Uchovávání kávy v mrazáku

jako surovině (ať zrnkové nebo mleté)
Pravidla fóra
Dodržujte pravidla fóra ZDE
Než začnete psát svůj dotaz, použijte funkci Hledat.

Odkazy směřující mimo fórum PRIMAcafé vkládejte do Code

* * * Prosím používejte diakritiku a interpunkci. * * *
Odpovědět
Uživatelský avatar
norsen
Příspěvky: 36
Registrován: stř 22. črc 2009 13:48:28
bydliště: Senec, SK
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od norsen »

S Quelle dózami rovnaká skúsenosť.
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od hnup »

Včera som vákuové nádoby DAFI videl u nás v Baumaxe. Pumpa stála niečo cez 7€, nádoby neviem. Požívam ich už vyše roka, občas aj v mrazáku - za ten čas žiadny problém.
Dafi.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Uživatelský avatar
Domino
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 29. říj 2009 17:06:21
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od Domino »

Kávu mám v utěsněném nevakuovém boxu (Curver Aroma Fresh). Mají to všude a je to levné. Stačí mi, když kafe nevoní po ledničce a lednička po kafi.
Ty vakuové mi přijdou předražené a není jasné, jestli to má vůbec nějaký vliv. Podle testů na vínech, co se dají najít, tak je to lepší než nechat láhev otevřenou ale stejně je lepší jí vypít. ;)
A pokud ty levnější netěsní, tak to vlastně nasaje :? "aroma" ledničky.
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od Redmann »

Nakoľko mi dnes prišla prvá zásielka z Primacafé (za čo všetkým čo pomohli ďakujem), rád by som znovu otvoril túto tému - skôr než sa mi pokazí to, čo dnes poštár priniesol.

Zatiaľ kávu skladujem v špajzi, otvorenú presýpam do plechoviek od kávy iných značiek, zavretú mávam v originálnom obale. Teplota v špajzi nie je stabilná, v lete je tam teplo, v zime zima.
Viacerí tu spomínali skladovanie v chladničke, či mrazničke. Ako to teda je?

Je dobré "otvorenú" kávu mať v chladničke v nejakej škatulke (stačí už spomínaná plechovka Illy/Segafredo/atd...)? Nehrozí pri vybratí z chladničky postupné vlhnutie kávy? V horšom prípade plesnivenie... Predsa len tú nádobu budem viackrát denne vyberať von. Nehrozí aj spomínané nasávanie chladničkových pachov, keď je káva v spomínanej plechovke?

To isté ma trápi pri použití mrazničky na balíčky kávy, ktoré prídu na rad neskôr. Otvárať ich neplánujem, pozdáva sa mi ten nápad, čo spomínal p. Konečný, že ich dať v originálnom obale do nádoby a tú dať do mrazničky. Takže sa tým mrazom káva nezničí? Stačí potom po rozmrazení kávu presušiť a potom dať do inej nádoby a zasa do chladničky?

Dosť ma desí tá vlhkosť...
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od primacafe »

O vhodnosti plechovek je ZDE
Když bude dobře uzavřená, nic nenatáhne.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od Redmann »

Tak zatial skusim plechovky, kým zozeniem flase.

A co s tym vlhnutím a mrazničkou? Mam dať tie čerstvé balíčky od vás do mrazničky?
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od primacafe »

Já zastávám názor, že můžete dát i do mrazničky. Jenomže to nepotřebuju (je to logické), tak to běžně nedělám. Ale jsou zde někteří co to tak dělají, zase jiní mají názor jiný a skladují jen v chladničce.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od Redmann »

OK, ďakujem.
zdenok
více pokročilý
Příspěvky: 381
Registrován: ned 20. dub 2008 13:29:49
bydliště: Bratislava
kávovar: Vibiemme Domobar Super(HX),Rancillio Silvia /w Auberins PID
mlýnek: Baratza Forté AP, Rancillio Rocky SD

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od zdenok »

Ja to robím tak, že sáčky z PrimaCafe (PrCa) zabalím do mikroténových sáčkov uzavretých gumičkou a dám do mrazničky (v poslednej dobe ešte v takých tých miskách). Keď miniem čerstvú kávu, tak vyberiem z mrazáku len jeden ten sáčok a nechám voľne rozmraziť predtým, než dám dole tú gumičku. Týmto spôsobom by mala byť bilancia vlhkosti viacmenej zachovaná. Keď je káva úplne rozmrazená, tak ju vyberiem z mikroténového obalu a následne otváram originálne balenie PrCa. Keď si nameliem požadované množstvo, tak balíček znovu zatvorím a vložím v plastovom boxe do chladničky.
S touto metódou som zatiaľ spokojný a vylepšiť by som ju mohol snáď už len tak, že by som to do mrazáku dával v kvalitných vákuových nádobách.
Zdenok
Vibiemme Domobar Super (HX), Baratza Forté AP, Rancillo Silvia+PID Auberins DeLuxe, Rancillo Rocky
[/size]
Uživatelský avatar
Redmann
silně pokročilý
Příspěvky: 1035
Registrován: pon 03. srp 2009 10:48:03
bydliště: Bratislava
kávovar: Gaggia Baby Twin, Clever Dripper, Bialetti, FP
mlýnek: Mahlk. Vario Home, Porlex

