko g kavy sa zmesti do tej jednoporciovej ?? mam tiez, len sa mi zda ze je tam malo kavy .... (teda aspon pre mna :-))
zdenok
více pokročilý
Příspěvky: 381
Registrován: ned 20. dub 2008 13:29:49
bydliště: Bratislava
kávovar: Vibiemme Domobar Super(HX),Rancillio Silvia /w Auberins PID
mlýnek: Baratza Forté AP, Rancillio Rocky SD

Re: Ariete Cafe Roma DeLuxe 1329

Příspěvek od zdenok »

morseee1 píše:a nevies nahodou kolko g kavy sa zmesti do tej jednoporciovej ?? mam tiez, len sa mi zda ze je tam malo kavy .... (teda aspon pre mna :-))
no zatial neviem skusal som zatial robit len s dvojporciovou a nemam taku citlivu vahu aby som to vedel odvazit
Zdenok
Vibiemme Domobar Super (HX), Baratza Forté AP, Rancillo Silvia+PID Auberins DeLuxe, Rancillo Rocky
[/size]
Uživatelský avatar
morseee1
více pokročilý
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19. úno 2008 11:49:13
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Ariete Cafe Roma DeLuxe 1329

Příspěvek od morseee1 »

to robim najcastejsie :-) dvojte cafe neni nikdy zle, ale tak na vecer sem tam si urobim normalne presso a vtedy sa mi zda take ...ehm ... slabsie... prazdnejsie ...

teda pre istotu uvadzam, ze ked robim double tak je aj double vody (niekedy mozno aj trosku viac)
zdenok
více pokročilý
Příspěvky: 381
Registrován: ned 20. dub 2008 13:29:49
bydliště: Bratislava
kávovar: Vibiemme Domobar Super(HX),Rancillio Silvia /w Auberins PID
mlýnek: Baratza Forté AP, Rancillio Rocky SD

Re: Ariete Cafe Roma DeLuxe 1329

Příspěvek od zdenok »

rano som si posunul nastavenie mlynceka o 4 pozicie smerom k jemnejsiemu mletiu a momentalne to vizera tak, ze pri mleti na pozicii mlynceka 2 viem z takejto kavy dosiahnut s profi miskou uz aku taku kremu (aj ked pri mleti sa teraz skor stane, ze pomleta kava robi trosku hrudky) ;) , este musim ale trochu poexperimentovat.
Zdenok
Vibiemme Domobar Super (HX), Baratza Forté AP, Rancillo Silvia+PID Auberins DeLuxe, Rancillo Rocky
[/size]
Uživatelský avatar
morseee1
více pokročilý
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19. úno 2008 11:49:13
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Ariete Cafe Roma DeLuxe 1329

Příspěvek od morseee1 »

pri double miske neni problem aj z horsej kavy, problem mam pri jednoporciovej, takze mam mletie posunute mimo stupnice na najjemnejsie ... ano, hrudkuje, ale neni problem to utlacit, hrudky sa rozbiju ....
zdenok
více pokročilý
Příspěvky: 381
Registrován: ned 20. dub 2008 13:29:49
bydliště: Bratislava
kávovar: Vibiemme Domobar Super(HX),Rancillio Silvia /w Auberins PID
mlýnek: Baratza Forté AP, Rancillio Rocky SD

Re: Ariete Cafe Roma DeLuxe 1329

Příspěvek od zdenok »