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od Redmann »

Približne tak som to aj spravil, akurát som 1 balíček dal iba do chladničky, nakoľko mrazák už bol preplnený. Vďaka za odpoveď, postup rád vyskúšam.
Uživatelský avatar
Jožin
více pokročilý
Příspěvky: 161
Registrován: sob 01. srp 2009 16:04:26
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od Jožin »

Dostal jsem kávu Lavazza, na tom snad nic,ale je na ní napsáno chraňte před mrazem. A tak babo raď.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
zdenok
více pokročilý
Příspěvky: 381
Registrován: ned 20. dub 2008 13:29:49
bydliště: Bratislava
kávovar: Vibiemme Domobar Super(HX),Rancillio Silvia /w Auberins PID
mlýnek: Baratza Forté AP, Rancillio Rocky SD

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od zdenok »

No tej Lavazze to teda uškodí strašným spôsobom a stane sa z nej žieravina :lol:

ak vládnete angličtine, tak tu je zaujímavé čítanie na túto tému http://www.home-barista.com/store-coffe ... eezer.html
Zdenok
Vibiemme Domobar Super (HX), Baratza Forté AP, Rancillo Silvia+PID Auberins DeLuxe, Rancillo Rocky
[/size]
David
silně pokročilý
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 18. led 2008 11:32:30
bydliště: Praha
kávovar: Gaggia Evolution
mlýnek: Gaggia MDF

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od David »

Jožin píše:Dostal jsem kávu Lavazza, na tom snad nic,ale je na ní napsáno chraňte před mrazem. A tak babo raď.
Si udělej pokus. Kup si u primacafe větší kafe, dej polovinu do mrazáku, polovinu do ledničky, polovinu :) do pixly do skříňky do kuchyně. A nech to měsíc ležet. Pak si nech poslat čerstvou. Pak si udělej z každé presso (nezapomeň před mletím dalšího vzorku vyklepat mlýnek a první část namleté kávy odsypat stranou) - a porovnej. A napiš.
Něžný kávový barbar preferuje tyto kávy a hodnotil tyto restaurace. Proč se vyhnout levným kávovarům?
Uživatelský avatar
Jožin
více pokročilý
Příspěvky: 161
Registrován: sob 01. srp 2009 16:04:26
bydliště:
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od Jožin »

Všechnu kávu z Primacafé mám v mrazáku. Takže žádný pokus nyní není možný, nehledě k tomu, že mi přijde jako hřích nechat kávu z Primacafé jenom tak vyvětrat. Dávám kávu do mrazáku běžně a nikdy se mi nestalo, že by káva po vyjmutí byla nějaká jiná nebo špatná. Zdá se mi, že došlo k určitému informačnímu šumu, nemyslím si, že mráz kávě škodí, ale když je to na té Lavazze napsané. Snad ti Italové vědí co píší. Myslel jsem to právě tak, že co je to za káva když jí škodí mráz? Kdyby to pražili v Plzni na právech, tak by mě to nepřekvapilo. ale v Itálii.
Uživatelský avatar
pecan
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: ned 06. pro 2009 12:01:47
bydliště: Brno
kávovar: Expobar Office Control
mlýnek: Mazzer S.J.

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od pecan »

já jsem koupil toto: Obrázek
mám to teprve krátce, ale na první pohled to vypadá kvalitně zpracované, vzduch se nevrací dovnitř ani po 24h. Jen ta cena je vyšší, sehnal sem to na netu za 750kč + poštovné :|
ještě doplním - jedná se o VACUUM COFFEE SAVER, kapacita 500g kávy, objem 1,3l.
Uživatelský avatar
Rujir
více pokročilý
Příspěvky: 275
Registrován: pon 16. lis 2009 13:06:29
bydliště: Bratislava
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od Rujir »

A kde to skladujes? V chladnicke, alebo inde?