morseee1 píše:pri double miske neni problem aj z horsej kavy, problem mam pri jednoporciovej, takze mam mletie posunute mimo stupnice na najjemnejsie ... ano, hrudkuje, ale neni problem to utlacit, hrudky sa rozbiju ....
verim, ze problem nie je s kvalitou kavy, v podvecer som namlel na stupen 3 a zda sa, ze to bude optimum, kremy nebolo sice pol centimetra a zacala tiect az po cca 5 sekundach (predtym isla cierna kava) ale drzala pekne. Kavu mam zo slovenskej praziarne, kedze zasielka z PRIMAcafe by bola prilis predrazena postovnym, ktore u slovenskeho dodavatela neplatim vobec (250g odrodova arabica za cca 210 - 280 Sk vo dvoch stupnoch prazenia :D ).
Zdenok
Vibiemme Domobar Super (HX), Baratza Forté AP, Rancillo Silvia+PID Auberins DeLuxe, Rancillo Rocky
[/size]
zdenok
více pokročilý
Příspěvky: 381
Registrován: ned 20. dub 2008 13:29:49
bydliště: Bratislava
kávovar: Vibiemme Domobar Super(HX),Rancillio Silvia /w Auberins PID
mlýnek: Baratza Forté AP, Rancillio Rocky SD

Re: Ariete Cafe Roma DeLuxe 1329

Příspěvek od zdenok »

no uz sa dari aj z jednoporcovou aj s dvojporcovou tany , este to sice nie je uplne konzistentny vykon ale to uz chce len vypilovat :lol: .
Predtym som kavu do sitka prilis pechoval :oops: ale teraz ju v podstate len zarovnavam a roztlacam hrudky vzniknute pri mleti 8-)
Zdenok
Vibiemme Domobar Super (HX), Baratza Forté AP, Rancillo Silvia+PID Auberins DeLuxe, Rancillo Rocky
[/size]
zdenok
více pokročilý
Příspěvky: 381
Registrován: ned 20. dub 2008 13:29:49
bydliště: Bratislava
kávovar: Vibiemme Domobar Super(HX),Rancillio Silvia /w Auberins PID
mlýnek: Baratza Forté AP, Rancillio Rocky SD

Re: Ariete Cafe Roma DeLuxe 1329

Příspěvek od zdenok »

no po dodavke kavy od primacafe musim povedat, ze aj s jednoporcovim sitkom je spravit dobru kavu s peknou kremou omnoho jednoduchsie. Uz len vymysliet ako robit dodavky PrimaCafe na Slovensko.
Zdenok
Vibiemme Domobar Super (HX), Baratza Forté AP, Rancillo Silvia+PID Auberins DeLuxe, Rancillo Rocky
[/size]
Uživatelský avatar
morseee1
více pokročilý
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19. úno 2008 11:49:13
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Ariete Cafe Roma DeLuxe 1329

Příspěvek od morseee1 »

ja som to vyriesil jednoducho. po dohode s p. Konecnym pri ceste na slovensko zobral aj moj balik a poslal ho zo SK posty, cize postovne samozrejme lacnejsie

BTW, akurat mam na poste balik z BB, dufam ze kava :-)
zdenok
více pokročilý
Příspěvky: 381
Registrován: ned 20. dub 2008 13:29:49
bydliště: Bratislava
kávovar: Vibiemme Domobar Super(HX),Rancillio Silvia /w Auberins PID
mlýnek: Baratza Forté AP, Rancillio Rocky SD

Re: Ariete Cafe Roma DeLuxe 1329

Příspěvek od zdenok »

morseee1 píše:ja som to vyriesil jednoducho. po dohode s p. Konecnym pri ceste na slovensko zobral aj moj balik a poslal ho zo SK posty, cize postovne samozrejme lacnejsie

BTW, akurat mam na poste balik z BB, dufam ze kava :-)
no aktualne sme to tiez vyriesili takto ale co ak mi dojde kava a p. Konecny zrovna nebude mat cestu na Slovensko, to by bola tragedia :o
Zdenok
Vibiemme Domobar Super (HX), Baratza Forté AP, Rancillo Silvia+PID Auberins DeLuxe, Rancillo Rocky
[/size]
Uživatelský avatar
arny71
více pokročilý
Příspěvky: 253
Registrován: stř 26. bře 2008 1:07:14
bydliště: Jižní Morava
kávovar:
mlýnek:

Re: Ariete Cafe Roma DeLuxe 1329

Příspěvek od arny71 »