BTW Este jedna otazocka - ma zmysel skladovat kavu vo vzduchotesnej nadobe bez vycerpania vzduchu? Lebo kupit vzduchotesnu nadobu nie je problem, kupit vakuovu uz celkom hej.
"If this is coffee, please, bring me some tea; if this is tea, please, bring me some coffee." Abraham Lincoln
Uživatelský avatar
ringo
více pokročilý
Příspěvky: 235
Registrován: pát 09. říj 2009 8:31:39
bydliště: Jihočesko
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od ringo »

2 Rujir: Eh, nečtu pořádně, takže oprava: Dle mého skladovat bez podtlaku smysl má, zbytek platí. Vzduch mezi chladničkou a dózou, a to ani nevzduchotěsnou, necirkuluje, a jediná vlhkost, která se do kávy dostane, je z objemu vzduchu v dóze. Při pokojové teplotě je absolutní vlhkost vzduchu větší než v lednici (vzduch unese více vody). Po zchlazení se absolutní vlhkost vzduchu zmenší, chladný vzduch unese vody méně, a ta začne kondenzovat na chladném povrchu.
Odsátím části vzduchu se odtaje i část vlhkosti. Účinnou možností je používat dózy s podobně velkým objemem, jaký má balení kávy. Je to rozhodně účinnější než velká "vakuová" dóza, ve které se krčí malé balení kávy, protože v okolním vzduchu je stále voda. Za nejhorší řešení považuji netěsnící "vakuové" dózy, které jako bonus dovnitř podtlakem přisávají vzduch z lednice.
Ideální je akorát velká těsná "vakuová" dóza.
Naposledy upravil(a) ringo dne čtv 21. led 2010 12:22:07, celkem upraveno 2 x.
... a to jste ještě nebyli v Železném Brodu.
Uživatelský avatar
primacafe
Administrátor
Příspěvky: 5542
Registrován: stř 16. led 2008 23:49:30
bydliště: Kovalovice
kávovar: Carimali ALFA
mlýnek: Carimali Junior

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od primacafe »

Určitě má. Záleží však na tom jaká káva se ve vzduchotěsné nádobě bude skladovat. Když to bude nějaká stará vražda z obchodu, tak jedině proto abych si nezasmradil ledničku. U čerstvé kávy (myslím po vypražení), je vhodné tuto nádobu s kávou dát do chladna a hlavně spotřebovat v rozumné době. Vzduchotěsná nádoba zajistí jen to, že do kávy nevleze nic z ledničky a naopak. Taky je tím káva chráněná proti vlhkosti z ledničky. Jinak asi jiný další význam to mít nebude.
_________________________________________________
Co z toho, že zítra bude líp, pokaždé když se probudím, tak je dnes.
--------------------------------------------------------
kávovar: Gaggia Classic, Saeco Family xxxx, Rancilio S27, LaCimbali M25 Leader, Allegro espresso, Miklos (Rega), Faema Zodiac, Carimali Alfa
mlýnek: Gaggia MDF, LaCimbali MD6, Rancilio MD50/AT, La SanMarco, LaCimbali HR Automatico Silver, Carimali Junior
Uživatelský avatar
pecan
více pokročilý
Příspěvky: 167
Registrován: ned 06. pro 2009 12:01:47
bydliště: Brno
kávovar: Expobar Office Control
mlýnek: Mazzer S.J.

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od pecan »

Rujir píše:A kde to skladujes? V chladnicke, alebo inde?

BTW Este jedna otazocka - ma zmysel skladovat kavu vo vzduchotesnej nadobe bez vycerpania vzduchu? Lebo kupit vzduchotesnu nadobu nie je problem, kupit vakuovu uz celkom hej.
Vzduch z nádoby se odsaje tou pumpičkou na obrázku. Zatím skladuji v ledničce.
Tuto metodu (vakuová nádoba + lednička) používám zatím 3 dny, káva z primacafe. Vůně kávy po otevření nádoby je zatím stejná jako první den a to tam mám mletou kávu.
Jinak co se týče skladování kávy, tak káva prý nemá ráda světlo, teplo, kyslík a vlhkost. První 3 kritéria můj způsob skadování splňuje a vlhkost z lednice by se snad do nádoby neměla dostat... ;)
Uživatelský avatar
hnup
silně pokročilý
Příspěvky: 1773
Registrován: sob 19. led 2008 15:23:49
bydliště: Banská Bystrica
kávovar:
mlýnek:

Re: Uchovávání kávy

Příspěvek od hnup »

Pri mletej káve je vákuovka nevyhnutnosť. No aj tak odporúčam spotrebovať čo najskôr.
Doteraz som bol hlúpy... Ale teraz u mňa nastal obrat o 360 stupňov.
Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na „ke kávě“