No tak dočasně koupíš červenou Illy v Tescu, ne? Italská kvalitka tě nemůže zklamat... :lol:
Uživatelský avatar
ferc
Příspěvky: 4
Registrován: pát 09. kvě 2008 18:17:08
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Ariete Cafe Roma DeLuxe 1329

Příspěvek od ferc »

Tak konečně! Už je to pár dní, co si užívám dle mého mínění dokonalé kávičky (hodnotím z pozice amatéra-začátečníka). Rád bych zde shrnul pár poznatků, které mi pomohly vyřešit PROBLÉM S PŘÍPRAVOU KÁVY V JEDNOPORCOVÉ MISCE, kterou jsem zakoupil zde v internetovém obchodě. Celý problém spočíval v tom, že káva protekla sítkem příliš rychle (cca 10s) - byla řídká, vodová, bez chutí = nedostatečně extrahovaná (viz mé předchozí příspěvky).
1) Jak se ukázalo, celý problém spočíval výhradně ve špatně seřízeném mlýnku, který nedokázal kávu umlít dostatečně najemno. Využil jsem tedy postup, který popsal lukinda (a tímto mu vřele děkuji) a mlýnek přenastavil. K tomuto doporučuji postupovat opatrně a příliš mlýnek nerozštelovat. Ve snaze najít onu výchozí-nulovou polohu (existuje vůbec?) jsem vnitřní částí mlýnku několikrát otočil (ke všemu špatným směrem) a nastavil tak extrémně extrémní hrubost mletí. Uvést vše do pořádku si vyžádalo hodinu času, semletí čtvrt kila kávy a hodně nadávek. Ne, nezjistil jsem, na jakém principu vlastně nastavení hrubosti funguje (vysvětlí někdo?) a ani to zjišťovat nehodlám. Spokojil jsem se s tím, že se mi zázrakem podařilo (po náhodném otáčení) nastavit mlýnek tak jak byl a pak jsem jen lehkým pootočením po směru hodinových ručiček mletí zjemnil.
2) Při přípravě je třeba najít křehkou rovnováhu mezi sílou upěchování a hrubostí mletí. Problém s množstvím kávy v relativně malé jednoporcové misce odpadá - dávám tolik, kolik lze bezproblémově utáhnout. Při hledání této rovnováhy doporučuji pěchovat střední silou a hrubost mletí zjemňovat tak dlouho, dokud nedosáhnete dostatečné doby extrakce. Za zmínku stojí, že pokud to s jemností přeženete, přístroj (resp. čerpadlo) to nezvládne a žádná káva vám nevyteče (otázkou je, jestli takto nelze čerpadlo poškodit). Zajímavé je, že u každého druhu kávy je potřeba hrubost lehce přizpůsobit. Jednoporcová miska je velmi náchylná na změnu hrubosti mletí / síly upěchování, což se markantně projeví na době extrakce, která se pohybuje (u 25 ml kávy) od 10s do nekonečna od zmáčknutí tlačítka.

Závěrem: V tomto kávovaru při použití jednoporcové misky lze dosáhnout vynikající kávy, je to však poněkud obtížnější. Na konec se mi tedy podařilo přiblížit se ideálu - 25 ml / 25 s + bohatá pěna.
Uživatelský avatar
ferc
Příspěvky: 4
Registrován: pát 09. kvě 2008 18:17:08
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Ariete Cafe Roma DeLuxe 1329

Příspěvek od ferc »

P.S. Ještě bych chtěl poděkovat všem, kteří mi pomohli svými radami v této navýsost odborné záležitostii - Děkuji!
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Ariete Cafe Roma DeLuxe 1329

Příspěvek od primacafe »

Výchozí (nulová) poloha mlýnku by měla být taková, kdy mlecí kameny při otáčení rukou, těsně o sebe neškrtají.
Pokud jste koupil jednoporcovou misku zde, je to ta nejmenší miska (max asi 7g). Já běžně používám jednoporcovou misku 9 až 10g. Jenomže ze zkušenosti, že většina lidí by nejraději do misky nasypala 5g kávy, volil jsem v nabídce tuto nejmenší misku. Je vhodné pořídit si misek několik a ty potom volit podle potřeby (já používám 4 velikosti jednoporcových misek). Miska na 9g kávy má větší vrstvu kávy a není tak potřeba přesně kávu dávkovat a taky přesnost mletí může být ve větší toleranci, než u misky na 7g.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
sioux
Příspěvky: 50
Registrován: ned 03. úno 2008 19:30:32
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Ariete Cafe Roma DeLuxe 1329

Příspěvek od sioux »

Zdravím uživatele,
konečně mi příšel místo Prelude stroj Ariete 1329 a první dojmy jsou super.
Hned napoprvé slušná i když ne ještě dokonalá pěna. Mlýnek asi bude potřebovat
trochu přenastavit jemnost mletí (stupeň 1 je málo), ale jinak krásný stroj.
A ta páka je opravdu super. Jen mi káva docela prská, z jednoho otvoru
vytéká, z druhého spíše prská a stříká. To jak s použitím "krémového kroužku" tak i bez něj
s dvojitou miskou. Časem to snad vychytám-třeba dávám málo kávy?
zdenok
více pokročilý
Příspěvky: 381
Registrován: ned 20. dub 2008 13:29:49
bydliště: Bratislava
kávovar: Vibiemme Domobar Super(HX),Rancillio Silvia /w Auberins PID
mlýnek: Baratza Forté AP, Rancillio Rocky SD

Re: Ariete Cafe Roma DeLuxe 1329

Příspěvek od zdenok »

kedze miska je pretlakova, tak bez kruzku to vobec nepouzivajte
ak sa chcete termocream disku zbavit tak treba kupit klasicku misku s pruzinou
Zdenok
Vibiemme Domobar Super (HX), Baratza Forté AP, Rancillo Silvia+PID Auberins DeLuxe, Rancillo Rocky
[/size]
Uživatelský avatar
morseee1
více pokročilý
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19. úno 2008 11:49:13
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Ariete Cafe Roma DeLuxe 1329

Příspěvek od morseee1 »

suhlasim, ked pretlakovu misku, tak jedine s tym umelohmotnym srandasakom... usetris si kopec roboty s upratovanim :-) (vlastna skusenost)

doporucujem vsak zakupit normalne profi misky, ten rozdiel je znacny, a az sa naucis pripravit z dobrej kvalitnej prima kavy dobre kvalitne preso, tak pretlakovu misku niekde zalozis a uz si na nu ani nespomenies :-) (vlastna skusenost). Pretlakova miska je vhodna na tchibo a ine tesco kavy, aby to aspon tak +- vyzeralo ...

nic nepotesi viac, ako ked sa kava proste podari :-)
Uživatelský avatar
sioux
Příspěvky: 50
Registrován: ned 03. úno 2008 19:30:32
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Ariete Cafe Roma DeLuxe 1329

Příspěvek od sioux »

Co je prosím přetlaková miska? Mám zatím tu standardně dodávanou s Arite, jednoporcovou misku
jsem dnes objednal u primacafe. Nevím zda s pružinkou či bez, jestli s, tak bude asi třeba mít i dvoúporcovou misku s pružinkou ?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Ariete Cafe Roma DeLuxe 1329

Příspěvek od primacafe »

O miskách je pěkně popsané i s obrázkama tady ;)
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
sioux
Příspěvky: 50
Registrován: ned 03. úno 2008 19:30:32
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Ariete Cafe Roma DeLuxe 1329

Příspěvek od sioux »

Super, teď jsem na to koukal. Takže ariete má přetlakovou misku - s dvojitým dnem, a klasická profi
bude asi bez dvojitého dna...V tom případě by bylo asi třeba i dvouporcové misky nepřetlakové.
Odpovědět

Zpět na „ARIETE“